Out of Left Field with Matt Mowery

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

The STATE CHAMPS! fearless predictions for the 2020 MHSAA boys basketball postseason

By: , March 9, 2020, 1:19 pm

You want bold predictions for the 2020 MHSAA boys basketball postseason? We won’t just give you the champions, or the just the semifinalists. Nope, not just the quarterfinalists. Regional winners? Keep going. We’ve got our predicted winner for EVERY ONE of the 128 districts right here, just in time for the start of play Monday evening.

Here are our fearless predictions: (Go ahead and start wrecking them, any time you’d like.)

———

To see the full district pairings:

Division 1: [CLICK HERE]

Division 2: [CLICK HERE]

Division 3: [CLICK HERE]

Division 4: [CLICK HERE]

———

DISTRICT WINNERS:

DIVISION 1

D1: Marquette (17-3, MPR: .650)

D2: Mt. Pleasant (19-1, MPR: 0.593)

D3: Flint Carman-Ainsworth (15-5, MPR: 0.662)

D4: Grand Blanc (17-3, MPR: 0.719)

———

D5: Clarkston (19-1, MPR: 0.667)

D6: Orchard Lake St. Mary’s (19-1, MPR: 0.742)

D7: White Lake Lakeland (14-6, MPR: 0.561)

D8: Howell (16-4, MPR: 0.632)

———

D9: Grand Rapids Forest Hills Central (15-5, MPR: 0.581)

D10: Muskegon (18-2, MPR: 0.656)

D11: Hudsonville (18-2, MPR: 0.652)

D12: Wyoming (18-2, MPR: 0.639)

———

D13: Stevesnville Lakeshore (16-4, MPR: 0.592)

D14: Coldwater (14-6, MPR: 0.568)

D15: East Lansing (18-2, MPR: 0.639)

D16: Okemos (16-4, MPR: 0.643)

———

D17: Ann Arbor Skyline (14-6, MPR: 0.610)

D18: Ypsilanti Lincoln (17-3, MPR: 0.673)

D19: Canton (13-7, MPR: 0.614)

D20: Westland John Glenn (13-7, MPR: 0.535)

———

D21: Brownstown Woodhaven (15-5, MPR: 0.563)

D22: Wyandotte Roosevelt (16-4, MPR: 0.561)

D23: Romulus (16-4, MPR: 0.594)

D24: River Rouge (19-1, MPR: 0.682)

———

D25: North Farmington (14-6, MPR: 0.588)

D26: Detroit U-D Jesuit (13-7, MPR: 0.644)

D27: Warren Mott (18-2, MPR: 0.634)

D28: Detroit King (13-6, MPR: 0.595)

———

D29: Troy (15-5, MPR: 0.587)

D30: Troy Athens (15-5, MPR: 0.508)

D31: Roseville (11-9, MPR: 0.583)

D32: Macomb Dakota (17-3, MPR: 0.629)

——————————

DIVISION 2

D33: Escanaba (13-7, MPR: 0.595)

D34: Boyne City (14-6, MPR: 0.562)

D35: Cadillac (16-4, MPR: 0.595)

D36: Clare (15-5, MPR: 0.600)

———

D37: Alma (13-7, MPR: 0.583)

D38: Carrollton (19-1, MPR: 0.646)

D39: Bridgeport (19-1, MPR: 0.673)

D40: Ovid-Elsie (18-2, MPR: 0.599)

———

D41: Muskegon Oakridge (13-7, MPR: 0.531)

D42: Fremont (15-5, MPR: 0.550)

D43: Grand Rapids Catholic Central (17-3, MPR: 0.686)

D44: Grand Rapids Christian (18-2, MPR: 0.640)

———

D45: Buchanan (17-3, MPR: 0.580)

D46: Benton Harbor (18-2, MPR: 0.678)

D47: Otsego (19-1, MPR: 0.604)

D48: Parchment (9-11, MPR: 0.511)

———

D49: Williamston (18-2, MPR: 0.630)

D50: Eaton Rapids (17-3, MPR: 0.585)

D51: Battle Creek Pennfield (13-7, MPR: 0.546)

D52: Chelsea (13-7, MPR: 0.553)

———

D53: Dundee (13-7, MPR: 0.546)

D54:Romulus Summit Academy (15-4, MPR: 0.560)

D55: Dearborn Divine Child (14-6, MPR: 0.610)

D56: Detroit Douglass (15-5, MPR: 0.593)

———

D57: Redford Union (11-9, MPR: 0.511)

D58: Ferndale (11-9, MPR: 0.611)*

D59: Warren Lincoln (9-10, MPR: 0.503)

D60: Harper Woods Chandler Park (17-2, MPR: 0.628)

* — pick changed when Detroit CMA chose to forfeit its postseason.

