Out of Left Field with Matt Mowery

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Saginaw Valley League 2020 all-conference girls basketball teams

By: , March 20, 2020, 3:17 pm

Saginaw Valley League 2020 girls basketball all-conference teams 

NORTH DIVISION

FIRST TEAM

Olivia Carpenter, Jr., Midland

Mackenzie Egger, Jr., Mt. Pleasant

Jada Garner, Jr., Midland Dow

Lauren Gunn, Soph., Saginaw Heritage

Carly McCrum, Jr., Bay City John Glenn

Alecsis Smith, Soph., Bay City Central

Abi Tarrant, Jr., Bay City John Glenn

Anna Tuck, Jr., Midland

———

SECOND TEAM

Meagan Lukowski, Jr., Bay City Western

Zar’ria Mitchell, Fr., Saginaw Heritage

Jordan Phillips, Sr., Midland

Lauren Reed, Sr., Saginaw Heritage

Abby Rey, Soph., Midland Dow

Sharon Smith, Soph., Saginaw 

Olivia Willette, Sr., Bay City Central

Erynn Williams, Sr., Saginaw Arthur Hill

———

HONORABLE MENTION

D’Aja Barnes, Sr., Saginaw; Keyonie Champion, Sr., Saginaw Heritage; Alyssa Chritz, Sr., Midland; Satori Griffin, Jr., Mt. Pleasant; Paige Hassen, Sr., Mt. Pleasant; Shavanah Hardy, Jr., Saginaw; Breanna Horn, Sr., Saginaw Arthur Hill; Paige Hummerickhouse, Soph., Bay City Western; Hailee Jefferson, Fr., Saginaw Arthur Hill; Alyssa Keptner, Sr., Midland Dow; Elizabeth Klein, Jr., Saginaw Heritage; Alexa Kolnitys, Soph., Midland Dow; Ezra Lomba, Sr., Bay City John Glenn; Carmyn Mackenzie, Soph., Bay City John Glenn; Jada McCree, Fr., Saginaw Heritage; Chloe McVey, Jr., Midland Dow; Katelyn Murray, Jr., Midland Dow; M’Kya Presley, Jr., Saginaw Arthur Hill; Addisyn Richard, Sr., Bay City Central; Madi Russell, Jr., Bay City John Glenn; Sydnie Schafer, Jr., Midland; Hailey Suchodolski, Sr., Bay City Central; Grace Weitzel, Jr., Bay City Western; Adaline Ziehmer, Sr., Bay City Western.

———

North Division coach of the year: Kyle Theisen, Midland Dow

North Division player of the year: Jada Garner, Jr., Midland Dow

——————————

SOUTH DIVISION

FIRST TEAM

Olivia Dirkse, Soph., Davison

Hannah Erla, Sr., Lapeer

Chenelle King, Sr., Flint Carman-Ainsworth

Arie Lewis, Sr., Flint Carman-Ainsworth

Aaliyah McQueen, Sr., Flint Carman-Ainsworth

Taylor Thompson, Soph., Grand Blanc

———

SECOND TEAM

Jessica Aaron, Sr., Flint Carman-Ainsworth

Devin Davidson, Sr., Flint Powers Catholic

Olivia Gean, Soph., Davison

Olivia Norman, Jr., Lapeer

DeAndrea Smith, Fr., Flint Carman-Ainsworth

Caroline Vance, Soph., Flint Powers Catholic 

———

South Division coach of the year: Lance Belill, Flint Carman-Ainsworth

South Division players of the year: Aaliyah McQueen, Sr., Flint Carman-Ainsworth and Chenelle King, Sr., Flint Carman-Ainsworth