Out of Left Field with Matt Mowery

Golf

    FacebookTwitter


  • Michigan

MICGA 2019 girls golf all-state teams announced

By: , November 7, 2019, 4:42 pm

The 2019 Michigan Interscholastic Golf Coaches Association girls All-State teams were announced on Thursday, with the announcement of this year’s Miss Golf still to come. Below are the players who were honored by the MIGCA for their play in the 2019 fall season:

 

MISS GOLF

TBA

—————

SUPER TEAM

Bridget Boczar, Soph., Plymouth

Jolie Brochu, Jr., Flint Powers Catholic

Kate Brody, Fr., Grand Blanc

Ariel Chang, Jr., Utica Eisenhower

Allison Cui, Soph., Okemos

Anci Dy, Jr., Traverse City West

Lilia Henkel, Jr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Shannon Kennedy, Jr., Birmingham Marian

—————

DIVISION 1 ALL-STATE TEAM

Audrey Becker, Jr., Grosse Pointe South

Grace Boczar, Soph., Plymouth

Samantha Coleman, Fr., Northville

Savannah Haque, Sr., Rochester

Olivia Hemmila, Fr., Troy Athens

Nateda Her, Jr., Holt

Kaitlin Ifkovits, Sr., Grosse Pointe South

Amaya Melendez, Jr., Ann Arbor Pioneer

Maggie Pietila, Jr., Brighton

Sedona Shipka, Sr., Northville

Katelyn Tokarz, Jr., Northville

Megha Vallabhaneni, Soph., Northville

Sophia Wygonik, Sr., Livonia Franklin

DIVISION 1 HONORABLE MENTION

Sufna Gill, Sr., Northville;  Sabel Imesch, Soph., Grosse Pointe South;  Megan Kozlowski, Jr., Salem;  Isabel Mabry, Sr., Davison;  Adie Maki, Soph., Ann Arbor Skyline; Emma Ni, Sr., Rochester Adams;  Carly Ortwine, Jr., Rochester Adams; Haesol Park, Soph., Northville; Sanju Swamy, Jr., Bloomfield Hills; Sophia Ubaydi, Sr., Stoney Creek;  Esha Varchasvi, Soph., Bloomfield Hills; Grace Wang, Fr., Rochestere Adams; Donna Yoon, Soph., Troy.

—————

DIVISION 2 ALL-STATE TEAM

Chloe Collon, Sr., Birmingham Groves

Mandy Ehrlich, Sr., Grand Rapids Forest Hills Central

Anna Fay, Jr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Ava Frost, Sr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Halena Harris, Sr., Livonia Churchill

Brook Herbstreit, Jr., Fenton

Ashley Lamb, Sr., Petoskey

Emlin Munch, Sr., Traverse City Central

Katie Potter, Jr., South Lyon

Logan Potts, Sr., Muskegon Mona Shores

Ally Ringler, Sr., Grand Rapids Forest Hills Central

Kit Schaefer, Soph., Portage Northern

Gabriella Tapp, Fr., South Lyon

Phloy Wongvilart, Sr., Zeeland West

DIVISION 2 HONORABLE MENTION

Madi Bajis, Soph., Port Huron Northern; Olivia Brya, Jr., DeWitt;  Abby Fansler, Sr. Reeths Puffer;  Meg Gandy, Sr., Midland; Maya Hunter, Jr., St. Joseph; Tuesday Lewis, Sr., St. Johns; Kaitlyn Mallory, Sr., South Lyon East; Olivia Ohmer, Jr., Pinckney; Sydney Pickell, Sr., Birmingham Seaholm; Rylee Walters, Sr., Grand Rapids Forest Hills Northern; Allie Weina, Sr., Birmingham Seaholm.

—————

DIVISION 3 ALL-STATE TEAM

Madeline Blum, Sr., Marysville

Ryann Breslin, Jr., Grand Rapids Christian

Hailey Curry, Fr., Ada Forest Hills Eastern

Sydney Dausman, Fr., Haslett

Rayna Honsowitz, Sr., Hastings

Marlo Hudson, Sr., Birmingham Marian

Maggie Knight, Sr., Flint Powers Catholic

Karlee Malone, Sr., Marshall

Kristen Reed, Jr., Carleton Airport

Phoebe Saunders, Sr., Spring Lake

Olivia Stoll, Jr., Haslett

Hope Thebo, Sr., Big Rapids 

Charlotte Thibault, Soph., Warren Regina 

DIVISION 3 HONORABLE MENTION

Lily Bargamian, Fr., Grosse Ile;  McKenna Bent, Sr., Comstock Park; Ashley Cong, Soph., Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood; Alexa Davis, Jr., Coopersville; Rylee Honsowitz, Jr., Hastings; Marie Mathieiu, Sr., Marshall; Alana McKeen, Sr., Detroit Country Day; Holly McKenna, Sr., Big Rapids; Kate Mullany, Sr., Detroit Country Day; Zeinab Saad, Soph., Dearborn Divine Child;  Natasha Samsonov, Soph., Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood.

—————

DIVISION 4 ALL-STATE TEAM

Alexis Brzezinski, Sr., East Jackson

Aarushi Ganguly, Sr., Ann Arbor Greenhills

Evie Garver, Sr., Harbor Springs

Sara Haupt, Jr., Wixom St. Catherine

Hannah Hauser, Sr., Lansing Catholic

Brandi Kautz, Jr., Almont

Sabrina Langerak, Jr., Grand Rapids NorthPointe Christian

Emme Lantis, Jr., Durand

Jaime Metzger, Jr., Onsted

Jacque O’Neill, Jr., Harbor Springs

Lauren Slottke, Sr., Lowell

Ella Smith, Jr., Frankenmuth

DIVISION 4 HONORABLE MENTION

Marina Ascione, Sr., Traverse City St. Francis; Megan Brown, Jr., Montague;  Orianna Bylsma, Soph., Montague; Jesse Hellebuyck, Jr., Almont; Georgie Kersman, Jr., North Muskegon; Colleen McNally, Jr., Kalamazoo Hackett; MaryAnn Montgomery, Jr., Byron; Elizabeth Nymeyer, Sr., Grand Rapids NorthPointe Christian; Khloe Rothenberger, Sr., Concord;  Reagan Rudd, Sr., East Jackson; Kamryn Shannon, Soph., Michigan Center; Sailor Somerville, Soph., Lansing Catholic; Olivia Valkner, Sr., Kalamazoo Hackett; Taylore Wilson, Fr., Harbor Springs.