News

Football

    FacebookTwitter


  • Michigan

STATE CHAMPS! picks the first-round playoff games

By: STATE CHAMPS! STAFF, October 29, 2020, 6:20 pm

Our staff took a shot at picking all 288 of the first-round games, between 11-player pre-districts and 8-player regionals, for the first weekend of the expanded 2020 MHSAA football playoffs. Below are the selections made by host/co-producer Lorne Plant, co-producer Jon Kidd, digital managing editor Matthew B. Mowery, multimedia producer Chuck Pellerito and social media manager David Bodine.

11-PLAYER PRE-DISTRICTS

DIVISION 1

Region 1

District 1

BODINE: Rockford, Hudsonville, Grandville, Traverse City West

KIDD: Rockford, East Kentwood, Grandville, Traverse City West

MOWERY: Rockford, Hudsonville, Grandville, Traverse City West

PELLERITO: Rockford, Hudsonville, Grandville, Traverse City West

PLANT: Rockford, Hudsonville, Grandville, Traverse City West

District 2

BODINE: Saline, Kalamazoo Central, Grand Ledge, Holt

KIDD: Saline, Kalamazoo Central, Grand Ledge, Holt

MOWERY: Saline, Ann Arbor Huron, Grand Ledge, Holt

PELLERITO: Saline, Kalamazoo Central, Grand Ledge, Holt

PLANT: Saline, Kzoo Central, Grand Ledge, Holt

Region 2

District 1

BODINE: Hartland, Detroit Catholic Central, Brighton, Lakeland (bye)

KIDD: Howell, Detroit Catholic Central, Brighton, Lakeland (bye)

MOWERY: Howell, Detroit Catholic Central, Brighton, Lakeland (bye)

PELLERITO: Hartland, CC, Brighton, Lakeland (bye)

PLANT: Howell, Detroit Catholic Central, Brighton, Lakeland (bye)

District 2

BODINE: Clarkston, Grand Blanc, Rochester, Davison

KIDD: Clarkston, Lake Orion, Rochester, Davison

MOWERY: Clarkston, Grand Blanc, Rochester, Davison

PELLERITO: Clarkston, Grand Blanc, Rochester, Davison

PLANT: Clarkston, Grand Blanc, Rochester, Davison

Region 3

District 1

BODINE: Canton, Livonia Stevenson, Belleville, Northville

KIDD: Canton, Livonia Stevenson, Belleville, Northville

MOWERY: Canton, Livonia Stevenson, Belleville, Northville

PELLERITO: Canton, Livonia Stevenson, Belleville, Northville

PLANT: Canton, Livonia Stevenson, Belleville, Northville

District 2

BODINE: Detroit Cass Tech, Dearborn Fordson, Brownstown Woodhaven, Monroe

KIDD: Cass Tech, Dearborn Fordson, Woodhaven, Monroe

MOWERY: Cass Tech, Dearborn Fordson, Woodhaven, Monroe

PELLERITO: Cass, Detroit Western, Woodhaven, Monroe

PLANT: Cass Tech, Dearborn Fordson, Woodhaven, Dearborn

Region 4

District 1

BODINE: Sterling Heights Stevenson, Southfield A&T, West Bloomfield, Bloomfield Hills

KIDD: Sterling Heights Stevenson, Southfield A&T, West Bloomfield, Bloomfield Hills

MOWERY: Sterling Heights Stevenson, Southfield A&T, West Bloomfield, Bloomfield Hills

PELLERITO: Sterling Heights Stevenson, A&T, West Bloomfield, Troy

PLANT: Sterling Heights Stevenson, Southfield A&T, West Bloomfield, Bloomfield Hills

District 2

BODINE: Chippewa Valley, Macomb Dakota, Anchor Bay, Stoney Creek (bye)

KIDD: Chippewa Valley, Macomb Dakota, Anchor Bay, Stoney Creek (bye)

MOWERY: Chippewa Valley, Macomb Dakota, Anchor Bay, Stoney Creek (bye)

PELLERITO: Utica Eisenhower, Macomb Dakota, Anchor Bay, Stoney Creek (bye)

PLANT: Chippewa Valley, Macomb Dakota, Romeo, Stoney Creek (bye)

—————

DIVISION 2

Region 1

District 1

BODINE: Muskegon Mona Shores, Forest Hills Central, Jenison, Byron Center

KIDD: Muskegon Mona Shores, Grand Rapids Forest Hills  Central, Jenison, Byron Center

