News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

HOW THEY FARED: How the teams in the State Champs! girls basketball rankings fared for the week of Feb. 11-17, 2019

By: Matthew B. Mowery, February 18, 2019, 1:45 pm

Here is how the teams in the Feb. 11 State Champs! girls basketball rankings fared on the court over the ensuing week: 

DIVISION 1

1 Southfield A&T (15-1, 8-0 OAA Red) — Beat Bloomfield Hills, 56-33.

2 Wayne Memorial (15-2, 14-0 KLAA East) — Beat Belleville, 59-8; beat Livonia Churchill, 61-19; lost to D2 No. 1 Detroit Edison, 61-54

3 East Lansing (17-0, 10-0 CAAC Blue) — Beat Grand Ledge, 66-55; beat Battle Creek Central, 59-31.

4 DeWitt (15-1, 9-1 CAAC Blue) — Beat Holt, 47-29; beat Grand Ledge, 42-27.

5 Birmingham Marian (15-1, 10-0 CHSL Central) — Lost to Detroit Edison, 57-51.

6 Saginaw Heritage (15-2, 7-1 SVL Red) — Beat Saginaw, 70-27; beat Bay City Western 42-23; beat Country Day, 56-44.

7 Flint Carman-Ainsworth (14-3, 9-0 SVL Blue) — Beat Flint Southwestern, 62-5; beat Flint Powers 62-33.

8 Midland Dow (14-1, 7-0 SVL Red — Beat Bay City Western, 59-32.

9 Hartland (15-2, 13-1 KLAA West) — Beat Novi, 45-21; beat Plymouth, 60-20.

10 Grand Haven (14-2, 7-2 OK Red) — Lost to Rockford, 59-49 (2OT); beat Grandville, 52-26.

 

DROPPED OUT:

No. 9 Grosse Pointe North (15-2, 10-0 MAC Red) — Beat Utica Ford, 55-29.

No. 10 Brighton (17-1, 13-1 KLAA West) — Beat Salem 58-23; beat Northville, 61-35.

 

HONORABLE MENTION:

• Coldwater (15-1, 12-0 Interstate 8) — Beat Jackson Northwest, 52-44; beat Battle Creek Pennfield, 74-37.

• Marquette (14-3, 6-0 Great North UP Conference) — Lost to D3 HM Ishpeming Westwood, 45-37; beat Hougton, 78-18.

• Detroit King (14-2, 8-1 PSL Midtown) — Beat Detroit East English Village, 56-40; lost to Detroit Mumford, 59-49.

• Walled Lake Western (16-1, 8-0 LVC) — Beat Walled Lake Northern, 74-33; beat D2 HM Wixom St. Catherine, 58-24.

• Royal Oak (15-1, 8-1 OAA Red) — Beat Bloomfield Hills, 46-31; beat Rochester Hills Stoney Creek, 48-37.

• Ann Arbor Pioneer (13-3, 8-1 SEC Red) — Beat Monroe, 53-44; lost to D4 No. 1 Adrian Lenawee Christian, 73-66 (OT)

• East Kentwood (11-4, 7-2 OK Red) — Lost to Rockford, 53-42.

• Fenton (14-2, 14-1 Flint Metro) — Beat Clio 63-34; beat Flushing, 55-30.

• Muskegon (12-4, 10-0 OK Black) — Beat Muskegon Reeths-Puffer, 64-42; beat Jenison, 72-66.

 

DIVISION 2

1 Detroit Edison (15-1) — Beat D1 No. 5 Birmingham Marian, 57-51; beat D1 No. 2 Wayne Memorial, 64-51.

2 Freeland (14-2, 8-0 TVC Central) — Beat Goodrich, 58-38; beat Standish-Sterling, 56-31.

3 Harper Woods Chandler Park (10-3, 3-0 CSC) — Lost to Kalamazoo Central, 76-71.

4 Williamston (12-3, 9-0 CAAC Red) — Beat Haslett, 55-42.

5 Corunna (15-2, 8-1 GAC Red) — Lost to Fowlerville, 48-43; beat Lake Fenton, 70-47.

6 Muskegon Oakridge (15-2, 11-1 West Michigan) — Beat North Muskegon, 67-36; beat Mason County Central, 55-44.

7 Edwardsburg (15-0, 7-0 Wolverine-South) — Beat Vicksburg, 67-39.

8 Kingsley (15-2, 12-0 Northwest) — Beat Onekama, 62-33; beat Suttons Bay, 75-30.

9 Hamilton (16-0, 10-0 OK Green) — Beat Zeeland East, 58-39; beat Zeeland West, 62-25.

10 Chelsea (17-0, 13-0 SEC White) — Beat Dexter, 34-29.

 

DROPPED OUT:

No. 7 Jackson Northwest (11-4, 10-2 Interstate 8) — Lost to D1 HM Coldwater, 52-44; beat Hastings, 68-19.

