News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top Michigan boys basketball games for the week of Feb. 18-24, 2019

By: Matthew B. Mowery, February 18, 2019, 12:10 am

Monday, Feb. 18

KLAA semifinals

Belleville (13-5, 12-2 KLAA East) at Canton (17-1, 14-0 KLAA West), 7 p.m.

Howell (13-5, 11-1 KLAA West) at Wayne Memorial (14-4, 11-3 KLAA East), 7 p.m.

————

Monroe St. Mary CC (13-3, 11-2 Huron) at Adrian Lenawee Christian (13-3), 7 p.m.

East Lansing (10-8, 5-5 CAAC Blue) at DeWitt (15-2, 9-1 CAAC Blue), 6 p.m.

Traverse City St. Francis (12-3, 11-0 Lake Michigan) at Elk Rapids (12-5, 9-2 Lake Michigan), 7 p.m.

Marquette (15-3, 7-0 Great Northern UP) at Escanaba (10-6, 4-2 Great Northern UP), 7:30 p.m.

Grand Rapids NorthPointe Christian (11-6, 7-2 OK Silver) at Hopkins (12-4, 7-2 OK Silver), 7:15 p.m.

Ypsilanti Lincoln (14-3, 11-1 SEC White) at Jackson (14-3, 10-2 SEC White), 7 p.m.

Ama (13-2, 5-2 TVC Central) at Standish-Sterling (12-5, 4-3 TVC Central), 7:30 p.m.

 

Tuesday, Feb. 19

Ann Arbor Huron (12-5, 6-2 SEC Red) at Ann Arbor Skyline (11-6, 6-3 SEC Red), 7 p.m.

Burton Atherton (12-4, 7-1 GAC Blue) at Bridgeport (18-0, 9-0 TVC East), 7 p.m.

Oak Park (9-7, 4-5 OAA Red) at Clarkston (15-2, 10-0 OAA Red), 7 p.m.

Richmond (18-1, 12-1 Blue Water) at Croswell-Lexington (13-4, 9-4 Blue Water Area), 7:30 p.m.

Novi Detroit Catholic Central (13-4, 6-2 CHSL Central) at Dearborn Divine Child (13-4, 5-1 CHSL AA), 7 p.m.

Clio (13-3, 11-3 Flint Metro) at Goodrich (13-5, 6-3 GAC Red), 7 p.m.

Grand Rapids Forest Hills Central (11-5, 6-3 OK White) at Grand Rapids Forest Hills Northern (18-0, 10-0 OK White), 7 p.m.

Okemos (17-1, 11-0 CAAC Blue) at Haslett (11-5, 7-2 CAAC Red), 7 p.m.

Bessemer (12-3, 5-1 Copper Mtn Conf-Porcupine Mtn) at Ironwood (16-0), 7:20 p.m.

McBain (13-3, 9-0 Highland) at Manton (13-4, 9-1 Highland), 7:30 p.m.

Wyoming Potter’s House Christian (16-1, 7-0 Alliance) at Martin (13-2, 6-2 SWAC Lakeshore), 7 p.m.

Oxford (17-1, 11-1 OAA Blue) at Pontiac (17-1, 11-1 OAA Blue), 7 p.m.

Hudsonville (16-2, 9-1 OK Red) at Rockford (11-6, 6-4 OK Red), 7 p.m.

Hanover-Horton (16-1, 12-0 Cascades) at Ypsilanti Lincoln (14-3, 11-1 SEC White), 7 p.m.

 

Wednesday, Feb. 20

Athens (14-3, 11-3 SCAA-West) at Camden-Frontier (15-4, 12-4 SCAA-East), 7:30 p.m.

Monroe St. Mary CC (13-3, 11-2 Huron) at Carleton Airport (13-4, 10-3 Huron), 7 p.m.

Detroit Edison (12-6) at New Haven (18-1, 10-0 MAC White), 7 p.m.

Coloma (14-4, 8-1 SWAC-Lakeshore) at Schoolcraft (15-3, 9-2 SWAC-Valley), 7 p.m.

 

Thursday, Feb. 21

Lakes Valley Conference championship

Lakeland at Walled Lake Northern

KLAA championship

Saginaw Valley League crossovers

Wolverine Conference crossovers

————

Ovid-Elsie (15-1, 11-1 MMAC) at New Lothrop (14-3, 10-3 MMAC), 7 p.m.

Roseville (15-3, 8-2 MAC Red) at Detroit Edison (12-6), 7 p.m.

 

Friday, Feb. 22

Saginaw Valley League championship

————

Bad Axe (12-4, 8-2 GTC West) at Unionville-Sebewaing Area (15-0, 9-0 GTC West), 7:30 p.m.

Southfield A&T (11-6, 8-4 OAA White) at Rochester Adams (15-3, 11-1 OAA White), 7 p.m.

Oscoda (17-0, 11-0 NSL-Big Dipper) at Rogers City (10-5, 6-5 NSL-Big Dipper), 7:30 p.m.

Bellevue (16-0, 13-0 SCAA-West) at Athens (14-3, 11-3 SCAA-West), 7 p.m.

Hartford (15-2, 13-2 SW-10) at Cassopolis (15-1, 13-1 SW-10), 6 p.m.

Grand Rapids Forest Hills Northern (18-0, 10-0 OK White) at Grand Rapids Northview (13-3, 9-1 OK White), 5:30 p.m.

DeWitt (15-2, 9-1 CAAC Blue) at Okemos (17-1, 11-0 CAAC Blue), 6 p.m.