Out of Left Field with Matt Mowery

Out of Left Field with Matt Mowery
Softball

Pairings for 2019 MHSAA softball regionals

Pairings for 2019 MHSAA softball regionals
BY: BEN ROWDEN Jun 5, 3:30am

SOFTBALL REGIONAL PAIRINGS

(all games Saturday, June 8)

———

[CLICK HERE to look back at district pairings]

———

DIVISION 1

Regional 1

(at Saginaw Valley State University)

Regional Semifinals

G1: Bay City Western 3, Swartz Creek 0

G2: Alpena 3, Grand Blanc 2

Regional Finals

G3: Bay City Western 6, Alpena 0

(Bay City Western advances to Softball Quarterfinal 1)

———

Regional 2

(at Hudsonville)

Regional Semifinals

G1: Caledonia 7, Jenison 1

G2: Lowell 7, Muskegon Reeths-Puffer 0

Regional Finals

G3: Lowell 2, Caledonia 0

(Lowell advances to Softball Quarterfinal 1)

———

Regional 3

(at Howell)

Regional Semifinals

G1: Richland Gull Lake 4, Grand Ledge 1

G2: Howell 4, St. Joseph 0

Regional Finals

G3: Howell 1, Richland Gull Lake 0

(Howell advances to Softball Quarterfinal 2)

———

Regional 4

(at Brownstown Woodhaven)

Regional Semifinals

G1: Allen Park 6, Gibraltar Carlson 3

G2: Canton 7, Belleville 4

Regional Finals

G3: Canton 3, Allen Park 0

(Canton advances to Softball Quarterfinal 2)

———

Regional 5

(at Grosse Pointe North)

Regional Semifinals

G1: Detroit Western International 8, Detroit Renaissance 7

G2: Garden City 4, Grosse Pointe North 0

Regional Finals

G3: Garden City 6, Detroit Western International 1

(Garden City advances to Softball Quarterfinal 3)

———

Regional 6

(at Utica Ford)

Regional Semifinals

G1: Warren Regina 13, Macomb Dakota 1

G2: Harrison Twp. L’Anse Creuse 3, St. Clair Shores Lake Shore 2 (8 inn.)

Regional Finals

G3: Warren Regina 5, Harrison Twp. L’Anse Creuse 4 (8 inn.)

(Warren Regina advances to Softball Quarterfinal 3)

———

Regional 7

(at Oxford)

Regional Semifinals

G1: Rochester Adams 3, Utica 0

G2: Clarkston 10, Birmingham Groves 0 (5 inn.)

Regional Finals

G3: Clarkston 10, Rochester Adams 0 (5 inn.)

(Clarkston advances to Softball Quarterfinal 4)

———

Regional 8

(at Hartland)

Regional Semifinals

G1: South Lyon East 10, Farmington 5

G2: Hartland 7, White Lake Lakeland 0

Regional Finals

G3: Hartland 7, South Lyon East 6

(Hartland advances to Softball Quarterfinal 4)

——————————

DIVISION 2

Regional 9

(at Petoskey)

Regional Semifinals

G1: Muskegon Oakridge 10, Ogemaw Heights 1

G2: Escanaba 10, Remus Chippewa Hills 0

Regional Finals

G3: Escanaba 1, Muskegon Oakridge 0 (9 inn.)

(Escanaba advances to Softball Quarterfinal 5)

———

Regional 10

(at Flint Kearsley)

Regional Semifinals

G1: Frankenmuth 4, Flint Kearsley 3

G2: Freeland 6, Alma 5

Regional Finals

G3: Freeland 10, Frankenmuth 7

(Freeland advances to Softball Quarterfinal 5)

———

Regional 11

(at Grand Rapids South Christian)

Regional Semifinals

G1: Grand Rapids South Christian 12, Allendale 7

G2: Spring Lake 11, Portland 0 (5 inn.)

Regional Finals

G3: Spring Lake 15, Grand Rapids South Christian 0 (3 inn.)

(Spring Lake advances to Softball Quarterfinal 6)

———

Regional 12

(at Edwardsburg)

Regional Semifinals

G1: Vicksburg 10 Middleville Thornapple Kellogg 0

G2: Stevensville Lakeshore 10, Olivet 2

Regional Finals

G3: Stevensville Lakeshore 5, Vicksburg 2

(Stevensville Lakeshore advances to Softball Quarterfinal 6)

———

Regional 13

(at Chelsea Softball Stadium)

Regional Semifinals

G1: Chelsea 4, Fowlerville 0

G2: Eaton Rapids 5, Linden 0

Regional Finals

G3: Eaton Rapids 5, Chelsea 2

(Eaton Rapids advances to Softball Quarterfinal 7)

———

Regional 14

(at Milan)

Regional Semifinals

G1: Flat Rock 3, New Boston Huron 2

G2: Ida 4, Dearborn Divine Child 0

Regional Finals

G3: Ida 3, Flat Rock 2

(Ida advances to Softball Quarterfinal 7)

———

Regional 15

(at Harper Woods)

Regional Semifinals

G1: Ferndale 21, Livonia Clarenceville 0

G2: St. Clair Shores South Lake 15, Detroit Cesar Chavez 2 (5 inn.)

