News

Football

    FacebookTwitter


  • Michigan

DISTRICT FINALS SCOREBOARD: All the scores from the second weekend of the 2019 MHSAA football playoffs

By: MATTHEW B. MOWERY, November 8, 2019, 11:58 am

With the number of postseason teams — 256 in 11-player, 288 total when you count 8-player — cut in half by the the first weekend of the playoffs, we’re down to one gross (144) of remaining squads. That’ll be cut in half again by the 11-player district finals on Friday and Saturday, as well as the 8-player regional finals. Below are the scores from the second weekend of play in the postseason:

11-PLAYER POSTSEASON SCORES — Friday

Division 1

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Grand Haven (6-4) vs. Hudsonville (7-3)

Grand Haven – 7
Hudsonville – 35

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: East Kentwood (6-4) at Brighton (8-2)

East Kentwood – 26
Brighton – 48

[CLICK HERE for the game story]

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Plymouth (9-1) at West Bloomfield (9-1)

Plymouth – 0
West Bloomfield – 35

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: at Belleville (10-0) at Brownstown Woodhaven (10-0)

Belleville – 67
Brownstown Woodhaven – 14

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Davison (8-2) at Lapeer (9-1)

Davison – 42
Lapeer – 21

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Utica Eisenhower (9-1) at Lake Orion (9-1)

Utica Eisenhower – 27
Lake Orion – 20

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Macomb Dakota (6-4) at Sterling Heights Stevenson (6-4)

Macomb Dakota – 35
Sterling Heights Stevenson – 38

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Detroit Cass Tech (6-4) at Dearborn Fordson (9-1)

Detroit Cass Tech – 46
Dearborn Fordson – 28

———

Division 2

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Midland Dow (7-3) at Muskegon Mona Shores (8-2)

Midland Down – 12
Muskegon Mona Shores – 35

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: Grand Rapids Forest Hills Central (8-2) at Portage Northern (9-1)

Grand Rapids Forest Hills Central – 6
Portage Northern – 31

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: Fenton (9-1) at Walled Lake Western (9-1)

Fenton – 21
Walled Lake Western – 49

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Detroit U-D Jesuit (7-3) at Farmington (8-1)

Detroit U-D Jesuit – 11
Farmington – 10

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Livonia Franklin (8-2) at Detroit King (8-2), 6 p.m. Friday

Livonia Franklin – 15
Detroit King – 49

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Birmingham Seaholm (7-3) at Birmingham Groves (8-2) 

Birmingham Seaholm – 42
Birmingham Groves – 7

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Port Huron (7-3) at St. Clair Shores Lakeview (8-2)

Port Huron – 36
St. Clair Shores Lakeview – 29

———

Divison 3

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: East Grand Rapids (7-3) at Byron Center (10-0) 

East Grand Rapids – 41
Byron Center – 14

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Edwardsburg (10-0) at Zeeland West (9-1)

Edwardsburg – 16
Zeeland West – 2

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: St. Johns (7-3) at DeWitt (8-2) at Haslett

St. John’s – 7
DeWitt – 40

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Coldwater (9-1) at Chelsea (10-0)

Coldwater – 21
Chelsea – 28

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Riverview (8-2) at Allen Park (8-2)

Riverview – 26
Allen Park – 42

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Redford Thurston (8-2) at River Rouge (9-1)

Redford Thurston – 8
River Rouge – 38

———

Division 4

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: Sparta (9-1) at Grand Rapids Catholic Central (9-1)

Sparta – 7
Grand Rapids Catholic Central – 33

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Grand Rapids South Christian (6-4) at Hudsonville Unity Christian (7-3) at Jenison

Grand Rapids South Christian – 13
Hudsonville Unity Christian – 45

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: Marshall (6-4) at Paw Paw (9-1)

Marshall – 6
Paw Paw – 14

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Fowlerville (7-3) at Flint Powers (8-2) at Atwood Stadium

Fowlerville – 12
Flint Powers – 13

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Ortonville Brandon (8-2) at Pontiac Notre Dame Prep (9-1)

Ortonville Brandon – 40
Pontiac Notre Dame Prep – 54

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Romulus Summit Academy North (8-2) at Milan (10-0)

Romulus Summit Academy – 22
Milan – 56

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Harper Woods (5-4) at Detroit Country Day (10-0)

Harper Woods – 12
Detroit Country Day – 17

———

Division 5

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: Ogemaw Heights (8-2) at Freeland (8-2)

Ogemaw Heights – 21
Freeland – 22

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Kalamazoo United (6-4) at Hopkins (9-1) at Hamilton HS

Kalamazoo United – 36
Hopkins – 20

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: Lansing Catholic (9-1) at Portland (8-2)

Lansing Catholic – 12
Portland – 0

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Saginaw Swan Valley (7-3) at Frankenmuth (9-1)

Saginaw Swan Valley – 21
Frankenmuth – 7

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Almont (10-0) at Marine City (10-0) at East China Stadium

Almont – 22
Marine City – 20

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Whitmore Lake (8-2) at Dearborn Heights Robichaud (8-2)

Whitemore Lake – 30
Dearborn Heights Robichaud – 40

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Clawson (7-3) at Detroit Denby (8-2)

Clawson – 0
Detroit Denby – 38

———

Division 6

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: Harrison (6-4) at Maple City Glen Lake (9-1)

Harrison – 30
Maple City Glen Lake – 38

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Ravenna (8-2) at Montague (8-2)

