Out of Left Field with Matt Mowery

Football

    FacebookTwitter


  • Ohio

2020 Division VII All-Ohio Football Teams

By: , December 8, 2020, 11:35 am

The Division VII All-Ohio Football teams for 2020, as assembled by the Ohio Prep Sportswriters Association

———

Offensive Player of the Year: Kale Long, DeGraff Riverside, Sr.

Defensive Player of the Year: Cameron Hollobaugh, Warren JFK, Sr.

Coach of the Year: Chris Schmidt, New Bremen

———

First Team Offense

QB: Tabor Lackey, Glouster Trimble, 5-10, 185, Jr.; Drew Gallehue, Edon, 6-4, 215, Jr.; Ashton Bour, Hopewell-Loudon, 5-10, 185, Jr.; Derk Hutchison, Malvern, 6-0, 190, Sr.; Dominic Schadl, McDonald, 5-8, 175, Sr.; Layne Sarver, New Madison Tri-Village, 6-6, 180, Jr.

RB: Chris Prince, Berne Union, 6-1, 240, Sr.; Ryan Krajewski, Cuyahoga Heights, 5-10, 153, Jr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 6-0, 225, Sr.; Brody Brecht, Convoy Crestview, 5-10, 210, Sr.; Wyatt Reiman, Shadyside, 6-0, 185, Sr.; Marco Ferry, Leetonia, 5-10, 175, Sr.; Kale Long, De Graff Riverside, 5-11, 195 Sr..

WR: Trey Brininger, Cardington-Lincoln, 6-3, 210, Sr.; Michael Burns, Morral Ridgedale, 6-6, 200, Sr.; Bryce Basinger, Pandora-Gilboa, 6-3, 190, Sr.; Peyton Otte, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, Jr.; Brad Sloan, Salineville Southern, 6-1, 180 Sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-5, 180, Jr.

OL: David Roshon, Newark Catholic, 6-3, 237, Sr.; Tucker Nolen, Lucas, 6-1, 260, Sr.; Zac Jacobs, Lima Central Catholic, 6-0, 240, Sr.; Garet Cramer, Woodsfield Monroe Central, 6-0, 285, Sr.; Brady Spears, South Charleston Southeastern Local, 5-10, 225, Sr.; Max Stephens, De Graff Riverside, 6-4, 250, Sr.; William Flick, Arlington, 5-11, 290, Sr.;

K: Nathan Davisson, Lima Central Catholic, 5-10, 185, Sr.

———

First Team Defense

DL: Quentin Piotrowski, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-1, 185, Sr.; Eli Franks, McComb, 6-2, 270, Jr.; B.J. Pearson, Toronto, 5-11, 195, Sr.; Gannon Sheperd, Leetonia, 5-11, 280, Sr.; Cooper Cole, Lewisburg Tri County North, 6-1, 200, Sr.; Noah Willis, Troy Christian, 6-3, 225, Sr.

LB: Weston Melick, Howard East Knox, 6-2, 220, Sr.; Adam Miklovic, Independence, 6-2, 210, Sr.; Blake Guffey, Glouster Trimble, 6-2, 200, Jr.; Grant Meier, Maria Stein Marion Local, 6-0, 210, Sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul 5-8, 165, Jr.; Rossy Moore, Lima Central Catholic, 6-1, 205 Jr.; Carter Dennis, Hannibal River, 5-10, 195, Sr.; Cameron Hollobaugh, Warren JFK, 6-1, 210, Sr.; Hunter Morris, Salineville Southern, 6-1, 200, Sr.; Max Hoying, Fort Loramie, 5-11, 200, Sr.; Reece Stammen, Ansonia, 5-11, 200, Sr.

DB: Eric Mitrisin, Independence, 5-10, 175, Sr.; Devares. Glenn, Lima Perry, 5-7, 160, Sr.; Jesse Likens, Warren JFK, 5-9, 165, Sr.; Deven Frilling, De Graff Riverside, 6-1, 165, Jr.; Justin Finbine, New Madison Tri-Village, 6-4, 170, Soph.

P: Tyler Perkins, Norwalk St. Paul, 6-1, 185, Jr.

