Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Football

    FacebookTwitter


  • Michigan

Michigan division-by-division top 10 rankings after Week 3 of 2020 regular season

By: MATTHEW B. MOWERY, October 6, 2020, 1:26 pm

Monday, we gave you the top 25 teams in the state, regardless of division, as we have all season long. Now that the regular season is halfway through, here’s a look at where the teams stack up in their own playoff divisions:

———

Division 1

1 Davison (3-0, 2-0 SVL Red)

2 Belleville (3-0, 3-0 KLAA East)

3 Clarkston (3-0, 3-0 OAA Red)

4 Detroit Cass Tech (3-0, 2-0 PSL-1)

5 West Bloomfield (2-1, 2-1 OAA Red)

6 Saline (3-0, 3-0 SEC Red)

7 Macomb Dakota (2-1, 2-1 MAC Red)

8 Clinton Twp. Chippewa Valley (2-1, 2-1 MAC Red)

9 Sterling Heights Stevenson (2-1, 2-1 MAC Red)

10 Rockford (3-0, 3-0 OK Red)

10 Novi Detroit Catholic Central (3-0, 2-0 CHSL Central)

Honorable Mention:

Stoney Creek (3-0, 3-0 OAA White), Canton (3-0, 3-0 KLAA West), Lake Orion (2-0, 1-0 OAA Red), Grandville (3-0, 3-0 OK Red), Hudsonville (2-1, 2-1 OK Red)

———

RELATED: Michigan top 25 football rankings after Week 3 of 2020: There’s a new No. 1, after top-ranked West Bloomfield falls to No. 4 Clarkston 

———

Division 2

1 Muskegon Mona Shores (3-0, 3-0 OK Green)

2 Walled Lake Western (2-1, 2-0 LVC)

3 East Lansing (3-0, 1-0 CAAC Blue)

4 Birmingham Groves (2-1, 2-1 OAA White)

5 Portage Northern (3-0, 3-0 SMAC)

6 Midland (3-0, 3-0 SVL Blue)

7 Traverse City Central (3-0, 3-0 BNC)

8 Lowell (3-0, 3-0 OK White)

9 Fenton (3-0, 3-0 Flitn Metro Stripes)

10 Port Huron (3-0, 2-0 MAC Blue)

Honorable Mention:

Byron Center (3-0, 3-0 OK White), Livonia Churchill (3-0, 3-0 KLAA West), Wyandotte Roosevelt (3-0, 3-0 Downriver), Birmingham Seaholm (2-1, 2-1 OAA White), Midland Dow (3-0, 3-0 SVL Blue)

———

Division 3

1 Detroit King (2-1, 2-0 PSL-2)

2 Muskegon (2-1, 2-1 OK Green)

3 River Rouge (1-1)

4 DeWitt (3-0, 2-0 CAAC Blue)

5 Birmingham Brother Rice (2-1, 2-1 CHSL Central)

6 Chelsea (3-0, 2-0 SEC White)

7 Zeeland West (3-0, 3-0 OK Green)

8 New Boston Huron (3-0, 3-0 Huron)

9 East Grand Rapids (2-1, 2-1 OK White)

10 Riverview (3-0, 3-0 Huron)

Honorable Mention:

Gibraltar Carlson (3-0, 3-0 Downriver), Cedar Springs (2-1, 2-1 OK Gold), Parma Western (3-0, 3-0 Interstate 8), Eastpointe (3-0, 3-0 MAC Gold), St. Joseph (3-0, 3-0 SMAC).

———

Division 4

1 Birmingham Detroit Country Day (2-0)

2 Edwardsburg (3-0, 3-0 Wolverine)

3 North Branch (3-0, 2-0 BWAC)

4 Grand Rapids South Christian (3-0, 3-0 OK Gold)

5 Williamston (3-0, 3-0 CAAC Red)

6 Ortonville Brandon (3-0, 3-0 Flint Metro Stars)

7 Paw Paw (3-0, 3-0 Wolverine)

8 Pontiac Notre Dame Prep (2-1)

9 Hudsonville Unity Christian (3-0, 3-0 OK Blue)

10 Croswell-Lexington (2-1, 2-1 BWAC)

Honorable Mention:

