Out of Left Field with Matt Mowery

The 2019 MHSBCA Michigan baseball all-state lists

By: , June 19, 2019, 3:46 pm

2019 MHSBCA DREAM TEAM

Position, Name, School, Grade

P — Colin Czajkowski, Brownstown Woodhaven, Sr.

P — Cam French, Portage Northern, Sr.

P — Logan Wood, Orchard Lake St Mary’s, Jr.

P — Chris Mokma, Holland Christian, Sr.

P — Adam Berghorst, Zeeland East, Sr.

INF — Nolan McCarthy, Portage Northern, Jr.

INF — Trent Farquhar, Lakeland, Sr.

INF — Alex Mooney, Orchard Lake St Mary’s, Soph.

INF — Carlton Harper, Salem, Sr.

INF — Billy Kopicki, Grosse Pointe Woods University Liggett, Sr.

INF — Adam Tellier, Grand Rapids Forest Hills Central, Sr.

INF — Aaron West, Grand Ledge, Sr.

1B — Avery Carnicom, Brownstown Woodhaven, Sr.

1B — Josh Slayton, Lake Orion, Sr.

OF — Zach Hopman, Brighton, Sr.

OF — Joe Kelley, Rockford, Sr.

OF —Tyler Helgeson, Portage Northern, Sr.

OF — Braedon Stoakes, Grand Ledge, Sr.

OF — Austin Owens, Sterling Hts. Stevenson, Sr.

C — Kyle Nott, Jenison, Sr.

C — Aaron Dolney, Birmingham Detroit Country Day, Sr.

C — Bobby Cavin, Livonia Stevenson, Sr.

UT — Luke Russo, Howell, Sr.

2019 Coach of the Year: Chris Andrews, Portage Northern

——————————

2019 ALL-STATE FIRST TEAM DIVISION 1

Position, Name, School, Grade

P — Colin Czajkowski, Brownstown Woodhaven, Sr.

P — Cam French, Portage Northern, Sr.

P — Kaden Stively, Romeo, Sr.

P — Adam Randall, Bay City Western, Sr.

P — Logan Evans, Saline, Sr.

INF — Trent Farquhar, Lakeland, Sr.

INF — Drew Cavanaugh, Stoney Creek, Jr.

INF — Nolan McCarthy, Portage Northern, Jr.

INF — Carlton Harper, Salem, Sr.

INF — Adam Tellier, Grand Rapids Forest Hills Central, Sr.

INF — Aaron West, Grand Ledge, Sr.

INF — Cullen Hurley, Jackson, Sr.

1B — Avery Carnicom, Brownstown Woodhaven, Sr.

1B — Josh Slayton, Lake Orion, Sr.

OF — Joe Kelley, Rockford, Sr.

OF — Zach Hopman, Brighton, Sr.

OF — Braedon Stoakes, Grand Ledge, Sr.

OF —Tyler Helgeson, Portage Northern, Sr.

OF — Austin Owens, Sterling Hts. Stevenson, Sr.

C — Kyle Nott, Jenison, Sr.

C — Bobby Cavin, Livonia Stevenson, Sr.

C — Logan Hylek, Grand Ledge, Jr.

UT — Luke Russo, Howell, Sr.

D1 COACH OF THE YEAR: Chris Andrews, Portage Northern

—————

2019 ALL-STATE SECON?D? TEAM DIVISION 1

Position, Name, School, Grade

P — Nick King, Birmingham Groves, Sr.

P — Chad Stevens, Westland John Glenn, Sr.

P — Tyler Harris, Novi Detroit Catholic Central, Jr.

P — Andrew Taylor, Caledonia, Sr.

P — Al Thorington, Pinckney, Jr.

INF —  Nolan Mandel, Warren Mott, Sr.

INF — Kyle Ray, Brownstown Woodhaven, Sr.

INF — Weston Brundage, Grosse Pointe South, Jr.

INF — Shane Juday, Midland Dow, Jr.

INF — Nate Blain. Canton. Sr.

INF — Zach Brunet, Walled Lake Northern, Sr.

INF — Brad South, Temperance Bedford, Sr.

1B — Chance Kirkwood, Utica Ford. Sr.

1B — Ryan Marra, Novi Detroit Catholic Central, Sr.

OF — Colin Conwell, Utica Ford, Sr.

OF — Cal Fournier, Livonia Franklin, Sr.

OF — Avain Rivera, Midland Dow, Jr.

OF — Nate Logan, South Lyon, Sr.

OF — Nasir Frederick, Wayne Memorial, Sr.

C — Nick Dardas, Bay City Western, Sr.

C — Gannon Andrews, Portage Northern, Jr.

C — Jake Dube, Warren Mott, Sr.

UT — Dominic Hann, Romeo, Jr.

