Out of Left Field with Matt Mowery

Football

    FacebookTwitter


  • Ohio

2020 Division VI All-Ohio Football Teams

By: , December 8, 2020, 11:43 am

The Division VI All-Ohio Football teams for 2020, as assembled by the Ohio Prep Sportswriters Association

———

Offensive players of the year: Myles Blasingame, Coldwater, Sr. and Beau Brungard, New Middletown Springfield, Jr.

Defensive player of the year: Jake Hurst, Mechanicsburg, Jr.

Coach of the year: Clarence Daniels, Africentric and John Penwell, Frankfort Adena

———

First Team Offense

QB: Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 197, Jr.; Tyler Buescher, West Jefferson, 5-11, 150, Jr.; Jordan McCormick, Marion Elgin, 6-1, 175, Sr.; Myles Blasingame, Coldwater, 6-2, 182, Sr.; Doug Rakes, Sherwood Fairview, 6-0, 160, Sr.; Ross Kuhn, Ashland Crestview, 6-5, 190, Sr.

RB: Chase Fortkamp, Wickliffe, 6-2, 215, Sr.; Austin Stapleton, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-10, 245, Sr.; Max Phillips, Liberty Center, 5-11, 203, Sr.; Tristan Cross, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 220, Sr.; Joe Governale, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, Sr.; Connor Smith, Gibsonburg, 5-7, 170, Soph.

WR: Tyler Oberle, West Jefferson, 5-10, 155, Sr.; Gavin Hunt, Proctorville Fairland, 6-0, 165, Sr.; Evan Hamilton, Ashland Crestview, 6-0, 170, Sr.; Gabe Clement, Columbus Grove, 6-1, 170, Sr.; Keaton Baker, Hanoverton United, 6-0, 165, Sr.

OL: Dylan Lambert, West Jefferson, 6-1, 230, Sr.; Tyler Fisher, Wickliffe, 6-0, 220, Sr.; Victor Verba, Andover Pymatuning Valley, 6-3, 285, Sr.; Konner Moore, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 265, Sr.; Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-3, 245, Jr.; Brady Brungard, New Middletown Springfield, 5-11, 290, Sr.; Tristan Hall, Mechanicsburg, 6-4, 230, Sr.; Mike Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 270, Jr.

K: Clay Medvec, New Middletown Springfield, 6-0, 182, Sr.

———

First Team Defense

DL: Zak Esteves, Wickliffe, 6-0, 180, Sr.; Chase Walker, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 200, Sr.; Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 285, Sr.; Brady Kutscherenko, Beverly Fort Frye, 6-0, 215, Sr.; Isiah Leasure, North Lewisburg Triad, 6-0, 200, Sr.; Jaden Wood, St. Bernard-Elmwood Place, 6-2, 190, Sr.

LB: Jack Bunn, Wickliffe, 6-4, 225, Sr.; Colton Snyder, Nelsonville-York, 5-10, 200, Sr.; Carson Meyer, Archbold, 5-11, 195, Sr.; Dylan Hart, Beverly Fort Frye, 6-1, 215, Sr.; Ameer Cunningham, Creston Norwayne, 6-2, 220, Sr.; Ty Williams, Jeromesville Hillsdale, 6-2, 215, Sr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-8, 165, Jr.

DB: Donnell Marshall, Centerburg, 5-11, 165, Sr.; Jayden Skinner, Wellington, 6-2, 175, Sr.; Preston Sykes, Frankfort Adena, 6-2, 205, Sr.; Bryce Conti, Carey, 6-0, 163, Jr.: Cade Denius, Sarahsville Shenandoah, 5-8, 175, Sr.; Asian Burt, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-1, 190, Sr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-1, 165, Jr.

P: Jesse Meyer, Coldwater, 6-3, 203, Jr.

———

Second Team Offense

QB: Ian Anderson, Garfield Heights Trinity, 6-1, 180, Jr.; Brutus Ogilvie, Hanoverton United, 6-0, 190, Sr.; Aaron Conley, Mechanicsburg, 5-9, 180, Jr.; Bryce Schondelmyer, Arcanum, 6-2, 190, Soph.; Tyler Bean, Andover Pymatuning Valley, 6-1, 175, Sr.; Nate Bitskay, Creston Norwayne, 6-2, 200, Sr.

RB: Nate Throckmorton, Frankfort Adena, 5-9, 165, Sr.; Tramel Byrd, Bainbridge Paint Valley, 6-0, 180, Sr.; Gage Hannahs, Barnesville, 5-9, 161, Sr.; Trentin Alexander, Covington, 5-9, 175, Sr.; Hayden Tanner, Creston Norwayne, 5-11, 190, Sr.; Zack McKibben, Coldwater, 5-9, 147, Sr.; Chandler Keener, Smithville  5-10, 210, Sr.

