Out of Left Field with Matt Mowery

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

HOW THEY FARED: How the teams in the Jan. 6 STATE CHAMPS! top 25 girls basketball rankings fared from Jan. 6-20, 2020

By: , January 20, 2020, 2:48 pm

Here’s a look at how the teams ranked in the STATE CHAMPS! Top 25 for Jan. 6 fared Jan. 6-20:

1. Detroit Edison (8-0) — Beat No. 3 East Lansing 65-48; beat No. 16 Ann Arbor Huron 82-51. 

2. Hartland (8-0) — Beat Plymouth 50-40; beat Salem 72-28; beat Howell 47-29; beat Northville 66-33.

3. East Lansing (8-1) — Lost to No. 1 Detroit Edison 65-48; beat Holt 58-39; beat Okemos 73-33; beat Grand Ledge 76-26.

4. Flint Carman-Ainsworth (10-0) — Beat No. 18 Saginaw Heritage 58-39; beat Harper Woods Chandler Park 72-66; beat Lapeer 54-35; beat Flint Powers 81-46.

5. Detroit Renaissance (9-1) — Beat Detroit Central 83-7; beat Detroit Mumford 90-52; beat Detroit West Side Academy 79-24.

6. East Grand Rapids (9-1) — Beat Jenison 54-42; beat Ada Forest Hills Eastern 67-32; beat Grand Rapids South Christian 60-41; beat Wayland 74-33.

7. Adrian Lenawee Christian (7-1) — Beat Fowler 62-48; beat Battle Creek Calhoun Christian 62-16; beat Manchester 56-21.

8. Birmingham Marian (8-1) — Lost to Farmington Hills Mercy 46-34; beat Macomb Lutheran North 59-24; beat Dearborn Divine Child 53-40; beat Warren Regina 50-18.

9. Brighton (7-1) — Beat Canton 55-5; beat Plymouth 50-20; lost to Howell 42-40

10. Grass Lake (10-1) — Beat Hanover-Horton 60-29; beat Addison 53-10; beat Vandercook Lake 80-23; beat Manchester 70-18.

11. Pewamo-Westphalia (7-2) — Beat Saranac 58-5; beat Fowler 41-16; beat Dansville 65-21.

12. Hudsonville (9-0) — Beat Caledonia 64-28; beat Grand Haven 68-45; beat No. 14 East Kentwood 45-41.

13. Macomb Dakota (9-1) — Beat Port Huron Northern 49-34; beat Utica Eisenhower 52-45; beat Warren Cousino 57-25; lost to Grosse Pointe South, 49-46.

14. East Kentwood (6-3) — Beat Grand Rapids Northview 61-22; beat Holland West Ottawa 67-29; lost to No. 12 Hudsonville 45-41

15. Ann Arbor Pioneer (6-3) — Lost to Harper Woods Chandler Park 50-43; beat Ann Arbor Skyline 49-25; lost to No. 22 Saline 47-40.

16. Ann Arbor Huron (9-2) — Lost to No. 1 Detroit Edison 82-51; beat Monroe 59-47; beat Temperance Bedford 53-51.

17. Ypsilanti Arbor Prep (8-4) — Beat Dearborn Heights Crestwood 54-29; beat Pontiac Notre Dame Prep 58-50; lost to Harper Woods Chandler Park 72-45.

18. Saginaw Heritage (7-4) — Lost to No. 4 Flint Carman-Ainsworth 58-39; beat Davison 49-39; beat Saginaw Arthur Hill 47-35; lost to Midland 42-37.

19. Southfield A&T (7-4) — Lost to No. 20 West Bloomfield 71-63; beat Bloomfield Hills 81-39; beat Stoney Creek 56-33; beat Birmingham Groves 56-31.

20. West Bloomfield (7-3) — Beat No. 19 Southfield A&T 71-63; beat Clarkston 73-47; lost to Royal Oak 32-31.

21. Byron (9-0) — Beat Mt. Morris 72-15; beat Durand 67-14; beat New Lothrop 54-22; beat Otisville LakeVille Memorial 71-9.

22. Saline (9-1) — Beat Dexter 40-18; lost to Temperance Bedford 59-53 (OT); beat Ann Arbor Pioneer 47-40.

23. Rockford (10-0) — Beat Wyoming 38-26; beat Grandville 55-43; beat Caledonia 57-28; beat Grand Haven 60-25.

24. Goodrich (7-2) — Beat Fenton 63-30; beat Ortonville Brandon 62-39; beat Swartz Creek 55-36; beat lake Fenton 49-41.

25. Williamston (7-3) — Beat Okemos 80-51; beat Lansing Eastern 57-11; lost to Haslett 42-31.

—————

HONORABLE MENTION: 

St. Ignace (7-1) — Beat Rogers City 83-13; beat Pickford 70-48; beat Rudyard 73-22.

Midland (10-0) — Beat Gladwin 72-38; beat Lapeer 54-39; beat Bay City Central 62-18; beat No. 18 Saginaw Heritage 42-37

Grand Rapids Christian (8-1) — Beat Zeeland East 50-45; lost to Middleville Thornapple Kellogg 55-48; beat Wyoming 57-51

Port Huron (12-0) — Beat Sterling Heights Stevenson 50-20; beat Romeo 54-23; beat Utica Ford 60-45; beat Sterling Heights 60-18.

Menominee (9-0) — Beat Powers North Central 68-54; beat West Iron County 59-44.

Dexter (7-1) — Lost to No. 22 Saline 40-18; beat Jackson 60-32; beat Ypsilanti Lincoln 75-22

Muskegon Reeths-Puffer (8-2) — Lost to Jenison 58-45; beat Muskegon Mona Shores 52-38; lost to Muskegon 73-63.

Temperance Bedford (8-1) — Beat Toleedo St. Ursula 62-43; beat No. 22 Saline 59-53 (OT); lost to No. 16 Ann Arbor Huron 53-51.

Farmington Hills Mercy (10-0) — Beat No. 8 Birmingham Marian 46-34; beat Dearborn Divine Child 57-27; beat Ann Arbor Gabriel Richard 47-34; beat Macomb Lutheran North 46-33.

Kent City (9-1) — Beat Kentwood Grand River Prep 52-9; lost to Muskegon 60-57; beat Hesperia 62-17; beat Cedar Springs 51-46.