News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Indiana

Bloomington South’s Anthony Leal is Indiana Mr. Basketball for 2019-20; Hamilton Southeastern’s Sydney Parrish is Miss Basketball

By: MATTHEW B. MOWERY, April 10, 2020, 11:23 am

Bloomington South’s Anthony Leal is Indiana’s Mr. Basketball for the 2019-20 season, while Hamilton Southeastern’s Sydney Parris was Miss Basketball, it was announced Friday by the Indianapolis Star. 

The MaxPreps Indiana Player of the Year, as well, Leal is signed to go to Indiana, while Parrish — the Gatorade Indiana Girls Basketball Player of the Year in 2018-19 — is headed to Oregon.

The second Mr. Basketball winner from Bloomington South (Jordan Hulls, 2009), Leal is the third straight Mr. Basketball winner to commit to the Hoosiers (Trayce Jackson-Davis and Romeo Langford), and the 29th overall among the 84 honorees. (Purdue is second with 10, but has only had one — Caleb Swanigan in 2015 — since Glenn Robinson in 1991.)

“So thankful for everyone who has impacted me up to this point. No better way to transition to IU than with this incredible award,” Leal tweeted out after the announcement. “Now the work really starts. Go Hoosiers!”

Annually given out by the Indianapolis Star, Indiana’s Mr. Basketball award is the oldest of its kind, dating back to 1939. Miss Basketball dates back to 1976.

Parrish is the first winner of Miss Basketball from Hamilton Southeastern, and the first winner to be headed to a Pac-12 school. 

———

Previous winners of Mr. Basketball

2019 — Trayce Jackson-Davis, Center Grove (Indiana)

2018 — Romeo Langford, New Albany (Indiana)

2017 — Kris Wilkes, Indianapolis North Central (UCLA)

2016 — Kyle Guy, Lawrence Central (Virginia)

2015 — Caleb Swanigan, Homestead (Purdue)

2014 — Trey Lyles, Indianapolis Tech (Kentucky)

2013 — Zak Irvin, Hamilton Southeastern (Michigan)

2012 — Gary Harris, Hamilton Southeastern (Michigan State)

2011 — Cody Zeller, Wahsington (Indiana)

2010 — Deshaun Thomas, Bishop Luers (Ohio State)

2009 — Jordan Hulls, Bloomington South (Indiana)

2008 — Tyler Zeller, Washington (North Carolina)

2007 — Eric Gordon, Indianapolis North Central (Indiana)

2006 — Greg Oden, Lawrence North (Ohio State)

2005 — Luke Zeller, Washington (Notre Dame)

2004 — A.J. Ratliff, Indianapolis North Central (Indiana)

2003 — Justin Cage, Indianapolis Pike (Xavier)

2002 — Sean May, Bloomington North (North Carolina)

2001 — Chris Thomas, Indianapolis Pike (Notre Dame)

2000 — Jared Jeffries, Bloomington North (Indiana)

1999 — Jason Gardner, Indianapolis North Central (Arizona)

1998 — Tom Coverdale, Noblesville (Indiana)

1997 — Luke Recker, DeKalb (Indiana/Iowa)

1996 — Kevin Ault, Warsaw (Missouri State)

1995 — Damon Frierson, Ben Davis (Miami (OH))

1994 — Bryce Drew, Valparaiso (Valparaiso)

1993 — Maurice Fuller, Anderson (Vincennes Univ./Southern)

1992 — Carles Macon, Michigan City Elston (Ohio State/Central Michigan)

1991 — Glenn Robinson, Gary Roosevelt (Purdue)

1990 — Damon Bailey, Bedford North Lawrence (Indiana)

1989 — Pat Graham, Floyd Central (Indiana)

1988 — Woody Austin, Richmond (Purdue)

1987 (tie) — Lyndon Jones, Marion (Indiana)

1987 (tie) — Jay Edwards, Marion (Indiana)

1986 — Mark Jewell, Lafayette Jefferson (Evansville)

1985 — Jeff Grose, Warsaw (Northwestern)

1984 (tie) — Delray Brooks, Michigan City Rogers (Indiana/Providence)

1984 (tie) — Troy Lewis, Anderson (Purdue)

1983 — Steve Alford, New Castle (Indiana)

1982 — Roger Harden, Valparaiso (Kentucky)

1981 — Dan Palombizio, Michigan City Rogers (Purdue/Ball State)

1980 — Jim Master, Ft. Wayne Harding (Kentucky)

1979 — Steve Bouchie, Washington (Indiana)

1978 — David Magley, South Bend LaSalle (Kansas)

1977 — Ray Tolbert, Madison Heights (Indiana)

1976 — Dave Colescott, Marion (North Carolina)

1975 — Kyle Macy, Peru (Purdue/Kentucky)

1974 (tie) — Roy Taylor, Anderson (Vincennes Univ.)