MOWERY: Muskegon Mona Shores, Grand Rapids Forest Hills Central, Jenison, Byron Center

PELLERITO: Mona Shores, Forest Hills Northern, Jenison, Byron Center

PLANT: Muskegon Mona Shores, Grand Rapids Forest Hills Central, Jenison, Byron Center

District 2

BODINE: East Lansing (Bye), Jackson, Portage Northern, Lakeview

KIDD: Jackson, Portage Northern, Battle Creek Lakeview, East Lansing (bye)

MOWERY: Jackson, Portage Northern, Battle Creek Lakeview, East Lansing (bye)

PELLERITO: Jackson, Portage Northern, Battle Creek Lakeview, East Lansing (bye)

PLANT: Jackson, Portage Northern, Battle Creek Lakeview, East Lansing (bye)

Region 2

District 1

BODINE: Midland, Midland Dow, Traverse City Central, Swartz Creek

KIDD: Midland, Midland Dow, Traverse City Central, Carman-Ainsworth

MOWERY: Midland, Midland Dow, Traverse City Central, Swartz Creek

PELLERITO: Midland, Midland Dow, Traverse City Central,  Swartz Creek

PLANT: Midland, Midland Dow, Traverse City Central, Swartz Creek

District 2

BODINE: Fenton, North Farmington, South Lyon, Walled Lake Western

KIDD: Fenton, North Farmington, South Lyon, Walled Lake Western

MOWERY: Fenton, North Farmington, South Lyon, Walled Lake Western

PELLERITO: Fenton, North Farmington, South Lyon, Walled Lake Western

PLANT: Fenton, North Farmington, South Lyon, Walled Lake Western

Region 3

District 1

BODINE: Livonia Churchill (Bye), Dexter, Crestwood, Livonia Franklin

KIDD: Dexter, Dearborn Heights Crestwood, Livonia Franklin, Livonia Churchill (bye)

MOWERY: Dexter, Dearborn Heights Crestwood, Livonia Franklin, Livonia Churchill (bye)

PELLERITO: Ypsilanti Lincoln, Dearborn Heights Crestwood, Livonia Franklin

PLANT: Dexter, Dearborn Heights Crestwood, Livonia Franklin, Livonia Churchill (bye)

District 2

BODINE: Grosse Pointe South, U of D Jesuit, Wyandotte Roosevelt, Ferndale

KIDD: Grosse Pointe South, Detroit U-D Jesuit, Wyandotte Roosevelt, Ferndale

MOWERY: Grosse Pointe South, Detroit U-D Jesuit, Wyandotte Roosevelt, Ferndale

PELLERITO: Grosse Pointe South, Grosse Pointe North, Roosevelt, Ferndale

PLANT: Grosse Pointe South, Detroit U-D Jesuit, Wyandotte Roosevelt, Ferndale

Region 4

District 1

BODINE: Birmingham Seaholm, Birmingham Groves, Warren Mott, Berkley

KIDD: Birmingham Seaholm, Birmingham Groves, Warren Mott, Berkley

MOWERY: Birmingham Seaholm, Birmingham Groves, Warren Mott, Berkley

PELLERITO: Seaholm, Groves, Mott, Berkley

PLANT: Birmingham Seaholm, Birmingham Groves, Warren Mott, Berkley

District 2

BODINE: Port Huron, L’Anse Creuse, Lakeview, Roseville

KIDD: Port Huron, L’anse Creuse, St. Clair Shores Lakeview, Roseville

MOWERY: Port Huron, Fraser, St. Clair Shores Lakeview, Roseville

PELLERITO: Port Huron, Fraser, Lakeview, Roseville

PLANT: Port Huron, L’Anse Creuse, St. Clair Shores Lakeview, Roseville

—————

DIVISION 3

Region 1

District 1

BODINE: Muskegon, Cedar Springs, Mt. Pleasant, Marquette

KIDD: Muskegon, Cedar Springs, Mt. Pleasant, Marquette

MOWERY: Muskegon, Cedar Springs, Mt. Pleasant, Marquette

PELLERITO: Muskegon, Cedar Springs, Mt. Pleasant, Marquette

PLANT: Muskegon, Cedar Springs, Mt. Pleasant, Marquette

District 2

BODINE: Zeeland West, Kellogg, Zeeland East, East Grand Rapids

KIDD: Zeeland West, Thornapple Kellogg, East Grand Rapids, Holland (Bye)

