Out of Left Field with Matt Mowery

Lacrosse

The MHSLCA boys lacrosse all-state teams for 2019, headed by Mr. Lacrosse, Novi Detroit CC’s Joey Kamish

By: , June 20, 2019, 2:37 pm

MR. LACROSSE: Joey Kamish, Novi Detroit Catholic Central

Division 1 Coach of the Year: Ron Hebert, Lake Orion

Division 1 Assistant Coach of the Year: Nick Garippa, Brother Rice

Division 2 Coach of the Year: Matt Gregson, Flint Powers

Division 2 Assistant Coach of the Year: Mike Bak, Ann Arbor Greenhills

Man of the Year: Liam McIlroy, Detroit Cass Tech

FIRST TEAM ALL-STATE

A — Joey Kamish, Novi Detroit Catholic Central

A — Reece Potter, Hartland

A — Justin Glod, Birmingham Brother Rice

A — Jackson Clay, Grand Rapids Forest Hills Central

A — Jordan Hyde, Birmingham Brother Rice

A — Ryan Sullivan, Novi Detroit Catholic Central

A — Tanyr Krummenacher, Saline

A — Colin Stecco, East Grand Rapids

A — Harrison Albano, Plymouth

A — Bo Lockwood, Hartland

M — Tate Hallock, Grand Rapids Forest Hills Central

M — Patrick O’Hara, Birmingham Brother Rice

M — Luke Majick, Grand Rapids Forest Hills Central

M — Michael Cosgrove, Birmingham Brother Rice

M — Ryan Birney, Novi Detroit Catholic Central

M — Ian Rodriguez, Rockford

M — Branden Plemmons, Hartland

M — John Conroy, Detroit U-D Jesuit

D — James Donaldson, Birmingham Brother Rice

D — Mason Everly, Birmingham Brother Rice

D — Owen Buuinius, Grand Rapids Forest Hills Northern

D — Trevor Fix, Birmingham Brother Rice

D — Noah Verlinde, Spring Lake

D — Cam Deines, Grand Rapids Forest Hills Central

D — Griffin Werth, Lake Orion

D — Ethan Coleman, Grand Rapids Forest Hills Eastern

G — Sean Richards, Detroit U-D Jesuit

G — Jeff Varner, Northville

G — Joey Ciuk, Okemos

LSM — Jack Crosby, Birmingham Brother Rice

LSM — Trevor Lockwood, Hartland

LSM — Andrew Hyde, Birmingham Brother Rice

FOGO — Samuel Faber, Haslett

FOGO — Logan Wedder, Grand Rapids Forest Hills Central

D-MID — Kyle Love, Novi Detroit Catholic Central

D-MID — Cole Laursen, Hartland

——————————

SECOND TEAM ALL-STATE

A — Jacob Hanawa, Birmingham Brother Rice

A — Cam Henckel, Rockford

A — John Morgan, Grand Rapids Forest Hills Eastern

A — Mike Cramer, Flint Powers

A — John Aurandt, Brighton

A — David Lime, East Grand Rapids

A — Max Stowe, Pontiac Notre Dame Prep

A — Jack Bucci, Warren De La Salle

A — Aiden Boeve, Rochester Adams

M — D.J. Dixon, Birmingham Brother Rice

M — Stephen Koenigsknecht, Orchard Lake St. Mary’s

M — Will Ronan, Rochester Adams

M — Kyle Loken, Lake Orion

M — Ethan Jones, Grand Rapids Forest Hills Eastern

M — Ivan Progar, Brighton

M — Griffen Fenech, Haslett

M — Jacob Sposita, Novi Detroit Catholic Central

D — Ethan Zupko, Novi Detroit Catholic Central

D — Sean Mitchell, East Grand Rapids

D — Riley Murphy, Grand Rapids Forest Hills Central

D — Nate Sypien, Grand Rapids Forest Hills Eastern

D — Michael Dancer, South Lyon

D — Sam Erjavac, Detroit Country Day

D — Cameron Crawford, Saline

D — Josh Sherman, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

G — Max Christides, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

G — John Coyle, Grosse Pointe South

G — Chase Fisher, East Grand Rapids

LSM — Chris Junkunc, Grand Rapids Forest Hills Central

LSM — Justin Petouhoff, Novi Detroit Catholic Central

LSM — Ryan Lynglkip, Detroit Country Day

FOGO — Brandon Murphy, Birmingham Brother Rice

FOGO — Nick Lauderback, Northville

D-MID — Josh Kashat, Orchard Lake St. Mary’s

D-MID — Trent Eichbauer, Rockford

——————————

THIRD-TEAM ALL-STATE

A — Eric Csizmadia, Clarkston

A — Elliott Moore, Midland

A — Dominik Molotky, Spring Lake

A — Alex Goodall, Royal Oak Shrine

A — Kobe Jennings, Tecumseh

A — Ezra Leppanen, Lansing Catholic

A — Drew Vandenberg, Clarkston

A — Shewell Vaughn, Utica Eisenhower

M — Ryan Sisitki, Midland

M — Carson Miller, Plymouth

M — Luke Bernard, Detroit Country Day

M — Luke Jekkels, East Grand Rapids

M — Jack Adair, Okemos

M — Nick Harvath, South Lyon

M — Dylan Day, Tecumseh

M — Fidel Carino, Flint Powers

D — Justin Hittler, Bloomfield Hills

D — Kyle Kelly, Vicksburg

D — Dan Romano, Royal Oak Shrine

D — Parker McFarland, Ann Arbor Gabriel Richard

D — Seth Wison, Bloomfield Hills

D — Chad Burton, Walled Lake Northern

D — Cross Dobbs, Grand Blanc

D — Evan Budd, Novi

G — Jack Nolan, Grand Rapids Forest Hills Central

G — Nicholas Blodgett, L’Anse Creuse North

G — Brandon Pham, Grand Rapids Forest Hills Eastern

LSM — Alex DelVecchio, East Grand Rapids

LSM — Adrian Routt, Saline

LSM — Andrew Romzick, Pontiac Notre Dame Prep

FOGO —Manny Betrus, Birmingham Brother Rice

FOGO — Connor Beals, Novi Detroit Catholic Central

D-MID — Blake Gordon, Rockford

D-MID — Ryan Post, East Grand Rapids

——————————

HONORABLE MENTION: 

ATTACK >> Matthew Montgomery, Ann Arbor Gabriel Richard; Jacob Crawford, Howell; Samuel Bodley, L’Anse Creuse North; Walker Siever, Salem; Ryan Lamb, Battle Creek Lakeview; Eli Vansingel, Zeeland; John Bickford, Hudsonville; Ryan Lotz, Dexter.

MIDFIELD >> Davis Weakley, Novi; Luke Phillpotts, Flint Powers; Michael Kessler, Vicksburg; Justin Rappuhn, Hudsonville; Connor Obermok, Grosse Pointe North; Michael Mihalic, Salem; Logan Hudnut, Howell; James Rauh, Grosse Pointe South.

DEFENSE >> Matthew Fus, Huron Valley; Zach Schroeder, Huron Valley.

GOALIE >> Jacob Smith, Lansing Catholic; Jackson Tinsley, Birmingham United; Bryce Avenal, Hartland.

LONG-STICK MID >> Joseph Kettler, Grosse Pointe North; Anthony Florio, Dearborn Divine Child; Ethan Wissink, Walled Lake Central.

FACE-OFF, GET-OFF >> Patterson Alward, Grand Rapids Forest Hills Eastern; Joseph Miller, Detroit Country Day.

D-MID >> Anthony Serra, Warren De La Salle; Colton Alexander, Grand Blanc.