Out of Left Field with Matt Mowery

Tennis

The MHSTeCA all-state tennis teams for spring 2019, led by 2019 Miss Tennis, Sloane Teske of East Grand Rapids

By: , June 24, 2019, 2:33 pm

Winner of the Tiger Teusink Miss Tennis Award for 2019: Sloane Teske, East Grand Rapids

Finalists for the award: Tia Mukherjee, Bloomfield Hills; Monique Karoub, Detroit Country Day; Elizabeth Etterbeck, Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

———

Previous winners:

2018 — Sanoli Kumar, Northville

2017 — Ava Thielman, Utica Eisenhower

2016 — Raven Neely, Grosse Pointe South

2015 — Davina Nguyen, Utica

2014 — Alexandria Najarian, Cranbrook—Kingswood

2013 — Mary Hanna, Saline

2012 — Hailey Barrett, Grand Ledge

2011 — Kelsey Dieters, Rochester

2010 — Kathleen Hawkins, Kalamazoo Hackett

2009 — Maggie Remynse, Battle Creek Lakeview

2008 — Shannon Mathews, Cranbrook Kingswood

2007 — No Season

2006 — Jessica Seyferth, Ann Arbor Pioneer

2005 — Emily Dudzik, Greenville

2004 — Stephanie Kebler, Okemos

——————————

MHSTeCA Girls Tennis Coaches of the Year:

Division 1 — Linda Jones, Northville

Division 2 — John VanAlst, Grosse Pointe North

Division 3 — Matt Pedlow, Chelsea

Division 4 — Laura Hackman, Harbor Springs

——————————

MHSTeCA ALL-STATE TEAMS

LOWER PENINSULA DIVISION 1

Singles — All-State

Angie Zhou, Soph., Ann Arbor Huron

Miriam Gandham, Sr., Ann Arbor Huron

Kari Miller, Jr., Ann Arbor Pioneer

Tia Mukherjee, Sr., Bloomfield Hills

Amanda Herdoiza, Jr., Farmington Hills Mercy

Ava Dunlap, Sr., Grand Blanc

Laurel Sullivan, Sr., Grosse Pointe South

Lily Jones, Fr., Grosse Pointe South

Allison McConnell, Jr., Livonia Churchill

Savannah Matuszewski, Fr., Midland Dow

Zoe Angell, Soph., Midland Dow

Tori Mady, Jr., Northville

Jessica Braun, Sr., Plymouth

Sara Ang, Sr., Rochester

Sabrina Laynes, Sr., Saginaw Heritage

Andrea Teofilovic, Fr., Saline

Agata Szewczuk, Sr., Troy Athens

Singles – Honorable Mention

Maddie Sullivan, Soph., Farmington Hills Mercy

Laura Leiti, Fr., Midland Dow

Isabella Murray, Jr., Port Huron Northern

Alayna Bowman, Sr., Rockford

Alexis Anthes, Soph., Utica Eisenhower

Doubles – All-State

Alex Beloglazova and Kate Beloglazova (Jr./Jr.), Ann Arbor Pioneer

Madison Narens and Hannah T annah Tomina (Sr./Soph.), Bloomfield Hills

Natalie Zielinski and Jacqueline Hijaouy (Sr./Sr.), Farmington Hills Mercy

Anna Dietz and Claire Beardslee (Soph./Soph.), Grosse Pointe South

Kate Beardslee and Maddie Hurley (Soph./Jr..), Grosse Pointe South

Meghan Killmaster and Victoria Leiti (Sr./Jr.), Midland Dow

Maya Mulchandani and Sophie Zhuang (Sr./Sr.), Northville

Delaney Ward and Sydney Sepsey (Sr./Sr.), Port Huron Northern

Haley Wrona and Su Jin Lee (Sr./Sr.), Rochester Hills Stoney Creek

Delanie Riebschleger and Abby Ducharme (Sr./Sr.), Rockford

Sahaja Pinnu and Alexis Morse (Sr./Sr.), Troy

Clare Henry and Isadora Dimovski (Sr./Sr.), Utica Eisenhower

Doubles — Honorable Mention

Jaelyn Evans and Amanda Szymborski (Sr./Sr.), Holt

Madison DeYoung and Andrea Nam (Sr./Sr.), Northville

Angie Xu and Arianna Shokoohi (Sr./Sr.), Saginaw Heritage

Sabrina Song and Angela Anderanin (Soph./Soph.), Troy

—————

LOWER PENINSULA DIVISION 2

Singles – All-State

Sullivan Patel, Soph., Birmingham Groves

Sofia Gryzenia, Soph., Birmingham Seaholm

Sloane Teske, Sr., East Grand Rapids

Abigail Siminski, Fr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Alba Delapena, Soph., Grand Rapids Forest Hills Northern