——————————

2019 ALL-STATE FIRST TEAM DIVISION 2

Position, Name, School, Grade

P — Carson Kwapiszewski, Essexville Garber, Sr.

P — Chris Mokma, Holland Christian, Sr.

P — Adam Berghorst, Zeeland East, Sr.

P — Logan Wood, Orchard Lake St. Mary’s, Jr.

P — Cameron Wagoner, Tecumseh, Sr.

INF — Nathan Lange, Ludington, Sr.

INF — Cody Hutlink, Battle Creek Pennfield, Soph.

INF — Alex Mooney, Orchard Lake St Mary’s, Soph.

INF — Dillon Kark, Orchard Lake St Mary’s, Sr.

INF — Austin Schweiger, St Clair, Jr.

INF — Adam Wilding, Trenton, Jr.

INF — Hunter Lay, Chelsea, Sr.

1B — Billy Bernecker, East Grand Rapids, Jr.

1B — JT Potcova, Carleton Airport, Sr.

OF — Ben Cnudde, Bay City John Glenn, Jr.

OF — Brady Doyle, Grand Rapids Forest Hills Eastern, Sr.

OF — Andrew Ball, Richmond, Sr.

OF — Saborn Campbell, Detroit Country Day, Soph.

OF — Hunter Neff, Chelsea, Sr.

C — Jaekob Sallee, Otsego, Sr.

C — Aaron Dolney, Detroit Country Day, Sr.

C — Kyle Gurney, Dearborn Divine Child, Sr.

UT — Koleman Wall, Muskegon Oakridge, Sr.

D2 COACH OF THE YEAR: Matt Petry, Orchard Lake St. Mary’s

—————

2019 ALL-STATE SECOND TEAM DIVISION 2

Position, Name, School, Grade

P — Karter Fitzpatrick, Carleton Airport, Sr.

P — Kyle Richey, Trenton, Jr.

P — Blake Waibel, Bay City John Glenn, Jr.

P — Ben Joppich, Grand Rapids Catholic Central, Sr.

P — Joey Johnston, Croswell-Lexington, Sr.

INF — Luke Goins, Carleton Airport, Sr.

INF — Jay Solano, Trenton, Sr.

INF — Tyler McLaren, Freeland, Jr.

INF — Mitch Jebb, Swan Valley, Jr.

INF — Gibson Sposaro, Grand Rapids Kenowa Hills, Sr.

INF — Jon Campbell Jr., Detroit Country Day, Sr.

INF— Parker Pilat, Detroit Country Day, Jr

1B — Jack Monroe, Eaton Rapids, Jr.

1B — Nick Kleinheksel, Fruitport, Jr.

OF — Gabe Cavazos, Trenton, Jr.

OF — Brian Ross, Swan Valley, Jr.

OF — Ben Whiteside, East Grand Rapids, Soph.

OF — Matt Bilski, Grand Rapids West Catholic, Sr.

OF — Nolan Schabart, Orchard Lake St. Mary’s, Fr.

C — Austin Stiffler, Williamston, Sr.

C — Braden Nawrocki, Grand Rapids West Catholic, Sr.

C — Alex Finney, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood, Sr.

UT — Zach Mazza, Flint Powers Catholic, Sr.

UT — Jonah Sibley, Edwardsburg, Sr.

——————————

2019 ALL-STATE FIRST TEAM DIVISION 3

Position, Name, School, Grade

P — Brendan Thelen, Pewamo-Westphalia, Sr.

P — Colin Bradley, Napoleon, Sr.

P — Jacob Wilson, Homer, Jr

P — Ethan Hills, Boyne City, Sr.

P — Alec Azar, Grosse Pointe Woods University Liggett, Sr.

INF — Dawson Shearer, Schoolcraft, Jr.

INF — Aiden Brewer, Ann Arbor Greenhills, Sr.

INF — Chase Tomkins, Brooklyn Columbia Central, Sr.

INF — Kyle Compton, Homer, Sr.

INF — Matt Felt, Shelby, Sr.

INF — Billy Conklin, Evart, Sr.

INF — Billy Kopicki, Grosse Pointe Woods University Liggett, Sr.

1B — Jordan Cooper, Michigan Center, Sr.

1B — Hunter Fehn, Saginaw Valley Lutheran, Sr.

OF — Gabe Gouin, Niles Brandywine, Spot.

OF — Danny Passinault, Traverse City St. Francis, Sr.

OF— Jacob Gosen, Riverview Gabriel Richard, Sr.

OF — Ben Cole, Ann Arbor Greenhills, Sr.

OF — Justin Dyksma, Grand Rapids Northpointe Christian, Jr.

C — Gideon Scott, Central Montcalm, Sr.

C — Kevin Tuttle, Riverview Gabriel Richard, Sr.

C — Hunter Merillat, Sanford Meridian, Sr.

UT — Zach Butters, Homer, Sr.