Regional Finals

G3: St. Clair Shores South Lake 4, Ferndale 3

(St. Clair Shores South Lake advances to Softball Quarterfinal 8)

———

Regional 16

(at Richmond)

Regional Semifinals

G1: Marysville 5, Macomb Lutheran North 2

G2: North Branch 10, Pontiac Notre Dame Prep 1

Regional Finals

G3: North Branch 7, Marysville 0

(North Branch advances to Softball Quarterfinal 8)

——————————

DIVISION 3

Regional 17

(at Negaunee)

Regional Semifinals

G1: Gladstone 13, Boyne City 1 (5 inn.)

G2: Negaunee 14, Kingsley 1

Regional Finals

G3: Negaunee 15, Gladstone 0 (4 inn.)

(Negaunee advances to Softball Quarterfinal 9)

———

Regional 18

(at Clare)

Regional Semifinals

G1: Clare 9, McBain 7

G2: Standish-Sterling Central 9, Hesperia 0

Regional Finals

G3: Standish-Sterling Central 6, Clare 1

(Standish-Sterling Central advances to Softball Quarterfinal 9)

———

Regional 19

(at Bath)

Regional Semifinals

G1: Grandville Calvin Christian 2, Shepherd 0

G2: Kent City 3, Laingsburg 0

Regional Finals

G3: Grandville Calvin Christian 9, Kent City 2

(Grandville Calvin Christian advances to Softball Quarterfinal 10)

———

Regional 20

(at Coloma)

Regional Semifinals

G1: Schoolcraft 5, Centreville 4

G2: Coloma 1, Delton Kellogg 0

Regional Finals

G3: Schoolcraft 3, Coloma 2

(Schoolcraft advances to Softball Quarterfinal 10)

———

Regional 21

(at Grass Lake)

Regional Semifinals

G1: Clinton 6, Michigan Center 1

G2: Dundee 2, Quincy 1

Regional Finals

G3: Dundee 9, Clinton 4

(Dundee advances to Softball Quarterfinal 11)

———

Regional 22

(at Wixom St. Catherine)

Regional Semifinals

G1: Riverview Gabriel Richard 11, Detroit Cristo Rey 0 (5 inn.)

G2: Wixom St. Catherine 19, Detroit Henry Ford 0 (3 inn.)

Regional Finals

G3: Riverview Gabriel Richard 4, Wixom St. Catherine 1

(Riverview Gabriel Richard advances to Softball Quarterfinal 11)

———

Regional 23

(at Brown City)

Regional Semifinals

G1: Marine City 8, Almont 1

G2: Cass City 20, Madison Heights Bishop Foley 9

Regional Finals

G3: Marine City 7, Cass City 2

(Marine City advances to Softball Quarterfinal 12)

———

Regional 24

(at Otisville LakeVille Memorial)

Regional Semifinals

G1: Millington 4, Chesaning 3 (8 inn.)

G2: Byron 3, Burton Bendle 2

Regional Finals

G3: Millington 6, Byron 0

(Millington advances to Softball Quarterfinal 12)

——————————

DIVISION 4

Regional 25

(at Norway)

Regional Semifinals

G1: Bark River Harris 8, L’Anse 0

G2: Rudyard 5, Hancock 1

Regional Finals

G3: Rudyard 6, Bark River-Harris 0

(Rudyard advances to Softball Quarterfinal 13)

———

Regional 26

(at East Jordan)

Regional Semifinals

G1: Onaway 11, East Jordan 4

G2: Rogers City 6, St. Ignace 1

Regional Finals

G3: Rogers City 7, Onaway 0

(Rogers City advances to Softball Quarterfinal 13)

———

Regional 27

(at Holton)

Regional Semifinals

G1: Onekama 4, Marion 3

G2: Holton 11, Frankfort 1

Regional Finals

G3: Holton 10, Onekama 2

(Holton advances to Softball Quarterfinal 14)

———

Regional 28

(at Fowler)

Regional Semifinals

G1: Fowler 16, Breckenridge 3

G2: Coleman 18, Potterville 0 (3 inn.)

Regional Finals

G3: Coleman 9, Fowler 5

(Coleman advances to Softball Quarterfinal 14)

———

Regional 29

(at Gobles)

Regional Semifinals

G1: Kalamazoo Christian 5, Lawrence 2

G2: Three Oaks River Valley 6, Colon 0

Regional Finals

G3: Kalamazoo Christian 9, Three Oaks River Valley 1

(Kalamazoo Christian advances to Softball Quarterfinal 15)

———

Regional 30

(at Sand Creek)

Regional Semifinals

G1: Hudson 10, North Adams-Jerome 3

G2: Sand Creek 10, East Jackson 0

Regional Finals

G3: Hudson 4, Sand Creek 1

(Hudson advances to Softball Quarterfinal 15)

———

Regional 31

(at Rochester Hills Lutheran Northwest)

Regional Semifinals

G1: Allen Park Inter-City Baptist 11, Royal Oak Shrine 0 (5 inn.)

G2: Plymouth Chrisitan 11, Dryden 1 (5 inn.)

Regional Finals

G3: Allen Park Inter-City Baptist 13, Plymouth Christian 3 (6 inn.)

(Allen Park Inter-City Baptist advances to Softball Quarterfinal 16)

———

Regional 32

(at Genesee)

Regional Semifinals

G1: Unionville-Sebewaing Area 14, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 0

G2: Kingston 6, Mio 5 (9 inn.)

Regional Finals

G3: Unionville-Sebewaing Area 8, Kingston 0

(Unionville-Sebewaing Area advances to Softball Quarterfinal 16)

——————————