Out of Left Field with Matt Mowery

Football

    FacebookTwitter


  • Ohio

2020 Division V All-Ohio Football Teams

By: , December 8, 2020, 1:00 pm

The Division V All-Ohio Football teams for 2020, as assembled by the Ohio Prep Sportswriters Association

———

Offensive Player of the Year: Corey Kiner, Roger Bacon, Sr.

Defensive Player of the Year: Reid Carrico, Ironton, Sr.

Coaches of the Year: Daniel Shirey, Baltimore Liberty Union and Matt Dzierwa, Tontogany Otsego

———

First Team Offense

QB: Jacob Brown, Burton Berkshire, 5-11, 190, Sr.; Joseph Dzierwa, Tontogany Otsego, 6-6, 175, Jr.; Dustin Brady, Bucyrus Wynford, 6-3, 205, Sr.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 185, Jr.; Cameron Blair, Magnolia Sandy Valley, 6-2, 215, Sr.; Kobe Mitchell, Cadiz Harrison Central, 6-3, 190, Sr.; Michael Patrone, Canfield South Range, 6-2, 195, Sr.; Drew Mitch, Springfield Shawnee, 6-3, 215, Sr.

RB: Jaylen Jennings, Harvest Prep, 5-10, 175, Jr.; Wes Myers, Johnstown, 5-9, 160, Sr.; Mason Sullivan, Kirtland, 6-0, 206, Sr.; Danny Bruckman, Jefferson Area Jefferson, 5-10, 185, Sr.; Trent Leiter, Tontogany Otsego, 5-11, 195, Jr.; Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 210, Sr.

WR: Tellus Andrews, Conneaut, 5-11, 180, Sr.; Lucas Hackworth, Bucyrus Wynford, 5-10, 160, Sr.; Demetrius Evans, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 165, Sr.; Nick Burden, West Liberty West Liberty-Salem, 6-0, 185, Sr.; Kameron Cox, Springfield Greenon, 5-10, 190, Sr.; Jaret Frantz, Elyria Catholic, 6-4, 210, Sr.

OL: Ethan Enders, Marion Pleasant, 6-5, 315, Sr.; Ryan Roark, Elyria Catholic, 6-4, 300, Sr.; Matt Davis, Ironton, 6-0, 210, Sr.; Blake Richardson, Wheelersburg, 6-3, 270, Sr.; Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf, 6-4, 280, Jr.; Riley LaPorte, Garrettsville Garfield, 6-3, 265, Jr.; Kristian Grman, Kirtland, 5-10, 225, Sr.

K: Jonah Houston, Columbus Academy, 5-10, 170, Sr.; Jimmy Mahlmeister, Ironton, 6-0, 165, Sr.; Nathan Hawks, Springfield Greenon, 6-1, 185, Sr.

———

First Team Defense

DL: Jake Lusk, Johnstown, 6-4, 230, Sr.; J.J. Perrin, Burton Berkshire, 6-0, 190, Sr.; Cade Limes, Tontogany Otsego, 5-11, 215, Sr.; Zach Prater, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 290, Sr.; Luke Blasko, Canfield, South Range, 5-10, 185, Sr.; Trevor Lockard, Brookville, 5-11, 230, Sr.; De’Tray Jones, Cincinnati North College Hill, Sr.

LB: Phillip Gibson-Perry, Harvest Prep, 6-0, 205, Sr.; Cy’lyn McSwain, Cleveland Heights Lutheran East, 6-3, 190, Sr.; Mason Rus, Kirtland, 6-0, 180, Jr.; Reid Carrico, Ironton, 6-3, 235, Sr.; Evan Carpenter, Martins Ferry, 6-2, 215, Sr.; Hal Huber, West Salem Northwestern, 6-1, 200, Sr.; William Hardenbrook, Columbiana Crestview, 6-2, 190, Sr.; Rudy Scanlon, Springfield Shawnee, 6-0, 180, Sr.; Nijal Mooney, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 215, Sr.

DB: Joey Grazia, Kirtland, 5-10, 155, Sr.; Anthony DeMarco, Kirtland, 6-0, 185, Sr.; Mason Richards, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 170, Sr.; Branson Smith, Sabina East Clinton, 6-1, 160, Sr.; Luke Jackson, Lewiston Indian Lake, 5-11, 170, Jr.; Luke Bradford, Portsmouth West, 6-2, 150, Sr.

P: Graham Nicholson, Summit Country Day, 6-1, 190, Sr.

