News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top Michigan boys basketball games for the week of Jan. 28-Feb. 2, 2019

By: Matthew B. Mowery, January 28, 2019, 8:00 pm

Here are what are expected to be the top games in boys basketball across Michigan for the week of Jan. 28-Feb. 2. As always, weather will be a factor, so these may change. (The rankings used are from last week’s State Champs! poll.)

 

Tuesday, Jan. 29

D2 No. 5 Bridgeport (13-0, 5-0 tied No. 1 TVC East) at D2 HM Alma (12-1, 4-1 TVC Central), 7:30 p.m.

Goodrich (10-2, 5-1 GAC Red) at Almont (9-4, 6-3 Blue Water), 7 p.m.

Saline (8-5, 2-2 SEC Red) at Ann Arbor Huron (9-4, 3-1 SEC Red), 7 p.m.

D4 No. 1 Athens (11-1, 8-1 SCAA-West) at D4 No. 8 Camden-Frontier (11-2, 8-1 SCAA-East), 7:30 p.m.

East Lansing (8-5, 4-2 CAAC Blue) at DeWitt (10-2, 5-1 CAAC Blue), 6 p.m.

D3 No. 1 Flint Beecher (12-2, 6-0 GAC-Red) at Grand Blanc (9-4, 6-1 SVL Blue), 5:30 p.m.

Muskegon Reeths-Puffer (12-1, 5-0 OK Black) at Grand Rapids Kenowa Hills (7-3, 3-1 OK Black), 6 p.m.

Iron River West Iron County (7-4, 3-2 West-PAC Copper) at D3 No. 4 Iron Mountain (12-0, 5-0 West-PAC Iron), 6:15 p.m.

Dansville (8-5, 6-3 CMAC) at Laingsburg (7-5, 7-1 CMAC),  7 p.m.

Walled Lake Northern (14-0, 7-0 LVC) at Milford (10-3, 4-2 LVC), 7 p.m.

Midland (10-3, 2-1 SVL Red) at D1 HM Mt. Pleasant (12-0, 3-0 SVL Red), 7 p.m.

Mt. Morris (9-3, 6-1 MMAC) at D3 HM New Lothrop (9-2, 5-2 MMAC), 7 p.m.

Grand Haven (8-4, 3-2 OK Red) at Rockford (9-3, 4-1 OK Red), 7 p.m.

D1 No. 9. Roseville (13-1, 8-1 MAC Red) at Sterling Heights Stevenson (9-3, 6-2 MAC Red), 7 p.m.

Westland John Glenn (8-4, 6-2 KLAA East) at D1 HM Wayne Memorial (10-2, 7-1 KLAA East), 7 p.m.

Northville (10-2, 6-2 KLAA West) at Canton (11-1, 8-0 KLAA West), 7 p.m.

 

Wednesday, Jan. 30

Detroit Public School League tournament

Traverse City St. Francis (7-2, 6-0 Lake Michigan Conf.) at Elk Rapids (8-3, 5-1 Lake Michigan Conf.), 7 p.m.

Beaverton (9-3, 7-2 Jack Pine) at Clare (10-3, 7-2 Jack Pine), 7:30 p.m.

 

Thursday, Jan. 31

Detroit Public School League tournament

Houghton (6-6, 5-2 West-PAC Copper) at Calumet (10-3, 3-3 West-PAC Copper), 7:15 p.m.

Harper Woods (9-3, 4-2 Metro-Blue) at D3 No. 8. Detroit Edison PSA (10-4), 7 p.m.

 

Friday, Feb. 1

D1 HM Ann Arbor Pioneer (11-2, 4-0 SEC Red) at Ann Arbor Skyline (7-5, 3-2 SEC Red), 7 p.m.

Sanford Meridian (12-1, 9-0 Jack Pine) at Clare (10-3, 7-2 Jack Pine), 7:30 p.m.

Yale (11-3, 6-3 Blue Water) at Croswell-Lexington (11-2, 7-2 Blue Water), 7:30 p.m.

Detroit Loyola (9-4, 4-0 CHSL-AA) at Dearborn Divine Child (11-3, 3-1 CHSL-AA), 7 p.m.

D1 HM Wayne Memorial (10-2, 7-1 KLAA East) at Livonia Stevenson (8-4, 6-2 KLAA East), 7 p.m.

Coldwater (10-2, 7-1 Interstate 8) at Marshall (7-4, 5-2 Interstate 8), 7:30 p.m.

Grand Rapids Kenowa Hills (7-3, 3-1 OK Black) at Muskegon (9-3, 5-1 OK Black), 6 p.m.

Stockbridge (7-5, 3-2 GLAC) at Perry (10-3, 6-1 GLAC), 7:30 p.m.

 

Saturday, Feb. 2

Muskegon (9-3, 5-1 OK Black) vs. Grand Blanc (9-4, 6-1 SVL Blue) at Redhawk Showcase at Grand Rapids Union, time TBA

D4 No. 7 Southfield Christian (8-5, 5-0 MIAC-Blue) at D2 No. 2 River Rouge (12-1, 6-0 No. 1 MMAC-Blue), 5:30 p.m.

D1 HM Ypsilanti Lincoln (10-1, 7-0 SEC White) vs. D2 No. 1 Benton Harbor (14-1) at Redhawk Showcase at Grand Rapids Union, 6 p.m.