 

HONORABLE MENTION:

• Stanton Central Montcalm (16-0, 12-0 CSAA Gold) — Beat Big Rapids, 69-30; beat Remus Chippewa Hills, 54-14.

• Portland (11-3, 6-2 CAAC White) — Lost to Haslett, 45-30; lost to Eaton Rapids, 60-49; beat Olivet, 60-58 (OT)

• Cadillac (13-1, 8-0 Big North) — Beat Petoskey, 45-27; beat Gaylord, 51-33.

• Carleton Airport (15-1, 11-0 Huron League) — Beat Milan, 68-30; beat Riverview, 52-47; beat Grosse Ile, 55-45.

• Comstock (14-3, 8-0 BCS-Red) — Beat Paw Paw, 71-31; beat Berrien Springs, 69-47; beat Buchanan, 65-26.

• Wixom St. Catherine (13-4, 6-2 CHSL-A North) — Lost to D1 HM Walled Lake Western, 58-24; beat Clarkston Everest Collegiate, 48-40.

• Whitehall (12-2, 10-2 West Michigan) — Beat Mason County Central, 56-53.

• Otsego (13-2, 7-0 Wolverine-North) — Beat Paw Paw, 59-28.

• Croswell-Lexington (12-2, 10-0 Blue Water) — Beat Algonac, 48-27.

• Alma (11-3, 6-1 TVC Central) — Beat Saginaw Swan Valley, 54-31; beat Midland, 47-43.

 

DIVISION 3

1 Pewamo-Westphalia (13-1, 10-0 CMAC) — Beat Fulton, 57-19; beat Saranac, 59-17.

2 Kent City (14-2, 9-0 CSAA Silver) — Beat Sparta, 62-37; beat Hesperia, 80-22.

3 Michigan Center (14-1, 9-1 Cascades) — Idle.

4 Maple City Glen Lake (15-2, 11-1 Northwest Conference) —Beat Suttons Bay, 60-15; beat Buckley, 76-41.

5 Reese (14-2, 10-0 Greater Thumb West) — Beat Vassar, 72-27; beat Caro, 67-41.

6 Hemlock (15-0, 12-0 TVC West) — Beat Ithaca, 29-16.

7 Flint Hamady (12-2, 7-2 GAC Red) — Beat Flint Beecher, 75-34.

8 Brown City (14-2, 9-1 GTC-East) — Lost to Harbor Beach, 44-40; beat Ubly, 47-32.

9 Grass Lake (14-1, 9-1 Cascades) — Beat Vandercook Lake, 69-10; beat Manchester, 61-32.

10 Niles Brandywine (13-2, 6-2 BCS-Red) — Beat Buchanan, 63-25.

 

DROPPED OUT: No. 7 Ypsilanti Arbor Prep (11-5) — Beat D4 No. 6 Waterford Our Lady of the Lakes, 68-27.

 

HONORABLE MENTION:

• Schoolcraft (14-1, 11-0 SWAC) — Beat Galesburg-Augusta, 45-27.

• Ishpeming Westwood (17-1, 11-1 West-PAC Iron) — Beat D1 HM Marquette, 45-37; beat D3 HM Negaunee, 53-40.

• Oscoda (14-0, 7-0 North Star-Big Dipper) — Beat Lincoln Alcona, 54-47; beat Whittemore-Prescott, 47-30.

• Royal Oak Shrine (12-4, 8-0 CHSL A-South) — Beat Ann Arbor Greenhills, 44-14; lost to Farmington Hills Mercy, 62-51; beat Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood, 57-33.

• Centreville (15-0, 13-0 SW 10) — Beat Marcellus, 57-29; beat Hartford, 61-23.

• Carson City-Crystal (12-3, 9-0 MSAC) — Beat Vestaburg, 51-24; beat Coleman, 35-23.

• Houghton Lake (14-0, 10-0 Jack Pine) — Beat McBain Northern Michigan Christian, 55-27; beat Harrison, 68-29.

