Out of Left Field with Matt Mowery

Hockey

    FacebookTwitter


  • Michigan

HOCKEY: The complete, 42-game schedule for the MIHL Prep Hockey Showcase

By: , January 16, 2020, 12:04 pm

The 20th annual Michigan Interscholastic Hockey League Prep Hockey Showcase, featuring 42 top-ranked high school teams from around Michigan, as well as Wisconsin and Ohio, is coming up in a couple of weeks.

A total of 42 games will be played on the three ice surfaces of Trenton’s Kennedy Recreation Center between the evening of Thursday, Feb. 6, and the end of the day on Saturday, Feb. 8.

All three of last year’s MHSAA state champions played in the event, as well as all three runners-up, and nine of the 12 semifinalists. 

“Nineteen years ago the MIHL Prep Hockey Showcase was a very modest event and we are very proud of how it has developed,” MIHL president Brandon Kaleniecki said in a news release. “The MIHL met its goals as a league and as a co-sponsor of the event. All teams, players and coaches of high school hockey in Michigan have benefitted. The Showcase is one of the results of our stated league mission. The MIHL would like to thank all of the schools, coaches, players, supporters and especially the Trenton hockey community (over 100 volunteers) who have joined with us to make the MIHL Prep Hockey Showcase what it is today.”

Here is the schedule for the event:

Thursday, Feb. 6

5:20 p.m. — Warren De La Salle vs. Grosse Pointe Woods University Liggett, Teifer Arena

5:40 p.m. — Grosse Pointe North vs. Allen Park Cabrini, Practice Arena

6:00 p.m. — Lake Orion vs. Plymouth, Feldman Arena

7:20 p.m. — Port Huron Northern vs. Rochester United, Teifer Arena

7:40 p.m. — Ann Arbor Skyline vs. Novi, Practice Arena

8:00 p.m. — Riverview Gabriel Richard vs. Howell, Feldman Arena

———

Friday, Feb. 7

9:30 a.m. — Grosse Pointe South vs. Salem, Feldman Arena

9:50 a.m. — Grandville vs. Detroit Country Day, Teifer Arena

10:10 a.m. — Hancock vs. Utica Eisenhower, Practice Arena

11:30 a.m. — Orchard Lake St. Mary’s vs. Traverse City Central, Feldman Arena

11:50 a.m. — Brighton vs. Grand Rapids Catholic Central, Teifer Arena

12:10 p.m. — Flint Powers vs. Grand Rapids Forest Hills Central, Practice Arena

1:30 p.m. — Calumet vs. Livonia Stevenson, Feldman Arena

1:50 p.m. — Plymouth vs. Byron Center, Teifer Arena

2:10 p.m. — East Grand Rapids vs. Ann Arbor Skyline, Practice Arena

[break for ice maintenance]

4:00 p.m. — Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood vs. Hartland, Feldman Arena

4:20 p.m. — Birmingham Brother Rice vs. Saginaw Heritage, Teifer Arena

4:40 p.m. — Allen Park Cabrini vs. Grand Rapids Forest Hills N/E, Practice Arena

6:00 p.m. — Novi Detroit Catholic Central vs. Notre Dame Academy, Feldman Arena

6:20 p.m. — Detroit U-D Jesuit vs. Midland Dow, Teifer Arena

6:40 p.m. — Grosse Pointe Woods University Liggett vs. Big Rapids, Practice Arena

8:00 p.m. — Trenton vs. St. Ignatius, Feldman Arena

8:20 p.m. — Houghton vs. Riverview Gabriel Richard, Teifer Arena

8:40 p.m. — Port Huron Northern vs. Grand Rapids Christian, Practice Arena

———

Saturday, Feb. 8

8:00 a.m. — Detroit Country Day vs. Midland Dow, Feldman Arena

8:20 a.m. — Howell vs. Grand Rapids Catholic Central, Teifer Arena

8:40 a.m. — Warren De La Salle vs. Hancock, Practice Arena

10:00 a.m. — Birmingham Brother Rice vs. Notre Dame Academy, Feldman Arena

10:20 a.m. — Grosse Pointe South vs. Grandville, Teifer Arena

10:40 a.m. — Big Rapids vs. East Grand Rapids, Practice Arena

12:00 p.m. — Trenton vs. Calumet, Feldman Arena

12:20 p.m. — Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood vs. Houghton, Teifer Arena

12:40 p.m. — Traverse City Central vs. Grand Rapids Forest Hills N/E, Practice Arena

[break for ice maintenance]

2:30 p.m. — Livonia Stevenson vs. Saginaw Heritage, Feldman Arena

2:50 p.m. — Orchard Lake St. Mary’s vs. Grand Rapids Forest Hills Central, Teifer Arena

3:10 p.m. — Byron Center vs. Flint Powers, Practice Arena

4:30 p.m. — Novi Detroit Catholic Central vs. Hartland, Feldman Arena

4:50 p.m. — St. Ignatius vs. Brighton, Teifer Arena

5:10 p.m. — Grand Rapids Christian vs. Utica Eisenhower, Practice Arena

6:30 p.m. — Detroit U-D Jesuit vs. Salem, 6:30 p.m., Feldman Arena

6:50 p.m. — Novi vs. Lake Orion, Teifer Arena

7:10 p.m. — Grosse Pointe North vs. Rochester United, Practice Arena