———

Second Team Offense

QB: Steven Navalinsky, Elyria Catholic, 6-4, 210, Sr.; Liam Powers, Kirtland, 5-10, 180, Sr.; Levi Gullion, Piketon, 6-3, 195, Jr.; Garrett Newsome, Sugarcreek Garaway, 6-2, 185, Sr.; Brayden Sipple, Blanchester, 6-5, 175, sr

RB: Trevor Moran, North Union, 5-10, 198, Sr.; Austin Shaffer, Marion Pleasant, 5-10, 185, Sr.; Rayshon Kennedy, Cleveland Heights Lutheran East, 6-3, 236, Jr.; Trey Hoover, Rayland Buckeye Local, 6-0. 205, Soph.; Dylan Dominguez, Canfield South Range, 5-11, 190, Sr.; Anthony Demma, Garrettsville Garfield, 5-10, 175, Jr.

WR: Andrew Hunt, Madison Plains, 6-4, 175, Sr.; B.J. Busbee, Cleveland Heights Lutheran East, 6-3, 185, Sr.; Matthew Risner, Minford, 5-10, 175, Sr.; Trevor Carman, Cadiz Harrison Central, 5-8, 170, Jr.; Daniel Dominique, Brookville, 6-4, 200, Sr.; Ryan Hallau, St. Bernard Roger Bacon, 6-4, 225, Sr.

OL: Lucas Stoddard, Burton Berkshire, 6-4, 220, Jr.; Max Buchman, Pemberville Eastwood, 6-3, 203, Sr.; JJ Durr, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 225, Sr.; Logan Evans, Lewiston Indian Lake, 5-11, 250, Jr.; Taran Tyo, Versailles, 6-4, 275, Jr.; George Prusock, Kirtland, 6-1, 230, Soph.; Caleb Crabtree, McDermott Northwest, 6-2, 275, Sr.

K: Braxton Sammons, Wheelersburg, 5-11, 180, Jr.; Evan O’Connell, Columbus Ready, 5-8, 150, Jr.

———

Second Team Defense

DL: Gvynn Mendenhall, Columbus Academy, 6-2, 215, Jr.; Hayden Gerhart, Elyria Catholic, 6-4, 265, Jr.; Luke Gogolin, Kirtland, 5-10, 180, Sr.; Dalton Crabtree, Ironton, 5-10, 190, Sr.; Gunnar Crawford, Ironton, 5-10, 225, Sr.; Bryce Prater, West Lafayette Ridgewood, 6-3, 280, Sr.; Spencer Mesaros, Ravenna Southeast, 6-1, 240, Jr.

LB: Cole Matthews, Columbus Ready, 6-3, 228, Sr.; Carson Andonian, Kirtland, 5-10, 180, Sr.; Lane Herman, Conneaut, Sr.; Zach Kwiatkowski, Pemberville Eastwood, 5-6, 171, Sr.; Cody Taylor, Bucyrus Wynford, 5-9, 155, Sr.; Daniel Flagel, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-10, 180, Sr.; Lane Mefford, Lewiston Indian Lake, 5-10, 185, Sr.

DB: Brady Russell, Magnolia Sandy Valley, 5-9, 175, Sr.; DeAngelo Bell, Warrensville Heights, 6-0, 190, Sr.; Thomas Pondexter, Cleveland Heights Lutheran East, 5-9, 190, Sr.; Zach Barker, Reading, 6-2, 160, Sr.; Irvin Hodrick, Cincinnati Purcell Marian, 5-9, 165, Sr.; Cannon Shafer, Cincinnati Madeira, 6-0, 175, Sr.

P: Gage Sullivan, Kirtland, 6-3, 190, Jr.

———

Third Team Offense

QB: Cayden Carroll, Liberty Union, 5-9, 165, Soph.; Jalen Minter, Beachwood, 5-10, 175, Jr.; Carson Bey, Versailles, 5-9, 170, Jr.

RB: Tyler Saffran, Millbury Lake, 5-10, 160, Sr.; Braydon Johns, Coshocton, 6-0, 185, Sr.; Colt Sechrest, Bellaire, 6-4, 210, Jr.; Talon Borders, Carlisle, 5-9, 155, Jr.; Kainan Stoner, Bellefontaine Benjamin Logan, 6-1, 200, Sr.

WR: Matthew Miller, Wheelersburg, 6-0, 165, Sr.; Hunter Smith, Wellston, 6-5, 180, Sr.; Trent Hacker, Ironton, 6-2, 175, Sr.; Brennin Blevins, Ottawa-Glandorf, 6-0, 170, Sr.; Garrett Jostworth, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-4, 220, Sr.

OL: Marcus Moore, Beachwood, 6-2, 315, Soph.; Connor Clagg, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 206, Sr.; Bailey Skidmore, Bucyrus Wynford, 5-8, 235, Sr.; Alex Couch, Carlisle, 6-2, 276, Jr.; Daniel Cartuyvelles, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 240, Sr.; Cain Gonzalez, Springfield Shawnee, 6-1, 320, Jr.; Max Vonderhaar, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 250, Sr.