Alexis Pena, Soph., Grand Rapids Forest Hills Northern

Isabella Paul, Fr., Grand Rapids Forest Hills Northern

Taylor Barrett, Sr., Holly

Sophie Hanover, Jr., Mason

Kate Novak, Jr., Mattawan

Liz Novak, Fr., Mattawan

Romika Shokohi, Fr., Mattawan

Casey Smith, Jr., Portage Central

Ashley Ke, Sr., St. Joseph

Singles — Honorable Mention 

Mollie Judge, Jr., Birmingham Seaholm

Claire Stechow, Sr., Bloomfield Hills Marian

Gaby Gryzenia, Soph.,  Bloomfield Hills Marian

Halley Elliott, Jr., East Grand Rapids

Calli Sokolowski, Fr., Holly

Makenzi Sells, Jr., Holly

Diya Singh, Fr., Portage Central

Paige Trela, Sr., Trenton

Doubles – All-State 

Brooke Forte and Lilly Trinch (Jr./Sr.), Birmingham Seaholm

Madison Daminato and Emily Hirsch (Sr./Sr.), Birmingham Seaholm

Ariana Kotsakis and Kate Chinonis (Jr./Jr.), Bloomfield Hills Marian

Mia Schwartz and Marlo Hudson (Jr./Jr.), Bloomfield Hills Marian

Ali Tol and Alivia Vincelj (Fr./Jr.), East Grand Rapids

Katie McClure and Lyndsey Werkema (Sr./Sr.), GR Forest Hills Central

Abigail Zhang and Lilia Henkel (Jr./Soph.), Grand Rapids Forest Hills Northern

Olivia Dicks and Hanna Petersen (Sr./Sr.), Grand Rapids Forest Hills Northern

Mari Mast and Regan O’connor (Sr./Soph.), Traverse City Central

Doubles — Honorable Mention

Ny’dea Terrell and Hanna Lupovitch (Sr./Jr.), Birmingham Groves

Charlie Kuchman and Sofia Manzo (Jr./Sr.), Birmingham Seaholm

Ragad Almsaddi and Gigi Kalabat (Jr./Soph.), Bloomfield Hills Marian

Kate Mackeigan and Lucy Pietryga (Sr./Jr.), East Grand Rapids

Mia Green and Hannah Edgerly (Soph./Jr..), Gull Lake

Megan McReynolds and Makayla Bilbia (Sr./Jr.), Holly

Ruby Barrett and April Tetlow (Jr./Jr.), Holly

Meredith Smola and Lily Ross (Sr./Soph.), Mattawan

Ashna Mehra and Kimberly Kovacik (Jr./Jr.), Portage Central

—————

LOWER PENINSULA DIVISION 3

Singles — All-State

Haley Toigo, Soph., Ada Forest Hills Eastern

Leah Palladino, Jr., Ada Forest Hills Eastern

Regan Fales, Fr., Allegan

Maria Bussone, Sr., Almont

Nina Govila, Fr., Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

Alexis Nardicchio, Jr., Detroit Country Day

Elle Hartje, Sr., Detroit Country Day

Monique Karoub, Sr., Detroit Country Day

Deema Hadid, Flint Powers Catholic

Claire Danko, Jr., Grand Rapids Catholic Central

Annika Weeber, Jr., Grand Rapids Christian

Izabel Kruse, Pontiac Notre Dame Prep

Jillian Brooks, Sr., St Clair

Singles — Honorable Mention

Trinty Busscher, Sr., Fruitport

Ryann Breslin, Soph., Grand Rapids Christian

Angela Burke, Jr., Holland Christian

Jamy Brooks, Soph., St Clair

Eva Wilson, Soph., Williamston

Doubles – All-State

Juliana Martell and Megan Hearn (Sr./Jr.), Ada Forest Hills Eastern

Lisha Chadda and Brooke Toigo (Jr./Fr.), Ada Forest Hills Eastern

Elizabeth Hill and Jasper Harrington (Soph./Soph.), Allegan

Emma Philippus and Nicole Galloway (Sr./Sr.), Allegan

Abby Foltyn and Sara Lawler (Soph./Sr.), Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

