News

Football

    FacebookTwitter


  • Michigan

STATE CHAMPS! picks the third-round games

By: MATTHEW B. MOWERY, November 13, 2020, 12:03 pm

After our staff took a shot at picking all 261 of the first-round games, and all 136 games in the second round, we’re back in Week 3 of the postseason to pick the third round. Below are the selections made by host/co-producer Lorne Plant,  digital managing editor Matthew B. Mowery, multimedia producer Chuck Pellerito and social media manager David Bodine.

———

How the staff performed in Week 2 predictions:

Round 2: 136 picks total

Mowery: 115 of 136 (85 percent)

Plant: 104 of 136 (76 percent)

Bodine: 103 of 136 (76 percent)

Pellerito: 96 of 136 (71 percent)

———

Running score (through 2 rounds):

Mowery: 336 of 397 (85 percent)

Plant: 331 of 397 (83 percent)

Bodine: 319 of 397 (80 percent)

Pellerito: 306 of 397 (77 percent)

Kidd: 221 of 261 (85 percent) — DNP in Round 2

———

For all of the Week 1 picks, CLICK HERE.

For all of the week 2 picks, CLICK HERE.

——————————

11-PLAYER DISTRICT FINALS

Division 1

REGION 1

BODINE: Rockford, Saline

MOWERY: Rockford, Saline

PELLERITO: Rockford, Saline

PLANT: Rockford, Saline

———

REGION 2

BODINE: Novi Detroit Catholic Central, Davison

MOWERY: Novi Detroit Catholic Central, Davison

PELLERITO: Novi Detroit Catholic Central, Grand Blanc

PLANT: Novi Detroit Catholic Central, Davison

———

REGION 3

BODINE: Belleville, Detroit Cass Tech

MOWERY: Belleville, Detroit Cass Tech

PELLERITO: Belleville, Detroit Cass Tech

PLANT: Belleville, Detroit Cass Tech

———

REGION 4

BODINE: West Bloomfield, Stoney Creek

MOWERY: West Bloomfield, Stoney Creek

PELLERITO: West Bloomfield, Romeo

PLANT: West Bloomfield, Stoney Creek

——————————

Division 2 

REGION 5

BODINE: Muskegon Mona Shores, East Lansing

MOWERY: Muskegon Mona Shores, East Lansing

PELLERITO: Muskegon Mona Shores, East Lansing

PLANT: Muskegon Mona Shores, East Lansing

———

REGION 6

BODINE: Traverse City Central [North Farmington by forfeit]

MOWERY: Midland [North Farmington by forfeit]

PELLERITO: Traverse City Central [North Farmington by forfeit]

PLANT: Traverse City Central [North Farmington by forfeit]

———

REGION 7

BODINE: Livonia Churchill, Wyandotte Roosevelt

MOWERY: Livonia Churchill, Oak Park 

PELLERITO: Livonia Franklin, Oak Park

PLANT: Livonia Churchill, Oak Park

———

REGION 8

BODINE: Port Huron, [Warren Mott by forfeit]

MOWERY: Warren De La Salle, [Warren Mott by forfeit]

PELLERITO: Port Huron [Warren Mott by forfeit]

PLANT: Warren De La Salle [Warren Mott by forfeit]

——————————

Division 3

REGION 9

BODINE: Muskegon, East Grand Rapids

MOWERY: Muskegon, East Grand Rapids

PELLERITO: Muskegon, Middleville Thornapple Kellogg

PLANT: Muskegon, East Grand Rapids

———

REGION 10

BODINE: St. Joseph, DeWitt

MOWERY: Stevensville Lakeshore, DeWitt

PELLERITO: St. Joseph, DeWitt

PLANT: St. Joseph, DeWitt

———

REGION 11

BODINE: Flint Kearsley, Chelsea

MOWERY: Linden, Chelsea

PELLERITO: Flint Kearsley, Chelsea

PLANT: Linden, Chelsea

———

REGION 12

BODINE: River Rouge, Detroit King

MOWERY: River Rouge, Detroit King

PELLERITO: River Rouge, Eastpointe

PLANT: River Rouge, Detroit King

——————————

Division 4

REGION 13

BODINE: Sault Ste. Marie, Whitehall

MOWERY: Sault Ste. Marie, Whitehall

PELLERITO: Cadillac, Whitehall

PLANT: Sault Ste. Marie, Whitehall

———

REGION 14

BODINE: Grand Rapids South Christian, Edwardsburg

MOWERY: Grand Rapids South Christian, Edwardsburg

PELLERITO: Grand Rapids South Christian, Edwardsburg

PLANT: Grand Rapids South Christian, Edwardsburg

———

REGION 15

BODINE: Williamston, Redford Union

MOWERY: Williamston, Milan

PELLERITO: Williamston, Redford Union

PLANT: Williamston, Milan

———

REGION 16

BODINE: Madison Heights Lamphere, Ortonville Brandon

MOWERY: Detroit Country Day, North Branch

PELLERITO: Detroit Country Day, North Branch

PLANT: Detroit Country Day, North Branch

——————————

Division 5

REGION 17

BODINE: Kingsley, Freeland

MOWERY: Kingsley, Essexville Garber

PELLERITO: Reed City, Essexville Garber

PLANT: Kingsley, Essexville Garber

———

REGION 18

BODINE: Muskegon Oakridge, [Grand Rapids Catholic Central by forfeit]