MOWERY: Zeeland West, Grand Rapids Kenowa Hills, Zeeland East, East Grand Rapids

PELLERITO: Zeeland West, Middleville Thornapple Kellogg, Zeeland East, East Grand Rapids

PLANT: Zeeland West, Grand Rapids Thornapple Kellogg, Holland, East Grand Rapids

Region 2

District 1

BODINE: St. Joseph, Parma Western, Lakeshore, Coldwater

KIDD: St. Joseph, Parma Western, Stevensville Lakeshore, Coldwater

MOWERY: St. Joseph, Parma Western, Stevensville Lakeshore, Coldwater

PELLERITO: St. Joseph, Parma Western, Stevensville Lakeshore, Coldwater

PLANT: St. Joseph, Battle Creek Harper Creek, Stevensville Lakeshore, Coldwater

District 2

BODINE: DeWitt, Lansing Waverly, Mason, Fowlerville

KIDD: DeWitt, St. Johns, Mason, Fowlerville

MOWERY: DeWitt, Lansing Waverly, Mason, Fowlerville

PELLERITO: DeWitt, Lansing Waverly, Mason, Fowlerville

PLANT: DeWitt, Lansing Waverly, Mason, Fowlerville

Region 3

District 1

BODINE: Linden (Bye), Bay City Western, Flint Kearsley, Pontiac

KIDD: Bay City Western, Flint Kearsley, Bay City Central, Linden (bye)

MOWERY: Bay City Western, Flint Kearsley, Bay City Central, Linden (bye)

PELLERITO: Bay City Western, Flint Kearsley, Bay City Central

PLANT: Bay City Western, Flint Kearsley, Bay City Central, Linden (bye)

District 2

BODINE: Chelsea, South Lyon East, Brother Rice, Pinckney

KIDD: Chelsea, South Lyon East, Birmingham Brother Rice, OLSM

MOWERY: Chelsea, South Lyon East, Birmingham Brother Rice, Pinckney

PELLERITO: Chelsea, South Lyon East, Brother Rice, Pinckney

PLANT: Chelsea, South Lyon East, Birmingham Brother Rice, Pinckney

Region 4

District 1

BODINE: Riverview, River Rouge, New Boston Huron, Allen Park

KIDD: Riverview, River Rouge, New Boston Huron, Allen Park

MOWERY: Riverview, River Rouge, New Boston Huron, Allen Park

PELLERITO: Riverview, River Rouge, New Boston Huron, Allen Park

PLANT: Riverview, River Rouge, New Boston Huron, Allen Park

District 2

BODINE: Eastpointe, Warren Fitzgerald (forfeit), Detroit King, Marysville

KIDD: Eastpointe, Fitzgerald, Detroit King, Harper Woods

MOWERY: Eastpointe, Warren Fitzgerald (forfeit), Detroit King, Marysville

PELLERITO: Eastpointe, Fitzgerald, Detroit King, Marysville

PLANT: Eastpointe, Warren Fitzgerald, Detroit King, Harper Woods

—————

DIVISION 4

Region 1

District 1

BODINE: Cadillac (Bye), Escanaba, Ludington, Sault Ste Marie

KIDD: Alma, Ludington, Sault Ste. Marie, Cadillac (bye)

MOWERY: Alma, Ludington, Sault Ste. Marie, Cadillac (bye)

PELLERITO: Alma, Ludington, Sault Ste Marie

PLANT: Alma, Ludington, Sault Ste. Marie, Cadillac (bye)

District 2

BODINE: Spring Lake, Allendale, Whitehall, Sparta

KIDD: Spring Lake, Grand Rapids Forest Hills Eastern, Whitehall, Sparta

MOWERY: Spring Lake, Grand Rapids Forest Hills Eastern, Whitehall, Sparta

PELLERITO:  Spring Lake, Ada Forest Hills Eastern, Whitehall, Sparta

PLANT: Spring Lake, Allendale, Whitehall, Sparta

Region 2

District 1

BODINE: Hudsonville Unity Christian, Hamilton, Grand Rapids South Christian, Grand Rapids Christian