———

D61: Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (14-5, MPR: 0.576)

D62: Richmond (16-4, MPR: 0.596)

D63: Croswell-Lexington (18-1, MPR: 0.635)

D64: Goodrich (19-1, MPR: 0.620)

——————————

DIVISION 3

D65: Iron Mountain (19-1, MPR: 0.606)

D66: Negaunee (18-2, MPR: 0.623)

D67: Charlevoix (17-3, MPR: 0.621)

D68: Oscoda (19-1, MPR: 0.617)

———

D69: Maple City Glen Lake (18-2, MPR: 0.637)

D70: Manton (16-4, MPR: 0.583)

D71: Sanford Meridian (17-3, MPR: 0.617)

D72: Mason County Central (10-10, MPR: 0.487)

———

D73: Ravenna (20-0, MPR: 0.616)

D74: Morley Stanwood (17-3, MPR: 0.547)

D75: Pewamo-Westphalia (19-1, MPR: 0.635)

D76: Grand Rapids Covenant Christian (13-6, MPR: 0.600)

———

D77: Niles Brandywine (17-3, MPR: 0.645)

D78: Bloomingdale (15-5, MPR: 0.558)

D79: Schoolcraft (20-0, MPR: 0.613)

D80: Centreville (16-4, MPR: 0.555)

———

D81: Laingsburg (17-3, MPR: 0.597)

D82: Napoleon (14-6, MPR: 0.581)

D83: Hanover-Horton (19-1, MPR: 0.644)

D84: Grass Lake (15-5, MPR: 0.587)

———

D85: Adrian Lenawee Christian (15-5, MPR: 0.565)

D86: Blissfield (18-2, MPR: 0.596)

D87: Ypsilanti Arbor Prep (14-6, MPR: 0.604)

D88: Riverview Gabriel Richard (19-1, MPR: 0.616)

———

D89: Dearborn Advanced Tech (14-6, MPR: 0.589)

D90: Detroit Edison (15-4, MPR: 0.676)

D91: Detroit Loyola (15-4, MPR: 0.641)

D92: Mt. Clemens (9-10, MPR: 0.531)

———

D93: Sandusky (11-9, MPR: 0.503)

D94: Flint Beecher (18-2, MPR: 0.672)

D95: Hemlock (19-1, MPR: 0.619)

D96: Unionville-Sebewaing Area (17-3, MPR: 0.625)

——————————

DIVISION 4

D97: Wakefield-Marenisco (12-7, MPR: 0.549)

D98: Dollar Bay (18-2, MPR: 0.586)

D99: Powers North Central (14-6, MPR: 0.548)

D100: Rapid River (13-7, MPR: 0.514)

———

D101: Rudyard (14-6, MPR: 0.509)

D102: Pickford (16-3, MPR: 0.587)

D103: Pellston (17-3, MPR: 0.595)

D104: Posen (16-4, MPR: 0.546)

———

D105: Gaylord St. Mary (16-3, MPR: 0.588)

D106: Lake Leelanau St. Mary (12-8, MPR: 0.492)

D107: Frankfort (15-5, MPR: 0.565)

D108: Pentwater (17-3, MPR: 0.544)

———

D109: Hale (16-4, MPR: 0.570)

D110: Mt. Pleasant Sacred Heart (15-5, MPR: 0.552)

D111: Saginaw Nouvel (14-6, MPR: 0.571)

D112: Kingston (19-1, MPR: 0.637)

———

D113: Wyoming Tri-unity Christian (14-6, MPR: 0.592)

D114: Holland Calvary (16-4, MPR: 0.528)

D115: Three Oaks River Valley (17-3, MPR: 0.551)

D116: Marcellus Howardsville Christian (11-9, MPR: 0.477)

———

D117: Webberville (15-4, MPR: 0.588)

D118: Bellevue (18-2, MPR: 0.587)

D119: Camden-Frontier (17-3, MPR: 0.593)

D120: Britton Deerfield (10-10, MPR: 0.449)

———

D121: Ann Arbor Central Academy (15-5, MPR: 0.511)

D122: Taylor Trillium Academy (14-2, MPR: 0.553)

D123: Detroit Public Safety (11-9, MPR: 0.542)

D124: Southfield Christian (16-4, MPR: 0.624)

———

D125: Auburn Hills Oakland Christian (10-10, MPR: 0.521)

D126: Dryden (14-6, MPR: 0.578)