———

Second Team Offense

QB: Nate Hickman, Cardington-Lincoln, 6-1, 205, Jr.; Mitchell Hays, New Bremen, 5-11, 174, Sr.; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-10, 185, Sr.; Mark Smith, Cincinnati College Prep Academy, 6-2.5, 170, Jr.

RB: Dillion Mattox, Beaver Eastern, 5-9, 180, Sr.; Blake Newland, Reedsville Eastern, 5-7, 178, Sr.; Noah Thibault, Arlington, 5-11, 188, Sr.; Tanner Stoops, South Charleston Southeastern Local, 5-11, 190, Sr.; Elijah Frederick, Sebring McKinley, 5-7, 160, Jr.

TE: Shane Keenan, Toronto, 6-6, 308, Jr.; Dillon Knesebeck, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-4, 190, Jr.

WR: Kaiden Colopy, Danville, 5-11, 150, Soph.; David DiSalvatore, Ashtabula St. John, 5-11, 155, Sr.; Dawson Kiess, Edon, 5-8, 160, Sr.; Mason Vannest, Shadyside, 6-0, 165, Jr.; Jaiden Malone, Dalton, Jr.; Derrick Crutchfield, Cincinnati College Prep Academy, 6-2.5, 175, Sr.

OL: Jacob Fovozzo, Cuyahoga Heights, 6-4, 245, Jr.; James Clouse, Sycamore Mohawk, 5-10, 225, Sr.; Gavin Moffit, Norwalk St. Paul, 6-1, 195, Sr.; T.J. Wehr, Caldwell, 5-11, 285, Sr.; Peyton Giolitto, Lewisburg Tri County North, 5-9, 260, Sr.; Blake Hart, Hamilton New Miami, 6-4, 280, Sr.; Preston Prater, Ansonia, 6-2, 270, Sr.

K: Casey McGhee, Independence, 5-8, 145, Jr.

———

Second Team Defense

DL: Drew Hess, Newark Catholic, 6-3, 182, Sr.; Sean Kuczmarski, Independence, 6-4, 240, Sr.; Connor Sanders, Upper Scioto Valley, 6-4, 215, Jr.; Ethan Clark, Crestline, 6-1, 245, Sr.; Drew Hendrix, Fayetteville-Perry, 6-0, 255, Sr.; Ethan Watkins, Hopewell-Loudon, 6-1, 220, Sr.

LB: Levi Lyons, Danville, 6-0, 230, Soph.; Joe Pantelidis, Waterford, 6-2, 185, Sr.; Will Oldaker, Reedsville Eastern, 6-3, 265, Sr.; Zach Bertke, New Bremen, 5-11, 174, Sr.; Dawlson Moore, Caldwell, 6-1, 169, Sr.; Jacob Visnic, Shadyside, 5-11, 214, Sr.; Tate Geiser, Dalton, Jr.; Trey Godfrey, Union City Mississinawa Valley, 6-1, 240, Sr.

DB: Charlie Huelsman, Maria Stein Marion Local, 6-3, 190, Sr.; Jason Loudner, Arlington, 5-8, 140, Sr.; Tyler Hayman, Sycamore Mohawk, 5-10, 175, Sr.; Isaac Barga, Ansonia, 6-2, 185, Sr.; Jordan Robinette, Hamilton New Miami, 5-9, 170, Sr.; Nevin Robson, Dola Hardin-Northern, 6-3, 180, Jr.

P: Nick Fordeley, Warren JFK, 6-4, 180, Sr.

———

Third Team Offense

QB: Will Fazekas, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-3, 250, Soph.; Cole Canter, Newark Catholic, 6-4, 195, Jr.; Peyton Lester, East Knox, 6-2, 165, Jr.; Levi Wiederhold, Fayetteville-Perry, 6-3, 195, Jr.

RB: Christian Lautenschleger, Grove City Christian, 5-8, 205, Sr.; Josiah Cooper, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-8, 175, Jr.; Bryce Downs, Glouster Trimble, 6-2, 185, Jr.; Garrett Dozier, Toronto, 5-10, 172, Sr.

WR: Kyle Zygmunt, Independence, 6-2, 187, Jr.; Owen Wetherell, Dola Hardin-Northern, 5-11, 160, Sr.; Jayden Bradshaw, Fayetteville-Perry, 6-1, 175, Jr.; Deanza Duncan, Hamilton New Miami, 5-8, 175, Sr.

