Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

FINAL REGULAR-SEASON GIRLS BASKETBALL RANKINGS: Flushing jumps into the final top 25, while Edison goes wire-to-wire at No. 1 (again)

By: MATTHEW B. MOWERY, March 22, 2021, 4:24 am

Our blink-and-you’ll-miss-it regular season has come to a close, and with it our rankings. Now that the postseason is set to tip off, we’ll cease our weekly rankings, and let the natural selection process of the postseason take over. Now, it’s for real.

Before we do, we’ll give you one last edition of the top 25, our final rankings for the regular season.

While conference championship games — official (like the KLAA, CAAC Blue and CHSL) or unofficial (like the SEC Red) — clarified final positions for a handful of teams in our top 25, there wasn’t that much movement, leaving only one spot open for our only new team — the Flint Metro League Stripes champion Flushing — to jump in. For all that it was a sprint of a regular season, it was still a matter of endurance for teams to go through unscathed. Just eight of our top 25 teams — Edison, Hartland, East Lansing, Midland Dow, Kent City, Grand Rapids West Catholic, Byron and L’Anse Creuse North — finished the regular season with unblemished records, but not all of them will be able to say that in three more weeks.

——————————

To see the girls basketball district pairings, click the links below:

[DIVISION 1] [DIVISION 2] [DIVISION 3] [DIVISION 4]

——————————

Here are the final regular-season rankings:

1 Detroit Edison (D2, 10-0)

Previous ranking: 1

How they fared: DNP

Upcoming: Districts at Detroit Edison, vs. Detroit International Academy on March 22

2 Hartland (D1, 16-0, 13-0 KLAA West)

Previous ranking: 2

How they fared: Beat Salem, 52-17; beat No. 9 Wayne Memorial, 48-30; beat HM Grand Blanc, 56-26.

Upcoming: Districts at Linden, vs. Linden on March 24

3 Grass Lake (D3, 13-1, 8-0 Cascades)

Previous ranking: 3

How they fared: Beat HM Michigan Center, 52-35; beat HM Michigan Center, 54-37

Upcoming: Districts at Grass Lake, vs. Whitmore Lake on March 24

4 Hudsonville (D1, 16-1, 14-0 OK Red)

Previous ranking: 4

How they fared: Beat Grand Haven, 56-30; beat Rockford, 58-50.

Upcoming: Districts at Grandville.

5 East Lansing (D1, 12-0, 4-0 CAAC Blue)

Previous ranking: 5

How they fared: Beat Holt, 65-50; beat Grand Ledge, 79-43

Upcoming: Districts at DeWitt.

6 Saline (D1, 15-1, 13-1 SEC Red)

Previous ranking: 6

How they fared: Beat HM Ann Arbor Pioneer, 44-40; beat Ann Arbor Huron, 69-33; beat Ann Arbor Skyline, 58-22.

Upcoming: Districts at Saline.

7 Midland Dow (D1, 17-0, 12-0 SVL)

Previous ranking: 7

How they fared: Beat HM Grand Blanc, 61-34; beat Davison, 52-44

Upcoming: Districts at Midland, vs. Mt. Pleasant on March 24.

8 East Grand Rapids (D1, 11-2, 3-1 OK White)

Previous ranking: 8

How they fared: DNP

Upcoming: Districts at Middleville Thornapple Kellogg

9 West Bloomfield (D1, 10-3, 8-0 OAA Red)

Previous ranking: 10

How they fared: Beat Royal Oak, 52-35.

Upcoming: Districts at Waterford Mott, vs. Mott on March 24.

10 Detroit Renaissance (D1, 7-4)

Previous ranking: 11

How they fared: DNP

Upcoming: Districts at Detroit Renaissance, vs. Warren Fitzgerald on March 24.

11 Kent City (D3, 15-0, 8-0 CSAA Silver)

Previous ranking: 13

How they fared: Beat Morley Stanwood, 65-36.

Upcoming: Districts at White Cloud.

12 Wayne Memorial (D1, 12-2, 12-0 KLAA East)

Previous ranking: 9

How they fared: Beat Livonia Franklin, 61-39; lost to No. 2 Hartland, 48-30.

Upcoming: Districts at Livonia Franklin, vs. Redford Thurston on March 24.

13 Grand Rapids West Catholic (D2, 13-0, 12-0 OK Blue)

Previous ranking: 14

How they fared: Beat Holland Christian, 61-30.

Upcoming: Districts at Coopersville.

14 Ypsilanti Arbor Prep (D3, 11-2)

Previous ranking: 15

How they fared: DNP

Upcoming: Districts at Erie Mason, vs. Ottawa Lake Whiteford on March 24.

15 Harper Woods Chandler Park Academy (D2, 14-2)

Previous ranking: 16

How they fared: Beat Parma Western, 55-43; beat Mt. Clemens, 62-23; beat Detroit Edison (Black), 56-41.

Upcoming: Districts at East English Village

16 East Kentwood (D1, 11-3, 11-3 OK Red)

Previous ranking: 12

How they fared: Lost to Jenison, 44-43; beat Grand Haven, 64-35.

