News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

HOW THEY FARED: How the teams in the State Champs! boys basketball rankings fared for the week of Jan. 21-27, 2019

By: Matthew B. Mowery, January 28, 2019, 12:40 pm

Here’s a look at how the teams from last week’s edition of TJ Kelley’s State Champs! rankings fared in the ensuing week of play. Division 2 No. 1 Benton Harbor took its first loss of the season, falling to Division 3 No. 8 Detroit Edison, 77-68, while one of the Division 3 bubble teams, Wyoming Potter’s House Christian (12-1), had itself a good week, beating a pair of top-10 teams in Division 4 — D4 No. 5 Wyoming Tri-unity Christian, 54-53; D4 No. 3 Marcellus Howardsville Christian, 85-69.

 

DIVISION 1

1. University of Detroit-Jesuit (12-2, 6-0, No. 1 CHSL-Central) — Beat Warren DeLaSalle, 77-54; beat Troy Athens, 82-39; beat D3 No. 1 Flint Beecher, 70-69.

 

2. Flint Carman-Ainsworth (11-2, 5-1 No. 2 SVL-Blue) — Beat D1 HM Grand Blanc, 54-47.

 

3. Clarkston (12-2, 7-0 No. 1 OAA-Red) — Beat Bloomfield Hills, 73-42; beat Lake Orion, 64-38.

 

4. Detroit King (13-2, 9-1 tied No. 1 DPS-Central) — Beat Detroit Collegiate Prep, 68-48, beat Detroit Western International, 64-43.

 

5. Forest Hills Northern (14-0, 6-0 No. 1 OK-White) — Beat Grand Rapids Forest Hills Central, 73-65; beat Grand Rapids Northview

 

6. Kalamazoo Central (9-1, 4-0 No. 1 SWMAC-Red) — Idle. (Kalamazoo Loy Norrix PPD to Feb. 8)

 

7. Novi Detroit Catholic Central (10-3, 5-2 No. 2 CHSL-Central) — Beat Birmingham Brother Rice, 67-50; beat Orchard Lake St. Mary’s, 54-50 (OT).

 

8. Okemos (13-1, 7-0 No. 1 CAAC-Blue) — Beat Grand Ledge, 47-45.

 

9. Roseville (13-1, 8-1 tied No. 1 MAC Red) — Beat Utica Eisenhower, 79-56; beat Macomb L’Anse Creuse North, 69-42.

 

10. Detroit Cass Tech (10-4, 9-1 tied No. 1 DPS-Central) — Beat Detroit Douglass, 84-59, beat Detroit Collegiate Prep, 58-38

 

DROPPED OUT

• Macomb Dakota (9-4, 6-2 tied No. 1 MAC-Red) — Lost to Clinton Twp. Chippewa Valley, 64-57.

 

D1 BUBBLE:

• Ypsilanti Lincoln (10-1, 7-0 SEC White) — Beat Adrian, 70-39.

• Canton (11-1, 8-0 KLAA West) — Beat Salem, 74-39; beat Brighton, 86-50.

• Mt. Pleasant (12-0, 3-0 SVL Red) — Beat Orchard Lake St. Mary’s, 56-44; Beat Bay City Western, 73-38.

• Ann Arbor Pioneer (11-2, 4-0 SEC Red) — Beat Temperance Bedford, 67-50.

• Grand Blanc (9-4, 6-1 SVL Blue) — Lost to Flint Carman-Ainsworth, 54-47

• Oxford (13-0, 8-0) — Beat Hazel Park, 70-16; beat Royal Oak, 66-38

• Muskegon Reeths-Puffer (12-1, 5-0 OK Black) — Beat Spring Lake, 59-40. (GR Kenowa Hills PPD to Jan. 29)

• Saginaw (10-2, 1-0 SVL Red) — Beat Midland, 52-40; beat Romulus, 81-68.

• Detroit Renaissance (12-3, 10-0 PSL West-Town) — Beat Detroit Mumford, 84-60; beat Detroit Cody, 60-55; beat West Bloomfield, 71-62.

• Hudsonville (11-2, 5-1 OK Red) — Beat Rockford, 45-39; beat Holland West Ottawa, 54-48.