KIDD: Hudsonville Unity Christian, Wyoming Godwin Heights, Grand Rapids South Christian, Grand Rapids Christian

MOWERY: Hudsonville Unity Christian, Wyoming Godwin Heights, Grand Rapids South Christian, Grand Rapids Christian

PELLERITO: Hudsonville Unity Christian, Wyoming Godwin Heights, Grand Rapids South Christian, Grand Rapids Christian

PLANT: Hudsonville Unity Christian, Hamilton, Grand Rapids South Christian, Grand Rapids Christian

District 2

BODINE: Edwardsburg (Bye), Plainwell, Hastings, Paw Paw

KIDD: Vicksburg, Hastings, Paw Paw, Edwardsburg (bye)

MOWERY: Vicksburg, Hastings, Paw Paw, Edwardsburg (bye)

PELLERITO: Vicksburg, Hastings, Paw Paw

PLANT: Vicksburg, Hastings, Paw Paw, Edwardsburg (bye)

Region 3

District 1

BODINE: Williamston, Lake Fenton, Pennfield, Flint Powers Catholic

KIDD: Williamston, Charlotte, Battle Creek Pennfield, Flint Powers

MOWERY: Williamston, Charlotte, Battle Creek Pennfield, Marshall

PELLERITO: Williamston, Charlotte, Battle Creek Pennfield, Flint Powers Catholic

PLANT: Williamston, Charlotte, Battle Creek Pennfield, Marshall

District 2

BODINE: Redford Union, Livonia Clarenceville, Milan, Carleton Airport

KIDD: Redford Union, Tecumseh, Milan, Carleton Airport

MOWERY: Redford Union, Livonia Clarenceville, Milan, Carleton Airport

PELLERITO: Redford Union, Livonia Clarenceville, Milan, Carleton Airport

PLANT: Redford Union, Tecumseh, Milan, Carleton Airport

Region 4

District 1

BODINE: Lamphere, Chandler Park, Notre Dame Prep, Detroit Country Day

KIDD: Madison Heights Lamphere, Harper Woods Chandler Park, Pontiac Notre Dame Prep, Detroit Country Day

MOWERY: Madison Heights Lamphere, Harper Woods Chandler Park, Pontiac Notre Dame Prep, Detroit Country Day

PELLERITO: Lamphere, Chandler Park, Pontiac Notre Dame Prep, Country Day

PLANT: Madison Heights Lamphere, Center Line, Pontiac Notre Dame Prep, Detroit Country Day

District 2

BODINE: North Branch, Croswell-Lexington, Ortonville Brandon, Goodrich

KIDD: North Branch, Croswell-Lexington, Ortonville Brandon, Goodrich

MOWERY: North Branch, Croswell-Lexington, Ortonville Brandon, Goodrich

PELLERITO: North Branch, Cros-Lex, Ortonville Brandon, Goodrich

PLANT: North Branch, Croswell-Lexington, Ortonville Brandon, Goodrich

—————

DIVISION 5

Region 1

District 1

BODINE: Reed City, Kingsford, Kingsley, Hancock

KIDD: Reed City, Kingsford, Kingsley, Gladwin

MOWERY: Reed City, Kingsford, Kingsley, Gladwin

PELLERITO: Reed City, Kingsford, Kingley, Gladwin

PLANT: Reed City, Ogemaw Heights, Kingsley, Gladwin

District 2

BODINE: Freeland, Bullock Creek, Essexville Garber, Saginaw Swan Valley

KIDD: Freeland, Bullock Creek, Essexville Garber, Swan Valley

MOWERY: Freeland, Carrollton, Essexville Garber, Swan Valley

PELLERITO: Freeland, Bullock Creek, Essexville Garber, Swan Valley

PLANT: Freeland, Midland Bullock Creek, Essexville Garber, Swan Valley

Region 2

District 1

BODINE: Central Montcalm, Muskegon Orchard View, Muskegon Oakridge, Big Rapids

KIDD: Central Montcalm, Grant, Muskegon Oakridge, Big Rapids

MOWERY: Central Montcalm, Grant, Muskegon Oakridge, Big Rapids

PELLERITO: Central Montcalm, Muskegon Orchard View, Muskegon Oakridge, Big Rapids

PLANT: Central Montcalm, Grant, Muskegon Oakridge, Big Rapids

District 2

BODINE: Grand Rapids Catholic Central (Bye), Belding, West Catholic, Portland

MOWERY: Belding, Grand Rapids West Catholic, Portland, Grand Rapids Catholic Central (bye)

