Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

WEEK 3 RANKINGS: A trio of top-10 teams slide, while L’Anse Creuse North, Port Huron jump into girls basketball top 25

By: MATTHEW B. MOWERY, March 1, 2021, 6:00 am

Three top-10 teams slid a few spots after taking losses this week — the first of the season for both West Bloomfield and East Kentwood, while Renaissance rebounded from a loss to Port Huron to beat a stacked Wayne Memorial team — but none of those teams bear the nickname of Pioneers. 

The two Pioneers squads — Detroit Edison and East Grand Rapids — continue to motor along unbeaten, while Saline and Hartland have surged into the top five. 

While Edison still hasn’t lost in 55 games and counting (dating back to a Dec. 15, 2018 loss to a nationally ranked Columbus Africentric squad), and hasn’t lost to a Michigan team in 1,145 days (dating back to a 54-49 loss to Ypsilanti Arbor Prep on Jan. 11, 2018), those streaks sure were close to being snapped this past week, as Edison needed OT to get past then No. 18-ranked Farmington Hills Mercy by a point.

No. 15 Frankenmuth and No. 22 Bay City John Glenn needed two overtimes to separate, while L’Anse Creuse North has quietly put together a solid resume through eight games, necessitating a move to add them to the top 25. 

Here are the Week 3 rankings:

1 Detroit Edison (D2, 7-0)

Previous ranking: 1

How they fared: Beat No. 3 West Bloomfield, 62-53; beat No. 18 Farmington Hills Mercy, 48-47 (OT); beat Detroit Cass Tech, 70-35.

2 East Grand Rapids (D1, 9-0, 7-0 OK White)

Previous ranking: 2

How they fared: beat Lowell, 79-59; beat Grand Rapids Forest Hills Central, 75-42; beat HM Grand Rapids Christian, 73-43. 

3 Saline (D1, 7-0, 6-0 SEC Red)

Previous ranking: 6

How they fared: Beat Ann Arbor Pioneer, 58-34; beat Ann Arbor Huron, 70-33; beat Ypsilanti Community, 69-31.

4 West Bloomfield (D1, 6-1, 4-0 OAA Red)

Previous ranking: 3

How they fared: Lost to No. 1 Detroit Edison, 62-53; beat Birmingham Groves, 75-51.

5 Hartland (D1, 8-0, 8-0 KLAA West)

Previous ranking: 8

How they fared: Beat Northville, 59-38; beat Novi, 51-28; beat Howell, 48-28.

6 Hudsonville (D1, 8-1, 7-0 OK Red)

Previous ranking: 9

How they fared: Beat No. 4 East Kentwood, 56-52; beat Grand Haven, 65-29; beat Rockford, 57-42.

7 Detroit Renaissance (D1, 5-3)

Previous ranking: 5

How they fared: Lost to HM Port Huron, 61-56; beat Redford Westfield Prep, 79-76; beat No. 7 Wayne Memorial, 73-65.

8 East Kentwood (D1, 6-1, 6-1 OK Red)

Previous ranking: 4

How they fared: Lost to No. 9 Hudsonville, 56-52; beat Jenison, 68-30; beat Grand Haven, 54-43. 

9 East Lansing (D1, 5-0, 3-0 CAAC Blue)

Previous ranking: 10

How they fared: Beat HM DeWitt, 51-37; beat Grand Ledge, 72-51; beat HM Parma Western, 65-50.

10 Wayne Memorial (D1, 8-1, 8-0 KLAA East)

Previous ranking: 7

How they fared: Beat Belleville, 84-25; beat Livonia Stevenson, 70-39; lost to No. 5 Detroit Renaissance, 73-65.

11 Midland Dow (D1, 9-0, 7-0 SVL)

Previous ranking: 12

How they fared: Beat Flint Carman-Ainsworth, 44-39; beat Flint Powers, 55-19; beat Mt. Pleasant, 59-38.

12 Grass Lake (D3, 8-1, 5-0 Cascades)

Previous ranking: 13

How they fared: Beat Addison, 75-5; beat HM Brooklyn Columbia Central, 59-42; beat East Jackson, 60-10.

13 Ypsilanti Arbor Prep (D3, 7-1)

Previous ranking: 14

How they fared: Beat No. 24 Harper Woods Chandler Park Academy, 83-77; beat Ecorse, 78-25; beat HM Chelsea, 75-42.

14 Birmingham Marian (D1, 5-2, 3-0 CHSL Central)

Previous ranking: 11

How they fared: Lost to No. 24 Harper Woods Chandler Park Academy, 77-58; beat Madison Heights Bishop Foley, 72-51; beat Warren Regina, 52-32. 

15 Frankenmuth (D2, 8-0, 7-0 TVC-8)

Previous ranking: 15

How they fared: Beat No. 22 Bay City John Glenn, 53-50 (2OT); beat Alma, 58-28; beat Essexville Garber, 69-43.

