News

Football

    FacebookTwitter


  • Michigan

Panel prognostications for the top 25 games of Round 3 of the MHSAA football postseason

By: Matthew B. Mowery, November 9, 2018, 3:30 pm

With our preview show having morphed into the Extra Point podcast after Friday’s games here in the postseason, we’ve been posting our predictions online. Here are our best guesses at the top 25 games of Round 3 of the playoffs. Feel free to let us know your picks on social media, or tune into the show (10:30 p.m.-midnight) to tell us how wrong we were.

 

Picking the top 25 playoff games in Round 3:

D1/R1 —  Rockford (7-4) at Saline (10-1), 1 p.m. Saturday

LORNE PLANT: Saline

SEAN BALIGIAN: Saline

SCOTT BURNSTEIN: Rockford

MATT MOWERY: Saline

 

D1/R2 —  Clarkston (9-2) at Lapeer (11-0)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Lapeer

SEAN BALIGIAN: Lapeer

SCOTT BURNSTEIN: Clarkston

MATT MOWERY: Lapeer

 

D1/R3 —  West Bloomfield (9-2) at Belleville (11-0)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: West Bloomfield

SEAN BALIGIAN: Belleville

SCOTT BURNSTEIN: West Bloomfield

MATT MOWERY: West Bloomfield

 

D1/R4 —  Dearborn Fordson (10-1) at Clinton Township Chippewa Valley (11-0)

(Main event on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Chippewa Valley

SEAN BALIGIAN: Chippewa Valley

SCOTT BURNSTEIN: Chippewa Valley

MATT MOWERY: Chippewa Valley

 

D2/R1 —  Portage Northern (9-2) at Muskegon Mona Shores (10-1)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Mona Shores

SEAN BALIGIAN: Mona Shores

SCOTT BURNSTEIN: Mona Shores

MATT MOWERY: Mona Shores

 

D2/R2 —  Midland (8-3) at Walled Lake Western (8-3)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Walled Lake Western

SEAN BALIGIAN: Walled Lake Western

SCOTT BURNSTEIN: Walled Lake Western

MATT MOWERY: Midland

 

D2/R3 —  Warren De La Salle (9-2) at Port Huron Northern (10-1)

LORNE PLANT: De La Salle

SEAN BALIGIAN: De La Salle

SCOTT BURNSTEIN: De La Salle

MATT MOWERY: De La Salle

 

D2/R4 —  Livonia Franklin (7-4) at Birmingham Groves (9-2)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Groves

SEAN BALIGIAN: Groves

SCOTT BURNSTEIN: Groves

MATT MOWERY: Groves

 

D3/R1 —  Cedar Springs (10-1) at Muskegon (11-0)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Muskegon

SEAN BALIGIAN: Muskegon

SCOTT BURNSTEIN: Muskegon

MATT MOWERY: Muskegon

 

D3/R2 —  Parma Western (10-1) at Zeeland East (10-1)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Zeeland East

SEAN BALIGIAN: Zeeland East

SCOTT BURNSTEIN: Zeeland East

MATT MOWERY: Zeeland East

 

D3/R4 —  Detroit Martin Luther King (9-2) at Allen Park (9-2)

(Game story on State Champs! Network)

LORNE PLANT: ML King

SEAN BALIGIAN: ML King

SCOTT BURNSTEIN: ML King

MATT MOWERY: ML King

 

D4/R3 —  St. Clair (9-2) at Williamston (9-2)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: St. Clair

SEAN BALIGIAN: St. Clair

SCOTT BURNSTEIN: Williamston

MATT MOWERY: Williamston

 

D4/R3 —  Chelsea (8-3) at Farmington Hills Harrison (8-3), 1 p.m. Saturday

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Farmington Hills Harrison

SEAN BALIGIAN: Chelsea

SCOTT BURNSTEIN: Farmington Hills Harrison

MATT MOWERY: Farmington Hills Harrison

 

D5/R1 —  Reed City (11-0) at Saginaw Swan Valley (11-0), 1 p.m. Saturday

LORNE PLANT: Swan Valley

SEAN BALIGIAN: Swan Valley

SCOTT BURNSTEIN: Swan Valley

MATT MOWERY: Swan Valley

 

D5/R2 —  Hudsonville Unity Christian (9-2) vs. Kalamazoo Hackett (11-0) at Vicksburg, 3 p.m. Saturday

LORNE PLANT: Unity Christian

SEAN BALIGIAN: Kalamazoo Hackett

SCOTT BURNSTEIN: Unity Christian

MATT MOWERY: Kalamazoo Hackett

 

D5/R3 —  Frankenmuth (9-2) at Portland (11-0), 1 p.m. Saturday

LORNE PLANT: Frankenmuth

SEAN BALIGIAN: Portland

SCOTT BURNSTEIN: Frankenmuth

MATT MOWERY: Frankenmuth

 

D5/R4 —  Detroit Denby (9-2) vs. Marine City (9-2) at East China Stadium

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Marine City

SEAN BALIGIAN: Denby

SCOTT BURNSTEIN: Marine City

MATT MOWERY: Marine City

 

D6/R1 —  Kingsley (10-1) at Traverse City St. Francis (11-0) at Thirlby Field

LORNE PLANT: TC St. Francis

SEAN BALIGIAN: TC St. Francis

SCOTT BURNSTEIN: TC St. Francis

MATT MOWERY: TC St. Francis

 

D6/R2 —  Montrose (9-2) at Flint Hamady (11-0), 2 p.m. Saturday

LORNE PLANT: Hamady

SEAN BALIGIAN: Hamady

SCOTT BURNSTEIN: Hamady

MATT MOWERY: Hamady

 

D6/R4 —  Blissfield (7-4) at Jackson Lumen Christi (10-0)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Lumen Christi

SEAN BALIGIAN: Lumen Christi

SCOTT BURNSTEIN: Lumen Christi

MATT MOWERY: Lumen Christi

 

D7/R1 —  Roscommon (10-1) at Lake City (11-0)

LORNE PLANT: Lake City

SEAN BALIGIAN: Lake City

SCOTT BURNSTEIN: Roscommon

MATT MOWERY: Lake City

 

D7/R2 —  Pewamo-Westphalia (11-0) vs. New Lothrop (10-1) at Chesaning

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Pewamo-Westphalia

SEAN BALIGIAN: Pewamo-Westphalia

SCOTT BURNSTEIN: Pewamo-Westphalia

MATT MOWERY: New Lothrop

 

D8/R1 —  Breckenridge (11-0) at Ishpeming (11-0), 1 p.m. Saturday

LORNE PLANT: Breckenridge

SEAN BALIGIAN: Ishpeming

SCOTT BURNSTEIN: Breckenridge

MATT MOWERY: Breckenridge

 

D8/R2 —  Flint Beecher (8-3) at Harbor Beach (10-1)

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Harbor Beach

SEAN BALIGIAN: Beecher

SCOTT BURNSTEIN: Beecher

MATT MOWERY: Beecher

 

8-P D2 SEMIFINAL —  Cedarville (7-4) at Rapid River (8-3), 7 p.m. Friday

(Highlights on Sunday’s State Champs! show)

LORNE PLANT: Rapid River

SEAN BALIGIAN: Rapid River

SCOTT BURNSTEIN: Rapid River

MATT MOWERY: Rapid River