WR: Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-7, 155, Jr.; Jon Brasee, Wellington, 6-1, 165, Jr.; Bradden Crumrine, Harrod Allen East, 5-7, 130, Sr.; Brennen Troutwine, Arcanum, 5-9, 155, Jr.

OL: Billy Reed-Bodey, Fairbanks, 6-1, 285, Sr.; Casey Hudson, Proctorville Fairland, 6-4, 220, Jr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 265, Jr.; Jeff Meyer, Columbus Grove, 5-11, 280, Jr.; Nic Burris, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 260, Sr.; Grant Babylon, Covington, 6-0, 330, Sr.; Blake Siefring, Coldwater, 5-11, 201, Sr.; AJ Rable, Northwood, 5-11, 229, Sr.

K: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-9, 150, Jr.

———

Second Team Defense

DL: Jeb Burford, Worthington Christian, 6-0, 270, Sr.; Caleb Teague, Wellington, 6-5, 210, Sr.; Cameron Coleman, Columbia Station Columbia, 6-0, 210, Sr.; Preston Mackie, Sarahsville Shenandoah, 6-1, 305, Sr.; Ian Henry, Jamestown Greeneview, 6-5, 250, Sr.; Jake Thiel, Mechanicsburg, 6-2, 230, Sr.

LB: Drew Unangst, Wellington, 6-1, 200, Jr.; Zion Owens, Garfield Heights Trinity, 6-0, 180, Sr.; Tyler Knight, Mogadore, 5-10, 190, Jr.; Duncan Cooper, Covington, 6-0, 205, Sr.; Isaac Drew, St. Bernard St. Bernard-Elmwood Place, 5-10, 195, Sr.; Riley Campbell, Canton Central Catholic, 6-4, 200, Sr.; Clayton Nezbeth, New Middletown Springfield, 5-11, 182, Jr.

DB: Tyler White, Worthington Christian, 5-11, 165, Jr.; Dan Wagner, Columbus Africentric, 6-1, 170, Jr.; Carter Valentine, Colonel Crawford, 6-5, 180, Jr.; Brian Adkins, Beverly Fort Frye, 6-0, 185. Sr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 185, Soph.; Zykeem Hunley, St. Bernard-Elmwood Place, 6-2, 180, Sr.; Brad Wittenmyer, Casstown Miami East, 5-10, 152, Sr.

P: Logan Huffman, Loudonville, 6-1, 180, Sr.

———

Third Team Offense

QB: Mason Bala, Wickliffe, 6-0, 180, Sr; Drew Carter, Nelsonville-York, 6-0, 165, Jr.; Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 195, Sr.; Connor Puskarich, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 185, Sr.; Cade Houseman, Springfield Northeastern, 5-10, 160, Soph.; Haden Gibson, Brookfield, 5-10, 170, Sr.

RB: Dakota Mangan, Jamestown Greeneview, 5-10, 190, Sr.; Chayse Propst, Mechanicsburg, 6-0, 195, Sr.; Sam Williams-Dixon, Loudonville, 6-0, 180, Fr.; Hayden Harper, Rock Hill, 5-11, 205, Sr.; Justin Fudge, Africentric, 6-0, 175, Sr.; Noah Gomez, Archbold, 5-9, 185, Sr.

WR: Jonah Wilkerson, Andover Pymatuning Valley, 6-1, 200, Sr.; Ty Perkins, Lucasville Valley, 6-3, 165, Soph.; Caleb Frank, Sherwood Fairview, 6-1, 165, Sr.; Ayden Sanford, North Lewisburg Triad, 5-10, 170, Jr.

TE: Jay Muhlenkamp, Coldwater, 6-2, 173, Sr.

OL: Sean Arth, Garfield Heights Trinity, 6-1, 225, Sr.; Jace Diedrick, Wellington, 6-3, 250, Jr.; Tayven Halbisen Gibsonburg, 6-0, 295, Sr.; Austin Bostater, Sherwood Fairview, 6-2, 260, Sr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 220, Soph.; Gage Hamilton, Creston Norwayne, 6-2, 240, Sr.; Jarrod Mays, Jamestown Greeneview, 5-10, 230, Soph.; Colin Stidham, Cincinnati Deer Park, 6-0, 205, Sr.

K: Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, Jr.

