News

Basketball

HOW THEY FARED: How the teams in the State Champs! girls basketball rankings fared for the week of Feb. 4-10, 2019

HOW THEY FARED: How the teams in the State Champs! girls basketball rankings fared for the week of Feb. 4-10, 2019
BY: MATTHEW B. MOWERY Feb 10, 6:30pm

Here's a look at how the teams in the Week 10 rankings fared on the court for the week of Feb. 4-10, 2019. Among the notable games, Heritage lost a close one to D2 No. 1 Detroit Edison, Grosse Pointe North lost to D2 No. 3 Harper Woods Chandler Park, and D4 No. 2 St. Ignace put a hurting on D2 No. 5 Kingsley.

DIVISION 1

1 Southfield A&T (14-1, 7-0 OAA Red) — Beat D1 HM Royal Oak, 60-47; beat Birmingham Groves, 69-22

2 Wayne Memorial (14-1, 12-0 KLAA East) — Beat Dearborn Fordson, 66-29; beat Livonia Franklin, 63-32

3 East Lansing (15-0, 9-0 CAAC Blue) — Beat Marshall, 81-30; beat Okemos, 82-39.

4 Saginaw Heritage (12-2, 5-1 SVL Red) — Beat Midland, 66-14; beat Mt. Pleasant, 52-35; lost to D2 No. 1 Detroit Edison, 41-37.

5 DeWitt (13-1, 7-1 CAAC Blue) — Beat Lansing Waverly, 56-20.

6 Birmingham Marian (15-0, 10-0 CHSL Central) —Beat Ann Arbor Gabriel Richard, 66-24; beat Warren Regina, 55-21; beat Dearborn Divine Child, 48-45.

7 Grand Haven (13-1, 6-1 OK Red) — Lost to Holland West Ottawa, 41-39; beat Hudsonville, 52-43.

8 Flint Carman-Ainsworth (12-3, 7-0 SVL Blue) — Beat Lapeer, 43-24.

9 Grosse Pointe North (14-2, 10-0 MAC Red) — Beat Warren Cousino, 50-42; Lost to D2 No. 3 Harper Woods Chandler Park, 66-55.

t10 Brighton (15-1, 11-1 KLAA West) — Beat Novi, 54-18; Lost to D1 HM Hartland, 46-35

t10 Midland Dow (13-1, 6-0 SVL Red — Beat Saginaw, 74-25; beat D2 HM Bay City John Glenn, 41-40

HONORABLE MENTION:

• Walled Lake Western (15-1, 8-0 LVC) — Lost to Walled Lake Central, 33-32; beat Walled Lake Northern, 74-33.

• Hartland (13-2, 11-1 KLAA West) — Beat Canton, 35-10; beat D1 No. 10 Brighton, 46-35

• Royal Oak (13-1, 6-1 OAA Red) — Lost to D1 No. 1 Southfield A&T, 60-47; beat North Farmington, 45-16.

• Ann Arbor Pioneer (12-2, 7-1 SEC Red) — Beat Monroe, 47-31; beat D1 HM Saline, 50-47; lost to Ann Arbor Huron, 52-50.

• Coldwater (13-1, 10-0 Interstate 8) — Beat Parma Western, 65-56.

• Marquette (13-2, 6-0 Great North UP Conference) — Beat Houghton, 78-31; beat Kingsford, 57-30.

• Detroit King (13-1, 8-1 PSL Midtown) — Beat Detroit CMA, 65-19; beat Detroit Cody, 58-29.

• Muskegon (10-4, 8-0 OK Black) — Beat Grand Rapids Union, 50-11 (forfeit); Lost to D2 No. 8 Muskegon Oakridge, 2-0 (forfeit).

• East Kentwood (11-3, 7-1 OK Red) — Beat Grandville, 78-45; beat Holland West Ottawa, 52-49.

• Saline (11-4, 4-4 SEC Red) — Lost to Ann Arbor Huron, 48-44; lost to Ann Arbor Pioneer, 50-47; beat Ann Arbor Skyline, 55-36.

