Out of Left Field with Matt Mowery

Hockey

    FacebookTwitter


  • Michigan

2021 MHSAA hockey regional pairings — Division 3

By: , March 7, 2021, 6:09 pm

DIVISION 3

Regional 17

(Hosted by Hancock at MacInnes Ice Arena)

Regional semifinal

Tuesday, March 16

G1: Calumet 10, Painesdale Jeffers 2

G2: Houghton 5, Hancock 1

Regional final

Saturday, March 20

G3: Calumet 3, Houghton 1

(Calumet advances to Quarterfinal 9. vs. winner of Regional 18)

———

Regional 18

(Hosted by Tawas at Tawas Bay Ice Arena)

Regional first round

Tuesday, March 16

G1: Sault Ste. Marie 5, Tawas 2

Regional semifinal

Thursday, March 18

G2: Alpena 3, Sault Ste. Marie 2

G3: Gaylord 3, Cheboygan 2

Regional final

Saturday, March 20

G4: Alpena 5, Gaylord 1

(Alpena advances to Quarterfinal 9. vs. winner of Regional 17)

———

Regional 19

(Hosted by Midland Dow at Midland Civic Arena)

Regional first round

Monday, March 15

G1: Cadillac vs. Mt. Pleasant (canceled)

Regional semifinal

Wednesday, March 17

G2: Midland Dow 8, Cadillac 0

G3: Flint Powers Catholic 8, Big Rapids 0

Regional final

Friday, March 19

G4: Flint Powers 3, Midland Dow 1

(Flint Powers advances to Quarterfinal 10 vs. winner of Regional 20)

———

Regional 20

(Hosted by Grand Rapids Catholic Central at Southside Ice Arena)

Regional first round

Tuesday, March 16

G1: Grand Rapids Forest Hills Central 3, Mattawan 1

Regional semifinal

Thursday, March 18

G2: Grand Rapids Forest Hills Central 4, East Grand Rapids 1

G3: Grand Rapids Catholic Central 8, Jackson Lumen Christi 0

Regional final

Saturday, March 20

G4: Grand Rapids Catholic Central 4, Grand Rapids Forest Hills Central 2

(Grand Rapids Catholic Central advances to Quarterfinal 10 vs. winner of Regional 19)

———

Regional 21

(Hosted by Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood at Wallace Ice Arena)

Regional first round

Tuesday, March 16

G1: Rochester Hills Stoney Creek 7, Milford 4

G2: Walled Lake Western vs. Pontiac Notre Dame Prep (canceled)

Regional semifinal

Thursday, March 18

G3: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 8, Rochester Hills Stoney Creek 0

G4: Birmingham Detroit Country Day vs. G2 winner (canceled)

Regional final

Saturday, March 20

G5: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 11, Pontiac Notre Dame Prep 0

(Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood advances to Quarterfinal 11 vs. winner of Regional 22)

———

Regional 22

(Hosted by Grosse Pointe Woods University Liggett at McCann Ice Arena)

Regional first round

Tuesday, March 16

G1: Grosse Pointe North 4, Madison Heights Bishop Foley 3 (OT)

G2: Warren De La Salle 4, Grosse Pointe South 0

Regional semifinal

Friday, March 19

G3: Detroit U-D Jesuit 5, Grosse Pointe North 2

G4: Warren De La Salle 6, Grosse Pointe Woods University Liggett 1

Regional final

Saturday, March 20

G5: Detroit U-D Jesuit 3, Warren De La Salle 2

(Detroit U-D Jesuit advances to Quarterfinal 11 vs. winner of Regional 21)

———

Regional 23

(Hosted by Chelsea at Arctic Coliseum)

Regional first round

Monday, March 15

G1: Chelsea 4, Livonia Franklin 1

G2: Pinckney 6, Dearborn Divine Child 4

Tuesday, March 16

G3: Livonia Churchill 4, Allen Park 2

G4: Dexter 6, Ann Arbor Gabriel Richard/Greenhills 5 (OT)

Regional semifinal

Thursday, March 18

G5: Chelsea 5, Pinckney 2

G6: Livonia Churchill 5, Dexter 2

Regional final

Saturday, March 20

G7: Chelsea 5, Livonia Churchill 0

(Chelsea advances to Quarterfinal 12 vs. winner of Regional 24)

———

Regional 24

(Hosted by Wyandotte Roosevelt at Yack Arena)

Regional first round

Tuesday, March 16

G1: Grosse Ile 3, Wyandotte Roosevelt 2 (4OT)

G2: Temperance Bedford vs. Gibraltar Carlson (canceled)

G3: Riverview vs. Monroe St. Mary Catholic Central (canceled)

Regional semifinal

Thursday, March 18

G4: Riverview Gabriel Richard 5, Grosse Ile 4

G5: Gibraltar Carlson 5, Monroe St. Mary CC 1

Regional final

Saturday, March 20

G6: Riverview Gabriel Richard 2, Gibraltar Carlson 0

(Riverview Gabriel Richard advances to Quarterfinal 12 vs. winner of Regional 23)