News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top Michigan boys basketball games for the week of Jan. 14-20, 2019

By: Matthew B. Mowery, January 14, 2019, 4:30 pm

Monday, Jan. 14

North Farmington (7-3, 2-2 OAA Red) at Farmington (6-3, 3-2 OAA White), 7 p.m.

 

Tuesday, Jan. 15

Shepherd (5-3, 0-1 TVC Central) at Alma (9-0, 1-0 TVC Central), 7:30 p.m.

Millington (7-2, 1-0 TVC East) at Bridgeport (8-0, 1-0 TVC East), 7:30 p.m.

Howell (6-2, 4-0 KLAA West) at Canton (7-1, 4-0 KLAA West), 7 p.m.

Ithaca (8-1, 6-0 TVC West) at Carson City-Crystal (9-1, 6-0 MSAC), 7:30 p.m.

Linden (8-1, 6-0 Flint Metro) at Clio (6-2, 4-2 Flint Metro), 7 p.m.

Benton Harbor (11-0) at Coloma (6-3, 3-1 SWAC Lakeshore), 7:15 p.m.

Rochester Adams (8-2, 5-0 OAA White) at Birmingham Detroit Country Day (4-5), 7 p.m.

Detroit Pershing (9-0, 5-0 PSL East Town) at Detroit East English (4-3, 4-2 PSL East Town), 4 p.m.

Detroit Renaissance (7-3, 6-0 PSL West Town) at Detroit Henry Ford (7-4, 5-1 PSL West Town), 4 p.m.

Novi Detroit Catholic Central (8-2, 3-1 CHSL Central) at U of D Jesuit (8-2, 4-0 CHSL Central), 7 p.m.

Hudsonville (8-2, 2-1 OK Red) at East Kentwood (6-3, 2-0 OK Red), 7 p.m.

Ecorse (4-2, 2-0 Metro Blue) at Harper Woods 7-1, 2-0 Metro Blue), 7:30 p.m.

North Muskegon (8-1, 5-1 WMC) at Hart (7-3, 3-3 WMC), 7:30 p.m.

Sanford Meridian (9-0, 7-0 Jack Pine) at Hemlock (4-5, 4-2 TVC West), 7:30 p.m.

Warren Lincoln (7-4, 3-2 MAC Silver) at Madison Heights Madison (10-0, 4-0 MAC Silver), 7 p.m.

Richmond (10-0, 6-0 Blue Water) at Marine City (7-1, 4-0 MAC Bronze), 7:30 p.m.

Muskegon Reeths-Puffer (9-1, 3-0 OK Black) at Muskegon (4-2, 2-0 OK Black), 7 p.m.

Marcellus Howardsville Christian (9-0, 6-0 BCS White) at New Buffalo (6-2, Top6-0 BCS White), 7:30 p.m.

Lake Orion (7-3, 2-3 OAA Red) at Oxford (9-0, 5-0 OAA Blue), 7 p.m.

Ferndale (4-4, 3-2 OAA Blue) at Pontiac (11-0, 5-0 OAA Blue), 7 p.m.

Macomb Dakota (8-1, 5-0 MAC Red) at Roseville (9-1, 4-1 MAC Red),  7 p.m.

Ann Arbor Pioneer (8-2, 1-0 SEC Red) at Saline (6-3, 1-0 SEC Red), 7 p.m.

White Lake Lakeland (7-2, 2-0 LVC) at Walled Lake Northern (10-0, 4-0 LVC), 7 p.m.

 

Wednesday, Jan. 16

Unionville-Sebewaing Area (7-0, 3-0 GTC West) at Elkton-Pigeon-BayPort Laker (-3, 1-2 GTC West), 7:30 p.m.

Gaylord St. Mary (5-2, 5-1 Ski Valley) at Pellston (9-1, 5-1 Ski Valley), 5:30 p.m.

Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (9-2, 4-1 CHSL Intersectional 1) at Royal Oak Shrine (7-2, 4-0 CHSL Intersectional 1), 7 p.m.

 

Thursday, Jan. 17

Clinton Twp. Clintondale (9-1, 4-1 MAC Silver) vs. Madison Heights Madison (10-0, 6-0 MAC Silver), 7 p.m.

