Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Softball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Michigan softball rankings for May 10, 2019: Clarkston still No. 1 in state, with Eaton Rapids (D2), Millington (D3) and Coleman (D4) taking other top slots

By: Matthew B. Mowery, May 10, 2019, 2:30 pm

Now that the weather has started — knock on wood — to turn a bit, and games are getting in with more regularity, it’s time to update the State Champs! list of the top softball teams in the state of Michigan. Rather than the top 25 list we did preseason, here are the top 10 in each division so far, along with honorable mentions to keep an eye on. (Note: Some of the results online were sketchy, so if you have a better record for someone, please pass it along.)

 

DIVISION 1 

1 Clarkston (17-1)

Only loss: Lake Orion (7-5)

Quality wins: South Lyon (6-5 and 13-12), Dundee (14-4), Tecumseh (14-3), New Boston Huron (9-2), Oxford (13-3, 19-7), Millington (6-5), Lake Orion (10-1)

 

2 Howell (14-1)

Only loss: Hartland (4-2)

Quality wins: Hartland (20-2), Brighton (10-1, 9-1), Walled Lake Northern (9-5). 

 

3 South Lyon (11-2-1) 

Losses: Clarkston (6-5 and 13-12), tie with WLN (5-5)

Quality wins: Chelsea (12-2, 10-5), Waterford Kettering (14-2, 6-3), Walled Lake Northern (6-1), Mattawan (7-1, 10-8)

 

4 Lake Orion (16-1)

Loss: Clarkston (10-1)

Quality wins: Clarkston (7-5), Milford (18-3), South Lyon East (5-1)

 

5 Hartland (15-3) 

Losses: Howell (20-2), Monroe (9-8), Eaton Rapids (12-0)

Quality wins: Howell (4-2), Canton (3-0, 5-1)

 

6 Bay City Western

 

7 Warren Regina 

 

8 Richland Gull Lake (18-3-1)

Losses: Mattawan (11-3, 12-1), Lowell (4-1)

Quality wins: Mattawan (5-0), Portage Central (5-4, 1-0)

 

9 Hudsonville (17-2) 

Losses: Jenison (8-4, 7-6)

Quality wins: Jenison (7-2), Caledonia (4-0, 16-0), Rockford (14-0, 20-0)

 

10 Walled Lake Northern (13-3-1) 

Losses: Howell (9-5), South Lyon (6-1), South Lyon East (7-5), tie with South Lyon (5-5).

Quality wins: Chippewa Valley (20-5, 16-5), Anchor Bay (10-9), Airport (10-4), South Lyon East (11-7).

 

HONORABLE MENTION: 

Romeo (12-2), Grandville (15-2), Allen Park (11-1), L’Anse Creuse (16-1), Anchor Bay (13-4), Caledonia (11-6), Grand Haven (14-2), Byron Center (18-2), Jenison (21-0), Canton (13-3).

 

 

———————————

 

DIVISION 2

1 Eaton Rapids (17-0)

Quality wins: DeWitt (12-0, 17-1), Freeland (7-1), Hartland (12-0), Millington (2-1), Brighton (8-5), South Lyon East (12-0, 7-4)

 

2 Escanaba (13-0)

Quality wins: Slinger (Wis.), 5-0; DeForest (Wis.), 6-0; Whitnal (Wis.), 12-1

 

3 Stevensville Lakeshore (18-5)

Losses: Edwardsburg (5-4),  Crown Point (9-1), Niles (6-5), St. Joseph (13-9).

Quality wins: St. Joseph (11-3), Byron Center (13-6), Portage Central (9-1, 10-7), Edwardsburg (11-3, 1-0), Caledonia (12-8).

 

4 Muskegon Oakridge (19-2)

Losses: Traverse City West (9-8), Allendale (2-0); 

Quality wins: Holton (14-0), Spring Lake (3-2)

 

5 Richmond (7-0)

Quality wins: North Branch (3-2, 5-3)

 

6 Spring Lake

Quality wins: Allendale (20-5)

 

7 Flat Rock (15-3)

Losses: Woodhaven (9-4), Carleton-Airport (4-3), Monroe (8-7)

Quality wins: Riverview (9-6), Monroe (2-1), Monroe St. Mary CC (2-0), New Boston Huron (3-1)

 

8 Allendale (22-3)

Losses: Fruitport (9-5), Spring Lake (20-5), Calvin Christian (11-10)

Quality wins: Muskegon Oakridge (2-0), Onaway (2-1)

 

9 Chelsea (17-4)

Losses: South Lyon (12-2, 10-5), Farmington (4-2), Tecumseh (8-6)

Quality wins: Tecumseh (8-3)

 

10 Edwardsburg (12-7)

Losses: Stevensville Lakeshore (1-0, 11-3), St. Joseph (6-3), Caledonia (2-1), Crown Point (7-2),  Niles (3-1), Vickburg (2-1)

Quality wins: Stevensville Lakeshore (5-4), Three Rivers (13-9, 6-4).

 

HONORABLE MENTION

Three Rivers (17-5), Tecumseh (14-4), Carleton Airport (12-6-1), Detroit Country Day (5-2), Essexville Garber (14-5), Freeland (11-5), New Boston Huron (9-7), North Branch (15-4), Jackson Northwest (16-1)

 

——————————

 

DIVISION 3

1 Millington (16-2)

Losses: Clarkston (6-5), Eaton Rapids (2-1)

Quality wins: Essexville Garber (10-0, 22-4), Traverse City West (17-1), Swan Valley (7-0, 6-2), Brighton (8-0).