1974 (tie) — Steve Collier, Southwestern (Cincinnati)

1973 — Kent Benson, New Castle (Indiana)

1972 — Phil Cox, Connersville (Butler/Gardner-Webb)

1971 — Mike Flynn, Jeffersonville (Kentucky)

1970 — Dave Shepherd, Carmel (Indiana/Mississippi)

1969 — George McGinnis, Indianapolis Washington (Indiana)

1968 — Billy Shepherd, Carmel (Butler)

1967 — Willie Long, Ft. Wayne South Side (New Mexico)

1966 — Rick Mount, Lebanon (Purdue)

1965 — Billy Keller, Indianapolis Washington (Purdue)

1964 — Dennis Brady, Lafayette Jefferson (Purdue)

1963 — Rick Jones, Muncie Central (Miami (Fla.))

1962 — Larry Humes, Madison (Evansville)

1961 (tie) — Dick Van Arsdale, Indianapolis Manual (Indiana)

1961 (tie) — Tom Van Arsdale, Indianapolis Manual (Indiana)

1960 — Ron Bonham, Muncie Central (Cincinnati)

1959 — Jimmy Ray, Kokomo (Indiana)

1958 — Mike McCoy, Fort Wayne South Side (Miami (Fla.))

1957 — John Coalmon, South Bend Central (Fordham)

1956 — Oscar Robertson, Indianapolis Crispus Attucks (Cincinnati)

1955 — Wilson Eison, Gary Roosevelt (Purdue)

1954 — Bobby Plump, Milan (Butler)

1953 — Hallie Bryant, Indianapolis Crispus Attucks (Indiana)

1952 — Joe Sexson, Indianapolis Tech (Purdue)

1951 — Tom Harrold, Muncie Central (Colorado)

1950 — Ronald “Pat” Klein, Marion 

1949 — Dee Monroe, Madison (Kentucky)

1948 — Bob Masters, Lafayette Jefferson (Indiana)

1947 — Bill Garrett, Shelbyville (Indiana)

1946 — Johnny Wilson, Anderson (Anderson College)

1945 — Tom Schwartz, Kokomo (Indiana)

1944 — No games/no award

1943 — No games/no award

1942 — Bud Brown, Muncie Burris (Georgetown)

1941 — John Bass, Greenwood

1940 — Ed Schienbein, Southport (Indiana)

1939 — George Crowe, Franklin (Indiana Central)

———

Previous winners of Miss Basketball

2019 — Jorie Allen, Bedford North Lawrence (Indiana)

2018 — Amy Dilk, Carmel (Michigan)

2017 — Karissa McLaughlin, Homestead (Purdue)

2016 — Jackie Young, Princeton (Notre Dame)

2015 — Ali Patberg, Columbus North (Notre Dame/Indiana)

2014 — Whitney Jennings, Logansport (Iowa/Butler)

2013 — Stephanie Mavunga, Brownsburg (North Carolina/Ohio State)

2012 — Jessica Rupright, Norwell (Miami (OH))

2011 — Bria Goss, Ben Davis (Kentucky)

2010 — Courtney Moses, Oak Hill (Purdue)

2009 — Skylar Diggins, South Bend Washington (Notre Dame)

2008 — Brittany Rayburn, Attica (Purdue)

2007 — Ta’Shia Phillips, Indianapolis Brebeuf (Xavier)

2006 — Amber Harris, Indianapolis North Central (Xavier)

2005 — Jodi Howell, Alexandria-Monroe (Purdue)

2004 — Jaclyn Leininger, Warsaw (Miami (OH))

2003 — Katie Gearlds, Beech Grove (Purdue)

2002 — Shanna Zolman, Wawasee (Tennessee)

2001 — Shyra Ely, Ben Davis (Tennessee)

2000 — Sara Nord, Jeffersonville (Louisville)

1999 — April McDivitt, Connersville (Tennessee/UCSB)

1998 — Kelly Komara, Lake Central (Purdue)

1997 — Lisa Shepherd, Richmond (Penn State)

1996 — Lisa Winter, Huntington North (Ball State/Valparaiso)

1995 — Stephanie White, Seeger (Purdue)

1994 — Tiffany Gooden, Fort Wayne Snider (Iowa)

1993 — Abby Conklin, Charlestown (Tennessee)

1992 — Marla Inman, Bedford North Lawrence (Indiana/Louisville)

1991 — Jennifer Jacoby, Rossville (Purdue)

1990 — Patricia Babcock, Culver Girls Academy (Northwestern)

1989 — Renee Westmoreland, Scottsburg (Western Kentucky)

1988 — Vicki Hall, Indianapolis Brebeuf (Texas)

1987 — Lori Meinerding, Fort Wayne Northrop (Indiana)

1986 — Kim Barrier, Jimtown (Alabama/Western Michigan)

1985 — Jodie Whitaker, Austin (Kentucky)

1984 — Sharon Versyp, Mishawaka (Purdue)

1983 — Jody Beerman, Heritage (Central Michigan)

1982 — Trena Keys, Marion (Notre Dame)

1981 — Cheryl Crook, Indianapolis Washington (Cincinnati)

1980 — Maria Stack, Columbus East (Gonzaga)

1979 — LaTaunya Pollard, East Chicago Roosevelt (Long Beach)

1978 — Chanda Kline, Warsaw (Indiana State)

1977 — Teri Rosinski, Norwell (Illinois State)

1976 — Judi Warren, Warsaw (Franklin College)