Pewamo-Westphalia (10-0, 6-0 CMAC) at Dansville (7-4, 5-2 CMAC), 7 p.m.

Kingston (7-2, 3-1 NCTL-Stars) at Dryden (6-2, 3-1 NCTL-Stars), 7:30 p.m.

Ovid-Elsie (8-0, 4-0 MMAC) at Mt. Morris (7-2, 4-0 MMAC), 7 p.m.

Clarkston (8-2, 4-0 OAA Red) at Oak Park (6-3, 3-2 OAA Red), 7 p.m.

Carsonville-Port Sanilac (7-2, 3-0 NCTL-Stripes) at Peck (5-4, 3-0 NTCL-Stripes), 7:30 p.m.

 

Friday, Jan. 18

Standish-Sterling (7-2, 1-0 TVC Central) at Alma (9-0, 1-0 TVC Central), 7:30 p.m.

Ann Arbor Huron (7-2, 1-0 SEC Red) at Ann Arbor Pioneer (8-2, 1-0 SEC Red), 7 p.m

Wayne Memorial (6-2, 3-1 KLAA East) at Belleville (4-3, 3-1 KLAA East), 7 p.m.

Flint Beecher (9-0, 4-0 GAC Red) at Corunna (7-2, 3-1 GAC Red), 7 p.m.

Detroit Cass Tech (7-3, 6-0 PSL Midtown) at Detroit King (9-1, 5-1 PSL Midtown), 4 p.m.

Okemos (10-1, 4-0 CAAC Blue) at DeWitt (8-1, 4-0 CAAC Blue), 6 p.m.

Rockford (8-2, 3-0 OK Red) at East Kentwood (6-3, 2-0 OK Red), 6 p.m.

Michigan Center (7-1, 5-1 Cascades) at Hanover-Horton (9-0, 7-0 Cascades), 7 p.m.

Grand Rapids Forest Hills Northern (10-0, 3-0 OK White) at Holland Christian (7-1, 2-1 OK Green), 6 p.m.

Saginaw Valley Lutheran (8-1, 6-0 TVC West) at Ithaca (8-1, 6-0 TVC West), 7:30 p.m.

Gaylord St. Mary (5-2, 5-1 Ski Valley) at Johannesburg-Lewiston (7-4, 5-2 Ski Valley), 7 p.m.

Flint Carman-Ainsworth (8-2, 4-1 SVL Blue) at Lake Orion (7-3, 2-3 OAA Red), 7 p.m.

Carleton-Airport (6-2, 3-1 Huron League) at Monroe St. Mary CC (5-1, 4-0 Huron League), 7 p.m.

Perry (7-2, 4-0 GLAC) at Olivet (7-3, 2-1 GLAC), 7:30 p.m.

Dearborn (3-5, 3-1 KLAA East) at Westland John Glenn (4-2, 3-1 KLAA East), 7 p.m.

Ypsilanti Lincoln (7-1, 4-0 SEC White) at Ypsilanti Community (5-3, 4-0 SEC White), 7 p.m.

 

Saturday, Jan. 19

Harper Woods Chandler Park Academy (7-0, 2-0 CSC) vs. Macomb Dakota (8-1, 5-0 CSC) at Horatio Williams Freedom Classic at Warren Fitzgerald, 1:45 p.m.

Warren De La Salle (5-5, 1-3 CHSL Central) vs. Detroit Edison (7-3) at Horatio Williams Freedom Classic at Warren Fitzgerald, 5 p.m. Clarkston (8-2, 4-0 OAA Red) vs. Detroit King (9-1, 5-1 PSL Midtown) at Horatio Williams Freedom Classic at Warren Fitzgerald, 6:30 p.m.

River Rouge (7-1, 2-0 Michigan Metro Blue) vs. Flint Beecher (9-0, 4-0 GAC Red) at Horatio Williams Freedom Classic at Warren Fitzgerald, 8:30 p.m.

Ferndale (4-4, 3-2) vs. Benton Harbor (11-0) at Floyd Mayweather Basketball Classic at Ottawa Hills, 4:30 p.m.

Kalamazoo Christian (7-3, 3-1 SWAC Valley) at Kalamazoo Hackett (8-1, 4-0 SWAC Valley), 6 p.m.