Michigan and Indiana High School Sports Rankings

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

WEEK 5 RANKINGS: Losses to top-ranked teams open door for Midland Dow to crack top 10; Grosse Pointe North joins girls basketball top 25

By: MATTHEW B. MOWERY, March 15, 2021, 6:58 am

It’s been hard to hold on to a top-10 spot in recent weeks, as the top teams — with the exception of Detroit Edison, of course — have taken a few hits. The Pioneers knocked off a trio of top-15 teams in the last seven days, further solidifying what’s a foregone conclusion: That there’s a No. 1 squad, and then some separation to the rest. West Bloomfield and East Grand Rapids both fell victim to Edison, while Saline took its first loss at the hands of Temperance Bedford. Those losses opened the door for a Midland Dow team — coming off wins over cross-town rival Midland and a previously unbeaten Frankenmuth squad — to crack the top 10. While the MPR may be locked in, in terms of seeding for the districts, we’ve still got one more week of jockeying for position in the final top 25, before the playoffs start a week from today.

——————————

To see the girls basketball district pairings, click the links below:

[DIVISION 1] [DIVISION 2] [DIVISION 3] [DIVISION 4]

——————————

Here are the rankings for Week 5:

1 Detroit Edison (D2, 10-0)

Previous ranking: 1

How they fared: Beat No. 3 West Bloomfield, 69-41; beat No. 13 Ypsilanti Arbor Prep, 62-35; beat No. 6 East Grand Rapids, 64-43.

Upcoming: at Port Huron Friday.

2 Hartland (D1, 13-0, 13-0 KLAA West)

Previous ranking: 4

How they fared: Beat Plymouth, 53-29; beat Novi, 47-29.

Upcoming: vs. Salem Tuesday, KLAA crossover, at Grand Blanc Friday.

3 Grass Lake (D3, 11-1, 6-0 Cascades)

Previous ranking: 5

How they fared: DNP

Upcoming: at East Jackson Tuesday, vs. Michigan Center Thursday, at Michigan Center Saturday.

4 Hudsonville (D1, 14-1, 12-0 OK Red)

Previous ranking: 7

How they fared: Beat Grandville, 68-20; beat Caledonia, 64-22; beat No. 9 East Kentwood, 65-50.

Upcoming: at Grand Haven Tuesday, at Rockford Thursday.

5 East Lansing (D1, 10-0, 4-0 CAAC Blue)

Previous ranking: 8

How they fared: Beat St. Johns, 65-39; beat Lansing Waverly, 94-22.

Upcoming: CAAC Blue tournament

6 Saline (D1, 12-1, 10-1 SEC Red)

Previous ranking: 2

How they fared: Beat Ypsilanti Community, 55-14; beat Ypsilanti Lincoln, 62-25, lost to Temperance Bedford, 48-36

Upcoming: at Ann Arbor Pioneer Monday, vs. Ann Arbor Huron Thursday, at Ann Arbor Skyline Saturday.

7 Midland Dow (D1, 15-0, 10-0 SVL)

Previous ranking: 11

How they fared: Beat Bay City Central, 65-35; beat HM Midland, 45-33; beat No. 14 Frankenmuth, 50-44.

Upcoming: vs. Grand Blanc Tuesday, at Davison Thursday.

8 East Grand Rapids (D1, 11-2, 3-1 OK White)

Previous ranking: 6

How they fared: Beat Grand Rapids Forest Hills Northern, 76-28; lost to No. 1 Detroit Edison, 64-43.

Upcoming: vs. Lowell Tuesday, at Grand Rapids Forest Hills Central Thursday, vs. Kent City Friday

9 Wayne Memorial (D1, 11-1, 11-0 KLAA East)

Previous ranking: 10

How they fared: Beat Livonia Stevenson, 66-56.

Upcoming: at Livonia Franklin Tuesday.

10 West Bloomfield (D1, 9-3, 7-0 OAA Red)

Previous ranking: 3

How they fared: Lost to No. 22 Harper Woods Chandler Park Academy, 78-79; lost to No. 1 Detroit Edison, 69-41; beat Birmingham Groves, 55-41.

Upcoming: at Royal Oak Wednesday. 

11 Detroit Renaissance (D1, 7-4)

Previous ranking: 12

How they fared: DNP

12 East Kentwood (D1, 10-2, 10-2 OK Red)

Previous ranking: 9

How they fared: Beat Rockford, 45-38; beat Holland West Ottawa, 71-49; lost to No. 7 Hudsonville, 65-50.

Upcoming: vs. Jenison Tuesday, vs. Grand Haven Thursday.

13 Kent City (D3, 14-0, 7-0 CSAA Silver)

Previous ranking: 15

How they fared: Beat Muskegon, 54-29; beat White Cloud, 56-23; beat Cedar Springs, 52-25.

Upcoming: at Morley Stanwood Tuesday, vs. Sparta Wednesday, at East Grand Rapids Friday.

14 Grand Rapids West Catholic (D2, 12-0, 11-0 OK Blue)

Previous ranking: 16

How they fared: Beat Spring Lake, 72-33; beat Fruitport, 68-4; beat Holt, 67-43.

Upcoming: at Holland Christian Tuesday, at Hamilton Friday.

15 Ypsilanti Arbor Prep (D3, 11-2)

Previous ranking: 13

How they fared: Beat HM Adrian Lenawee Christian, 67-47; lost to No. 1 Detroit Edison, 62-35.

16 Harper Woods Chandler Park Academy (D2, 11-2)

Previous ranking: 22

How they fared: Beat No. 3 West Bloomfield, 79-78; beat Romulus Summit Academy North, 104-36; beat Riverview, 57-32.

