Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Michigan boys basketball rankings for Week 13: New Haven is the new No. 1 in D2, Muskegon, Martin, Michigan Center join top 10s

By: TJ Kelley, February 19, 2019, 5:30 pm

League and Conference championships are being decided this past and current week which has caused a shaking up in Division 1 and the top of Division 2. New Haven is the new No. 1 in Division 2, Beecher holds the top spot in Division 3, and undefeated Bellevue remains No. 1 in Division 4 for the third week in a row.

 

DIVISION 1

1. University of Detroit-Jesuit (17-2, 8-0 No. 1 CHSL-Central Champion) — Remains No. 1 in Division 1, 54-42 CHSL quarterfinal win over Birmingham Brother Rice; 46-38 Feb. 13 CHSL semi win vs. Orchard Lake St. Mary’s, 63-54 Feb. 16 CHSL Championship win vs. Detroit Catholic Central; Feb. 21 vs. D1 No. 5 Detroit Cass Tech at the University of Detroit-Mercy’s Calihan Hall in Operation Friendship.

 

2. Flint Carman-Ainsworth (15-2, 9-1 No. 1 SVL-Blue) — Remains No. 2 in D1 ; 52-41 Feb. 14 win at Flint Powers, 76-38 Feb. 18 win vs. Davison; Feb. 19 vs. Fenton.

 

3. Clarkston (15-2, 10-0 No. 1 OAA-Red) — Remains No. 3 in D1 , Feb. 19 vs. Oak Park, Feb. 21 at Bloomfield Hills.

 

4. Forest Hills Northern (18-0, 10-0 No. 1 OK-White) — Former No. 5 in D1; 76-60 Feb. 12 win vs. Grand Rapids Ottawa Hills; Feb. 19 at Forest Hills Central, Feb. 22 at Grand Rapids Northview (No. 2 OK-White 9-1).

 

5. Okemos (17-1, 11-0 No. 1 CAAC-Blue) — Former No. 7 in D1, 55-53 Feb. 15 win vs. Lansing Everett; Feb. 19 at Haslett, Feb. 22 vs. DeWitt.

 

6. Detroit Cass Tech (14-4, 9-1 No. 1 DPS-Central) — Former No. 8 in D1; 70-52 Feb. 12 win vs. D3 No. 7 Detroit in the DPS Semifinals, 80-56 Feb. 15 DPS Championship win vs. Detroit Renaissance.

 

7. Canton (18-1, 14-0 No. 1 KLAA-West) — Former No. 9 in D1, 46-44 Feb. 8 win vs. Howell; Feb. 12 at Howell, 75-62 Feb. 13 win at Plymouth, 78-41 Feb. 15 win vs. Salem, 80-51 Feb. 18 win vs. Belleville; Feb. 21 vs. Howell in the KLAA Championship.

 

8. Novi Detroit Catholic Central (13-4, 6-2 No. 2 CHSL-Central) — Former No. 6 in D1, 74-58 Feb. 13 win vs. Detroit Loyola in the CHSL semifinals, 63-54 Feb. 16 CHSL Championship loss to D1 No. 1 UD-Jesuit; Feb. 19 at Dearborn Divine Child, Feb. 22 vs. Detroit Renaissance at the University of Detroit-Mercy’s Calihan Hall in Operation Friendship.

 

9. Mt. Pleasant (17-0, 12-0 No. 1 Saginaw Valley League-Red) — Former No. 9 in D1, 70-67 Feb. 15 win vs. Saginaw, 57-54 OT Feb. 18 vs. Midland; Feb. 19 at Midland Dow, Feb. 21 TBD

 

10. Muskegon (15-3, 9-1 No. 1 OK-Black) — Previously unranked, 66-59 Feb. 16 win vs. Kalamazoo Central; Feb. 19 at Muskegon Mona Shores, Feb. 22 vs. Fruitport.

 

DROPPED OUT:

Detroit King (15-4, 9-1 No. 2 DPS-Central) — Former No. 4 in D1 ; 55-46 Feb. 12 loss vs. Detroit Renaissance at Cass Tech in the DPS semifinals, 56-44 Feb. 17 loss to Ann Arbor Pioneer; Feb. 21 at D3 No. 7 Detroit Edison P.S.A.

 

D1 BUBBLE:

Roseville (15-3), Mattawan (15-0), Ann Arbor Pioneer (16-2), Oxford (17-1), Saginaw (15-3), Detroit Renaissance (15-4), Chelsea (15-3).

 

DIVISION 2

1. New Haven (18-1, 10-0 No. 1 MAC-White) — Former No. 3 in D2 , 67-50 Feb. 12 win vs Sterling Heights Stevenson in MAC Red-White semifinal, 64-55 Feb. 16 MAC Red-White Championship win over Roseville; Feb. 20 vs. D3 No. 7 DEPSA.