 

2 Allen Park Cabrini (17-3)

Losses: Ann Arbor Gabriel Richard (6-5), Warren Regina (3-2), Unionville-Sebewaing Area (6-5)

Quality wins: Detroit Country Day (10-2), Warren Regina (4-3, 13-8), Ann Arbor Gabriel Richard (3-1), Farmington Hills Mercy (2-1, 11-0), Standish-Sterling (8-2)

 

3 Sanford Meridian (18-5)

Losses: Unionville-Sebewaing Area (6-4), Standish-Sterling (5-4)

Quality wins: Mt. Pleasant (13-1), Unionville-Sebewaing Area (15-11), Coleman (13-1, 11-1)

 

4 Dundee

Losses: New Boston Huron (12-6), Tecumseh (16-1)

 

5 Standish-Sterling (17-6)

Losses: Allen Park Cabrini (8-2), Freeland (5-1, 5-2), Essexville Garber (9-5, 7-3), Gladwin (11-9)

Quality wins: Sanford Meridian (5-4), Essexville Garber (8-0), Pinconning (2-0), Byron (12-2), New Lothrop (15-0, 8-1)

 

6 Clinton (12-7)

Losses: Sand Creek (6-5), Flat Rock (17-1, 7-6), Morenci (5-4), Adrian Madison (2-1), Milan (8-6), Dundee (7-2)

Quality wins: Dundee (7-4)

 

7 Gladstone (19-1)

Loss: Unionville-Sebewaing (1-0)

Quality wins: Ishpeming Westwood (9-2), Beaverton (6-2), Marquette (17-2, 17-7, 12-6, 18-3)

 

8 Schoolcraft (17-3)

Losses: Portage Central (13-12), Stevensville Lakeshore (8-7, 12-5) 

Quality wins: Kalamazoo Christian (11-1, 7-2), Vicksburg (11-6, 14-7), Coloma (15-4), Centreville (6-0, 7-3)

 

9 Napoleon (15-5)

Losses: Parma Western (11-7), Vandercook Lake (9-7), Manchester (9-8), Grass Lake (7-6), Quincy (9-1).

Quality wins: Manchester (8-2), Parma Western (10-1)

 

10 Centreville (17-4)

Losses: Bronson (6-5), Schoolcraft (7-3, 6-0), Adrian Madison (4-1)

 

 

HONORABLE MENTION

Monroe St. Mary CC (4-6-1), New Lothrop (14-5), Byron (7-4), Chesaning (12-2), Coloma, Pinconning, Stanton Central Montcalm (17-3), Wixom St. Catherine (16-1), Negaunee (11-3)

 

——————————

 

DIVISION 4

1 Coleman (14-2)

Losses: Sanford Meridian (11-1, 13-8)

Quality wins: Unionville-Sebewaing Area (6-0), Rogers City (11-1), Clare (7-2, 8-0)

 

Unionville-Sebewaing Area (12-4)

Losses: Coleman (6-0), Sanford Meridian (15-11), Caro (2-1), Rogers City (4-3)

Quality wins: Gladstone (1-0), Byron (10-5), Sanford Meridian (6-4)

 

3 Kalamazoo Christian (11-7)

Losses: Schoolcraft (11-1, 7-2), Mattawan (7-4), Portage Central (14-4), Parchment (7-5), Richland Gull Lake (5-0), Byron Center (8-0)

Quality wins: Stevensville Lakeshore (8-7), Lowell (5-1)

 

4 Ottawa Lake Whiteford (15-1)

Loss: Milan (6-3)

Quality wins: Milan (18-8), Adrian Madison (10-7, 4-1), Temperance Bedford (8-3, 10-4)

 

5 Holton (17-3)

Losses: Three Oaks River Valley (7-1), Beal City (4-1), Muskegon Oakridge (14-0)

Quality wins: Rogers City (7-5), Morley Stanwood (7-5, 15-0)

 

6 Rogers City (11-4) 

Losses: Holton (7-5), Coleman (11-1), New Baltimore Anchor Bay (8-7), Carleton-Airport (7-1)

Quality wins: Three Oaks River Valley (8-5), Unionville-Sebewaing (4-3), Livonia Stevenson (11-8)

 

7 Onaway (14-2)

Losses: Three Oaks River Valley (10-9), Allendale (2-1)

Quality wins: Beal City (12-5), Cheboygan (5-3, 16-1)

 

8 Three Oaks River Valley (12-5)

Losses: Bridgman (10-1, 8-4), Hartford (10-8), Rogers City (8-5), Niles Brandywine (2-0)

Quality wins: Onaway (10-9), Holton (7-1)

 

9 Fowler (16-2) 

Losses: St. Johns (6-4), Beal City (13-7)

Quality wins: Beal City (16-6), St. Johns (18-17), Lansing Everett (15-0), Portland St. Patrick (15-5, 11-1)

 

10 Beal City (9-4)

Losses: Beaverton (9-7), Frankfort (7-6), Onaway (12-5), Fowler (17-6)

Quality wins: Holton (4-1), Beaverton (7-1), Fowler (13-7)

 

HONORABLE MENTION

Charyl Stockwell (11-4), Indian River Inland Lakes, Rudyard (7-6), Bridgman, Allen Park Inter-City Baptist (7-1), Rochester Hills Lutheran Northwest (6-6)