• Wayne Memorial (10-2, 7-1 KLAA East) — Beat Livonia Churchill, 79-45; beat Dearborn, 68-23

 

DIVISION 2

1. Benton Harbor (14-1) — Lost to D3 No. 8 DEPSA, 77-68.

 

2. River Rouge (12-1, 6-0 No. 1 MMAC-Blue) — Beat Harper Woods, 56-46; beat Detroit Henry Ford Academy Creative, 83-35.

 

3. Williamston (13-1, 6-0 No. 1 CAAC-Red) — Beat D3 No. 5 Maple City Glen Lake, 75-58; beat St. Johns, 69-31.

 

4. New Haven (13-1, 9-0 No. 1 MAC-White) — Beat Grosse Pointe North, 88-59, beat Warren-Mott, 64-37.

 

5. Bridgeport (13-0, 5-0 tied No. 1 Tri-Valley Conference-East) — Beat Saginaw Heritage, 70-67; Beat Birch Run, 70-36; beat Carrollton, 86-67.

 

6. Harper Woods Chandler Park Academy (12-0, 6-0 No. 2 Charter School Conference) — Beat Cornerstone Health/Technology, 65-44; beat Warren Michigan Collegiate, 85-52; (Dearborn Heights WISE CCD.)

 

7. Pontiac (13-1, 7-1 No. 2 OAA-Blue) — Beat Birmingham Seaholm, 64-40.

 

T9. Grand Rapids South Christian (9-3, 5-1 tied No. 2 OK-Gold) — Beat Wayland Union, 55-41;  beat Ada Forest Hills Eastern, 68-53.

 

T9. Grand Rapids Catholic Central (11-2, 5-0 No. 1 OK-Blue) — Beat Sparta, 79-20; beat Spring Lake, 81-54

 

10. Otsego (13-0, 5-0 No. 1 Wolverine Conference-North) — Beat South Haven, 86-61.

 

DROPPED OUT:

• Harper Woods (9-3, 4-2 No. 2 MMAC-Blue) — Lost to D2 No. 2 River Rouge, 56-46; beat Hamtramck, 69-56.

• Wayland Union (9-4, 3-2 tied No. 2 OK-Gold) — Lost to D2 No. 9 Grand Rapids South Christian, 55-41; beat Grand Rapids Christian, 59-53 (OT).

DIVISION 2 BUBBLE:

• Holland Christian (10-2, 5-1 OK Green) — Beat Holland, 67-40; beat Zeeland East, 65-52.

• Hudsonville Unity Christian (10-2, 6-0 OK Green) — Beat Zeeland West, 57-52; beat Hamilton, 78-48.

• Ovid-Elsie (10-1, 6-1 MMAC) — Beat New Lothrop, 72-28.

• Detroit Henry Ford (10-6, 8-2 PSL West-Town) — Beat Detroit CMA, 45-41; beat Detroit Mumford, 68-54; lost to East St. Louis (Ill.), 61-52.

• Alma (12-1, 4-1 TVC Central) — Lost to Saginaw Swan Valley, 61-60 (OT); beat Midland Bullock Creek, 73-60.

 

DIVISION 3

1. Flint Beecher (12-2, 6-0 GAC-Red) — Beat Burton Bendle, 91-60; lost to D1 No. 1 Detroit U of D Jesuit, 70-69

 

2. Hanover-Horton (12-1, 9-0 No. 1 Cascades Conference) — Beat Jackson Lumen Christi, 61-51; lost to Toledo (OH) St. Francis De Sales, 58-46.

 

3. Pewamo-Westphalia (13-0, 9-0 No. 1 CMAC) — Beat Potterville, 63-48. (Jan 22 at Bath PPD)

 

4. Iron Mountain (12-0, 5-0 No. 1 PAC-Iron) — Beat Negaunee, 54-42.

 

5. Maple City Glen Lake (11-2, 8-0 No. 1 NW Conference) — Lost to D2 No. 3 Williamston, 75-58; Beat Buckley, 85-39. (Jan. 24 vs. D3 No. 10 McBain CCD)

 

6. Detroit Pershing (14-1, 10-0 No. 1 DPS-East) — Beat Detroit Southeastern, 80-65; beat Detroit Osborn, 71-25.

 

7. Quincy (12-0, 8-0 No. 1 Big “8’ Conference) — Beat Bronson, 62-45; beat Springport, 63-28.

 

8. Detroit Edison PSA (10-4) — Beat Dearborn Divine Child, 79-62; beat Detroit CMA, 65-63; beat D2 No. 1 Benton Harbor, 77-68.