Ravenna – 13
Montague – 20 (OT)

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: Sanford Meridian (7-3) at Hemlock (8-2)

Sanford Meridian – 35
Hemlock – 21

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Constantine (8-2) at Hillsdale (10-0)

Constantine – 14
Hillsdale – 20

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Onsted (8-2) at Grass Lake (9-1)

Onsted – 35
Grass Lake – 21

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Warren Michigan Collegiate (9-1) at Monroe St. Mary CC (8-1)

Warren Michigan Collegiate – 14
Monroe St. Mary CC – 44

———

Division 7

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Kent City (7-3) at Pewamo-Westphalia (10-0)

Kent City – 0
Pewamo-Westphalia – 41

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: Beaverton (10-0) at New Lothrop (10-0)

Beaverto – 7
New Lothrop – 42

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Lawton (10-0) at Schoolcraft (9-1)

Lawton – 10
Schoolcraft – 47

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Riverview Gabriel Richard (8-2) at Jackson Lumen Christi (9-0)

Riverview Gabriel Richard – 14
Jackson Lumen Christi – 42

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (7-3) at Cass City (9-1)

Elkton-Pigeon-Bay Port Laker – 2
Cass City – 28

———

Division 8

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: Beal City (9-1) at Johannesburg Lewiston (10-0)

Beal City – 33
Johannesburg Lewiston – 20

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Saginaw Nouvel (6-4) vs. Breckenridge (9-1) at Alma College

Saginaw Nouvel – 46
Breckenridge – 28

REGION 3 DISTRICT 1 FINAL: Flint Beecher (6-3) at Fowler (9-1)

Flint Beecher – 20
Fowler – 21

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Cassopolis (10-0) at Reading (9-1)

Cassopolis – 6
Reading – 28

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Sand Creek (8-2) at Adrian Lenawee Christian (9-1)

Sand Creek – 14
Adrian Lenawee Christian – 41

—————

For the full 11-player pairings, CLICK HERE.

—————

8-PLAYER POSTSEASON SCORES — Friday

Division 1

REGION 1 FINAL: Gaylord St. Mary (5-5) at Suttons Bay (10-0)

Gaylord St. Mary – 30
Suttons Bay – 36

REGION 2 FINAL: Kingston (8-2) at Mio (9-1)

Kingston – 50
Mio – 48

REGION 4 FINAL: Morrice (9-1) at Deckerville (10-0)

Morrice – 50
Deckerville – 24

———

Division 2

REGION 2 FINAL: Cedarville (6-4) at Hillman (9-1)

Cedarville – 44
Hillman – 48

REGION 3 FINAL: Onekama (7-3) at Climax-Scotts (8-2)

Onekama – 22
Climax-Scotts – 34

—————

For the full 8-player pairings, CLICK HERE.

——————————

Saturday’s games

11-PLAYER POSTSEASON SCORES — Saturday

Division 2

REGION 2 DISTRICT 1 FINAL: Livonia Churchill (6-4) at Battle Creek Lakeview (10-0)

Livonia Churchill – 47

Battle Creek Lakeview – 7

Division 3

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Cedar Springs (9-1) vs. Muskegon (10-0)

Cedar Springs – 10

Muskegon – 48

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Flint Kearsley (8-2) at Orchard Lake St. Mary’s (9-1)

Flint Kearsley – 26

OLSM – 56

Division 4

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Cadillac (6-4) at Sault Ste. Marie (7-3)

Cadillac – 21

Sault Ste. Marie – 6

Division 5

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Muskegon Oakridge (10-0) at Kingsley (10-0)

Muskegon Oakridge – 34

Kingsley – 51

Division 6

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Menominee (7-3) at Calumet (9-1)

Menominee – 14

Calumet – 39

REGION 4 DISTRICT 1 FINAL: Millington (6-4) vs. Montrose (9-1)

Millington – 0

Montrose – 22

Division 7

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Charlevoix (7-3) at Iron Mountain (10-0)

Charlevoix – 20

Iron Mountain – 48

REGION 1 DISTRICT 2 FINAL: McBain (6-4) at Traverse City St. Francis (7-3)

McBain – 6

Traverse City St. Francis – 14

REGION 4 DISTRICT 2 FINAL: Madison Heights Madison (6-4) vs. Detroit Loyola (5-4)

Madison Heights Madison – 0

Detroit Loyola – 16

Division 8

REGION 1 DISTRICT 1 FINAL: Lake Linden-Hubbell (6-3) at Ishpeming (8-2)

Lake Linden-Hubbell – 18

Ishpeming – 30

REGION 2 DISTRICT 2 FINAL: Ubly (8-2) at Harbor Beach (10-0)

Ubly – 34

Harbor Beach – 20

REGION 3 DISTRICT 2 FINAL: Britton-Deerfield (6-4) at Royal Oak Shrine (8-2)

Britton-Deerfield – 6

Royal Oak Shrine – 23

—————

8-PLAYER POSTSEASON SCORES — Saturday

Division 1

REGION 3 FINAL: Martin (10-0) at Colon (10-0)

Martin – 12

Colon – 56

Division 2

REGION 1 FINAL: Pickford (9-1) at Powers North Central (10-0)

Pickford – 22

Powers North Central – 14

REGION 4 FINAL: Kinde North Huron (7-3) at Portland St. Patrick (10-0)

Kinde North Huron – 16

Portland St. Patrick – 51