Out of Left Field with Matt Mowery

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Ottawa-Kent Conference 2020 all-conference girls basketball teams

By: , March 25, 2020, 4:22 pm

Ottawa-Kent Conference 2020 all-conference girls basketball teams

RED DIVISION

FIRST TEAM

Alina Anderson, Soph., Rockford

Keliese Christopher, Jr., East Kentwood

Emma Costen, Jr., Hudsonville

Kaybriana Hallman, Jr., East Kentwood

Jolee Houle, Sr., Grand Haven

Elle Irwin, Soph., Rockford

Alyssa Karner, Jr., Holland West Ottawa

Alexis McCully, Jr., East Kentwood

Maddie Petroelje, Fr., Hudsonville

Madisyn Tillman, Jr., East Kentwood

Jaci Tubergen, Soph., Hudsonville

———

HONORABLE MENTION

Paige Corfixsen, Sr., Grandville; Alaina Diaz, Soph., Hudsonville; Eva Joldersma, Soph., Hudsonville; Madi Kleefisch, Sr., Rockford; Abby Mitchell, Sr., Caledonia; Sydney Reinke, Sr., Rockford.

———————————

BLACK DIVISION

FIRST TEAM

Ja’Kayla Anderson, Sr., Muskegon

Sydney Bol, Sr., Fruitport

DeShonna Day, Sr., Muskegon

Trina Lewis, Sr., Muskegon Reeths-Puffer

Terin Maynard, Fr., Jenison

Kailyn Nash, Jr., Muskegon

Riley Rosenthal, Jr., Muskegon Mona Shores

Lauren Ross, Sr., Muskegon Reeths-Puffer

Olivia Sobczak, Soph., Muskegon Mona Shores

Jasmyne Townsend, Jr., Jenison

Ally Van Timmeren, Jr., Jenison

———

HONORABLE MENTION

Megan DeLong, Sr., Muskegon Mona Shores; Ellie Fisher, Sr., Fruitport; Sophia Hekkema, Fr., Muskegon Reeths-Puffer; Brooke LeRoux, Jr., Muskegon Mona Shores; Peyton Thayer, Soph., Grand Rapids Kenowa Hills; Cassidy Voisinet, Jr., Jenison; Ariel Walker, Fr., Muskegon Reeths-Puffer

———————————

WHITE DIVISION

FIRST TEAM

Kourtney Baker, Sr., Grand Rapids Northview

Jenna Caterino, Jr., Greenville

Ariel Covington, Sr., Grand Rapids Ottawa Hills

Elyse DeSchryver, Sr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Molly Fredrickson, Sr., Lowell

Theryn Hallock, Soph., Grand Rapids Forest Hills Central

Zoe Lipke, Jr., Grand Rapids Forest Hills Central

Arianna Rau, Jr., Cedar Springs

Morgan Robertson, Jr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Avery Sparling, Jr., Cedar Springs

Faith Walker, Soph., Grand Rapids Forest Hills Northern

———

HONORABLE MENTION

Kaelyn Colclasure, Jr., Cedar Springs; Ava Frost, Sr., Grand Rapids Forest Hills Northern; Megan Leslie, Fr., Greenville; Kyleigh Rau, Sr., Lowell; Ally Ringler, Sr., Grand Rapids Forest Hills Central.

———————————

GOLD DIVISION

FIRST TEAM

Stephanie Ainsworth, Jr., Wayland

Jillian Brown, Jr., East Grand Rapids

Macy Brown, Fr., East Grand Rapids

Olivia Brunink, Soph., Grand Rapids Christian

Alli Carlson, Soph., East Grand Rapids

Taejah Cross, Jr., Wyoming

Evie Doezema, Soph., Grand Rapids Christian

Parrish Hudson, Jr., Wayland

Paige VanStee, Jr., Middleville Thornapple Kellogg

Sydney Vis, Soph., Grand Rapids South Christian

Emma White, Sr., Grand Rapids Christian

———

HONORABLE MENTION

Grace Doherty, Fr., Grand Rapids Forest Hills Eastern; Hannah MacVicar, Sr., East Grand Rapids; Mikayla Rutgers, Jr., East Grand Rapids; Brooke Toigo, Soph., Grand Rapids Forest Hills Eastern; Addyson VanSolkema, Jr., Grand Rapids South Christian; Claudia Wilkinson, Sr., Middleville Thornapple Kellogg

——————————

BLUE DIVISION

FIRST TEAM

Kenzie Armock, Sr., Sparta

Aubrey Bates, Sr., Coopersville 

McKenna Bent, Sr., Comstock Park

Crysta Daetwiler, Jr., Grand Rapids West Catholic

Emily Heitzelman, Jr., Comstock Park

Abbey Kimball, Soph., Grand Rapids West Catholic

Grace Rosser, Jr., Allendale

Phoebe Saunders, Sr., Spring Lake

Hannah Schroeder, Soph., Allendale

Maddie Smith, Jr., Grand Rapids West Catholic

Katie Tate, Jr., Grand Rapids Catholic Central

———

HONORABLE MENTION

Cadence Dykstra, Fr., Grand Rapids West Catholic; Mya Mileski, Jr., Grand Rapids West Catholic; Abbigail Perkins, Sr., Spring Lake; Shelby Pulte, Sr., Coopersville; Jenna Vredeveld, Jr., Allendale; Paige Wilson, Jr., Sparta

———————————

GREEN DIVISION

FIRST TEAM

Kaylee Bakker, Sr., Zeeland West

Mady Crandell, Sr., Byron Center

Haley Diekevers, Jr., Zeeland East

AJ Ediger, Jr., Hamilton

McKenna Ferguson, Fr., Byron Center

Taryn Hinken, Sr., Hudsonville Unity Christian

Hannah Luurtsema, Sr., Holland Christian

Tally Martinez, Sr., Zeeland West

Sally Merrill, Sr., Hamilton

Faith Mulder, Sr., Holland Christian

Avery Zeinstra, Soph., Byron Center

———

HONORABLE MENTION

Haley Bremer, Soph., Hudsonville Unity Christian; Marcy Creevy, Jr., Zeeland West; Audrey Dreyer, Jr., Zeeland East; Cierra Laska, Soph., Byron Center; Sierra Schrotenboer, Jr., Hamilton; Aaliyah Smith, Jr., Holland; Sarah Snow, Jr., Holland Christian

——————————

To see all of the all-league lists we’ve compiled so far, CLICK HERE.