D127: International Academy of Flint (13-7, MPR: 0.575)

D128: Marine City Cardinal Mooney (12-8, MPR: 0.553)

——————————

REGIONAL WINNERS

Division 1

R1: Grand Blanc (17-3, MPR: 0.719)

R2: Orchard Lake St. Mary’s (19-1, MPR: 0.742)

———

R3: Muskegon (18-2, MPR: 0.656)

R4: Okemos (16-4, MPR: 0.643)

———

R5: Ypsilanti Lincoln (17-3, MPR: 0.673)

R6: River Rouge (19-1, MPR: 0.682)

———

R7: Detroit U-D Jesuit (13-7, MPR: 0.644)

R8: Macomb Dakota (17-3, MPR: 0.629)

——————————

Division 2

R9: Cadillac (16-4, MPR: 0.595)

R10: Bridgeport (19-1, MPR: 0.673)

———

R11: Grand Rapids Catholic Central (17-3, MPR: 0.686)

R12: Benton Harbor (18-2, MPR: 0.678)

———

R13: Williamston (18-2, MPR: 0.630)

R14: Detroit Douglass (15-5, MPR: 0.593)

———

R15: Harper Woods Chandler Park (17-2, MPR: 0.628)

R16: Goodrich (19-1, MPR: 0.620)

——————————

Division 3

R17: Iron Mountain (19-1, MPR: 0.606)

R18: Maple City Glen Lake (18-2, MPR: 0.637)

———

R19: Pewamo-Westphalia (19-1, MPR: 0.635)

R20: Schoolcraft (20-0, MPR: 0.613)

———

R21: Hanover-Horton (19-1, MPR: 0.644)

R22: Riverview Gabriel Richard (19-1, MPR: 0.616)

———

R23: Detroit Edison (15-4, MPR: 0.676)

R24: Flint Beecher (18-2, MPR: 0.672)

——————————

Division 4

R25: Dollar Bay (18-2, MPR: 0.586)

R26: Pellston (17-3, MPR: 0.595)

———

R27: Gaylord St. Mary (16-3, MPR: 0.588)

R28: Kingston (19-1, MPR: 0.637)

———

R29: Wyoming Tri-unity Christian (14-6, MPR: 0.592)

R30: Bellevue (18-2, MPR: 0.587)

———

R31: Southfield Christian (16-4, MPR: 0.624)

R32: Dryden (14-6, MPR: 0.578)

——————————

QUARTERFINAL WINNERS

Division 1

QF1: Orchard Lake St. Mary’s (19-1, MPR: 0.742)

QF2: Muskegon (18-2, MPR: 0.656)

QF3: River Rouge (19-1, MPR: 0.682)

QF4: Detroit U-D Jesuit (13-7, MPR: 0.644)

———

Division 2

QF5: Bridgeport (19-1, MPR: 0.673)

QF6: Benton Harbor (18-2, MPR: 0.678)

QF7: Detroit Douglass (15-5, MPR: 0.593)

QF8: Goodrich (19-1, MPR: 0.620)

———

Division 3

QF9: Iron Mountain (19-1, MPR: 0.606)

QF10: Pewamo-Westphalia (19-1, MPR: 0.635)

QF11: Hanover-Horton (19-1, MPR: 0.644)

QF12: Flint Beecher (18-2, MPR: 0.672)

———

Division 4

QF13: Dollar Bay (18-2, MPR: 0.586)

QF14: Kingston (19-1, MPR: 0.637)

QF15: Wyoming Tri-unity Christian (14-6, MPR: 0.592)

QF16: Southfield Christian (16-4, MPR: 0.624)

——————————

SEMIFINAL WINNERS

Division 1

SF1: Muskegon (18-2, MPR: 0.656)

SF2: Orchard Lake St. Mary’s (19-1, MPR: 0.742)

———

Division 2

SF3: Benton Harbor (18-2, MPR: 0.678)

SF4: Goodrich (19-1, MPR: 0.620)

———

Division 3

SF5: Flint Beecher (18-2, MPR: 0.672)

SF6: Hanover-Horton (19-1, MPR: 0.644)

———

Division 4

SF7: Southfield Christian (16-4, MPR: 0.624)

SF8: Dollar Bay (18-2, MPR: 0.586)

——————————

CHAMPIONS

D1— Orchard Lake St. Mary’s (19-1, MPR: 0.742)

D2— Benton Harbor (18-2, MPR: 0.678)

D3— Flint Beecher (18-2, MPR: 0.672)

D4— Southfield Christian (16-4, MPR: 0.624)