Out of Left Field with Matt Mowery

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top girls basketball games in Michigan for Jan. 27-Feb. 3, 2020

By: , January 27, 2020, 12:38 pm

With most league races starting to clarify into contenders and also-rans, it becomes easier to pick out the key games on the schedule for each week. While this week is not a huge one for meetings between ranked teams, at least the schedule should continue to help separate those league (and title) contenders.

 

Here are the key games around the state for the week of Jan. 27-Feb. 3, 2020:

 

Monday, Jan. 27

Athens at Climax-Scotts

Powers North Central at Carney-Nadeau

Houghton Lake at Clare

Harper Woods Chandler Park at East Lansing

Camden-Frontier at Jackson Christian

Sault Ste. Marie at Marquette

Cadillac at McBain

L’Anse at Ontonagon

———

Tuesday, Jan. 28

St. Joseph at Battle Creek Central

Farmington Hills Mercy at Birmingham Marian

Tecumseh at Chelsea

Maple City Glen Lake at Frankfort

Standish-Sterling at Freeland

Mancelona at Gaylord St. Mary

Wayland at Grand Rapids Christian

East Grand Rapids at Grand Rapids Forest Hills Central

Grosse Pointe South at Grosse Pointe North

Hamilton at Hudsonville Unity Christian

Flushing at Lake Fenton

Waterford Our Lady of the Lakes at Madison Heights Bishop Foley

Bay City All Saints at Midland Calvary Baptist

Buchanan at New Buffalo

Pewamo-Westphalia at Portland St. Patrick

Ithaca at Saginaw Michigan Lutheran Seminary

Ann Arbor Huron at Saline

Plymouth Christian at Wixom St. Catherine

Jackson Northwest at Ypsilanti Arbor Prep

Byron Center at Zeeland West

———

Wednesday, Jan. 29

Marquette at Calumet

Houghton Lake at Lake City

———

Thursday, Jan. 30

Pittsford at Camden-Frontier

Kingston at Deckerville

Detroit King at Detroit Cass Tech

Detroit Cody at Detroit Renaissance

Portland St. Patrick at Fowler

Kingsley at Frankfort

East Jackson at Grass Lake

Baraga at L’Anse

Breckenridge at Mt. Pleasant Sacred Heart

Mackinaw City at Wolverine

———

Friday, Jan. 31

Ann Arbor Pioneer at Ann Arbor Huron

Battle Creek Central at Battle Creek Lakeview

Chesaning at Byron

Hudsonville Unity Christian at Byron Center

Livonia Stevenson at Dearborn

Chelsea at Dexter

Flushing at Flint Kearsley

Parma Western at Jackson Northwest

Utica Eisenhower at Macomb Dakota

Menominee at Marquette

Midland at Midland Dow

Flint Beecher at Morrice

Troy Athens at North Farmington

Ida at Onsted

Ionia at Portland

Southfield A&T at Royal Oak

Frankenmuth at Standish-Sterling

Edwardsburg at Three Rivers

Port Huron at Utica Ford

South Lyon East at Ypsilanti Arbor Prep

———

Saturday, Feb. 1

Detroit Renaissance at Detroit Edison

Adrian Lenawee Christian at Sylvania (OH) Southview

———

Monday, Feb. 3

Athens at Bellevue

Hurley (WI) at Ewen-Trout Creek

Hillsdale Academy at Pittsford

Engadine at Rock Mid-Peninsula

Buchanan at St. Joseph Michigan Lutheran