KIDD: Hopkins, Grand Rapids West Catholic, Portland, Grand Rapids Catholic Central (bye)

PELLERITO: Hopkins, GR West Catholic, Portland

PLANT: Belding, Grand Rapids West Catholic, Portland, Grand Rapids Catholic Central (bye)

Region 3

District 1

BODINE: Lansing Catholic, South Haven, Kalamazoo Hackett, Hillsdale

KIDD: Lansing Catholic, South Haven, Kalamazoo Hackett, Olivet

MOWERY: Lansing Catholic, Dowagiac, Kalamazoo Hackett, Olivet

PELLERITO: Lansing Catholic, Dowagiac, Kalamazoo Hackett, Olivet

PLANT: Lansing Catholic, South Haven, Kalamazoo Hackett, Olivet

District 2

BODINE: Summit Academy North, Whitmore Lake, Gabriel Richard, Grosse Ile

KIDD: Romulus Summit Academy North, Robichaud, Ann Arbor Gabriel Richard, Grosse Ile

MOWERY: Romulus Summit Academy North, Whitmore Lake, Ann Arbor Gabriel Richard, Grosse Ile

PELLERITO: Romulus Summit Academy North, Dearborn Heights Robichaud, Ann Arbor Gabriel Richard, Grosse Ile

PLANT: Romulus Summit Academy North, DH Robichaud, Ann Arbor Gabriel Richard, Grosse Ile

Region 4

District 1

BODINE: Frankenmuth, Almont, Corunna, Macomb Lutheran North

KIDD: Frankenmuth, Almont, Corunna, Macomb Lutheran North

MOWERY: Frankenmuth, Almont, Corunna, Macomb Lutheran North

PELLERITO: Frankenmuth, Almont, Corunna, Lutheran North

PLANT: Frankenmuth, Almont, Corunna, Macomb Lutheran North

District 2

BODINE: Marine City, Warren Lincoln, Detroit Denby, St. Clair Shores South Lake

KIDD: Marine City, Warren Lincoln, Detroit Denby, St. Clair Shores South Lake

MOWERY: Marine City, Warren Lincoln, Detroit Denby, St. Clair Shores South Lake

PELLERITO: Marine City, Lincoln, Denby, South Lake

PLANT: Marine City, Warren Lincoln, Detroit Denby, St. Clair Shores South Lake

—————

DIVISION 6

Region 1

District 1

BODINE: Menominee (Bye), Calumet, Ishpeming Westwood (Bye), Negaunee

KIDD: Calumet, Gladstone, Menominee (bye), Ishpeming Westwood (bye)

MOWERY: Calumet, Gladstone, Menominee (bye), Ishpeming Westwood (bye)

PELLERITO: Houghton, Gladstone

PLANT: Calumet, Negaunee, Menominee (bye), Ishpeming Westwood (bye)

