Out of Left Field with Matt Mowery

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

HOW THEY FARED: How the girls basketball teams ranked in the STATE CHAMPS! top 25 fared from Jan. 20-Feb. 2

By: , February 2, 2020, 11:39 pm

Here’s how the teams ranked in the Jan. 20 STATE CHAMPS! girls basketball top 25 — as well as the 10 honorable mentions — fared on the court from that date to Feb. 2. Nine of the teams took losses, the first defeat of the season in five of those cases.  >>

1 Detroit Edison (12-0) — Beat No. 16 Marian (54-32), No. 17 Grosse Pointe South (81-46), Okemos (70-31), No. 4 Detroit Renaissance (54-52).

2 Hartland (11-1) — Beat Canton (66-18), lost to No. 18 Brighton (41-33), beat Novi (49-19, Plymouth (72-23).

3 Flint Carman-Ainsworth (12-1) — Beat Pontiac Notre Dame Prep (59-27), lost to Southfield A&T (59-47), beat Grand Blanc (64-44)

4 Detroit Renaissance (12-2) — Beat Detroit Western (55-6), Detroit Collegiate Prep (69-18), Detroit Cody (72-30), lost to No. 1 Detroit Edison (54-52).

5 East Lansing (12-1) — Beat St. Johns (75-21), Lansing Everett (71-18), Harper Woods Chandler Park (63-57), Lansing Waverly (78-23).

6 East Grand Rapids (13-1) — Beat HM Grand Rapids Christian (64-40), Wyoming (69-40), Grand Rapids Forest Hills Central (78-43), Middleville Thornapple Kellogg (72-53).

7 Adrian Lenawee Christian (10-1) — beat Metamora (OH) Evergreen (63-39), Dexter (51-43), Hudson (66-25), Sylvania (OH) Southview (62-47).

8 Grass Lake (12-1) — Beat Napoleon (71-29), East Jackson (67-16)

9 Pewamo-Westphalia (10-2) — Beat Bath (52-14), Potterville (63-20), Portland St. Patrick (67-37).

10 Hudsonville (12-0) — Beat No. 12 Rockford (45-44, 2OT), Holland West Ottawa (62-27), Grandville (64-23).

11 Ann Arbor Huron (12-2) —Beat Ann Arbor Skyline (54-13), No. 25 Saline (60-56), Ann Arbor Pioneer (47-39).

12 Rockford (10-3) — Lost to No. 21 East Kentwood (55-47), No. 10 Hudsonville (45-44, 2OT), Holland West Ottawa (41-39).

13 Byron (12-0) — Beat Ovid-Elsie (44-24), Montrose (61-27), Chesaning (38-32 OT)

14 Farmington Hills Mercy (12-1) — Beat Warren Regina (52-30), lost to No. 16 Birmingham Marian (36-29), beat Dearborn Divine Child (55-48).

15 Midland (12-1) — Beat Bay City Western (55-40), Saginaw (72-37), lost to Midland Dow (52-33)

16 Birmingham Marian (11-2) — Beat Ann Arbor Gabriel Richard (41-30), lost to No. 1 Detroit Edison (54-32), beat No. 14 Farmington Hills Mercy (36-29), beat Macomb Lutheran North (49-25).

17 Grosse Pointe South (10-3) — Beat Port Huron Northern (59-33), Warren Cousino (63-26); lost to No. 1 Detroit Edison (81-46), Grosse Pointe North (56-44).

18 Brighton (11-1) — Beat Novi (50-11), No. 2 Hartland (41-33), Salem (68-21), Northville (38-22).

19 Macomb Dakota (13-1) — Beat Grosse Pointe North (57-44), Port Huron Northern (46-44), Warren Cousino (42-23), Utica Eisenhower (56-41).

20 Goodrich (10-2) — Beat Clio (68-13), Linden (62-28), Owosso (63-21).

21 East Kentwood (11-3) — Beat No. 12 Rockford (55-47), Grandville (66-35), Grand Haven (68-31), Caledonia (65-22).

22 Port Huron (16-0) — Beat Utica (35-28), Sterling Heights Stevenson (60-26), Romeo (73-33), Utica Ford (52-40).

23 Howell (10-2) — Beat Salem (69-31), Canton (68-21), Northville (68-33), Novi (41-16).

24 Temperance Bedford (12-1) — Beat Ann Arbor Pioneer (59-53, 2OT), Sylvania (OH) Northview (49-46), Ann Arbor Skyline (60-22), Monroe (60-22).

25 Saline (11-2) — Beat Monroe (51-30), lost to No. 11 Ann Arbor Huron (60-56), beat Ann Arbor Skyline (63-22).

———

HONORABLE MENTION:

Chelsea (11-1) — Beat Ypsilanti Lincoln (57-18), Tecumseh (42-28), Dexter (40-23)

Grand Rapids West Catholic (12-1) — Beat Spring Lake (49-41), Allendale (59-33), Comstock Park (57-27), Coopersville (68-35).

Grand Rapids Christian (11-2) — Lost to No. 6 East Grand Rapids (64-40), beat Ada Forest Hills Eastern (60-10), beat Wayland (71-30), beat Grand Rapids South Christian (55-40).

Menominee (14-0) — Beat Escanaba (79-52), Marinette (WI) (66-30), Kingsford (56-26), Gladstone (50-30), Marquette (49-40).

Bay City John Glenn (11-3) — Beat Davison (51-38), Mt. Pleasant (51-32), Saginaw Arthur Hill (48-44); lost to Saginaw Heritage (45-42).

DeWitt (10-2) — Grand Ledge (48-36), Okemos (51-37), St. Johns (53-32).

Parma Western (11-2) — Beat Jackson Lumen Christi (56-44); lost to Battle Creek Harper Creek (40-30); beat Jackson Northwest (61-58, OT)

Frankenmuth (9-3) — Beat Alma (43-29), Birch Run (52-40); lost to Standish-Sterling (49-48, OT)

Muskegon Reeths-Puffer (12-2) — Beat Fruitport (76-31), Spring Lake (80-55), Grand Rapids Kenowa Hills (58-15), Grand Rapids Union (59-44)

Byron Center (12-1) — Beat Holland (82-18), Hamilton (61-46), Zeeland West (61-36), Hudsonville Unity Christian (46-31).