K: Cason Doolittle, Findlay Liberty-Benton, 6-1, 151, Soph.

———

Third Team Defense

DL: Robert Mills, Columbus Academy, 6-0, 205, Sr.; Wade Woodworth, Jefferson Area Jefferson, 6-1, 180, Soph.; Eli Tilley, Portsmouth West, 6-1, 200, Sr.; Nathaniel DiRe, Findlay Liberty-Benton, 5-10, 209, Sr.; Blake Landis, Pemberville Eastwood, 6-2, 197, Sr.; Max Spelder, Cincinnati Madeira, 6-3, 245, Sr.; Jairon Wilson, Cincinnati Taft, 5-10, 215, Sr.; Aden Neely, Bellefontaine Benjamin Logan, 6-5, 255, Sr.

LB: Paul Bryant, Madison Plains, 6-1, 175, Sr.; Will Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-1, 200, Sr.; Devin Coon, Tontogany Otsego, 5-8, 144, Jr.; Dylan Schimmoeller, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 178, Sr.; Deontae Brandon, West Lafayette Ridgewood, 6-0, 183, Sr.; Jake Phillips, Orrville, 6-2, 200, Sr.; Colt Conover, Blanchester, 5-9, 190, Sr.

DB: Alex Wolf, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 175, Sr.; Kyle Howell, Ironton, 5-10, 170, Sr.; Logyn Ratliff, New Lexington, 6-2, 175, Sr.; Trevyn Feasel, North Union, 5-10, 186, Sr.; Josh Clark, Wheelersburg, 6-1, 160, Jr.

P: Dakota Secrest, McDermott Northwest, 6-0, 185, Soph.

———

Honorable Mention

QB: Brady Hess, Columbus Academy, 6-0, 170, Sr.; Donald Richendollar, Chesapeake, 5-9, 175, Sr.; Ben Nichols, Chillicothe Zane Trace, 5-10, 175, Jr.; Coulter Cleland, Pomeroy Meigs, 6-0, 190, Jr.; Elijah Vogelsong-Lewis, Minford, 5-10, 185, Sr.; Drew Roe, Portsmouth, 5-8, 145, Jr.

RB: Jon Garvin, Wellston, 6-1, 200, Sr.; Conor Dickens, Oak Hill, 5-10, 180, Sr.; Michael Conkle, Bidwell River Valley, 5-8, 161, Soph.; Brayden Campbell, McDermott Northwest, 5-9, 175, Jr.; Chase Goff, Martins Ferry, 5-9, 165, Sr.; Landen Pettet, McConnelsville Morgan, 6-0, 215, Sr.; Zy’ere Rogers, Youngstown Cardinal Mooney, 5-9, 175, Jr.

WR: Sam Huyghe, Columbus Academy, 6-0, 170, Sr.; Thomas Sentz, Chesapeake, 5-9, 150, Sr.; Camren Loar, Piketon, 5-9, 150, Jr.; Brady Hanson, New Lexington, 6-0, 155, Sr.; Reade Pendleton, Portsmouth, 5-9, 153, Soph.; Wyatt Hoover, Pomeroy Meigs, 6-0, 208, Sr.; Noah Dzierwa, Tontogany Otsego, 5-11, 160, Sr.; Jaydon Miller, Sugarcreek Garaway, 5-8, 155, Sr.; Brian Palmer Jr., Rayland Buckeye Local, 5-7, 165, Jr.; Dalton Patterson, West Lafayette Ridgewood, 6-1, 180, Jr.; Mason Tucci, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 160, Jr.; Trent Jakacki, Mantua Crestwood, 6-1, 160, Sr.; Luke Crumbacher, Canfield South Range, 5-11, 150, Sr.

TE: Clayton Cummons, Utica, 6-1, 210, Sr.; Manny Mullens, Harvest Prep, 6-3, 260, Sr.;