DIVISION 2

1 Detroit Edison (13-1) — Beat D1 No. 4 Saginaw Heritage, 41-37.

2 Freeland (12-2, 7-0 TVC Central) — Beat Saginaw Swan Valley, 64-52; beat Midland Bullock Creek, 70-32.

3 Harper Woods Chandler Park (10-2, 3-0 CSC) — Beat D1 No. 9 Grosse Pointe North, 66-55.

4 Williamston (11-3, 8-0 CAAC Red) — Beat Okemos, 34-31; beat Lansing Eastern, 44-28.

5 Kingsley (13-2, 10-0 Northwest) — Beat Leland, 77-34; beat Frankfort, 74-32; lost to D4 No. 2 St. Ignace, 68-37.

6 Corunna (14-1, 7-1 GAC Red) — Beat Eaton Rapids, 43-32; beat Burton Bendle, 61-44

7 Jackson Northwest (10-3, 9-1 Interstate 8) — Lost to St. Johns, 55-45; beat Jackson Lumen Christi, 66-20; beat Marshall, 44-35.

8 Muskegon Oakridge (13-2, 9-1 West Michigan) — Beat Ravenna, 55-24; beat D1 HM Muskegon, 2-0 (forfeit); beat D2 HM Whitehall, 42-29.

9 Edwardsburg (14-0, 6-0 Wolverine-South) — Beat Plainwell, 67-30.

10 Hamilton (14-0, 8-0 OK Green) — Beat Holland, 62-23.

DROPPED OUT: No. 10 Birmingham Detroit Country Day (6-6)

HONORABLE MENTION:

• Grand Rapids Catholic Central (9-5, 5-2 OK Blue) — Lost to Coopersville, 52-41; Lost to Grand Rapids West Catholic, 50-49.

• Comstock (11-3, 6-0 BCS-Red) — Lost to Battle Creek Harper Creek, 55-35; beat D3 No. 7 Niles Brandywine, 41-35.

• Stanton Central Montcalm (14-0, 10-0 CSAA Gold) — Beat Fremont, 65-24

• Chelsea (16-0, 12-0 SEC White) — Beat Ypsilanti Community, 59-34; beat Ypsilanti Lincoln, 73-16.

• Bay City John Glenn (10-4, 3-3 SVL Red) — Lost to Bay City Western, 42-24; lost to Midland Dow, 41-40; beat Midland, 58-45.

• Wixom St. Catherine (12-3, 6-2 CHSL-A North) — Lost to D3 HM Royal Oak Shrine, 34-21; beat Riverview Gabriel Richard, 53-31.

• Portland (10-1, 6-1 CAAC White) — Beat Fowler, 53-50.

• Whitehall (11-2, 9-2 West Michigan) — Beat Hart, 60-33; lost to D2 No. 8 Muskegon Oakridge, 42-29.

• Cadillac (11-1, 6-0 Big North) — Beat Bay City Central, 46-27; beat Traverse City West, 57-54.

• Carleton Airport (12-1, 8-0 Huron League) — Beat Flat Rock, 55-49.

DIVISION 3

1 Pewamo-Westphalia (11-1, 8-0 CMAC) — Beat Bath, 55-26.

2 Kent City (12-2, 8-0 CSAA Silver) — Beat Lakeview, 65-15; beat Morley Stanwood, 74-30.

3 Michigan Center (14-1, 9-1 Cascades) — Beat Addison, 60-39; beat Hanover-Horton, 55-33; beat Napoleon, 57-26.

4 Flint Hamady (11-2, 6-2 GAC Red) — Lost to Goodrich, 51-44.

5 Maple City Glen Lake (13-2, 9-1 Northwest Conference) — Beat Manton, 37-34; beat Benzie Central, 43-40.

6 Reese (12-2, 8-0 Greater Thumb West) — Beat Elton-Pigeon-Bay Port Laker, 60-44; beat Bad Axe, 68-20.

7 Niles Brandywine (12-2, 5-2 BCS-Red) — Beat Stevensville Lakeshore, 69-45; lost to D2 HM Comstock, 41-35.

8 Hemlock (14-0, 11-0 TVC West) — Beat Saginaw Valley Lutheran, 53-42; beat Pinconning, 49-25.

9 Brown City (13-1, 8-0 GTC-East) — Beat Yale, 52-20; beat Memphis, 48-8.

10 Grass Lake (12-1, 7-1 Cascades) — Beat Napoleon, 58-23; beat East Jackson, 68-17.

DROPPED OUT: No. 7 Ypsilanti Arbor Prep (10-5) — Beat Dearborn Henry Ford Academy, 66-51.

HONORABLE MENTION:

• Schoolcraft (13-1, 10-0 SWAC) — Beat Kalamazoo Hackett, 63-30; beat Kalamazoo Christian, 54-40.