 

2. Williamston (16-1, 8-0 No. 1 CAAC-Red) — Remains No. 2 in D2 , 59-30 Feb. 15 win vs. Haslett; Feb. 19 vs. Lansing Everett, Feb. 22 vs. Mason.

 

3. Benton Harbor (18-1) — Former No. 4 in Division 2, 72-62 Feb. 16 win vs. former D2 No. 1 River Rouge, 69-45 Feb. 18 win vs. Grand Rapids Homeschoolers; Feb. 22 at Ypsi Arbor Prep.

 

4. River Rouge (15-2, 8-0 No. 1 MMAC-Blue) — Former No. 1 in D2 ; 72-62 Feb. 16 loss at former D2 No. 4 Benton Harbor; Feb. 20 at Hamtramck, Feb. 22 vs. Romulus.

 

5. Bridgeport (18-0, 9-0 No. 1 Tri-Valley Conference-East) — Remains No. 5 in D2; 76-36 Feb. 14 win vs. Birch Run, 64-53 win vs. Bay City Central; Feb. 19 vs. Flint Burton-Atherton, Feb. 22 at Carrollton.

 

6. Harper Woods Chandler Park Academy (17-0, 10-0 No. 1 Charter School Conference) — Remains No. 6 in D2 , 76-51 Feb. 13 win vs. Old Redford in the CSC semifinals, 74-46 Feb. 15 CSC Championship final win vs. Southfield Bradford Academy; Feb. 19 vs. Taylor.

 

7. Pontiac (17-1, 11-1 No. 2 OAA-Blue) — Remain No. 7 in D2, 76-39 Feb. 15 win at Hazel Park; Feb. 19 vs. Oxford, Feb. 21 vs. Birmingham Seaholm.

 

8. Grand Rapids South Christian (15-3, 9-1 tied No. 1 OK-Gold) — Remains No. 8 in D2, 75-48 Feb. 12 win vs. Grand Rapids Covenant Christian, 68-27 Feb. 15 win vs. Thornapple-Kellogg; Feb. 19 vs. Wayland, Feb. 22 vs. Forest Hills Eastern.

 

9. Grand Rapids Catholic Central (15-2, 9-0 No. 1 OK-Blue) — Remains No. 9 in D2, 93-51 Feb. 13 win vs. Coopersville (No. 3 OK-Blue), 77-56 Feb. 14 win vs. Allendale (No. 2 OK-Blue); Feb. 19 at Sparta, Feb. 20 at Comstock Park, Feb. 22 at Spring Lake

 

10. Otsego (19-0, 8-0 No. 1 Wolverine Conference-North) — Remains No. 10 in D2, 68-58 Feb. 15 win vs. Paw Paw; 63-53 Feb. 18 win at Battle Creek Pennfield

 

D2 BUBBLE

Hudsonville Unity Christian (16-2), Holland Christian (14-4).

 

DIVISION 3

1. Flint Beecher (17-2, 9-0 GAC-Red) — Remains No. 1 in Division 3, 81-57 Feb. 15 at Flint Hamady; Feb. 22 vs. Corunna.

 

2. Hanover-Horton (16-1, 12-0 No. 1 Cascades Conference) — Remains No. 2 in D3, 43-40 Feb. 14 at Grass Lake; Feb. 19 at Ypsilanti Lincoln, Feb. 21 vs. East Jackson, Feb. 22 at Napoleon.

 

3. Pewamo-Westphalia (18-0, 14-0 No. 1 CMAC) — Remains No. 3 in D3, 75-37 Feb. 15 win at Saranac; Feb. 19 vs. Fowler, Feb. 22 vs. Bath

 

4. Iron Mountain (17-0, 7-0 No. 1 PAC-Iron) — Remains No. 4 in D3, 82-36 Feb. 15 at Hancock; Feb. 19 vs. Ishpeming, Feb. 21 at Houghton.

 

5. Maple City Glen Lake (14-2, 11-0 No. 1 NW Conference) — Remains No. 5 in D3, 49-37 Feb. 14 win vs. McBain, 75-34 Feb. 16 win vs. Benzie Central; Feb. 19 at Sutton’s Bay, Feb. 21 vs. Kingsley

 

6. Detroit Pershing (16-2, 10-0 No. 1 DPS-East) — Former No. 7 in D3, 70-52 Feb. 16 loss vs. D1 No. 5 Detroit Cass Tech in a DPS Semifinal.

 

7. Detroit Edison PSA (13-6) — Former No. 6 in D3, 80-48 Feb. 14 win vs. Detroit Mumford, 61-51 Feb. 18 win vs. University Prep; Feb. 20 at New Haven, Feb. 21 vs. Roseville.

 

8. Wyoming Potter’s House Christian (16-1, 7-0 No. 1 Alliance League) — Remains No. 8 in D3; 75-71 Feb. 13 win vs. former D3 No. 10 Kalamazoo Hackett, 64-37 Feb. 15 win at Grand Rapids West Michigan Aviation Academy; Feb. 19 at Martin, Feb. 22 at Kentwood Grand River Prep.