Upcoming: at Parma Western Monday.

17 Byron (D3, 12-0, 4-0 MMAC)

Previous ranking: 18

How they fared: Beat Linden, 71-37; beat HM Williamston, 59-43; beat New Lothrop, 55-42.

Upcoming: vs. Chesaning Monday, at Michigan Center Tuesday, vs. Montrose Friday.

18 Frankenmuth (D2, 13-1, 12-0 TVC-8)

Previous ranking: 14

How they fared: Beat No. 25 Bay City John Glenn, 36-25; lost to No. 11 Midland Dow, 50-44.

Upcoming: at Alma Wednesday, at Bridgeport Friday.

19 Kalamazoo Central (D1, 11-1, 6-0 SMAC)

Previous ranking: 19

How they fared: Beat Lowell, 62-55; beat Stevensville Lakeshore, 77-29; beat Battle Creek Central, 56-31.

Upcoming: vs. Kalamazoo Loy Norrix Tuesday, vs. Battle Creek Lakeview Friday.

20 Byron Center (D1, 11-2, 5-0 OK White) 

Previous ranking: 20

How they fared: Beat Grand Rapids Forest Hills Northern, 73-23; beat Lowell, 70-53.

Upcoming: vs. Grand Rapids Forest Hills Central Tuesday, at Grand Rapids Northview Thursday.

21 Birmingham Marian (D1, 9-4, 5-0 CHSL Central)

Previous ranking: 17

How they fared: Beat Dearborn Divine Child, 51-24; beat Ann Arbor Gabriel Richard, 44-27; lost to Detroit Cass Tech, 54-34.

Upcoming: CHSL tournament

22 Farmington Hills Mercy (D1,10-3, 4-1 CHSL Central)

Previous ranking: 21

How they fared: Beat HM South Lyon East, 51-45; beat Warren Regina, 37-11; beat Royal Oak Shrine, 57-23. 

Upcoming: CHSL tournament

23 Grosse Pointe South (D1, 11-3, 8-2 MAC Red)

Previous ranking: 23

How they fared: Beat Utica Eisenhower, 47-34; beat Port Huron Northern, 47-40

Upcoming: at Sterling Heights Stevenson Monday, at Utica Friday.

24 L’Anse Creuse North (13-0, 10-0 MAC White)

Previous ranking: 24

How they fared: Beat Utica Ford, 45-32; beat Sterling Heights Stevenson, 47-32.

Upcoming: vs. Macomb Dakota Monday, at Grosse Pointe North Wednesday.

25 Grosse Pointe North (11-2, 9-1 MAC Red)

Previous ranking: HM

How they fared: Beat Port Huron Northern, 50-31; beat Macomb Dakota, 59-36; beat Warren Regina, 36-30.

Upcoming: at Utica Monday, vs. No. 24 L’Anse Creuse North Wednesday. 

———

Dropped out: No. 25 Bay City John Glenn (D2, 13-2, 10-2 TVC-8)

———

Honorable mentions:

D1: Ann Arbor Pioneer (10-1, 10-1 SEC Red); Haslett (11-2, 8-0 CAAC Red); Brighton (11-3, 10-3 KLAA West); Port Huron (D1, 10-4, 7-3 MAC Red); Detroit Cass Tech (9-2, 6-0 PSL East); Flushing (11-2, 8-0 FML Stripes); Temperance Bedford (12-3, 9-2 SEC Red); Grand Blanc (10-1, 9-0 SVL); South Lyon East (10-4, 7-0 LVC);  Rochester Hills Stoney Creek (11-1,  6-1 OAA White)

D2/3/4: Sault Ste. Marie (D2, 11-0, 6-0 Straits Area); Buchanan (D2, 10-0, 5-0 BCS Red); Montague (D2, 12-0, 11-0 West Michigan); Standish-Sterling (D2, 12-3, 8-0 TVC-10); Parma Western (D2, 11-3, 11-0 Interstate 8); Cadillac (D2, 9-1, 7-1 BNC); Chelsea (D2, 8-2, 6-0 SEC White); Williamston (D2, 9-3, 7-1 CAAC Red); Portland (D2, 12-2, 6-0 CAAC White); Newaygo (D2, 13-1, 12-0 CSAA Gold) | Adrian Lenawee Christian (D3, 9-3); Maple City Glen Lake (D3, 13-0, 10-0 NW); McBain (D3, 12-0, 4-0 Highland); Michigan Center (D3, 8-1, 8-0 Cascades); Rochester Hills Lutheran Northwest (D3, 9-0, 6-0 MIAC Blue); Menominee (D3, 10-0, 7-0 GNUP); Reese (11-0, 10-0 GTC-West); Kalamazoo Hackett (D3, 12-0, 10-0 SAC Valley); Lake City (D3, 9-1, 7-0 Highland); Elk Rapids (D3, 13-1, 12-0 LMC) | Saginaw Nouvel (D4, 13-0, 8-0 TVC-10); Fowler (D4, 8-3, 6-0 CMAC); Plymouth Christian (D4, 9-2, 7-0 MIAC Blue); Carney-Nadeau (D4, 14-0); Kingston (D4, 12-1, 8-0 NCTL-Stars); Waterford Our Lady of the Lakes (D4, 6-2, 3-0 CHSL Intersectional 1); Bellaire (D4, 11-2, 6-1 Ski Valley); Hillsdale Academy (D4, 10-1, 6-0 SCAA East); Gaylord St. Mary (D4, 8-2, 6-1 Ski Valley); Athens (D4, 11-1, 6-0 SCAA West)