Allendale (3-0, 3-0 OK Blue), Whitehall (3-0, 3-0 WMC), Madison Heights Lamphere (3-0, 3-0 MAC Bronze), Cadillac (2-1, 2-1 BNC), Goodrich (2-1, 2-1 Flint Metro Stars), Grand Rapids Forest Hills Eastern (2-1, 2-1 OK Gold)

———

Division 5

1 Grand Rapids Catholic Central (3-0, 3-0 OK Gold)

2 Frankenmuth (3-0, 1-0 TVC East)

3 Kingsley (3-0, 3-0 NMFC Legends)

4 Portland (2-1, 2-0 CAAC White)

5 Marine City (3-0, 3-0 MAC Silver)

6 Kalamazoo Hackett (3-0, 2-0 SWAC Lakeshore)

7 Lansing Catholic (2-1, 2-1 CAAC White)

8 Grand Rapids West Catholic (2-1, 2-1 OK Blue)

9 Olivet (3-0, 2-0 GLAC)

10 Reed City (3-0, 3-0 CSAA Gold)

Honorable Mention:

Detroit Denby (2-1, 1-1 PSL-2), Belding (3-0, 3-0 OK Silver), Hopkins (3-0, 2-0 OK Silver), Saginaw Swan Valley (2-1, 2-0 TVC Central), Freeland (2-1, 1-0 TVC Central).

———

Division 6

1 Montague (3-0, 3-0 WMC)

2 Muskegon Catholic Central (3-0, 1-0 Lakes 8)

3 Millington (3-0, 3-0 TVC-10-1)

4 Clare (3-0, 3-0 JPC)

5 Blissfield (3-0, 3-0 LCAA)

6 Warren Michigan Collegiate (3-0, 1-0 CSC East)

7 Montrose (2-1, 2-1 MMAC)

8 Buchanan (3-0, 2-0 BCS)

9 Gladstone (2-0, 0-0 GNUP)

10 Erie Mason (3-0, 3-0 Tri-County)

Honorable Mention:

Clinton (2-1, 2-1 LCAA), Kent City (3-0, 3-0 CSAA Silver), Sanford Meridian (2-1, 2-1 JPC), Maple City Glen Lake (2-1, 2-0 NMFC-Leaders), Manistee (3-0, 1-0 Lakes 8)

———

Division 7

1 Pewamo-Westphalia (3-0, 3-0 CMAC)

2 Detroit Loyola (3-0, 2-0 CHSL AA)

3 Schoolcraft (2-1, 1-0 SAC Valley)

4 Ithaca (3-0, 2-0 TVC-10-2)

5 New Lothrop (3-0, 3-0 MMAC)

6 Jackson Lumen Christi (2-1, 2-1 Interstate 8)

7 Grass Lake (3-0, 2-0 Cascades)

8 Oscoda (3-0, 1-0) NSL 

9 McBain (3-0, 3-0 Highland)

10 Charlevoix (3-0, 2-0 NMFC Leaders)

Honorable Mention: 

Elkton-Pigeon-Bay Port Laker (3-0, 3-0 GTC West), Lawton (3-0, 1-0 SAC Valley), Homer (3-0, 3-0 Big 8), Hemlock (3-0, 2-0 TVC-10-1), Sandusky (3-0, 2-0 GTC East), Cass City (3-0, 3-0 GTC West)

———

Division 8

1 Sand Creek (3-0, 3-0 Tri-County)

2 Mendon (3-0, 3-0 SW-10)

3 Fowler (3-0, 3-0 CMAC)

4 Addison (3-0, 2-0 Cascades)

5 Clarkston Everest Collegiate (3-0, 1-0 CHSL Intersectional 2)

6 Johannesburg-Lewiston (3-0, 1-0 NMFC-Legacy)

7 Reading (2-1, 1-1 Big 8)

8 Beal City (3-0, 3-0 Highland)

9 Flint Beecher (3-0, 2-0 GAC)

10 Saginaw Nouvel (3-0, 2-0 TVC-10-2)

Honorable Mention:

Iron Mountain (3-0, 2-0 West-PAC Copper), Auburn Hills Oakland Christian (3-0, 3-0 MIAC), Breckenridge (2-1, 2-0 MSAC), Royal Oak Shrine (3-0, 3-0 CHSL Intersectional 2), Centreville (3-0, 3-0 SW-10), Marlette (3-0, 1-0 GTC-East), West Iron County (3-0, 1-0 West-PAC Iron)