Upcoming: Districts at Middleville Thornapple Kellogg, vs. Thornapple Kellogg on March 22.

17 Byron (D3, 15-0, 6-0 MMAC)

Previous ranking: 17

How they fared: Beat Chesaning, 58-14; beat HM Michigan Center, 54-49; beat Montrose, 70-35.

Upcoming: Districts at Laingsburg.

18 Frankenmuth (D2, 15-1, 14-0 TVC-8)

Previous ranking: 18

How they fared: Beat Alma, 55-30; beat Bridgeport, 59-45.

Upcoming: Districts at Bridgeport.

19 Kalamazoo Central (D1, 11-1, 6-0 SMAC)

Previous ranking: 19

How they fared: DNP

Upcoming: Districts at St. Joseph, vs. Portage Northern on March 25

20 Byron Center (D1, 12-2, 6-0 OK White) 

Previous ranking: 20

How they fared: Beat Grand Rapids Forest Hills Central, 65-42.

Upcoming: Districts at Wyoming.

21 Farmington Hills Mercy (D1,12-3, 4-1 CHSL Central)

Previous ranking: 22

How they fared: Beat Warren Regina, 50-19; beat No. 21 Birmingham Marian, 43-39.

Upcoming: Districts at Novi, vs. Novi on March 24

22 Grosse Pointe South (D1, 13-3, 8-2 MAC Red)

Previous ranking: 23

How they fared: Beat Sterling Heights Stevenson, 63-22; beat Utica, 58-25

Upcoming: Districts at Hamtramck, vs. Warren Woods Tower on March 24

23 L’Anse Creuse North (15-0, 10-0 MAC White)

Previous ranking: 24

How they fared: Beat Macomb Dakota, 60-49; beat No. 25 Grosse Pointe North, 47-32.

Upcoming: Districts at Macomb Dakota.

24 Flushing (13-2, 9-0 FML Stripes)

Previous ranking: HM

How they fared: Beat Fenton, 52-15; beat Corunna, 38-26.

Upcoming: Districts at Flushing, vs. Swartz Creek on March 24.

25 Birmingham Marian (D1, 10-5, 5-0 CHSL Central)

Previous ranking: 21

How they fared: Beat Macomb Lutheran North, 56-17; lost to No. 22 Farmington Hills Mercy, 43-39.

Upcoming: Districts at Waterford Mott.

———

Dropped out: No. 25 Grosse Pointe North (12-3, 9-1 MAC Red)

———

Honorable mentions:

D1: Ann Arbor Pioneer (11-2, 11-2 SEC Red); Haslett (13-2, 10-0 CAAC Red); Brighton (13-3, 11-3 KLAA West); Port Huron (D1, 10-4, 7-3 MAC Red); Detroit Cass Tech (10-2, 6-0 PSL East); Rochester Hills Stoney Creek (13-1,  6-1 OAA White); Battle Creek Lakeview (11-1, 5-1 SMAC-East); Midland (11-2, 9-2 SVL)

D2/3/4: Portland (D2, 13-2, 6-0 CAAC White); Bay City John Glenn (D2, 13-2, 10-2 TVC-8); Buchanan (D2, 11-0, 6-0 BCS Red); Cadillac (D2, 12-1, 8-1 BNC); Montague (D2, 15-0, 14-0 West Michigan); Chelsea (D2, 11-2, 8-0 SEC White); Parma Western (D2, 13-4, 13-0 Interstate 8); Newaygo (D2, 15-1, 14-0 CSAA Gold); Standish-Sterling (D2, 14-4, 9-0 TVC-10); Lake Fenton (D2, 11-1, 9-1 FML-Stars); Sault Ste. Marie (D2, 12-1, 7-0 Straits Area) | Adrian Lenawee Christian (D3,11-3); Maple City Glen Lake (D3, 15-0, 12-0 NW); McBain (D3, 12-0, 4-0 Highland); Menominee (D3, 11-0, 7-0 GNUP); Kalamazoo Hackett (D3, 13-0, 11-0 SAC Valley); Lake City (D3, 11-1, 7-0 Highland); Elk Rapids (D3, 14-1, 13-0 LMC); Rochester Hills Lutheran Northwest (D3, 11-1, 8-1 MIAC Blue); Reese (12-1, 11-0 GTC-West); Calumet (15-0, 8-0 WestPAC) | Carney-Nadeau (D4, 17-0); Hillsdale Academy (D4, 12-1, 8-0 SCAA East); Saginaw Nouvel (D4, 14-1, 8-1 TVC-10); Kingston (D4, 12-1, 8-0 NCTL-Stars); Fowler (D4, 9-4, 7-0 CMAC); Plymouth Christian (D4, 10-3, 8-1 MIAC Blue); Athens (D4, 14-1, 8-0 SCAA West); Waterford Our Lady of the Lakes (D4, 8-3, 3-0 CHSL Intersectional 1); Bellaire (D4, 12-3, 7-1 Ski Valley); Gaylord St. Mary (D4, 11-3, 7-1 Ski Valley)