Out of Left Field with Matt Mowery

Hockey

    FacebookTwitter


  • Michigan

MHSAA 2020 Division 2 hockey regional pairings

By: , February 25, 2020, 2:05 pm

DIVISION 2

REGIONAL 9

(hosted by Negaunee)

REGIONAL SEMIFINALS

Thursday, Feb. 27

(at Negaunee Ice Arena)

G1: Escanaba 6, Negaunee 2

(at Mountain View Ice Arena, Iron Mountain)

G2: Marquette 7, Kingsford 1

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

(at Negaunee Ice Arena)

G3: Marquette 5, Escanaba 3

(Marquette advances to Quarterfinal 5 at Otsego County Sportsplex, Gaylord)

———

REGIONAL 10

(hosted by Traverse City Central)

REGIONAL SEMIFINALS

Saturday, Feb. 29

(at Howe Arena, Traverse City)

G1: Traverse City Central 7, Petoskey 0

(at West Shore Community Ice Arena, Scottville)

G2: Muskegon Mona Shores 14, Manistee 0

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

(at Howe Arena, Traverse City)

G3: Traverse City Central 6, Muskegon Mona Shores 1

(Traverse City Central advances to Quarterfinal 5 at Otsego County Sportsplex, Gaylord)

———

REGIONAL 11

(hosted by Ada Forest Hills Eastern; at Patterson Ice Arena, Grand Rapids)

FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 25

G1: Ada Forest Hills Eastern 8, Portage Northern 1

REGIONAL SEMIFINALS

Thursday, Feb. 27

G2: Rockford 4, Grand Rapids Kenowa Hills 2

G3: Ada Forest Hills Eastern 2, Portage Central 1

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

G4: Rockford 2, Ada Forest Hills Eastern 1 (OT)

(Rockford advances to Quarterfinal 6 at Summit Ice Arena, Dimondale)

———

REGIONAL 12

(hosted by Fenton; at Hartland Sports Center)

FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 25

G1: Hartland 9, Fenton 1

REGIONAL SEMIFINALS

Saturday, Feb. 29

G2: Davison 3, Saginaw Swan Valley 2 (OT)

G3: Hartland 9, Okemos 1

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

G4: Hartland 3, Davison 2

(Hartland advances to Quarterfinal 6 at Summit Ice Arena, Dimondale)

———

REGIONAL 13

(hosted by Birmingham Brother Rice; at Oak Park Ice Arena)

FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 25

G1: Bloomfield Hills 8, Walled Lake Northern 0

G2: Birmingham Brother Rice 14, West Bloomfield 0

REGIONAL SEMIFINALS

Friday, Feb. 28

G3: Lake Orion 5, Bloomfield Hills 2

G4: Birmingham Brother Rice 8, White Lake Lakeland 0

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

G5: Birmingham Brother Rice 9, Lake Orion 1

(Birmingham Brother Rice advances to Quarterfinal 7 at Suburban Ice, Macomb)

———

REGIONAL 14

(hosted by Romeo; at Suburban Ice, Macomb)

FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 25

G1: Port Huron Northern 8, Ubly 0

G2: Clinton Twp. Chippewa Valley 3, Marysville 0

Wednesday, Feb. 26

G3: New Baltimore Anchor Bay 6, Rochester Hills Stoney Creek 3

REGIONAL SEMIFINALS

Saturday, Feb. 29

G4: Port Huron Northern 6, Romeo 1

G5: Clinton Twp. Chippewa Valley 1, New Baltimore Anchor Bay 0

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

G6: Port Huron Northern 9, Clinton Twp. Chippewa Valley 1

(Port Huron Northern advances to Quarterfinal 7 at Suburban Ice, Macomb)

———

REGIONAL 15

(hosted by Livonia Stevenson; at Eddie Edgar Arena, Livonia)

FIRST ROUND

Wednesday, Feb. 26

G1: Livonia Stevenson 6, Plymouth 3

REGIONAL SEMIFINALS

Friday, Feb. 28

G2: Novi 7, South Lyon Unified 2

G3: Livonia Stevenson 9, Canton 2

REGIONAL FINAL

Wednesday, March 4

G4: Livonia Stevenson 2, Novi 1 (3OT)

(Livonia Stevenson advances to Quarterfinal 8 at Dearborn Ice Skating Center)

———

REGIONAL 16

(hosted by Ann Arbor Skyline; at Chelsea Arctic Coliseum)

FIRST ROUND

Tuesday, Feb. 25

G1: Trenton 3, Ann Arbor Skyline 1

REGIONAL SEMIFINALS

Saturday, Feb. 29

G2: Saline 4, Brownstown Woodhaven 3 (OT)

G3: Trenton 4, Ann Arbor Pioneer 0

REGIONAL FINALS

Wednesday, March 4

G4: Trenton 7, Saline 1

(Trenton advances to Quarterfinal 8 at Dearborn Ice Skating Center)