 

9. Kalamazoo Hackett (9-1, 5-0 SCAA-West) — Idle. (Jan. 22 vs. Fennville, PPD)

 

10. McBain (9-2, 5-0 No. 1 Highland Conference) — Lost to Cadillac, 44-38. (Jan. 24 vs. D3 No. 5 Maple City Glen Lake CCD).

 

DROPPED OUT:

• Sanford-Meridian (12-1, 9-0 No. 1 Jack Pine Conference) — Beat Carson City-Crystal, 53-38; beat Beaverton, 67-36.

D3 BUBBLE:

• Michigan Center (11-2, 8-2 Cascades) — Beat Concord, 69-45; beat Napoleon, 66-42.

• Saginaw Valley Lutheran (12-1, 9-0 TVC West) — Beat Macomb Lutheran North, 63-61; beat St. Charles, 72-46; beat Pinconning, 72-56.

• Carson City-Crystal (11-2, 8-0 MSAC) — lost to Sanford Meridian, 53-38; beat Mt. Pleasant Sacred Heart, 53-34.

• Ithaca (9-2, 7-1 TVC West) — Beat St. Louis, 58-35.

• Schoolcraft (12-1, 6-1 SCAA Valley) — Beat Delton-Kellogg, 76-38.

• Wyoming Potter’s House Christian (12-1) — Beat D4 No. 5 Wyoming Tri-unity Christian, 54-53; beat D4 No. 3 Marcellus Howardsville Christian, 85-69.

• Monroe St. Mary’s CC (9-1, 8-0 Huron League) — Beat New Boston Huron, 57-43; beat Monroe Jefferson, 66-34.

• New Lothrop (9-2, 5-2 MMAC) — Beat Ashley, 68-28, beat Burton Madison Academy, 73-36; lost to D2 HM Ovid-Elsie, 72-28.

 

DIVISION 4

1. Athens (11-1, 8-1 No. 2 SCAA-West) — Lost to D4 No. 2 Bellevue, 68-62.

 

2. Bellevue (13-0, 11-0 No. 1 SCAA-West) — Beat D4 No. 1 Athens, 68-62.

 

3. Howardsville Christian (13-1, 9-0 BCS-White) — Lost to D3 HM Wyoming Potter’s House Christian, 85-69; beat Three Oaks River Valley, 66-54.

 

4. Brimley (14-0, 7-0 No. 1 Eastern UP Athletic Conference) — Beat D4 HM Engadine, 79-67.

 

5. Wyoming Tri-unity (9-3, 3-1 No. 2 Alliance League) — Lost to D3 HM Wyoming Potter’s House Christian, 54-53; Beat Wyoming Kelloggsville, 61-54.

 

6. Frankfort (10-2, 7-1 No. 2 Northwest Conference) — Beat Benzie Central, 62-56 (OT).

 

7. Southfield Christian (8-5, 5-0 No. 1 tied MIAC-Blue) — Beat Sterling Heights Parkway Christian, 66-23; beat Plymouth Christian, 72-38.

 

8. Camden-Frontier (11-2, 8-1 No. 1 SCAA-East) — Lost to Battle Creek St. Phillip, 47-44.

 

9. Adrian Lenawee Christian (9-2) — Beat Metamora Evergreen (OH), 53-42.

 

10. Bessemer (9-1, 4-0 No. 1 Copper Mountain Conference-Porcupine Mountain) — idle.

 

D4 BUBBLE:

• Pellston (13-1, 9-1 Ski Valley) — Beat Fife Lake Forest Area, 89-64; beat Indian River Inland Lakes, 69-51.

• Powers North Central (10-2, 3-1 Skyline Central-Small) — Beat Rock Mid-Peninsula, 67-37; beat Bark River Harris, 63-58 (OT)

• Carney-Nadeau (10-3, 5-0 Skyline Central-Small) — Beat Eben Junction Superior Central, 56-48; beat Crystal Falls Forest Park, 66-54.

• Fowler (6-6, 5-4 CMAC) — Lost to Dansville, 64-32.

• Engadine (10-3, 3-2 Eastern UP AC) — Beat D4 HM Munising, 77-70; lost to D4 No. 4 Brimley, 79-67.

• Munising (9-3, 3-0 Skyline Central) — Lost to D4 HM Engadine, 77-70.

• Mt. Pleasant Sacred Heart (6-5, 5-3 MSAC) — Lost to D3 HM Carson City-Crystal, 53-34.

• Novi Christian Academy (7-5, 3-1 MIAC Blue) — Beat Sterling Heights Parkway Christian, 73-54.