MOWERY: Muskegon Oakridge, [Grand Rapids Catholic Central by forfeit]

PELLERITO: Muskegon Oakridge, [Grand Rapids Catholic Central by forfeit]

PLANT:Muskegon Oakridg, [Grand Rapids Catholic Central by forfeit]

———

REGION 19

BODINE: Olivet, Romulus Summit Academy North

MOWERY: Lansing Catholic, Grosse Ile

PELLERITO: Olivet, Romulus Summit Academy North

PLANT: Lansing Catholic, Grosse Ile

———

REGION 20

BODINE: Frankenmuth, Marine City

MOWERY: Frankenmuth, Marine City

PELLERITO: Frankenmuth, Marine City

PLANT: Frankenmuth, Marine City

——————————

Division 6

REGION 21

BODINE: Calumet, Grayling

MOWERY: Calumet, Boyne City

PELLERITO: Negaunee, Boyne City

PLANT: Calumet, Boyne City

———

REGION 22

BODINE: Muskegon Catholic Central, Millington

MOWERY: Montague, Montrose

PELLERITO: Muskegon Catholic Central, Montrose

PLANT: Muskegon Catholic Central, Montrose

———

REGION 23

BODINE: Buchanan, Jonesville

MOWERY: Constantine, Jonesville

PELLERITO: Buchanan, Michigan Center

PLANT: Constantine, Jonesville

———

REGION 24

BODINE: Clinton, Detroit Edison

MOWERY: Blissfield, Warren Michigan Collegiate

PELLERITO: Blissfield, Warren Michigan Collegiate

PLANT: Blissfield, Warren Michigan Collegiate

——————————

Division 7

REGION 25

BODINE: Charlevoix, Oscoda

MOWERY: Traverse City St. Francis, Oscoda

PELLERITO: Charlevoix, Oscoda

PLANT: Traverse City St. Francis, Evart

———

REGION 26

BODINE: Cass City, [Ithaca by forfeit]

MOWERY: Hemlock, [Ithaca by forfeit]

PELLERITO: Cass City, [Ithaca by forfeit]

PLANT: Cass City, [Ithaca by forfeit]

———

REGION 27

BODINE: New Lothrop, Detroit Loyola

MOWERY: New Lothrop, Detroit Loyola

PELLERITO: New Lothrop, Madison Heights Bishop Foley

PLANT: New Lothrop, Detroit Loyola

———

REGION 28

BODINE: Lawton, Jackson Lumen Christi

MOWERY: Schoolcraft, Monroe St. Mary CC

PELLERITO: Schoolcraft, Monroe St. Mary CC

PLANT: Schoolcraft, Jackson Lumen Christi

——————————

Division 8

REGION 29

BODINE: Iron Mountain, Beal City

MOWERY: Iron Mountain, Beal City

PELLERITO: Iron Mountain, Johannesburg-Lewiston

PLANT: Iron Mountain, Beal City

———

REGION 30

BODINE: Carson City-Crystal, Flint Beecher

MOWERY: Fowler, Ubly

PELLERITO: Carson City-Crystal, Flint Beecher

PLANT: Fowler, Ubly

———

REGION 31

BODINE: Reading, Addison

MOWERY: Reading, Sand Creek

PELLERITO: Reading, Addison

PLANT: Reading, Sand Creek

———

REGION 32

BODINE: Ottawa Lake Whiteford, Clarkston Everest Collegiate

MOWERY: Ottawa Lake Whiteford, Clarkston Everest Collegiate

PELLERITO: Ottawa Lake Whiteford, Clarkston Everest Collegiate

PLANT: Ottawa Lake Whiteford, Clarkston Everest Collegiate

——————————

8-PLAYER REGIONAL FINALS

Division 1

Regional 1 final: 

BODINE: Pickford

MOWERY: Pickford

PELLERITO: Pickford

PLANT: Pickford

Regional 2 final: 

BODINE: Gaylord St. Mary

MOWERY: Suttons Bay

PELLERITO: Gaylord St. Mary

PLANT: Suttons Bay

Regional 3 final: 

BODINE: Adrian Lenawee Christian 

MOWERY: Adrian Lenawee Christian 

PELLERITO: Adrian Lenawee Christian 

PLANT: Morrice

Regional 4 final: 

BODINE: Martin

MOWERY: Martin

PELLERITO: Martin

PLANT: Martin

—————

Division 2

Regional 1 final: 

BODINE: Powers North Central

MOWERY: Cedarville 

PELLERITO: Powers North Central

PLANT: Cedarville

Regional 2 final: 

BODINE: Hale

MOWERY: Marion

PELLERITO: Marion

PLANT: Marion

Regional 3 final:

BODINE: Mt. Pleasant Sacred Heart

MOWERY: Kinde North Huron

PELLERITO: Kinde North Huron

PLANT: Kinde North Huron

Regional 4 final: 

BODINE: Portland St. Patrick

MOWERY: Colon

PELLERITO: Portland St. Patrick

PLANT: Portland St. Patrick