District 2

BODINE: Manistee, Grayling, Glen Lake, Boyne City

KIDD: Manistee, Grayling, Maple City Glen Lake, Boyne City

PELLERITO: Manistee, Grayling, Benzie Central , Boyne City

MOWERY: Manistee, Benzie Central, Maple City Glen Lake, Boyne City

PLANT: Manistee, Grayling, Maple City Glen Lake, Boyne City

Region 2

District 1

BODINE: Muskegon Catholic Central, Sanford Meridian, Montague, Clare

KIDD: Muskegon Catholic Central, Sanford Meridian, Montague, Clare

MOWERY: Muskegon Catholic Central, Sanford Meridian, Montague, Clare

PELLERITO: Muskegon Catholic Central, Sanford Meridan, Montague, Clare

PLANT: Muskegon Catholic Central, Sanford Meridian, Montague, Clare

District 2

BODINE: Montrose, Caro, Millington, Mt. Morris

KIDD: Montrose, Caro, Millington, Mt. Morris

MOWERY: Montrose, Caro, Millington, Mt. Morris

PELLERITO: Montrose, Caro, Millington, Mt Morris

PLANT: Montrose, Chesaning, Millington, Mt. Morris

Region 3

District 1

BODINE: Buchanan (forfeit), Comstock, Constantine, Coloma

KIDD: Buchanan (forfeit), Niles Brandywine, Constantine, Coloma

MOWERY: Buchanan (forfeit), Niles Brandywine, Constantine, Coloma

PELLERITO: Buchanan, Comstock, Constantine, Coloma

PLANT: Buchanan (forfeit), Niles Brandywine, Constantine, Coloma

District 2

BODINE: Jonesville, Columbia Central, Michigan Center, Adrian Madison

KIDD: Jonesville, Stockbridge, Michigan Center, Adrian Madison

MOWERY: Jonesville, Stockbridge, Michigan Center, Adrian Madison

PELLERITO: Jonesville, Brooklyn Stockbridge, Michigan Center, Adrian Madison

PLANT: Jonesville, Stockbridge, Michigan Center, Adrian Madison

Region 4

District 1

BODINE: Blissfield, Ida, Clinton, Erie Mason

KIDD: Blissfield, Ida, Clinton, Erie Mason

MOWERY: Blissfield, Ida, Clinton, Erie Mason

PELLERITO: Blissfield, Ida, Clinton, Erie Mason

PLANT: Blissfield, Ida, Clinton, Erie Mason

District 2

BODINE: Warren Michigan Collegiate, Detroit Pershing, Detroit Edison, Durand

KIDD: Warren Michigan Collegiate, Hamady, Detroit Edison, Durand

MOWERY: Warren Michigan Collegiate, Detroit Pershing, Detroit Edison, Durand

PELLERITO: Michigan Collegiate, Pershing, Edison, Durand

PLANT: Warren Michigan Collegiate, Flint Hamady, Algonac, Durand

—————

DIVISION 7

Region 1

District 1

BODINE: Charlevoix, Mancelona, Traverse City St. Francis, Harbor Springs

KIDD: Charlevoix, Mancelona, Traverse City St. Francis, Harbor Springs

MOWERY: Charlevoix, Mancelona, Traverse City St. Francis, Harbor Springs

PELLERITO: Charlevoix, Manistique, TC St Francis, Harbor Springs

PLANT: Charlevoix, Mancelona, Traverse City St. Francis, Harbor Springs

District 2

BODINE: McBain (forfeit), Evart, Beaverton, Oscoda

KIDD: McBain (forfeit), Evart, Beaverton, Oscoda

MOWERY: McBain (forfeit), Evart, Beaverton, Oscoda

PELLERITO: McBain, Evart, Beaverton, Oscoda

PLANT: McBain (forfeit), Evart, Beaverton, Oscoda

Region 2

District 1

BODINE: Ithaca (forfeit), Morley Stanwood, Pewamo-Westphalia, North Muskegon

KIDD: Ithaca (forfeit), Ravenna, Pewamo-Westphalia, North Muskegon

MOWERY: Ithaca (forfeit), Ravenna, Pewamo-Westphalia, North Muskegon

PELLERITO: Ithaca, Ravenna, Pewamo-Westphalia, North Muskegon

PLANT: Ithaca (forfeit), Ravenna, Pewamo-Westphalia, North Muskegon

District 2

BODINE: Hemlock, Bad Axe, Cass City, Sandusky

KIDD: Hemlock, Bad Axe, Cass City, Sandusky

MOWERY: Hemlock, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, Cass City, Sandusky

PELLERITO: Hemlock, Bad Axe, Cass City, Sandusky

PLANT: Hemlock, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker, Cass City, Sandusky

Region 3

District 1

BODINE: New Lothrop (Bye), Burton Bendle, Laingsburg (Bye), Bath

KIDD: Burton Bendle, Bath, New Lothrop (bye), Laingsburg (bye)

MOWERY: Burton Bendle, Bath, New Lothrop (bye), Laingsburg (bye)

PELLERITO: Burton Bendle, Bath

PLANT: Burton Bendle, Bath, New Lothrop (bye), Laingsburg (bye)

District 2

BODINE: Detroit Loyola, Clintondale, Bishop Foley, Detroit Central

KIDD: Detroit Loyola, Clinton Twp. Clintondale, Madison Heights Bishop Foley, Detroit Central

MOWERY: Detroit Loyola, Clinton Twp. Clintondale, Madison Heights Bishop Foley, Detroit Central

PELLERITO: Detroit Loyola, Clintondale, Bishop Foley, Detroit Central

PLANT: Detroit Loyola, Clinton Twp. Clintondale, Madison Heights Bishop Foley, Detroit Central

