Out of Left Field with Matt Mowery

Baseball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Pairings for 2019 MHSAA Baseball regional semifinals

By: Ben Rowden, June 4, 2019, 4:00 pm

MHSAA 2019 REGIONAL SEMIFINAL PAIRINGS

(all games Wednesday, June 5, unless otherwise noted)

———

[CLICK HERE to look back on district pairings]

———

DIVISION 1

Regional Semifinal 1

Flushing 10, Midland Dow 8

(Flushing advances to Super Regional 1 at Hudsonville)

 

Regional Semifinal 2

Traverse City West 9, Grand Blanc 3

(Traverse City West advances to Super Regional 1 at Hudsonville)

 

Regional Semifinal 3

Byron Center 2, Caledonia 0

(Byron Center advances to Super Regional 1 at Hudsonville)

 

Regional Semifinal 4

Rockford 1, Grand Haven 0

(Rockford advances to Super Regional 1 at Hudsonville)

 

Regional Semifinal 5

Grand Ledge 9, Richland Gull Lake 1

(Grand Ledge advances to Super Regional 2 at Kalamazoo College)

 

Regional Semifinal 6

Portage Northern 10, Dexter 0 (6 inn.)

(Portage Northern advances to Super Regional 2 at Kalamazoo College)

 

Regional Semifinal 7

Brownstown Woodhaven 11, Allen Park 0

(Brownstown Woodhaven advances to Super Regional 2 at Kalamazoo College)

 

Regional Semifinal 8

Saline 4, Canton 1

(Saline advances to Super Regional 2 at Kalamazoo College)

 

Regional Semifinal 9

Detroit U-D Jesuit 3, Detroit Western International 0

(Detroit U-D Jesuit advances to Super Regional 3 at Grosse Pointe North)

 

Regional Semifinal 10

Grosse Pointe South 8, Livonia Churchill 5

(Grosse Pointe South advances to Super Regional 3 at Grosse Pointe North)

 

Regional Semifinal 11

Thursday, June 6

Macomb Dakota 5, Warren DeLaSalle 2

(Macomb Dakota advances to Super Regional 3 at Grosse Pointe North)

 

Regional Semifinal 12

Thursday, June 6

New Baltimore Anchor Bay 7, St. Clair Shores Lakeview 0

(New Baltimore Anchor Bay advances to Super Regional 3 at Grosse Pointe North)

 

Regional Semifinal 13

Thursday, June 6 

Romeo 4, Troy 2

(Romeo advances to Super Regional 4 at Novi)

 

Regional Semifinal 14

Birmingham Brother Rice 9, Oxford 0

(Birmingham Brother Rice advances to Super Regional 4 at Novi)

 

Regional Semifinal 15

Novi Detroit Catholic Central 6, Livonia Stevenson 1

(Novi Detroit Catholic Central advances to Super Regional 4 at Novi)

 

Regional Semifinal 16

Thursday, June 6

Fenton 3, Walled Lake Northern 2

(Fenton advances to Super Regional 4 at Novi)

 

——————————

 

DIVISION 2

Regional Semifinal 17

Cadillac 7, Petoskey 6

(Cadillac advances to Super Regional 5 at Saginaw Valley State)

 

Regional Semifinal 18

Muskegon Oakridge 1, Sparta 0

(Muskegon Oakridge advances to Super Regional 5 at Saginaw Valley State)

 

Regional Semifinal 19 

Clio 4, Saginaw Swan Valley 3

(Clio advances to Super Regional 5 at Saginaw Valley State)

 

Regional Semifinal 20

Essexville Garber 16, Alma 5

(Essexville Garber advances to Super Regional 5 at Saginaw Valley State)

 

Regional Semifinal 21

Grand Rapids Catholic Central 3, Holland Christian 2

(Grand Rapids Catholic Central advances to Super Regional 6 at Edwardsburg)

 

Regional Semifinal 22

Portland 7, Grand Rapids West Catholic 6

(Portland advances to Super Regional 6 at Edwardsburg)

 

Regional Semifinal 23

Otsego 10, Middleville Thornapple Kellogg 3

(Otsego advances to Super Regional 6 at Edwardsburg)

 

Regional Semifinal 24

Stevensville Lakeshore 14, Marshall 1

(Stevensville Lakeshore advances to Super Regional 6 at Edwardsburg)

 

Regional Semifinal 25

Fowlerville 2, Tecumseh 1

(Fowlerville advances to Super Regional 7 at Chelsea Baseball Stadium)

 

Regional Semifinal 26

Eaton Rapids 3, Goodrich 1

(Eaton Rapids advances to Super Regional 7 at Chelsea Baseball Stadium)

 

Regional Semifinal 27

Trenton 4, New Boston Huron 1

(Trenton advances to Super Regional 7 at Chelsea Baseball Stadium)

 

Regional Semifinal 28

Dearborn Divine Child 2, Carleton Airport 1

(Dearborn Divine Child advances to Super Regional 7 at Chelsea Baseball Stadium)

 

Regional Semifinal 29

Livonia Clarenceville 3, Ferndale 2

(Livonia Clarenceville advances to Super Regional 8 at Detroit Country Day)

 

Regional Semifinal 30

St. Clair Shores South Lake 7, Detroit Cesar Chavez 0

(St. Clair Shores South Lake advances to Super Regional 8 at Detroit Country Day)

 