OL: Matt Connors, Cuyahoga Heights, 6-0, 250, Sr.; Andrew Turner, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-2, 265, Soph.; Ian Spencer, Glouster Trimble, 6-5, 205, Sr.; Hayden Offenberger, Waterford, 5-8, 185, Sr.; Logan Crozier, Shadyside, 5-10, 288, Jr.; Koy Hicks, Lockland, 6-2, 225, Sr.; Wyatt Plush, New Madison Tri-Village, 5-9, 300, Jr.

K: Sarosh Sheth, Warren JFK, 5-7, 130, Soph.

———

Third Team Defense

DL: Gaige Bowersock, New Matamoras Frontier, 6-1, 215, Sr.; Adam Knetzer, Dalton, Sr.; Nate Ciavarella, Hamilton New Miami, 5-10, 215, Jr.; Robby Bucschur, Maria Stein Marion Local, 6-3, 200, Sr.; Waylon Yeager, Lancaster Fisher Catholic, 6-3, 254, Jr.; Jack Bateson, Arlington, 6-2, 205, Sr.

LB: Carter Murray, Cuyahoga Heights, 5-10, 180, Sr.; Dominic Knesebeck, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-0, 210, Sr.; Ethan Wallace, Lucas, 5-11, 195, Sr.; Caden Lafferty, Arlington, 6-1, 185, Sr.; Mason Danner, Sycamore Mohawk, 5-11, 210, Sr.; Dylan Spivey, Hamilton New Miami, 5-11, 185, Sr.; Kane Odon, Cedarville, 5-9, 220, Sr.; Lee Burkett, Troy Christian, 6-1,190, Soph.

DB: Nolan Borowy, Cuyahoga Heights, 5-11, 175, Sr.; Reid Jury, Hopewell-Loudon, 5-11, 170, Jr.; Ryan Dick, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-1, 180, Sr.; Jake Rose, Hannibal River, 5-11, 180, Sr.; Adam Jarrett, Dalton, Sr.; Tyler Tipis, Fayetteville-Perry, 5-8, 135, Jr.

P: Maverrick Piotrowski, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-8, 145, Fr.

———

Honorable Mention

QB: Blayton Cox, Corning Miller, 5-7, 160, Sr.; Chase Bailey, Racine Southern, 5-10, 160, Sr.; Braxton Dudley, Caldwell, 5-9, 166, Soph.; Malachi Rose-Burton, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 175, Jr.; Frank Prozy, North Jackson Jackson-Milton, 6-1, 190, Sr.; Vinny Ballone, Lowellville, 6-4, 175, Soph.

RB: Jack Tencza, Fisher Catholic, 6-0, 208, Jr.; Holden Dailey, Waterford, 6-0, 190, Jr.; Steven Fitzgerald, Reedsville Eastern, 5-10, 250, Sr.; Logan Emnett, Portsmouth Notre Dame, 5-11, 190, Sr.; Camden Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-9, 175, Sr.; Slade Amos, New Matamoras Frontier, 5-6, 180, Jr.; Alex Kilburn, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 215, Sr.; Bryar Ramey, Ashland Mapleton, 5-9, 170, Sr.; Tyler Stanley, Wellsville, 6-4, 295, Jr.

WR: Tai Malone, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-3, 166, Jr; Reilly Tyna, Cuyahoga Heights, 6-5, 187, Sr.; Austin Wisor, Glouster Trimble, 5-10, 145, Jr.; Ethan Huffman, Franklin Furnace Green, 6-1, 160, Sr.; Jackson McCormack, Greenwich South Central, 6-0, 160, Sr.; Gannon Ripke, Edgerton, 6-2, 170, Soph.; Nolan Beeker, Tiffin Calvert, 6-3, 175, Jr.; Whyatt Parks, Caldwell, 5-8, 150, Sr.; Noah Ball, Malvern, 6-4, 180, Jr.; Cole Grope, North Jackson Jackson-Milton, 6-2, 170, Sr.; Cole Bunofsky, Lowellville, 6-3, 175, Sr.

