Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Michigan boys basketball rankings for Week 14: U-D Jesuit, New Haven and Flint Beecher finish regular season as No. 1s, joined in D4 by new No. 1 Brimley

By: TJ Kelley, February 25, 2019, 12:10 pm

The season’s final team rankings are in and Brimley is the new No. 1 in Division 4 while Divisions 1-3 remain stable with a few shake ups for teams ranked in each of the divisions’ 5-10 slots.

(For district pairings, CLICK HERE.)

—————

DIVISION 1

1. University of Detroit-Jesuit (18-2, 8-0 CHSL-Central champion) — Remains No. 1 in Division 1, 74-59 Feb 21 win vs. D1 No. 5 Detroit Cass Tech in Operation Friendship.

 

2. Flint Carman-Ainsworth (17-2, 9-1 SVL League champion) — Remains No. 2 in D1 ; 56-44 Feb 22 win vs. Mt. Pleasant in the SVL championship.

 

3. Clarkston (17-2, 12-0 OAA-Red League champion) — Remains No. 3 in D1 , 77-43 Feb 19 win vs. Oak Park, 48-35 Feb 21 win at Bloomfield Hills.

 

4. Forest Hills Northern (20-0, 10-0 OK-White champion) — Remains No. 4 in D1 ; 73-43 Feb 19 win at Forest Hills Central, 60-46 Feb 22 win at Grand Rapids Northview.

 

5. Canton (19-1, 14-0 KLAA champion) — Former No. 7 in D1, 78-58 Feb 21 win vs. Howell in the KLAA championship.

 

6. Muskegon (17-3, 9-1 No. 1 OK-Black champion) Former No. 10 in D1, 77-42 Feb 19 win at Muskegon Mona Shores, 64-38 Feb 22 win vs. Fruitport.

 

7. Detroit Cass Tech (14-5, 9-1 Detroit Public School League champion) — Former No. 6 in D1; 71-59 Feb 21 loss vs. D1 No. 1 U-D Jesuit.

 

8. Ann Arbor Pioneer (18-2, 10-0 SEC-Red champion) — Previously unranked, 80-41 Feb 19 win vs. Temperance-Bedford.

 

9. Okemos (18-2, 12-0 No. 1 CAAC-Blue) — Former No. 5 in D1, 63-51 Feb 19 loss at Haslett, 56-41 Feb 22 win vs. Dewitt.

 

10. Mt. Pleasant (18-1, 12-0 Saginaw Valley League runner-up) — Former No. 9 in D1, 66-60 Feb 19 win at Midland Dow, 56-44 Feb 22 loss at D1 No. 2 Flint Carman-Ainsworth.

 

DROPPED OUT

Novi Detroit Catholic Central (13-6, 6-2 CHSL-Central runner-up) — Former No. 8 in D1, 45-42 Feb 19 loss at Dearborn Divine Child, 64-55 Feb 22 loss vs. Detroit Renaissance in Operation Friendship.

—————

DIVISION 2

1. New Haven (19-1, 10-0 No. 1 MAC champion) — Remains No. 1 in D2 , 74-58 Feb 20 win vs. D3 No. 7 DEPSA.

 

2. Williamston (19-1, 10-0 No. 1 CAAC-Red champion) — Remains No. 2 in D2 , 71-66 Feb 19 win vs. Lansing Everett, 60-55 Feb 22 win vs. Mason.

 

3. Benton Harbor (19-1) — Remains No. 3 in Division 2, 84-72 Feb 22 win at Ypsi Arbor Prep.

 

4. River Rouge (17-2, 8-0 No. 1 MMAC-Blue champion) — Remains No. 4 in D2 ; 51-46 Feb 20 win at Hamtramck, 75-48 Feb 22 win vs. Romulus.

 

5. Bridgeport (20-0, 10-0 Tri-Valley Conference-East champion) — Remains No. 5 in D2; 74-62 Feb 19 win vs. Flint Burton-Atherton, 55-24 Feb 22 win at Carrollton.

 

6. Harper Woods Chandler Park Academy (17-0, 10-0 No. 1 Charter School Conference) — Remains No. 6 in D2.

 

7. Pontiac (18-2, 11-1 No. 2 OAA-Blue runner-up) — Remains No. 7 in D2, 79-36 Feb 19 vs. Oxford, 64-47 Feb 21 win vs. Birmingham Seaholm.

 

8. Grand Rapids South Christian (17-3, 11-1 No. 1 OK-Gold champion) — Remains No. 8 in D2, 58-42 Feb 19 win vs. Wayland,75-57 Feb 22 win vs. Forest Hills Eastern.

 

9. Grand Rapids Catholic Central (18-2, 12-0 OK-Blue champion) — Remains No. 9 in D2 , 73-26 Feb 19 win at Sparta, 71-34 Feb 20 win at Comstock Park, 87-43 Feb 22 win at Spring Lake.