Regional Semifinal 31

Thursday, June 6

St. Clair 5, Madison Heights Lamphere 1

(St. Clair advances to Super Regional 8 at Detroit Country Day)

 

Regional Semifinal 32

Orchard Lake St. Mary’s 8, Croswell-Lexington 6

(Orchard Lake St. Mary’s advances to Super Regional 8 at Detroit Country Day)

 

 

——————————

 

DIVISION 3

Regional Semifinal 33

Gladstone 6, Negaunee 0

(Gladstone advances to Super Regional 9 at Clare)

 

Regional Semifinal 34

Boyne City 1, Traverse City St. Francis 0

(Boyne City advances to Super Regional 9 at Clare)

 

Regional Semifinal 35

Evart 1, Roscommon 0

(Evart advances to Super Regional 9 at Clare)

 

Regional Semifinal 36

Beaverton 18, Shelby 1

(Beaverton advances to Super Regional 9 at Clare)

 

Regional Semifinal 37

Stanton Central Montcalm 9, Grandville Calvin Christian 3

(Stanton Central Montcalm advances to Super Regional 10 at Coloma)

 

Regional Semifinal 38

Pewamo-Westphalia 13, Ravenna 0 (5 inn.)

(Pewamo-Westphalia advances to Super Regional 10 at Coloma)

 

Regional Semifinal 39

Buchanan 6, Parchment 3

(Buchanan advances to Super Regional 10 at Coloma)

 

Regional Semifinal 40

Bronson 4, Watervliet 3

(Bronson advances to Super Regional 10 at Coloma)

 

Regional Semifinal 41

Michigan Center 6, Onsted 2

(Michigan Center advances to Super Regional 11 at Napoleon)

 

Regional Semifinal 42

Homer 3, Blissfield 2 (8 inn.)

(Homer advances to Super Regional 11 at Napoleon)

 

Regional Semifinal 43

Riverview Gabriel Richard 4, Detroit Edison PSA 1

(Riverview Gabriel Richard advances to Super Regional 11 at Napoleon)

 

Regional Semifinal 44

Ann Arbor Greenhills 7, Detroit Collegiate Prep 0

(Ann Arbor Greenhills advances to Super Regional 11 at Napoleon)

 

Regional Semifinal 45

Grosse Pointe Woods University Liggett 10, Rochester Hills Lutheran Northwest 2

(Grosse Pointe Woods University Liggett advances to Super Regional 12 at Brown City)

 

Regional Semifinal 46

Madison Heights Bishop Foley 12, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 2

(Madison Heights Bishop Foley advances to Super Regional 12 at Brown City)

 

Regional Semifinal 47

Saginaw Valley Lutheran 9, Vassar 6

(Saginaw Valley Lutheran advances to Super Regional 12 at Brown City)

 

Regional Semifinal 48

Thursday, June 6

New Lothrop 10, Burton Bentley 0 (5 inn.)

(New Lothrop advances to Super Regional 12 at Brown City)

 

 

——————————

 

DIVISION 4

Regional Semifinal 49

Norway 6, Wakefield-Marenisco 2

(Norway advances to Super Regional 13 at East Jordan)

 

Regional Semifinal 50

Indian River Inland Lakes 8, Pickford 2

(Indian River Inland Lakes advances to Super Regional 13 at East Jordan)

 

Regional Semifinal 51

Gaylord St. Mary 9, Central Lake 0

(Gaylord St. Mary advances to Super Regional 13 at East Jordan)

 

Regional Semifinal 52

Johannesburg-Lewiston 5, Maple City Glen Lake 3

(Johannesburg-Lewiston advances to Super Regional 13 at East Jordan)

 

Regional Semifinal 53

Saginaw Nouvel 6, Harbor Beach 2

(Saginaw Nouvel advances to Super Regional 14 at Fowler) 

 

Regional Semifinal 54

Marlette 8, Lincoln Alcona 4

(Marlette advances to Super Regional 14 at Fowler) 

 

Regional Semifinal 55

Beal City 12, Pentwater 2 (6 inn.)

(Beal City advances to Super Regional 14 at Fowler) 

 

Regional Semifinal 56

Brethren 8, Fowler 0

(Brethren advances to Super Regional 14 at Fowler) 

 

Regional Semifinal 57

Decatur 4, Kalamazoo Christian 1

(Decatur advances to Super Regional 15 at Gobles)

 

Regional Semifinal 58

Three Oaks River Valley 4, Muskegon Catholic Central 3

(Three Oaks River Valley advances to Super Regional 15 at Gobles)

 

Regional Semifinal 59

Battle Creek St. Philip 8, Concord 3

(Battle Creek St. Philip advances to Super Regional 15 at Gobles)

 

Regional Semifinal 60

Colon 2, Hudson 0

(Colon advances to Super Regional 15 at Gobles)

 

Regional Semifinal 61

Dansville 8, Plymouth Christian 5

(Dansville advances to Super Regional 16 at Genesee)

 

Regional Semifinal 62

Petersburg-Summerfield 15, Allen Park Inter-City Baptist 0 (3 inn.)

(Petersburg-Summerfield advances to Super Regional 16 at Genesee)

 

Regional Semifinal 63

Marine City Cardinal Mooney 5, Peck 2

(Marine City Cardinal Mooney advances to Super Regional 16 at Genesee)

 

Regional Semifinal 64

Thursday, June 6 

Royal Oak Shrine 13, Auburn Hills Oakland Christian 3

(Royal Oak Shrine advances to Super Regional 16 at Genesee)