16 Kent City (D3, 9-0, 4-0 CSAA Silver)

Previous ranking: 16

How they fared: Beat Hopkins, 84-29; beat White Cloud, 54-14; beat Grand Rapids Covenant Christian, 56-36.

17 Grand Rapids West Catholic (D2, 7-0, 7-0 OK Blue)

Previous ranking: 19

How they fared: Beat Coopersville, 69-10; beat Holland Christian, 64-20; beat Hamilton, 71-35.

18 Byron (D3, 9-0, 3-0 MMAC)

Previous ranking: 20

How they fared: Beat Morrice, 63-19; beat Ovid-Elsie, 55-36; beat Imlay City, 59-42. 

19 Kalamazoo Central (D1, 5-1, 4-0 SMAC)

Previous ranking: 21

How they fared: Beat Stevensville Lakeshore, 76-17; beat Richland Gull Lake, 44-34; beat Kalamazoo Loy Norrix, 86-11.

20 Grosse Pointe South (D1, 7-2, 4-1 MAC Red)

Previous ranking: 17

How they fared: Beat Utica Eisenhower, 61-36; beat Port Huron Northern, 65-45; lost to Macomb L’Anse Creuse North, 59-49. 

21 Farmington Hills Mercy (D1, 4-3, 2-2 CHSL Central)

Previous ranking: 18

How they fared: Lost to No. 1 Detroit Edison, 48-47 (OT); beat Macomb Lutheran North, 60-26; beat Southfield A&T, 75-63.

22 Byron Center (D1, 7-1, 5-1 OK White) 

Previous ranking: 23

How they fared: Beat Grand Rapids Forest Hills Central, 62-48; beat Grand Rapids Northview, 64-8; beat Greenville, 50-26.

23 Harper Woods Chandler Park Academy (D2, 7-2)

Previous ranking: 24

How they fared: Beat No. 11 Birmingham Marian, 77-58; lost to No. 14 Ypsilanti Arbor Prep, 83-77.

24 L’Anse Creuse North (8-0, 5-0 MAC White)

Previous ranking: HM

How they fared: Beat Utica Ford, 61-47; beat Sterling Heights Stevenson, 48-15; beat No. 17 Grosse Pointe South, 59-49. 

T25 Bay City John Glenn (D2, 8-1, 6-1 TVC-8)

Previous ranking: 22

How they fared: Lost to No. 15 Frankenmuth, 53-50 (2OT); beat Bridgeport, 63-19; beat Swan Valley, 1-0 (forfeit). 

T25 Port Huron (D1, 5-3, 3-2 MAC Red) 

Previous ranking: HM

How they fared: Beat No. 5 Detroit Renaissance, 61-56; beat Macomb Dakota, 34-29; beat Utica Eisenhower, 46-24.

———

Dropped out: Temperance Bedford (7-2, 5-2 SEC Red)

———

Honorable mentions:

D1:  Grosse Pointe North (6-1, 6-0 MAC Red); South Lyon East (6-2, 5-0 LVC); Haslett (7-0, 6-0 CAAC Red); Howell (6-2, 6-2 KLAA West); Midland (7-1, 6-1 SVL); Clarkston (7-1, 3-1 OAA Red)

D2/3/4: Big Rapids (D2, 8-1, 6-0 CSAA Gold); Parma Western (D2, 7-1, 7-0 Interstate 8); Sault Ste. Marie (D2, 7-0, 5-0 Straits Area); Cadillac (D2, 6-0, 5-0 BNC); Standish-Sterling (D2, 7-2, 6-0 TVC-10); Chelsea (D2, 5-2, 4-0 SEC White); Onsted (D2, 8-1, 7-1 LCAA); Corunna (D2, 6-0, 5-2 FML Stars); Williamston (D2, 6-1, 5-1 CAAC Red); Buchanan (D2, 5-0, 4-0 BCS Red) | Adrian Lenawee Christian (D3, 6-1); McBain (D3, 7-0, 2-0 Highland); Michigan Center (D3, 6-1, 6-0 Cascades); Lake City (D3, 6-0, 6-0 Highland); Rochester Hills Lutheran Northwest (D3, 6-0, 4-0 MIAC Blue); Maple City Glen Lake (D3, 7-0, 5-0 NW); Brooklyn Columbia Central (D3, 6-2, 5-0 LCAA); Elk Rapids (D3, 9-0, 8-0 LMC); Menominee (D3, 6-0, 5-0 GNUP) | Saginaw Nouvel (D4, 8-0, 3-0 TVC-10); Ewen Trout Creek (D4, 9-0, 5-0 Copper Mtn.-Porcupine); Fowler (D4, 5-2, 4-0 CMAC); Plymouth Christian (D4, 6-2, 5-0 MIAC Blue); Kingston (D4, 7-1, 4-0 NCTL-Stars); Waterford Our Lady of the Lakes (D4, 5-2, 2-0 CHSL Intersectional 1); Gaylord St. Mary (7-1, 6-1 Ski Valley); Athens (6-0, 2-0 SCAA West)