———

Third Team Defense

DL: Robert Verba, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 210, Sr.; Jordan Williams, Proctorville Fairland, 6-2, 220, Sr.; Ben Compliment, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-3, 225, Sr.; Trennen Stoll, Carey, 6-3, 260, Jr.; Braden Medley, Beverly Fort Frye, 5-11, 195, Sr.; Luke Alexander, Miamisburg Dayton Christian, 5-9, 165, Sr.

LB: Tanner Ufferman, Fairbanks, 6-0, 190, Jr.; Hayden Garrow, Columbia Station Columbia, 5-10, 185, Soph.; Andre Yarber, Oberlin, 6-0, 175, Jr.; Ezra Jones, Columbus Grove, 6-2, 200, Sr.; Gavin Carpenter, Barnesville, 5-8, 268, Jr.; Jake Boulet, Barnesville, 5-10, 174, Sr.; Gavin Swank, Covington, 5-9, 165, Sr.; Chase Vacco, East Canton, 6-2, 180, Jr.

DB: Ty Moore, Wellington, 5-11, 160, Jr.; Mason Inman, Andover Pymatuning Valley, 6-0 170, Sr.; Isaiah Bolon, Wickliffe, 6-1, 195, Sr.

P: Cayden Sherepita, Wellington, 6-3, 205, Jr.

———

Honorable Mention

QB: Hobie Raikes, Worthington Christian, 5-4, 155, Fr.; Cavan Cooper, Bainbridge Paint Valley, 6-1, 182, Soph.; Jay Moten, Northwood, 6-1, 172, Sr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 6-0, 180, Jr.; Dayton Hill, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 155, Sr.; Tanner Phillips, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-1, 170, Sr.; Ayden Hannahs, Barnesville, 5-10, 186, Sr.; Aidan Stephens, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 180, Jr.

RB: Kevin Kline, Elgin, 6-0, 185, Jr.; Steven Tumbleson, Fredericktown, 5-11, 180, Sr.; Mikey Nusser, Chillicothe Southeastern, 5-8, 205, Sr.; Briar Portman, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 185, Sr.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 165, Sr.; Owen Brown, Beverly Fort Frye, 6-1, 185, Soph.; Maeson Long, Beverly Fort Frye, 5-10, 170, Jr.; Tristan Tesch, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-11, 150, Sr.; Joe McKean, Sullivan Black River, 5-10, 180, Jr.; Nick Skye, Mogadore, 5-11, 165, Sr.; Connor Baker, Belpre, 6-2, 170, Sr.

WR: MJ Book, West Jefferson, 6-3, 190, Jr.; Logan Bennett, Frankfort Adena, 6-4, 215, Sr.; Ethan Gail, Nelsonville-York, 6-4, 185, Sr.; Ethan Sprankle, Crooksville, 6-1, 180, Jr.; Demond Marks, Northwood, 5-9, 170, Sr.; Antonio Cruz, Archbold, 5-11, 165, Sr.; Ian Baker, Arcanum, 6-1, 170, Jr.; Beau Wolf, Zoarville Tusky Valley, 5-11, 145, Soph.; Spencer Bliss, Barnesville, 5-9, 150, Jr.; Jay Baker, Beverly Fort Frye, 6-3, 175, Sr.; Xathan Cross, Columbiana, 6-0, 158, Sr.; Lukas Yemma, New Middletown Springfield, 5-9, 160, Sr.; Donovan Pawlowski, Brookfield, 5-8, 175, Soph.; Tre’Von Drake, Leavittsburg LaBrae, 6-1, 180, Jr.

OL: Aidan Isler, Northridge, 6-3, 245, Sr.; Kye Robinson, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-2, 250, Sr.; Tucker Meadows, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-5, 255, Sr.; Jacob Schwab, Rock Hill, 6-3, 230, Sr.; Nick Mills, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 260, Sr.; Nick Bowles, Lucasville Valley, 6-0, 205, Sr.; Hayden Morse, Ashland Crestview, 6-1, 305, Sr.; Evan Cramer, Liberty Center, 6-2, 205, Sr.; Ahmed Kone, St. Bernard-Elmwood Place, 6-0, 230, Sr.; Luke Schultz, Barnesville, 5-10, 199, Sr.; Eric Isner, Beverly Fort Frye, 6-5, 245, Sr.; Dakota Milliken, Old Washington Buckeye Trail, 5-11, 192, Jr.; Hunter Kesselring, Beverly Fort Frye, 6-2, 200, Jr.; Tristin Welcome, Mogadore, 6-3, 250, Sr. Michael Wagner, New Middletown Springfield, 5-10, 215, Sr.; CJ Berlin-Bates, Berlin Center Western Reserve, 6-5, 287, Sr.; Noah Pettry, Leavittsburg LaBrae, 6-2, 275, Jr.

