Out of Left Field with Matt Mowery

Out of Left Field with Matt Mowery
Soccer

MHSAA girls soccer regional pairings for 2019 postseason

MHSAA girls soccer regional pairings for 2019 postseason
BY: MATTHEW B. MOWERY Jun 4, 1:00pm

2019 MHSAA GIRLS SOCCER REGIONAL PAIRINGS

[CLICK HERE to look back on district pairings.]

DIVISION 1

Regional 1

(at East Kentwood)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Grand Rapids Forest Hills Central 4, Grand Haven 2

G2: Midland 2, Portage Central 1

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Grand Rapids Forest Hills Central 2, Midland 0

(Grand Rapids Forest Hills Central advances to Soccer Semifinal 1)

———

Regional 2

(hosted by Dearborn)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Ann Arbor Huron 3, Brownstown Woodhaven 1

Wednesday, June 5

G2: Plymouth 3, Dearborn 0

Regional Final

Friday, June 7

G3: Ann Arbor Huron vs. Plymouth, 7 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 2)

———

Regional 3

(at Troy)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Troy 4, Berkley 0

G2: Rochester Adams 1, Clinton Twp. Chippewa Valley 0

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Troy 3, Rochester Adams 0

(Troy advances to Soccer Semifinal 2)

———

Regional 4

(at West Bloomfield)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Novi 2, Livonia Stevenson 0

G2: Grand Blanc 4, Bloomfield Hills 3

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Novi 4, Grand Blanc 0

(Novi advances to Soccer Semifinal 1)

—————

DIVISION 2

Regional 5

(at Spring Arbor University)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Richland Gull Lake 4, St. Joseph 1

G2: Marshall 1, Dexter 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Richland Gull Lake vs. Marshall, 7 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 4) 

———

Regional 6

(at Detroit Country Day)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Dearborn Divine Child 4, Trenton 0

G2: Bloomfield Hills Marian 7, Madison Heights Lamphere 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Dearborn Divine Child vs. Bloomfield Hills Marian, 6 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 3)

———

Regional 7

(at Holland)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Spring Lake 5, Zeeland East 0

G2: Grand Rapids Forest Hills Northern 8, Wayland Union 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Spring Lake vs. Grand Rapids Forest Hills Northern, 6 p.m. 

(Winner advances to Soccer Semifinal 4)

———

Regional 8

(at Flint Powers Catholic)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Fenton 2, DeWitt 1

G2: Flint Powers Catholic 3, Bay City Western 1

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Flint Powers Catholic 2, Fenton 0

(Flint Powers Catholic advances to Soccer Semifinal 3)

—————

DIVISION 3

Regional 9

(at Hope College)

Regional Semifinals

Tuesday, June 4

G1: Allegan 7, Coloma 1

G2: Grand Rapids South Christian 4, Muskegon Orchard View 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Allegan vs. Grand Rapids South Christian, 6 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 5)

———

Regional 10

(at Livonia Clarenceville)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Ann Arbor Gabriel Richard 1, Delton Kellogg 0

G2: Warren Regina 3, Grosse Ile 2

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Warren Regina 2, Ann Arbor Gabriel Richard 0

(Warren Regina advances to Soccer Semifinal 6)

———

Regional 11

(at Williamston)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Essexville Garber 2, Macomb Lutheran North 1

G2: Williamston 5, Lake Fenton 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Essexville Garber vs. Williamston, 6:30 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 6)

———

Regional 12

(at Clare)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Freeland 2, Ludington 0

G2: Boyne City 6, Tawas 0

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Boyne City 4, Freeland 3

(Boyne City advances to Soccer Semifinal 5)

—————

DIVISION 4

Regional 13

(at Portage Northern)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Holland Black River 4, St. Joseph Michigan Lutheran 0

G2: Kalamazoo Christian 3, Jackson Lumen Christi 1

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Holland Black River vs. Kalamazoo Christian, 6:30 p.m. 

(Winner advances to Soccer Semifinal 7)

———

Regional 14

(at Novi’s Meadows Stadium)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Lansing Christian 4, Plymouth Christian 1

G2: Royal Oak Shrine 8, Monroe St. Mary CC 0

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Royal Oak Shrine 1, Lansing Christian 0

(Royal Oak Shrine advances to Soccer Semifinal 8)

———

Regional 15

(at Goodrich)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Marine City Cardinal Mooney 2, Clarkston Everest Collegiate 1

G2: Saginaw Nouvel 3, Bad Axe 2

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Saginaw Nouvel 2, Marine City Cardinal Mooney 0

(Saginaw Nouvel advances to Soccer Semifinal 8)

———

Regional 16

(at Muskegon Western Michigan Christian)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: North Muskegon 5, Grandville Calvin Christian 0

G2: Houghton Lake 2, Elk Rapids 1

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: North Muskegon 4, Houghton Lake 0

(North Muskegon advances to Soccer Semifinal 7)

———