 

10. Otsego (20-0, 8-0 Wolverine Conference-North champion) — Remains No. 10 in D2 , 75-61 Feb 21 win at Sturgis.

—————

DIVISION 3

1. Flint Beecher (18-2, 10 GAC-Red champion) — Remains No. 1 in Division 3, 60-37 Feb 22 win vs. Corunna.

 

2. Hanover-Horton (19-1, 14-0 Cascades Conference champion) — Remains No. 2 in D3, 78-73 Feb 19 win at Ypsilanti Lincoln, 88-32 Feb 21 win vs. East Jackson, 69-35 Feb 22 win at Napoleon.

 

3. Pewamo-Westphalia (20-0, 16-0 No. 1 CMAC) — Remains No. 3 in D3, 59-42 Feb 19 win vs. Fowler, 68-40 Feb 21 win vs. Bath.

 

4. Iron Mountain (20-0, 8-0 PAC-Iron champion) — Remains No. 4 in D3, 69-51 Feb 19 win vs. Ishpeming, 79-52 Feb 21 win at Houghton.

 

5. Maple City Glen Lake (18-2, 14-0 NW Conference champion) — Remains No. 5 in D3, 69-33 Feb 19 win at Sutton’s Bay,73-34 Feb 21 win vs. Kingsley.

 

6. Detroit Pershing (16-2, 10-0 No. 1 DPS-East) — Remains No. 6 in D3.

 

7. Detroit Edison PSA (13-7) — Remains No. 7 in D3, 74-48 Feb 20 loss at New Haven.

 

8. Wyoming Potter’s House Christian (18-1, 8-0 Alliance League champion) — Remains No. 8 in D3; 49-33 Feb 19 win at Martin, 85-50 Feb 22 win at Kentwood Grand River Prep.

 

9. Unionville-Sebewaing (18-0, 12-0 Greater Thumb Conference-West champion) — Remains D3 No. 9, 64-21 Feb 20 win at Vassar, 55-37 Feb 22 win vs. Bad Axe.

 

10. Michigan Center (18-2, 12-2 No. 2 Cascades Conference) — Remains No. 10 in D3, 80-38 Feb 20 win vs. Homer, 61-46 Feb 21 win at Vandercook Lake.

—————

DIVISION 4

1. Brimley (20-0, 8-0 Eastern UP Athletic Conference champion) — Former No. 2 in D4, 77-49 Feb 19 win vs. Harbor Springs Harbor Light Christian, 74-64 Feb 21 win at Sault Ste. Marie.

 

2. Southfield Christian (14-6, 10-0 MIAC-Blue champion) — Former No. 3 in D4.

 

3. Howardsville Christian (19-1, 10-0 BCS-White champion) — Former No. 4 in D4, 94-12 Feb 19 win vs. Covert, 93-44 Feb 22 win vs. New Buffalo, 85-32 Feb 23 win vs. Lawrence.

 

4. Pittsford (18-2, 16-1 SCAA-East champion) — Former No. 5 in D4, 66-42 Feb 19 win at Sand Creek, 70-53 Feb 22 win vs. Jackson Christian.

 

5. Bellevue (19-1, 16-1 SCAA-West champion) — Former No. 1 in Division 4, 60-37 Feb 19 win at Climax-Scotts, 55-48 Feb 22 loss at Athens.

 

6. Wyoming Tri-unity (17-3, 7-1 No. 2 Alliance League) — Remains No. 6 in D4, 67-36 Feb 19 win vs. Fennville, 62-49 Feb 22 win vs. Muskegon Oakridge.

 

7. Pellston (18-2, 14-2 Ski Valley Conference champion) — Remains No. 7; 92-66 Feb 19 win at Onaway, 54-39 Feb 21 win at Gaylord St. Mary.

 

8. Athens (17-3, 14-3 No. 2 SCAA-West) — Previously unranked, 73-18 Feb 19 win at Waldron, 63-51 Feb 20 win at Camden-Frontier, 55-48 Feb 22 win vs. former D4 No. 1 Bellevue.

 

9. Adrian Lenawee Christian (14-5) — Former No. 8 in D4, 59-26 Feb 20 win at Hillsdale Academy, 57-51 Feb 22 loss vs. Hillsdale.

 

10. Camden-Frontier (15-5, 12-2 No. 2 SCAA-East) — Former No. 9 in D4, 63-51 Feb 20 loss vs. Athens.

 

DROPPED OUT

Martin (13-2, 6-2 No. 2 Southwest Athletic Conference-Lakeshore) — Former No. 10 in D4, 49-33 Feb 19 loss vs. D3 No. 8 Wyoming Potter’s House, Feb 22 at Gobles.