Out of Left Field with Matt Mowery

Football

    FacebookTwitter


  • Michigan

MHSAA football district pairings 2020 — DIVISION 5

By: , October 25, 2020, 12:55 pm

With the first two weekends of the 2020 postseason concluded, here are all the Division 5 scores, as well as the matchups for the district finals next weekend:

——————————

DIVISION 5 DISTRICT PAIRINGS

REGION 17

District 33

Reed City 44, Cheboygan 6

Kingsford 13, Ogemaw Heights 6

District semifinal: Reed City 32, Kingsford 14

Kingsley 38, Standish-Sterling 13

Gladwin 33, Hancock 14

District semifinal: Kingsley 63, Gladwin 16

District final: Reed City 1, Kingsley 0 (forfeit)

———

District 34

Freeland 60, Saginaw Valley Lutheran 6

Midland Bullock Creek 27, Carrollton 6

District semifinal: Freeland 41, Midland Bullock Creek 28

Essexville Garber 49, Saginaw 0

Saginaw Swan Valley 38, Shepherd 0

District semifinal: Essexville Garber 21, Saginaw Swan Valley 14

District final: Freeland 35, Essexville Garber 14

—————

REGION 18

District 35

Howard City Tri County 33, Central Montcalm 7

Grant 48, Muskegon Orchard View 16

District semifinal: Howard City Tri County 40, Grant 21

Muskegon Oakridge 40, Remus Chippewa Hills 6

Big Rapids 48, Newaygo 20

District semifinal: Muskegon Oakridge 41, Big Rapids 20

 

District final: Muskegon Oakridge 50, Howard City Tri County 12

———

District 36

Belding 32, Hopkins 18

Grand Rapids Catholic Central (6-0) bye

District semifinal: Grand Rapids Catholic Central 41, Belding 6

Portland 51, Lake Odessa Lakewood 7

Grand Rapids West Catholic 41, Comstock Park 0

District semifinal: Portland 28, Grand Rapids West Catholic 21

District final: Grand Rapids Catholic Central 1, Portland 0 (forfeit)

—————

REGION 19

District 37

Lansing Catholic 42, Berrien Springs 6

South Haven 34, Dowagiac 7

District semifinal: Lansing Catholic 49, South Haven 14

Kalamazoo Hackett Catholic Prep 49, Benton Harbor 7

Olivet 20, Hillsdale 17

District semifinal: Olivet 28, Kalamazoo Hackett Catholic 14

District final: Lansing Catholic 17, Olivet 6

———

District 38

Romulus Summit Academy North 56, Flat Rock 6

Dearborn Heights Robichaud 50, Whitmore Lake 24

District semifinal: Romulus Summit Academy North 27, Dearborn Heights Robichaud 6

Dundee 14, Ann Arbor Gabriel Richard 3

Grosse Ile 45, Monroe Jefferson 28

District semifinal: Grosse Ile 47, Dundee 28

 

District final: Grosse Ile 14, Romulus Summit Academy North 10

—————

REGION 20

District 39

Frankenmuth 55, Bridgeport 12

Almont 28, Ovid-Elsie 0

District semifinal: Frankenmuth 28, Almont 0

Corunna 57, Birch Run 6

Richmond 38, Macomb Lutheran North 7

District semifinal: Corunna 27, Richmond 10

District final: Frankenmuth 56, Corunna 14

———

District 40

Marine City 44, Detroit Osborn 0

Warren Lincoln 40, Detroit CMA 16

District semifinal: Marine City 47, Warren Lincoln 28

Detroit Denby 34, Detroit Cody 0

St. Clair Shores South Lake 48, Clawson 21

District semifinal: Detroit Denby 32, St. Clair Shores South Lake 22

District final: Marine City 30, Detroit Denby 0

—————

For all of the other district pairings, click the links below:

D1: https://bit.ly/3mpaPuf

D2: https://bit.ly/3orEEMw

D3: https://bit.ly/3kuvTPo

D4: https://bit.ly/2TmSf9k

D6: https://bit.ly/35s86cw

D7: https://bit.ly/3dW5C9Z

D8: https://bit.ly/2FYIknB

——————————

For the 8-player regional pairings, CLICK HERE.