D3 COACH OF THE YEAR: Scott Salow, Homer

—————

2019 ALL-STATE SECOND TEAM DIVISION 3

Position, Name, School, Grade

P — Bret Sikorski, Bronson, Sr.

P — Asher Vissman, Central Montcalm, Jr.

P — Noah Bowles, Blissfield, Jr.

P — Reed Raymond, Standish-Sterling Central, Jr.

P — Kendall Anthes, Cass City, Jr.

INF — Caleb Rush, Grandville Calvin Christian, Jr.

INF — Gunner Hill, Central Montcalm, Jr.

INF — Aiden Peterson, Hillsdale, Jr.

INF — Keaton Peck, Traverse City St. Francis, Sr.

INF — Dylan Kolbiaz, Standish-Sterling Central, Jr.

INF — Kollin Lienau, New Lothrop, Sr.

INF — Cameron Walsh, Memphis, Jr.

1B — Will Koehler, Grand Rapids Northpointe Christian, Sr.

1B — T.J. Reilly, Comstock, Sr.

OF — Mason Gengler, Saginaw Valley Lutheran, Sr.

OF — Hunter McGillen, Pinconning, Sr.

OF — Dan Martin, Gladstone, Sr.

OF — Gavin Ganum, Blissfield, Soph.

OF — Tanner Wirth, Pewamo-Westphalia, Fr.

C — Kyle Hebner, Harbor Springs, Sr.

C — Anthony Pohl, Pewamo-Westphalia, Sr.

C — Zack Horky, Blissfield, Soph.

UT — Austin Brown, Madison Heights Madison, Sr.

——————————

2019 ALL-STATE FIRST TEAM DIVISION 4

Position, Name, School, Grade

P— Jakob Southworth, Decatur, Sr.

P — Derek Clark, Petersburg-Summerfield, Jr.

P — Nick Bastain, Marine City Cardinal Mooney, Jr.

P — Jake Riggs, Brethren, Sr.

P — Brock Olmstead, Petersburg-Summerfield, Soph.

INF — Chase Ingersoll, Fife Lake Forest Area, Jr.

INF — Brandon Scheurer, Portland St. Patrick, Sr.

INF — Brandon Dafoe, Petersburg-Summerfield, Jr.

INF — Matthew Schmidt, Three Oaks River Valley, Jr.

INF — Glenn Miller, Pentwater, Sr.

INF — Chase Richter, Maple City Glen Lake, Sr.

INF — Keegan Haynes, Beal City, Sr.

1B — Michael Moralez, Kalamazoo Christian, Sr.

1B — Nick Lutz, Unionville-Sebewaing Area, Sr.

OF — Blake Borck, Hudson, Sr.

OF — Wil Korbel, Three Oaks River Valley, Jr.

OF — Ethan Eyler, Petersburg-Summerfield, Soph.

OF — Brady Hunter, Gaylord St Mary, Jr.

OF — Skyler Wojciechowski, Brethren, Soph.

C — Ryan Gillings, Muskegon CC, Sr.

C — Rocco Comito, Marine City Cardinal Mooney, Soph.

C — Hunter Slavings, Decatur, Jr.

UT — Ethan Rozanski, Dryden, Sr.

D4 COACH OF THE YEAR: Travis Pant, Petersburg Summerfield

—————

2019 ALL-STATE SECOND TEAM DIVISION 4

Position, Name, School, Grade

P — Nathan Lehnit, Portland St Patrick, Sr.

P — Jesse Heistan, Hudson, Sr.

P — Joe Brueckman, Royal Oak Shrine, Sr.

P — Scottie Helton, Kingston, Sr.

P — Tanner Shimel, Johannesburg-Lewiston, Sr.

INF — Marty Hannon, Royal Oak Shrine, Sr.

INF — Carson St. Amour, Muskegon Catholic Central, Jr.

INF — Ben Cerven, Decatur, Jr.

INF — Sean Quade, Marlette, Sr.

INF — Montana Glazier, Merrill, Sr.

INF — Andrew Zelinski, Gaylord St Mary, Jr.

INF — Andrew Conn, Inner City Baptist, Jr.

1B — Mark Keller, Petersburg-Summerfield, Sr.

1B — Nate Moorman, Zion Christian, Sr.

OF — Tristan Overholt, Indian River Inland Lakes, Sr.

OF — Ty Perin, Hudson, Jr.

OF — Nathan Szarapski, Maple City Glen Lake, Jr.

OF — Angelo Scafan, Oakland Christian, Jr.

OF — Conner Corson, Breckenridge, Sr.

C — Gavin Fenstermaker, Onaway, Sr.

C — Brandon Deflorio, Mio, Jr.

C — Cooper Goble, Britton Deerfield, Jr.

UT — Josh Holden, Muskegon Catholic Central, Jr.