Rosie Feinbloom and Simrin Nagaraju (Jr./Sr.), Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood

Macy Brown and Sarah Brackenich (Soph./Sr.), Cadillac

Ruhe Nayak and Lana Haddad (Sr./Fr.), Detroit Country Day

Tara Rahmani and Nina Khaghany (Sr./Jr.), Detroit Country Day

Madison Moorhead and Dafna Heule (Jr./Sr.), Grand Rapids Christian

Maya Barbee and Lauren Peal (Jr./Soph.), Grand Rapids Christian

Kaylee Joachim and Allie Foucher (Sr./Jr.), St Clair

Doubles — Honorable Mention

Maddie Pedlow and Kyra Van Batavia (Sr./Jr.), Chelsea

Grace Vanoverberghe and Mckinley Nadai (Sr./Sr.), Edwardsburg

Emily Dirkse and Alison Blakeman (Sr./Soph.), Fruitport

Lily Mouw and Annie Sikkel (Sr./Sr.), Holland Christian

—————

LOWER PENINSULA DIVISION 4

Singles — All-State

Elizabeth Etterbeek , Sr.,  Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

Eden Short, Jr.,  Big Rapids

Moorea McNalley, Fr., Clarkston Everest Collegiate

Melanie Zampardo, Jr.,  Grosse Pointe Woods University Liggett

Helena Formentin, Jr., Grosse Ile

Jessica Schutt, Jr., Grosse Ile

Lucy Chamberlin, Sr., Harbor Springs

Singles — Honorable Mention

Rukmini Nallamothu, Fr., Ann Arbor Greenhills

Isabelle Burg, Fr., Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

Sarah Schmidt, Jr., Clarkston Everest Collegiate

Jada Zerlaut, Fr., Grant

Olivia Keelean, Sr., Grant

Shae Wright, Sr., Jackson Lumen Christi

Lydia Sullivan, Sr., Monroe St Mary Catholic Central

Taylor Kennedy, Sr., Monroe St Mary Catholic Central

Willow Biggs, Sr., Monroe St Mary Catholic Central

Megan Schmidt, Jr., Niles Brandywine

Alicia Hall, Soph., North Muskegon

Claire McCall, Jr., North Muskegon

Ann Gladstone, Sr., Royal Oak Shrine Catholic

Reilly Cannaday, Sr., Royal Oak Shrine Catholic

Alexi Lewis, Soph., Traverse City St Francis

Jillian Sodini, Soph., Traverse City St Francis

Doubles – All-State

Georgie Branch and Giselle Farjo (Fr./Sr.), Ann Arbor Greenhills

Kate Myers and Serena Seneker (Jr./Sr.), Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

Nolwenn Crosnier and Marisa Nafso (Sr./Fr.), Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

Reagan Beatty and Annie Keating (Soph./Jr..), Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart

Annabelle Cunningham and Rylee Linting (Jr./Jr.), Grosse Ile

Ellen Collie and Kati Gunnell (Jr./Sr.), Harbor Springs

Grace Antonelli and Abby Whalen (Jr./Sr.), Monroe St Mary Catholic Central

Belles Hardman and Lily Montgomery (Sr./Sr.), North Muskegon

Elizabeth Kemp and Fiona Brueckman (Soph./Sr.), Royal Oak Shrine Catholic

Maddie Muzljakovich and Paige Davies (Sr./Jr.), Traverse City St Francis

Doubles — Honorable Mention

Jill Arends and Brooklyn Presler (Sr./Sr.), Grant

Kathryn Stong and Sydney Patin (Jr./Soph.), Grant

Catriana Carroll and Katie Krell (Jr./Sr.), Jackson Lumen Christi

Eva DeLaCruz and Rachel Pease (Sr./Sr.), Kalamazoo Christian

Sophia Osborne and Jessica Long (Sr./Sr.), Monroe St Mary Catholic Central

Maigon Conrad and Ava Moody (Jr./Sr.), Niles Brandywine

Riley Thelen and Rachel VanHouten (Sr./Sr.), Portland

Samantha Weber and Maura Lufkin (Sr./Soph.), Portland

Katy Zink and Katherine Kemp (Sr./Fr.), Royal Oak Shrine Catholic

Annika Varker and Kelsey Feddema (Sr./Sr.), Schoolcraft

Kayla Julien and Savannah McDonald (Sr./Jr.), Schoolcraft

AJ Flannery and Mary Mawby (Sr./Soph.), Traverse City St Francis