Region 4

District 1

BODINE: Schoolcraft, Kellogg, Lawton, Homer

KIDD: Schoolcraft, Bronson, Lawton,  Homer

MOWERY: Schoolcraft, Bronson, Lawton, Homer

PELLERITO: Schoolcraft, Bronson, Lawton, Homer

PLANT: Schoolcraft, Bronson, Lawton, Homer

District 2

BODINE: Gabriel Richard, Hanover-Horton, Monroe SMCC, Grass Lake

KIDD: Riverview Gabriel Richard, Jackson Lumen Christi, Monroe SMCC, Grass Lake

MOWERY: Riverview Gabriel Richard, Jackson Lumen Christi, Monroe SMCC, Grass Lake

PELLERITO: Gabriel Richard, Hanover-Horton, Monroe St Mary Catholic Central, Grass Lake

PLANT: Riverview Gabriel Richard, Jackson Lumen Christi, Monroe SMCC, Grass Lake

—————

DIVISION 8

Region 1

District 1

BODINE: Iron Mountain, Gwinn, West Iron County, Bark River-Harris

KIDD: Iron Mountain, Gwinn, West Iron County, Bark River-Harris

MOWERY: Iron Mountain, East Jordan, West Iron County, Bark River-Harris

PELLERITO: Iron Mountain, East Jordan, West Iron County, Bark River-Harris

PLANT: Iron Mountain, Gwinn, West Iron County, Bark River-Harris

District 2

BODINE: Johannesburg-Lewiston, Saginaw Nouvel, Beal City, Breckenridge

KIDD: Johannesburg-Lewiston, Saginaw Nouvel, Beal City, Breckenridge

MOWERY: Johannesburg-Lewiston, Saginaw Nouvel, Beal City, Breckenridge

PELLERITO: Johannesburg-Lewiston, Saginaw Nouvel, Beal City, Breckenridge

PLANT: Johannesburg-Lewiston, Frankfort, Beal City, Breckenridge

Region 2

District 1

BODINE: Fowler, Holton, Carson City-Crystal, Potterville

KIDD: Fowler, Holton, Carson City-Crystal, Potterville

MOWERY: Fowler, Holton, Carson City-Crystal, Potterville

PELLERITO: Fowler, Holton, Carson City-Crystal, Potterville

PLANT: Fowler, Holton, Carson City-Crystal, Potterville

District 2

BODINE: Flint Beecher, Harbor Beach, Ubly, Unionville-Sebawaing

KIDD: Flint Beecher, Harbor Beach, Ubly, Unionville-Sebewaing Area

MOWERY: Flint Beecher, Harbor Beach, Ubly, Unionville-Sebewaing Area

PELLERITO: Flint Beecher, Harbor Beach, Ubly, Unionville-Sebawaing

PLANT: Flint Beecher, Lutheran Seminary, Ubly, Unionville-Sebewaing Area

Region 3

District 1

BODINE: Centreville (Bye), Saugatuck, Reading, Mendon

KIDD: Saugatuck, Reading, Mendon, Centreville (bye)

MOWERY: Saugatuck, Reading, Mendon, Centreville (bye)

PELLERITO:  White Pigeon, Reading, Mendon

PLANT: White Pigeon, Reading, Mendon, Centreville (bye)

District 2

BODINE: Addison (Bye), Dansville, Sand Creek, Hudson

KIDD:  Dansville, Sand creek, Hudson, Addison (bye)

MOWERY:  Dansville, Sand creek, Hudson, Addison (bye)

PELLERITO: Dansville, Sand Creek, Hudson

PLANT:  Dansville, Sand creek, Hudson, Addison (bye)

Region 4

District 1

BODINE: Detroit Southeastern, Allen Park Cabrini, Detroit Leadership Academy, Ottawa Lake Whiteford

KIDD: Detroit Southeastern, Petersburg Summerfield, Detroit Leadership, Ottawa Lake Whiteford

MOWERY: Detroit Southeastern, Petersburg Summerfield, Detroit Leadership, Ottawa Lake Whiteford

PELLERITO: Southeastern, Allen Park Cabrini, Detroit Leadership Academy, Ottawa Lake Whiteford

PLANT: Detroit Southeastern, Petersburg Summerfield, Detroit Leadership, Ottawa Lake Whiteford

