Out of Left Field with Matt Mowery

Soccer

    FacebookTwitter


  • Michigan

MHSAA girls soccer regional pairings for 2019 postseason

By: Matthew B. Mowery, June 4, 2019, 1:00 pm

2019 MHSAA GIRLS SOCCER REGIONAL PAIRINGS

[CLICK HERE to look back on district pairings.]

DIVISION 1

Regional 1

(at East Kentwood)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Grand Rapids Forest Hills Central 4, Grand Haven 2

G2: Midland 2, Portage Central 1

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Grand Rapids Forest Hills Central 2, Midland 0

(Grand Rapids Forest Hills Central advances to Soccer Semifinal 1)

 

———

 

Regional 2

(hosted by Dearborn)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Ann Arbor Huron 3, Brownstown Woodhaven 1

Wednesday, June 5

G2: Plymouth 3, Dearborn 0

Regional Final

Friday, June 7

G3: Ann Arbor Huron vs. Plymouth, 7 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 2)

 

———

 

Regional 3

(at Troy)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Troy 4, Berkley 0

G2: Rochester Adams 1, Clinton Twp. Chippewa Valley 0

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Troy 3, Rochester Adams 0

(Troy advances to Soccer Semifinal 2)

 

———

 

Regional 4

(at West Bloomfield)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Novi 2, Livonia Stevenson 0

G2: Grand Blanc 4, Bloomfield Hills 3

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Novi 4, Grand Blanc 0

(Novi advances to Soccer Semifinal 1)

 

—————

 

DIVISION 2

Regional 5

(at Spring Arbor University)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Richland Gull Lake 4, St. Joseph 1

G2: Marshall 1, Dexter 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Richland Gull Lake vs. Marshall, 7 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 4) 

 

———

 

Regional 6

(at Detroit Country Day)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Dearborn Divine Child 4, Trenton 0

G2: Bloomfield Hills Marian 7, Madison Heights Lamphere 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Dearborn Divine Child vs. Bloomfield Hills Marian, 6 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 3)

 

———

 

Regional 7

(at Holland)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Spring Lake 5, Zeeland East 0

G2: Grand Rapids Forest Hills Northern 8, Wayland Union 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Spring Lake vs. Grand Rapids Forest Hills Northern, 6 p.m. 

(Winner advances to Soccer Semifinal 4)

 

———

 

Regional 8

(at Flint Powers Catholic)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Fenton 2, DeWitt 1

G2: Flint Powers Catholic 3, Bay City Western 1

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Flint Powers Catholic 2, Fenton 0

(Flint Powers Catholic advances to Soccer Semifinal 3)

 

—————

 

DIVISION 3

Regional 9

(at Hope College)

Regional Semifinals

Tuesday, June 4

G1: Allegan 7, Coloma 1

G2: Grand Rapids South Christian 4, Muskegon Orchard View 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Allegan vs. Grand Rapids South Christian, 6 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 5)

 

———

 

Regional 10

(at Livonia Clarenceville)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Ann Arbor Gabriel Richard 1, Delton Kellogg 0

G2: Warren Regina 3, Grosse Ile 2

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Warren Regina 2, Ann Arbor Gabriel Richard 0

(Warren Regina advances to Soccer Semifinal 6)

 

———

 

Regional 11

(at Williamston)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Essexville Garber 2, Macomb Lutheran North 1

G2: Williamston 5, Lake Fenton 0

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Essexville Garber vs. Williamston, 6:30 p.m.

(Winner advances to Soccer Semifinal 6)

 

———

 

Regional 12

(at Clare)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Freeland 2, Ludington 0

G2: Boyne City 6, Tawas 0

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Boyne City 4, Freeland 3

(Boyne City advances to Soccer Semifinal 5)

 

—————

 

DIVISION 4

Regional 13

(at Portage Northern)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Holland Black River 4, St. Joseph Michigan Lutheran 0

G2: Kalamazoo Christian 3, Jackson Lumen Christi 1

Regional Final 

Friday, June 7 

G3: Holland Black River vs. Kalamazoo Christian, 6:30 p.m. 

(Winner advances to Soccer Semifinal 7)

 

———

 

Regional 14

(at Novi’s Meadows Stadium)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Lansing Christian 4, Plymouth Christian 1

G2: Royal Oak Shrine 8, Monroe St. Mary CC 0

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Royal Oak Shrine 1, Lansing Christian 0

(Royal Oak Shrine advances to Soccer Semifinal 8)

 

———

 

Regional 15

(at Goodrich)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: Marine City Cardinal Mooney 2, Clarkston Everest Collegiate 1

G2: Saginaw Nouvel 3, Bad Axe 2

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: Saginaw Nouvel 2, Marine City Cardinal Mooney 0

(Saginaw Nouvel advances to Soccer Semifinal 8)

 

———

 

Regional 16

(at Muskegon Western Michigan Christian)

Regional Semifinals 

Tuesday, June 4

G1: North Muskegon 5, Grandville Calvin Christian 0

G2: Houghton Lake 2, Elk Rapids 1

Regional Final 

Thursday, June 6 

G3: North Muskegon 4, Houghton Lake 0

(North Muskegon advances to Soccer Semifinal 7)

 

———