 

9. Unionville-Sebewaing (16-0, 10-0 No. 1 Greater Thumb Conference-West) — Remain D3 No. 9, 66-16 Feb. 15 win vs. Elkton-Pigeon-Bay Port Lake, 54-40 Feb. 18 win vs. Caro; Feb. 20 at Vassar, Feb. 22 vs. Bad Axe.

 

10. Michigan Center (16-2, 11-2 No. 2 Cascades Conference) — Previously unranked, 83-47 Feb. 18 win vs. East Jackson; Feb. 20 vs. Homer, Feb. 21 at Vandercook Lake.

 

DROPPED OUT

Kalamazoo Hackett (15-3, 10-0 No. 1 SWAC-Valley) — Former No. 9 in D3 , 71-52 Feb. 13 loss at D3 No. 8 Wyoming Potter’s House, 60-57 Feb. 15 win vs. Constantine, 90-46 Feb. 18 win vs. Kalamazoo Phoenix; Feb. 19 vs. Lawton, Feb. 22 at Kalamazoo Christian.

 

D3 BUBBLE

Schoolcraft (15-3), Quincy (15-2), Saginaw Valley Lutheran (16-2), Carson City Crystal (16-2), Monroe St. Mary’s CC (14-3), McBain (14-3).

 

DIVISION 4

1. Bellevue (16-0, 13-0 No. 1 SCAA-West) — Remains No. 1 in Division 4, 58-42 Feb. 15 win vs. Climax-Scotts; Feb. 19 at Climax-Scotts, Feb. 22 at Athens.

 

2. Brimley (18-0, 8-0 No. 1 Eastern UP Athletic Conference) — Remains No. 2 in D4 , 74-68 Feb. 15 win at Pickford; Feb. 19 vs. Harbor Springs Harbor Light Christian, Feb. 21 at Sault Ste. Marie.

 

3. Southfield Christian (14-6, 10-0 No. 1 tied MIAC-Blue) — Remains No. 3, 82-56 Feb. 15 win vs. Plymouth Christian.

 

4. Howardsville Christian (16-1, 10-0 No. 1 BCS-White) — Remains No. 4 in D4, 94-36 Feb. 16 win vs. Kalamazoo Phoenix; Feb. 19 vs. Covert, Feb. 22 vs. New Buffalo, Feb. 23 vs. Lawrence.

 

5. Pittsford (16-2, 15-1 No. 1 SCAA-East) — Remains No. 5 in D4, 31-30 Feb. 14 win vs. Camden-Frontier, 43-40 Feb. 15 win at Hillsdale Academy; Feb. 19 at Sand Creek, Feb. 22 vs. Jackson Christian.

 

6. Wyoming Tri-Unity (15-3, 7-1 No. 2 Alliance League) — Remains No. 6 in D4, 79-27 Feb. 14 win vs. Holland Black River, 47-33 Feb. 15 win vs. Grand Rapids Covenant Christian53-21 Feb. 18 win at Grand Rapids West Michigan Aviation Academy; Feb. 19 vs. Fennville, Feb. 22 vs. Muskegon Oakridge.

 

7. Pellston (16-2, 12-2 No. 1 Ski Valley Conference) — Former No. 10; Feb. 12 at Gaylord St. Mary, 52-45 Feb. 14 win vs. Bellaire, 68-46 Feb. 16 win vs. Central Lake; Feb. 19 at Onaway, Feb. 21 at Gaylord St. Mary.

 

8. Adrian Lenawee Christian (13-4) — Remain No. 8 in D4, 59-44 Feb. 14 win vs. Ann Arbor Gabriel Richard, 91-35 Feb. 16 win vs. Brighton Livingston Christian, 64-53 Feb. 18 loss vs. Monroe St. Mary’s CC; Feb. 20 at Hillsdale Academy, Feb. 22 vs. Hillsdale.

 

9. Camden-Frontier (15-4, 14-2 No. 2 SCAA-East) — Remains No. 9 in D4, 31-30 Feb. 14 loss at D4 No. 5 Pittsford, 60-33 Feb. 15 win vs. Jackson Christian; Feb. 20 vs. Athens

 

10. Martin (13-2, 6-2 No. 2 Southwest Athletic Conference-Lakeshore) — Previously unranked, 52-47 Feb. 15 win at Fennville, 61-58 Feb. 16 win vs. Grand Rapids West Michigan Aviation Academy; Feb. 19 vs. D3 No. 8 Wyoming Potter’s House, Feb. 22 at Gobles.

 

DROPPED OUT

Athens (14-3, 11-3 No. 2 SCAA-West) — Former No. 4 in D4 , 74-49 Feb. 15 win at Colon, 53-51 Feb. 16 loss vs. Battle Creek St. Phillip; Feb. 19 at Waldron, Feb. 20 at Camden-Frontier, Feb. 22 vs. D4 No. 1 Bellevue

 

D4 BUBBLE

Frankfort (14-4)