OL: Anthony Buckley, Amanda-Clearcreek, 6-4, 270, Sr.; Kyle Daley, North Union, 6-1, 269, Sr.; Cael Dent, Ready, 6-3, 290, Sr.; Pat Graves, Harvest Prep, 6-0, 255, Sr.; Rocky White, Ironton, 5-11, 235, Sr.; Drew Harris, Albany Alexander, 6-2, 260, Sr.; Jarrod Wilbur, Wellston, 6-1, 260, Sr.; Flint Barger, Oak Hill, 6-2, 260, Sr.; Easton Lansing, Piketon, 5-11, 230, Sr.; Luke Wroten, Portsmouth West, 5-10, 200, Sr.; Keegan Shank, Pemberville Eastwood, 5-11, 239, Jr.; Wyatt Moyer, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 225, Jr.; Noah Duck, Martins Ferry, 5-10, 200, Sr.; Colin Shannon, Coshocton, 5-10, 195, Sr.; Kolten Hanlin, Richmond Edison, 5-8, 240, Jr.; Cabot Arbaugh, Cadiz Harrison Central, 6-4, 240, Soph.; Luke Miller, Sugarcreek Garaway, 6-4, 245 Sr.; Wyatt Babik, Columbiana Crestview, 6-1, 295, Sr.; Jadon Johnston, Akron Manchester, 6-1, 215, Jr.; Kerri Hewlett, Youngstown Cardinal Mooney, 6-1, 320, Sr.; Michael Lally, Canfield South Range, 6-0, 240, Jr.; Jacob Brooks, Canfield South Range, 5-10, 210, Jr.;Austin Roman, Garrettsville Garfield, 6-3, 305, Jr.

K: Mario Rodin, Kirtland, 6-0, 160, Sr.; Harley Novak, Canfield South Range, 5-11, 135, Sr.

DL: Jalen Davis, Harvest Prep, 6-2, 200, Sr.; Chaz Reeder, North Union, 5-10, 216, Sr.; Nick Burns, Chesapeake, 6-2, 280, Jr.; Gage Might, Pemberville Eastwood, 5-11, 217, Sr.; Lucas Pritchard, Lima Bath, 6-5, 250, Jr.; Dylan Schiets, Oak Harbor, 6-2, 230, Jr.; Carter Bibler, Cincinnati Summit Country Day, 6-3, 215, Jr.; Jarrell Newman, McConnelsville Morgan, 5-9, 196, Jr.; Ron Pauley, Cadiz Harrison Central, 5-10, 185, Sr.; Hunter Darrah, Rayland Buckeye Local, 6-6, 250, Jr.; Jarett Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-2, 225, Soph.; Aaron Craver, Garrettsville Garfield, 5-11, 185, Sr.; Will Skretta, Youngstown Cardinal Mooney, 6-1, 215, Sr.; Gaige McIntyre, Rootstown, 6-3, 295, Sr.

LB: Corey Cress, Madison Plains, 6-1, 215, Sr.; Justin Larochelle, Johnstown, 6-1, 210, Jr.; Brayden Shreyer, Liberty Union, 6-0, 185, Jr.; Cade Young, Amanda-Clearcreek, 6-3, 195, Jr.; Cameron Deere, Ironton, 5-11, 185, Sr.; Logan Neal, Albany Alexander, 5-11, 205, Sr.; Brock Harden, Oak Hill, 5-9, 165, Sr.; Josey Kelly, Williamsport Westfall, 6-1, 187, Sr.; Abe Lundy, Pomeroy Meigs, 6-0, 235, Sr.; Evan Lintz, McDermott Northwest, 5-10, 215, Jr.; Ryan Sissel, Portsmouth West, 5-11, 190, Soph.; Carson Williams, Wheelersburg, 6-0, 175, Jr.; Keegan Mueller, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 185, Sr.; Nathan Bertolino, Cadiz Harrison Central, 5-10, 175, Sr.; Jared Drobney, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 200, Jr.;Garrett Hershberger, Garaway, 5’11 185, Sr.; Vince Patrone, Bellaire, 5-11, 210, Sr.; Michael Pastella, Youngstown Cardinal Mooney, 6-1, 210, Sr.; Logan Cormell, Canfield South Range, 5-8, 185, Jr.; Austin Lysiak, Garrettsville Garfield, 6-0, 195, Sr.

DB: Ryan Ernst, Madison Plains, 5-9, 165, Sr.; Shaun Goines, Harvest Prep, 5-10, 170, Sr.; Isaiah Radcliffe, North Union, 5-10, 160, Sr.; Ray Gomez, Genoa Area, 5-9, 175, Sr.; Brayden Timko, Tontogany Otsego, 6-0, 160, Sr.; Collin Fauver, Oak Harbor, 5-10, 195, Sr.; Parker Hutton, Cadiz Harrison Central, 5-9, 170, Fr.; Javan Belt, West Lafayette Ridgewood, 6-2, 160, Sr.; Alexander Roden, Sugarcreek Garaway, 6-1, 155, Soph.; Brandon Yanssens, Columbiana Crestview, 5-8, 160, Sr.; Kaden Lau, Massillon Tuslaw, 5-11, 160, Sr.

P: Caleb Schneider, Johnstown, 6-0, 180, Jr.; Landon Jordan, Ottawa-Glandorf, 6-0, 185, Jr.; Carson Copeland, McConnelsville Morgan, 6-1, 185, Soph.; Colin Lysiak, Garrettsville Garfield, 6-0, 160, Jr.