Out of Left Field with Matt Mowery

Hockey

    FacebookTwitter


  • Michigan

United States Hockey League teams select 25 more players with Michigan ties in Phase II of 2020 draft

By: , May 6, 2020, 11:54 am

After 16 Michiganders were picked in Phase I of the United States Hockey League draft on Monday, 25 more players with Michigan roots were taken in the 24 rounds of Phase II on Tuesday. 

It started with two first-rounders — Muskegon’s Tanner Latsch at pick No. 4 and Saline’s Davis Pennington at No. 11 — and wrapped up with a pair of high schoolers in Rounds 21 and 23. Detroit Country Day defenseman Jacob Thomas was selected with the seventh pick of Round 21 by Sioux Falls, which turned around two rounds later and tabbed Novi Detroit Catholic Central forward Kyle Gaffney with the seventh pick in Round 23. 

For the full draft results CLICK HERE. To see the Michigan players drafted in Phase I, CLICK HERE.

Round One

• Muskegon’s Tanner Latsch (C | USA U-18) selected by Des Moines (pick No. 4).

• Saline’s Davis Pennington (LD | Powell River Kings) selected by Muskegon (pick No. 11)

Round Two

• Marine City’s Noah Carlin (LD | Amarillo Bulls) selected by Omaha (pick 11/27 overall).

• Escanaba’s Brayden Stannard (C/LW | Maryland Black Bears) selected by Green Bay (Pick 15/31 overall).

Round Three

• Livonia’s Jake Beaune (RD | Aberdeen Wings) selected by Lincoln (pick 12/43 overall).

Round Five

• Plymouth’s Jack Mesic (RD | Amarillo Bulls) selected by Youngstown (pick 6/68 overall).

• Traverse City’s Daniel Russell (C | Minot Minotauros) selected by Sioux Falls (pick 7/69 overall).

Round Six

• Alpena’s Cooper Black (G | Maryland Black Bears) selected by Omaha (pick 3/81 overall).

Round Seven

• Oakland Township’s Grant Hindman (LD | Janesville Jets) selected by Cedar Rapids (pick 3/95 overall).

• Saginaw’s Vittorio Mancini (RD | Frolunda HC Jr.) selected by Green Bay (pick 11/103 overall)

• Northville’s Owen Bartoszkiewicz (G | Oakland Jr. Grizzlies 16U) selected by Youngstown (pick 12/104 overall)

Round Eight

• Macomb’s Nick Nardecchia (LW | Topeka Pilots) selected by Tri-City (pick 7/114 overall).

Round Nine

• Detroit’s Evan Orr (LD | Prince George Spruce Kings) selected by Des Moines (pick 4/126 overall).

• Lake Orion’s George-Boyd Aldridge (F | Fairbanks Ice Dogs) selected by Muskegon (pick 5/127 overall).

Round 12

• Ann Arbor’s Daniel Nekhamiyev (LW | Detroit Compuware 16U) selected by Madison (pick 1/168 overall).

Round 13

• Flushing’s Jacob Badal (C/LW | Powell River Kings) selected by Madison (pick 1/183 overall).

• Brighton’s Owen Carlile (C | Oakland Jr. Grizzlies 16U) selected by Muskegon (pick 5/187 overall).

• Kalamazoo’s Chris Pedden (LD | Meijer AAA 18U) selected by Omaha (pick 11/193 overall).

Round 15

• Novi’s Zakary Karpa (C | USA U18) selected by Omaha (pick 11/223 overall).

• Novi’s PJ Forgione (LD | Detroit Compuware 15s) selected by Fargo (pick 12/224 overall).

Round 16

• Grand Rapids’ Carter Primo Self (F | Cowichan Valley Capitals) selected by Dubuque (pick 14/241 overall).

• Novi’s Jakob Karpa (RD | Detroit Victory Honda 18U) selected by Omaha (pick 15/242 overall).

Round 18

• Canton’s Andrew Garby (RD | Fairbanks Ice Dogs) selected by Cedar Rapids (pick 3/260 overall).

Round 21

• Clarkston’s Jacob Thomas (LD | Detroit Country Day) selected by Sioux Falls (pick 7/309 overall).

Round 23

• Plymouth’s Kyle Gaffney (F | Novi Detroit Catholic Central) selected by Sioux Falls (pick 7/339 overall)