Out of Left Field with Matt Mowery

Out of Left Field with Matt Mowery
Softball

Pairings for 2019 MHSAA softball quarterfinals, semifinals and finals

Pairings for 2019 MHSAA softball quarterfinals, semifinals and finals
BY: BEN ROWDEN Jun 10, 12:00pm

QUARTERFINALS 

(all games Tuesday, June 11)

———

[CLICK HERE to look back on softball regional pairings.]

[CLICK HERE to look back on softball district pairings.]

[CLICK HERE to look back on softball postseason predictions.]

———

DIVISION 1

Quarterfinal 1

(at Central Michigan University)

Bay City Western 4, Lowell 1

(Bay City Western advances to Semifinal 1)

Quarterfinal 2

(at Chelsea Softball Stadium)

Howell 9, Canton 1

(Howell advances to Semifinal 2)

Quarterfinal 3

(at Wayne State University)

Warren Regina 11, Garden City 5

(Warren Regina advances to Semifinal 1)

Quarterfinal 4

(at Novi)

Clarkston 11, Hartland 3

(Clarkston advances to Semifinal 2)

———

DIVISION 2

Quarterfinal 5

(at Central Michigan University)

Escanaba 2, Freeland 0

(Escanaba advances to Semifinal 3)

Quarterfinal 6

(at Battle Creek’s Bailey Park)

Stevensville Lakeshore 3, Spring Lake 1

(Stevensville Lakeshore advances to Semifinal 4)

Quarterfinal 7

(at Chelsea Softball Stadium)

Eaton Rapids 2, Ida 0

(Eaton Rapids advances to Semifinal 4)

Quarterfinal 8

(at Wayne State University)

North Branch 15, St. Clair Shores South Lake 0 (4 inn.)

(North Branch advances to Semifinal 3)

———

DIVISION 3

Quarterfinal 9

(at Gaylord)

Standish-Sterling 2, Negaunee 1

(Standish-Sterling advances to Semifinal 6)

Quarterfinal 10

(at Hope College)

Schoolcraft 14, Grandville Calvin Christian 6

(Schoolcraft advances to Semifinal 5)

Quarterfinal 11

(at Novi)

Dundee 8, Riverview Gabriel Richard 3

(Dundee advances to Semifinal 5)

Quarterfinal 12

(at Saginaw Valley State University)

Millington 11, Marine City 0

(Millington advances to Semifinal 6)

———

DIVISION 4

Quarterfinal 13

(at Petoskey)

Rogers City 2, Rudyard 1

(Rogers City advances to Semifinal 7)

Quarterfinal 14

(at Hope College)

Coleman 10, Holton 0 (6 inn.)

(Coleman advances to Semifinal 8)

Quarterfinal 15

(at Battle Creek’s Bailey Park)

Kalamazoo Christian 11, Hudson 1 (5 inn.)

(Winner advances to Semifinal 8)

Quarterfinal 16

(at Saginaw Valley State University)

Unionville-Sebewaing Area 13, Allen Park Inter-City Baptist 0

(Unionville-Sebewaing Area advances to Semifinal 7)

——————————

DIVISION 1 SEMIFINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Thursday, June 13

Semifinal 1

Warren Regina vs. Bay City Western, 3 p.m.

Semifinal 2

Howell vs. Clarkston, 5:30 p.m.

DIVISION 1 FINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Saturday, June 15

Semifinal 1 winner vs. Semifinal 2 winner, 12:30 p.m.

———

DIVISION 2 SEMIFINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Thursday, June 13

Semifinal 3

North Branch vs. Escanaba, 12:30 p.m.

Semifinal 4 

Stevensville Lakeshore vs. Eaton Rapids, 10 a.m.

DIVISION 2 FINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Saturday, June 15

Semifinal 3 winner vs. Semifinal 4 winner, 10 a.m.

———

DIVISION 3 SEMIFINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Friday, June 14

Semifinal 5

Schoolcraft vs. Dundee, 3 p.m.

Semifinal 6

Millington vs. Standish-Sterling Central, 5:30 p.m.

DIVISION 3 FINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Saturday, June 15

Semifinal 5 winner vs. Semifinal 6 winner, 5:30 p.m.

———

DIVISION 4 SEMIFINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Friday, June 14

Semifinal 7

Unionville-Sebewaing Area vs. Rogers City, 12:30 p.m.

Semifinal 8

Coleman vs. Kalamazoo Christian, 10 a.m.

DIVISION 4 FINALS

(at Michigan State’s Secchia Stadium)

Saturday, June 15

Semifinal 7 vs. Semifinal 8, 3 p.m.