District 2

BODINE: Clarkston Everest Collegiate, Parkway Christian, Oakland Christian (forfeit), Royal Oak Shrine

KIDD: Clarkston Everest Collegiate, Sterling Heights Parkway Christian, Auburn Hills Oakland Christian, Royal Oak Shrine

MOWERY: Clarkston Everest Collegiate, Sterling Heights Parkway Christian, Auburn Hills Oakland Christian, Royal Oak Shrine

PELLERITO: Everest Collegiate, Parkway Christian, Auburn Hills, Oakland Christian, Royal Oak Shrine Catholic

PLANT: Clarkston Everest Collegiate, Sterling Heights Parkway Christian, Auburn Hills Oakland Christian, Royal Oak Shrine

——————————

8-PLAYER REGIONALS

DIVISION 1

Region 1

BODINE: Pellston, Munising, Onaway, Pickford (forfeit)

KIDD: Pellston, Munising, Onaway, Pickford (forfeit)

MOWERY: Pellston, Munising, Onaway, Pickford (forfeit)

PELLERITO: Pellston, Munising, Onaway, Pickford

PLANT: Pellston, Munising, Onaway, Pickford (forfeit)

Region 2

BODINE: Suttons Bay, Whittemore-Prescott, Gaylord St. Mary, Mesick

KIDD: Suttons Bay, Whittemore-Prescott, Gaylord St. Mary, Mesick

MOWERY: Suttons Bay, Whittemore-Prescott, Gaylord St. Mary, Mesick

PELLERITO: Suttons Bay, Whittemore-Prescott, Gaylord St. Mary, Mesick

PLANT: Suttons Bay, Whittemore-Prescott, Gaylord St. Mary, Mesick

Region 3

BODINE: Morrice, Merrill, Adrian Lenawee Christian, Mayville

KIDD: Morrice, Merrill, Adrian Lenawee Christian, Mayville

MOWERY: Morrice, Merrill, Adrian Lenawee Christian, Mayville

PELLERITO: Morrice, Merrill, Adrian Lenawee Christian, Mayville

PLANT: Morrice, Merrill, Adrian Lenawee Christian, Mayville

Region 4

BODINE: Martin, New Buffalo, Lawrence, Marcellus

KIDD: Martin, Camden-Frontier, Lawrence, Marcellus

MOWERY: Martin, Camden-Frontier, Lawrence, Marcellus

PELLERITO: Martin, New Buffalo, Lawrence, Marcellus

PLANT: Martin, New Buffalo, Lawrence, Marcellus

—————

DIVISION 2

Region 1

BODINE: Powers North Central, Crystal Falls Forest Park, Cedarville, Rapid River

KIDD: Powers North Central, Crystal Falls Forest Park, Cedarville, Rapid River

PELLERITO: Powers North Central, Crystal Falls Forest Park, Cedarville, Rapid River

MOWERY: Powers North Central, Crystal Falls Forest Park, Cedarville, Rapid River

PLANT: Powers North Central, Crystal Falls Forest Park, Cedarville, Rapid River

Region 2

BODINE: Marion, Atlanta, Hale, Brethren

KIDD: Marion, Atlanta, Hale, Brethren

MOWERY: Marion, Atlanta, Hale, Brethren

PELLERITO: Marion, Atlanta, Hale, Brethren

PLANT: Marion, Hillman, Hale, Brethren

Region 3

BODINE: Kinde North Huron, Peck, Sacred Heart, Bay City All Saints

KIDD: Kinde North Huron, Ashley, Mt. Pleasant Sacred Heart, Bay City All Saints

MOWERY: Kinde North Huron, Ashley, Mt. Pleasant Sacred Heart, Bay City All Saints

PELLERITO: Kinde North Huron, Peck, Mount Pleasant Sacred Heart, Bay City All Saints

PLANT: Kinde North Huron, Peck, Mt. Pleasant Sacred Heart, Bay City All Saints

Region 4

BODINE: Portland St. Patrick, Tekonsha, Burr Oak, Colon

KIDD: Portland St. Patrick, Tekonsha, Burr Oak, Colon

MOWERY: Portland St. Patrick, Tekonsha, Burr Oak, Colon

PELLERITO: Portland St Patrick, Tekonsha, Burr Oak, Colon

PLANT: Portland St. Patrick, Tekonsha, Burr Oak, Colon