• Negaunee (13-3, 10-2 West-PAC Iron) — Beat Iron Mountain, 48-40; lost to D3 HM Ishpeming Westwood, 53-40.

• Gobles (15-0, 9-0 SAC Lakeshore) — Beat Fennville, 47-25; beat Coloma, 50-26.

• Saginaw Arts & Sciences (13-2) — Beat St. Charles, 67-50; beat Bridgeport, 70-32.

 

DIVISION 4

1 Adrian Lenawee Christian (15-1) — Beat Toledo Christian, 52-36; beat Ann Arbor Pioneer, 73-66 (OT).

2 St. Ignace (16-0, 5-0 Straits Area) — Idle.

3 Kingston (15-1, 9-0 NCTL-Stars) — Beat Kinde-North Huron, 58-8; beat Deckerville, 51-25.

4 Gaylord St. Mary (12-2, 11-0 Ski Valley) — Lost to Traverse City St. Francis, 54-31; beat Bellaire, 40-32.

5 Bellevue (14-0, 11-0 SCAA-West) — Beat D4 No. 7 Athens, 37-36 (OT); beat Colon, 57-24.

6 Waterford Our Lady of the Lakes (8-6, 5-0 CHSL-A South) — Beat Marine City Cardinal Mooney, 56-32; beat Riverview Gabriel Richard, 40-22.

7 Athens (14-2, 13-1 SCAA-West) — Lost to D4 No. 5 Bellevue, 37-36 (OT); beat Colon, 52-25; beat Climax-Scotts, 48-20.

8 Portland St. Patrick (10-4, 6-4 CMAC) —Beat Bath, 47-45.

9 Mt. Pleasant Sacred Heart (11-3, 9-1 MSAC) — Beat Ashley, 46-26; beat Merrill, 39-31.

10 Morrice (12-3, 7-0 GAC Blue) — Beat Burton Bentley, 60-14.

 

DROPPED OUT:

No. 8 Fruitport Calvary Christian (13-3, 6-0 Alliance) — Beat Fruitport, 32-31; beat D4 HM Battle Creek Calhoun Christian, 57-42; beat Byron Center Zion Christian, 54-26.

No. 10 Saginaw Nouvel (11-4, 8-3 TVC West) — Beat St. Charles, 62-24.

 

 

HONORABLE MENTION:

• Martin (11-2, 7-1 SWAC-Lakeshore) — Lost to Delton Kellogg, 42-27; beat Fennville, 53-34; beat Grand Rapids West Michigan Aviation, 50-21.

• Ontonagon (12-4, 5-1 Copper Mtn.) — Beat Watersmeet, 68-23; beat Bessemer, 62-28; lost to Houghton, 37-23.

• Ewen-Trout Creek (11-2, 5-0 Copper Mtn-Porcupine Mtn.) — Lost to D4 HM Baraga, 46-38; beat Bessemer, 66-9; beat Painsdale-Jeffers, 35-34.

• Saginaw Michigan Lutheran Seminary (10-4, 8-4 TVC-West) — Beat Ithaca, 30-27; beat Saginaw Valley Lutheran, 61-47.

• Battle Creek Calhoun Christian (13-3) — Beat Battle Creek St. Philip, 46-43; lost to Fruitport Calvary Christian, 57-42; Lost to Ann Arbor Rudolf Steiner, 40-32.

• Mackinaw City (15-1, 11-0 Northern Lakes) — Beat Alanson, 66-9.

• Baraga (14-2, 8-0 Copper Mountain Conference Copper Country) — Beat D4 HM Ewen-Trout Creek, 46-38; beat Painesdale-Jeffers, 54-27.

• St. Joseph Michigan Lutheran (11-2, 7-1 BCS-White) — Beat New Buffalo, 59-38; lost to Three Oaks River Valley, 42-41.

• Deckerville (10-5, 5-2 NCTL-Stars) — Lost to D4 No. 3 Kingston, 51-25.

• Pentwater (11-3, 10-1 West Michigan ‘D’) — Beat Marion, 48-25; lost to Bear Lake, 42-32; beat Big Rapids Crossroads Academy, 33-16.

 

——————————

 

PREVIOUS RANKINGS:

Michigan girls basketball rankings Week 10, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 9, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 8, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 7, CLICK HERE.

Michigan girls basketball rankings Week 6, CLICK HERE.

Top 25 Michigan girls basketball teams for 2018-19, CLICK HERE.