• Ishpeming Westwood (15-1, 10-1 West-PAC Iron) — Beat Iron Mountain, 63-54; beat Manistique, 56-19.

• Oscoda (12-0, 5-0 North Star-Big Dipper) — Beat Fairview, 57-17.

• Royal Oak Shrine (10-3, 7-0 CHSL A-South) — Beat Allen Park Cabrini, 47-21; beat D2 HM Wixom St. Catherine, 34-21.

• Centreville (13-0, 11-0 SW 10) — Beat White Pigeon, 54-42; beat Bangor, 66-22; beat Mendon, 37-33.

• Byron (8-3, 6-1 MMAC) — Beat Ovid-Elsie, 53-27; lost to New Lathrop, 56-40.

• Carson City-Crystal (10-3, 7-0 MSAC) — Beat Ithaca, 29-16.

• Houghton Lake (12-0, 9-0 Jack Pine) — Beat Sanford Meridian, 66-26.

• Negaunee (12-2, 9-1 West-PAC Iron) — Beat Calumet, 46-40.

• Bath (10-3, 6-3 CMAC) — Lost to D3 No. 1 Pewamo-Westphalia, 55-26.

DIVISION 4

1 Adrian Lenawee Christian (13-1) — Beat D4 No. 7 Waterford Our Lady of the Lakes, 73-47.

2 St. Ignace (16-0, 5-0 Straits Area) — Beat Gaylord, 74-24; beat D2 No. 5 Kingsley, 68-37.

3 Kingston (13-1, 7-0 NCTL-Stars) — Beat Croswell-Lexington, 55-34; beat Marlette, 56-6.

4 Gaylord St. Mary (11-1, 10-0 Ski Valley) —Beat Central Lake, 52-16.

5 Portland St. Patrick (8-3, 4-3 CMAC) — Lost to Laingsburg, 47-28.

6 Mt. Pleasant Sacred Heart (8-3, 6-1 MSAC) — Lost to D4 HM Morrice, 37-34; beat Breckenridge, 40-23

7 Waterford Our Lady of the Lakes (7-5, 6-1 CHSL-A South) — Beat Madison Heights Bishop Foley, 50-35; Lost to D4 No. 1 Adrian Lenawee Christian, 73-47.

8 Fruitport Calvary Christian (11-3, 6-0 Alliance) — Lost to Grand Rapids Covenant Christian, 55-54.

9 Bellevue (12-0, 9-0 SCAA-West) — Beat Jackson Christian, 45-15; beat Battle Creek St. Philip, 61-44.

10 Saginaw Nouvel (9-4, 6-3 TVC West) — Lost to St. Louis, 45-44; beat Saginaw Valley Lutheran, 50-33.

HONORABLE MENTION:

• Athens (12-1, 11-0 SCAA-West) — Beat Camden-Frontier, 56-43; beat Climax-Scotts, 47-29; beat Jackson Christian, 47-26.

• St. Joseph Michigan Lutheran (10-1, 6-0 BCS-White) — Beat Buchanan, 36-20; beat Berrien Springs Andrews Academy, 47-22; lost to Frankfort, 52-43.

 Martin (9-1, 6-1 SWAC-Lakeshore) — Beat Coloma, 37-30; beat New Buffalo, 56-37.

• Morrice (11-3, 6-0 GAC Blue) — Beat D4 No. 6 Mt. Pleasant Sacred Heart, 37-34; lost to Saginaw Arts & Sciences, 59-56 (OT).

• Ontonagon (10-3, 3-1 Copper Mtn.) — Beat Wakefield-Marenisco, 59-17.

• Ewen-Trout Creek (9-1, 4-0 Copper Mtn-Porcupine Mtn.) — Idle.

• Saginaw Michigan Lutheran Seminary (8-4, 6-4 TVC-West) — Beat St. Louis, 66-55.

• Battle Creek Calhoun Christian (12-1) — Beat Jackson Christian, 62-25; beat Hillsdale Will Carleton, 51-24.

• Mackinaw City (14-1, 10-0 Northern Lakes) — Beat Ellsworth, 57-20; beat Boyne Falls, 78-17

• Baraga (12-2, 7-0 Copper Mountain Conference Copper Country) — Idle.

——————————

PREVIOUS RANKINGS:

Michigan girls basketball rankings Week 10, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 9, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 8, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 7, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 6, CLICK HERE.

Top 25 Michigan girls basketball teams for 2018-19, CLICK HERE.