K: Grant Woodfin, Worthington Christian, 5-7, 135, Jr.; Alec Taylor, Nelsonville-York, 5-11, 150, Sr.; Joe Beck, Arcanum, 5-9, 170, Sr.

DL: Leon Briggs, Africentric, 6-0, 250, Jr.; Trey Kendrick, Centerburg, 6-0, 220, Jr.; Joe Kinsley, Fairbanks, 6-2, 255, Jr.; Jeremiah McKinley, Fredericktown, 6-3, 200, Sr.; Nick Rivers, Elgin, 6-3, 215, Sr.; Gavin Whited, Northmor, 6-0, 220, Jr.; Levi Niece, Willow Wood Symmes Valley, 5-7, 180, Jr.; Eli Patterson, Willow Wood Symmes Valley, 6-1, 185, Jr.; Cordell Grubb, Bainbridge Paint Valley, 6-1, 230, Jr.; Christian Wiseman, Nelsonville-York, 5-9, 190, Sr.; Russ Zeedyk, Sherwood Fairview, 5-11, 190, Sr.; Memphis Hoff, Collins Western Reserve, 6-1, 191, Sr.; Jor-el Taylor, Ashland Crestview, 5-11, 190, Sr.; Baeden Hancock, Defiance Tinora, 6-0, 245, Jr.; Troy Hess, Coldwater, 5-9, 181, Sr.; Adam Waller, Mechanicsburg, 5-11, 195, Jr.; Jacob Starr, Barnesville, 5-11, 158, Sr.; Zeek Wosencroft, New Middletown Springfield, 6-2, 237, Jr.; A.J. Stallsmith, New Middletown Springfield, 6-0, 245, Jr.; Seth Phillips, Berlin Center Western Reserve, 6-2, 278, Sr.; Kesston Wanchick, Louisville St. Thomas Aquinas, 6-0, 230, Jr.

LB: Josh Carrel, Worthington Christian, 6-0, 200, Soph.; Garrett Corwin, Northmor, 5-11, 195, Jr.; Michael Petry, West Jefferson, 5-10, 185, Jr.; Riordin Stauffer, Fairbanks, 6-3, 220, Jr.; J.D. Brumfield, Proctorville Fairland, 6-0, 205, Jr.; Kole Williams, Frankfort Adena, 5-11, 195, Sr.; Eric Hurtt, Frankfort Adena, 6-0, 230, Sr.; David Chapman, Crooksville, 5-9, 175, Sr.; Devin Wiley, Lucasville Valley, 6-2, 200, Sr.; Landen Kemerley, Carey, 5-11, 185, Soph.; Aiden Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 205, Jr.; Blake Hershberger, Harrod Allen East, 5-9, 184, Sr.; Carson Feichtner, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 200, Jr.;  Aaron Layman, Sherwood Fairview, 5-11, 185, Sr.; Patrick Snook, Attica Seneca East, 6-4, 265, Jr.; Hunter Schott, Sarahsville Shenandoah, 6-2, 230, Soph.; Aiden Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 5-11, 212, Jr.; Coltin Meek, Newcomerstown, 6-1, 170, Sr.; Shane Smith, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 173, Jr.; Cameron Woods, Barnesville, 6-0, 170, Sr.; Austin Tindell, New Middletown Springfield, 5-11, 170, Sr.; Karief Culler, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-10, 215, Sr.

DB: Tyler Johnson, Centerburg, 6-1, 170, Soph.; Zander Schmidt, Proctorville Fairland, 6-0, 170, Jr.; Luke Leith, Willow Wood Symmes Valley, 6-3, 185, Sr.; Christopher McDonald, Nelsonville-York, 5-11, 160, Sr.; Tyson Shutler, Bluffton, 6-0, 183, Sr.; Jon Banal, Columbus Grove, 6-0, 180, Sr.; Luke Timbrook, Sherwood Fairview, 6-0, 170, Jr.; Brandon Taylor, Archbold, 5-11, 175, Sr.; Baylor Wentworth, Sarahsville Shenandoah, 5-7, 145, Sr.; A.J. Detling, Barnesville, 5-7, 140, Sr.; Alex Mayorga, Berlin Center Western Reserve, 5-8, 152, Sr.; James Shaffer, Campbell Memorial, 5-10, 190, Sr.; Evan Erb, Mineral Ridge, 5-10, 180, Sr.

P: Zach Vogelsang, Fredericktown, 6-1, 160, Sr.