News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top Michigan girls basketball games for the week of Feb. 25-March 2

By: Matthew B. Mowery, February 24, 2019, 8:40 pm

As the girls basketball season heads into the final week of the regular season — and for once has to work around the boys’ district schedule, rather than vice versa — there are still a number of top games on the slate, especially with the number of games that got pushed back by weather in the last month.

The Kensington Lakes Activities Association and Lakes Valley Conference have their tournament title games on Tuesday and Thursday, respectively, while other teams — like Division 3’s Kent City, which plays Stanton Central Montcalm and Muskegon — load up with high-level non-conference opponents to tune up for the postseason.

(Rankings used here are from the Feb. 14 State Champs! poll.)

—————

Monday, Feb. 25

D3 HM Schoolcraft (16-1, 12-0 SWAC) at D2 No. 5 Edwardsburg (18-0, 8-0 Wolverine-South), 6 p.m.
Bay City Western (13-6, 6-2 SVL Red) at D2 No. 2 Freeland (15-2, 9-0 TVC Central), 7:30 p.m.

Detroit Cass Tech (13-3, 8-1 PSL Midtown) at D2 No. 6 Harper Woods Chandler Park (11-4, 7-1 CSC), 7 p.m.

Manchester (11-5, 8-4 Cascades) at D3 No. 3 Michigan Center (15-2, 10-1 Cascades), 7 p.m.

D4 No. 7 Portland St. Patrick (13-4, 9-4 CMAC) at D3 No. 1 Pewamo-Westphalia (16-1, 13-0 CMAC), 7 p.m.

 

Tuesday, Feb. 26

KLAA championship: D1 No. 4 Wayne Memorial (16-2, 14-0 KLAA East) at D1 No. 10 Brighton (18-1, 13-1 KLAA West), 7 p.m.

D3 No. 8 Grass Lake (17-1, 12-1 Cascades) at D4 No. 1 Adrian Lenawee Christian (17-1), 7 p.m.

Manchester (11-5, 8-4 Cascades) at Adrian Madison (17-0, 14-0 Tri-County Conference), 7 p.m.

D4 No. 10 Athens (16-2, 15-1 SCAA-West) at D4 No. 4 Bellevue (16-0, 13-0 SCAA-West), 7 p.m.

D1 No. 8 Midland Dow (17-1, 8-0 SVL Red) at Birmingham Detroit Country Day (8-7), 6 p.m.

D1 No. 5 Saginaw Heritage (16-2, 7-1 SVL Red) at D1 No. 2 East Lansing (18-2, 11-1 CAAC Blue), 7 p.m.

D2 No. 1 Detroit Edison (17-1) at Flint Kearsley (16-3, 14-2 Flint Metro), 6 p.m.

D2 No. 2 Freeland (15-2, 9-0 TVC Central) at Fowlerville (11-7, 5-5 CAAC Red), 7 p.m.

D1 HM Rockford (13-4, 8-2 OK Red) at D1 HM Grand Haven (15-3, 8-3 OK Red), 7 p.m.

D3 No. 7 Flint Hamady (13-3, 8-2 GAC Red) at D2 No. 6 Harper Woods Chandler Park (11-4, 7-1 CSC), 7 p.m.

Haslett (12-5, 8-2 CAAC Red) at D2 HM Jackson Northwest (13-4, 12-2 Interstate 8), 7 p.m.

Rogers City (9-6, 8-2 North Star-Big Dipper) at D3 HM Oscoda (16-0, 9-0 North Star-Big Dipper), 7:30 p.m.

West Bloomfield (16-1, 12-0 OAA White) at Oxford (13-5, 9-3 OAA White), 7 p.m.

D3 No. 2 Kent City (16-2, 10-0 CSAA Silver) at D2 HM Stanton Central Montcalm (18-0, 14-0 CSAA Gold), 7 p.m.

D2 No. 9 Hamilton (18-0, 12-0 OK Green) at Jenison (13-6, 9-3 OK Black), 7 p.m.

 

Wednesday, Feb. 27

Holland West Ottawa (12-6, 6-6 OK Red) at Muskegon Reeths-Puffer (11-5, 7-3 OK Black), 7 p.m.

 

Thursday, Feb. 28

LVC championship: Walled Lake Central (14-5, 5-3 LVC) at D1 HM Walled Lake Western (18-1, 8-0 LVC), 7 p.m.

Operation Friendship: Detroit King (14-2, 8-1 PSL Midtown) vs. Dearborn Divine Child (9-9, 4-5 CHSL Central), 5 p.m. at Birmingham Marian

Operation Friendship: Detroit Mumford (15-3, 8-1 PSL West Town) at D1 No. 7 Birmingham Marian (17-1, 10-0 CHSL Central), 6:30 p.m.

Brooklyn Columbia Central (14-3, 12-1 LCAA) at Adrian Madison (17-0, 14-0 Tri-County), 7 p.m.

D2 No. 2 Freeland (15-2, 9-0 TVC Central) at D2 HM Alma (13-3, 7-1 TVC Central), 7:30 p.m.

D4 No. 8 Mt. Pleasant Sacred Heart (14-3, 12-1 MSAC) at D3 HM Carson City-Crystal (15-3, 12-0 MSAC), 7:30 p.m.

D1 HM Ann Arbor Pioneer (14-4, 8-2 SEC Red) at D2 No. 10 Chelsea (19-0, 14-0 SEC White), 7 p.m.

D1 HM  Grosse Pointe North (17-2, 10-0 MAC Red) at Birmingham Detroit Country Day (8-7), 6 p.m.

D1 No. 6 Flint Carman-Ainsworth (15-4, 10-0 SVL Blue) at D2 No. 1 Detroit Edison (17-1), 6 p.m.

D1 HM Fenton (16-2, 15-1 Flint Metro) at D1 No. 3 DeWitt (17-2, 11-1 CAAC Blue), 7 p.m.

D1 No. 8 Midland Dow (17-1, 8-0 SVL Red) at Goodrich (10-9, 7-3 GAC Red), 7 p.m.

Ludington (12-7, 9-1 Lakes 8) at D1 HM Grand Haven (15-3, 8-3 OK Red), 7 p.m.

D4 HM Fruitport Calvary Christian (15-3, 7-0 Alliance) at D3 No. 6 Hemlock (18-0, 14-0 TVC West), 6 p.m.

D1 HM  Muskegon (14-4, 12-0 OK Black) at D3 No. 2 Kent City (16-2, 10-0 CSAA Silver), 7 p.m.

D2 No. 5 Edwardsburg (18-0, 8-0 Wolverine-South) at D2 HM Otsego (15-2, 7-0 Wolverine-North), 7 p.m.

D1 HM Royal Oak (18-1, 10-1 OAA Red) at D1 No. 1 Southfield A&T (16-1, 9-0 OAA Red), 7 p.m.

D2 No. 6 Harper Woods Chandler Park (11-4, 7-1 CSC) at D3 HM Ypsilanti Arbor Prep (14-5), 7 p.m.