OL: Carter Carpenter, Berne Union, 6-5, 340, Jr.; Carson Kellenbarger, Berne Union, 5-11, 185, Sr.; Dillon Looney, Danville, 5-11, 160, Soph.; Ryan Hejl, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-11, 250, Jr.; Jack Hammers, Ashtabula St. John, 5-10, 150, Sr.; Kyle Beasley, Beaver Eastern, 5-11, 220, Jr.; Brandon Boes, Bascom Hopewell-Loudon, 6-2, 295, Jr.; Demarion Gibson, Lima Perry, 6-2, 255, Jr.; Carson Kreisher, Convoy Crestview, 6-3, 235, Sr.; Troy Mescher, Maria Stein Marion Local, 6-0, 230, Sr.; Sam Foster, Malvern, 6-2, 210, Jr.; Tyson Randall, Hannibal River, 5-9, 210, Sr.; Josh Fancher, Toronto, 6-2, 328, Jr.; Patrick Valent, Warren JFK, 6-4, 270, Soph.; Brady Mocella, Warren JFK, 6-1, 225, Jr.; Kaden Crown, McDonald, 6-0, 285, Sr.; Hunter McCombs, McDonald, 6-0, 220, Sr.; Logan Pugh, North Jackson Jackson-Milton, 6-5, 310, Sr.

K: Zack Hocutt, Hannibal River, 5-10, 155, Jr.

DL: Mason Looney, Danville, 6-1, 205, Sr.; Kent Petras, Cuyahoga Heights, 5-10, 160, Sr.; David Dorko, Independence, 5-11, 200, Sr.; Tray Christy, Glouster Trimble, 5-10, 160, Jr.; Jayden Evans, Reedsville Eastern, 6-0, 180, Jr.; Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-3, 200, Soph.; Ben Meyer, Norwalk St. Paul, 5-10, 195, Sr.; Mason Kiesel, Greenwich South Central, 5-10, 215, Sr.; Jonah Croucher, Caldwell, 5-10, 180, Sr.; Gage Joseph, Shadyside, 6-0, 265, Jr.; Eddie Kiernan, Warren JFK, 6-0, 230, Sr.; Michael Gumino, Warren JFK, 6-0, 180, Sr.; Eric Davis, Youngstown Valley Christian, 6-5, 280, Sr.; Aaren Landis, North Jackson Jackson-Milton, 6-1, 200, Sr.

LB: Ashton Plowman, Cardington, 5-8, 170, Soph.; Brendan Sheehan, Newark Catholic, 5-10, 175, Soph.; Devyn Mercilliott, Ashtabula St. John, 5-8, 155, Jr.; Todd Fouts, Glouster Trimble, 5-10, 160, Sr.; Jobe Carlson, Edon, 6-0, 205, Sr.; Bryson White. Malvern, 6-2, 235, Jr.; Chris Parker, Toronto, 5-10, 181, Sr.; Zach Chaney, Strasburg-Franklin, 5-11, 200, Sr.; Garson Imes, Bowerston Conotton Valley, 5-11, 190, Jr.; Clay Dean, Windham, 6-0, 195, Sr.; Nathan Gilligan, McDonald, 5-11, 185, Jr.; Nick Ferradino, McDonald, 5-10, 175, Sr.; Austin Barnes, Vienna Mathews, 6-1, 181, Jr.

DB: Jahi Glass, Columbus Crusaders, 5-7, 135, Sr.; Shane Knepp, East Knox, 5-10, 155, Jr.; Nate Nemeth, Berne Union, 5-11, 180, Soph.; Walker Wessecker, Danville, 5-11, 160, Fr.; Sam Honkala, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-0, 145, Jr.; Tyler Cathcart, Ashtabula St. John, 6-0, 140. Jr.; Jacob Stewart, Cuyahoga Heights, 5-8, 138, Soph.; Conner Ridenour, Reedsville Eastern, 6-2, 175, Sr.; Logan Clemmons, Beaver Eastern, 5-10, 175, Sr.; Adam Baker, Norwalk St. Paul, 5-10, 175, Sr.; Rhys Francis, Shadyside, 6-0, 175, Jr.; Jordan Joseph, Shadyside, 5-10, 171, Sr.; Ryan McCullough, Lisbon David Anderson, 5-8, 155, Sr.; Dominic Carkido, McDonald, 6-4, 180, Sr.; Ryan Myers, Vienna Mathews, 5-9, 163, Sr.