Out of Left Field with Matt Mowery

Out of Left Field with Matt Mowery
Baseball

Parings for 2019 MHSAA baseball Super Regionals

Parings for 2019 MHSAA baseball Super Regionals
BY: BEN ROWDEN Jun 6, 2:50pm

MHSAA BASEBALL SUPER REGIONAL PAIRINGS

(all games Saturday, June 8)

———

[CLICK HERE to look back at regional semifinals pairings.]

[CLICK HERE to look back at district pairings.]

———

DIVISION 1 

Super Regional 1

(at Hudsonville)

Regional Final

G1: Rockford 3, Byron Center 2 (8 inn.)

G2: Flushing 9, Traverse City West 0

Super Regional

G3: Rockford 5, Flushing 1

(Rockford advances to Semifinal 1)

———

Super Regional 2

(at Kalamazoo College)

Regional Final

G1: Portage Northern 5, Grand Ledge 4 (9 inn.)

G2: Brownstown Woodhaven 2, Saline 1 (8 inn.)

Super Regional

G3: Portage Northern 7, Brownstown Woodhaven 3

(Portage Northern advances to Semifinal 2)

———

Super Regional 3

(at Grosse Pointe North)

Regional Final

G1: Grosse Pointe South 4, Detroit U-D Jesuit 3

G2: Macomb Dakota 9, New Baltimore Anchor Bay 5

Super Regional

G3: Macomb Dakota 11, Grosse Pointe South 3

(Macomb Dakota advances to Semifinal 1)

———

Super Regional 4

(at Novi)

Regional Final

G1: Birmingham Brother Rice 4, Romeo 3 (12 inn.)

G2: Fenton 6, Novi Detroit Catholic Central 1

Super Regional

G3: Birmingham Brother Rice 9, Fenton 1

(Birmingham Brother Rice advances to Semifinal 2)

——————————

DIVISION 2

Super Regional 5

(at Saginaw Valley State University)

Regional Final

G1: Muskegon Oakridge 16, Cadillac 1

G2: Essexville Garber 13, Clio 1

Super Regional

G3: Muskegon Oakridge 2, Essexville Garber 1

(Muskegon Oakridge advances to Semifinal 3)

———

Super Regional 6

(at Edwardsburg)

Regional Final

G1: Grand Rapids Catholic Central 4, Portland 0

G2: Stevensville Lakeshore 1, Otsego 0

Super Regional

G3: Grand Rapids Catholic Central 4, Stevensville Lakeshore 2

(Grand Rapids Catholic Central advances to Semifinal 4)

———

Super Regional 7

(at Chelsea Baseball Stadium)

Regional Final

G1: Eaton Rapids 2, Fowlerville 1

G2: Trenton 8, Dearborn Divine Child 0

Super Regional

G3: Trenton 2, Eaton Rapids 1

(Trenton advances to Semifinal 4)

———

Super Regional 8

(at Detroit Country Day)

Regional Final

G1: St. Clair Shores South Lake 10, Livonia Clarenceville 0

G2: Orchard Lake St. Mary’s 9, St. Clair 3

Super Regional

G3: Orchard Lake St. Mary’s 10, St. Clair Shores South Lake 0

(Orchard Lake St. Mary’s advances to Semifinal 3)

——————————

DIVISION 3

Super Regional 9

(at Clare)

Regional Final

G1: Gladstone 2, Boyne City 1

G2: Beaverton 3, Evart 2 (8 inn.)

Super Regional

G3: Gladstone 7, Beaverton 6 (9 inn.)

(Gladstone advances to Semifinal 6)

———

Super Regional 10

(at Coloma)

Regional Final

G1: Pewamo-Westphalia 2, Stanton Central Montcalm 0

G2: Bronson 6, Buchanan 3

Super Regional

G3: Pewamo-Westphalia 5, Bronson 4

(Pewamo-Westphalia advances to Semifinal 5)

———

Super Regional 11

(at Napoleon)

Regional Final

G1: Homer 10, Michigan Center 2

G2: Ann Arbor Greenhills 5, Riverview Gabriel Richard 4 (12 inn.)

Super Regional

G3: Homer 5, Ann Arbor Greenhills 1

(Homer advances to Semifinal 5)

———

Super Regional 12

(at Brown City)

Regional Final

G1: Grosse Pointe Woods University Liggett 13, Madison Heights Bishop Foley 3 (5 inn.)

G2: Saginaw Valley Lutheran 8, New Lothrop 3

Super Regional

G3: Grosse Pointe Woods University Liggett 4, Saginaw Valley Lutheran 2

(Grosse Pointe Woods University Liggett advances to Semifinal 6)

——————————

DIVISION 4

Super Regional 13

(at East Jordan)

Regional Final

G1: Norway 6, Indian River Inland Lakes 0

G2: Gaylord St. Mary 15, Johannesburg-Lewiston 6

Super Regional

G3: Gaylord St. Mary 14, Norway 9

(Gaylord St. Mary advances to Semifinal 7)

———

Super Regional 14

(at Fowler)

Regional Final

G1: Saginaw Nouvel 3, Marlette 2

G2: Beal City 5, Brethren 3

Super Regional

G3: Saginaw Nouvel 16, Beal City 2

(Saginaw Nouvel advances to Semifinal 8)

———

Super Regional 15

(at Gobles)

Regional Final

G1: Decatur 5, Three Oaks River Valley 0

G2: Colon 7, Battle Creek St. Philip 2

Super Regional

G3: Decatur 6, Colon 5 (8 inn.)

(Decatur advances to Semifinal 8)

———

Super Regional 16

(at Genesee)

Regional Final

G1: Petersburg-Summerfield 14, Dansville1 (5 inn.)

G2: Marine City Cardinal Mooney 3, Royal Oak Shrine 0

Super Regional

G3: Petersburg-Summerfield 11, Marine City Cardinal Mooney 0

(Petersburg-Summerfield advances to Semifinal 7)