News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top Michigan girls basketball games for the week of Feb. 4-10, 2019

By: Matthew B. Mowery, February 3, 2019, 11:30 am

Here are the top games for the upcoming week in girls basketball (weather permitting, as always). The rankings used are from last week. Feel free to nominate any top games we may have missed.

 

Monday, Feb. 4

Detroit PSL girls tournament first round

D4 HM Ewen-Trout Creek (9-1, 4-0 CMC-PM) at D4 HM Ontonagon (9-3, 2-1 CMC-PM), 7:15 p.m.

Monroe (8-4, 3-2 SEC Red) at D1 HM Ann Arbor Pioneer (10-1, 5-0 SEC Red), 7 p.m.

D4 HM Athens (9-1, 8-0 SCAA-West) vs. Camden-Frontier (9-4, 8-2 SCAA East), 7:30 p.m.

D2 HM Bay City John Glenn (9-2, 2-1 SVL Red) at Bay City Western (7-4, 2-0 SVL Red), 5:30 p.m.

Ithaca (9-2, 6-2 TVC West) at Carson City-Crystal (9-3, 7-0 MSAC), 6 p.m.

Coopersville (8-4, 5-1 OK Blue) at D2 HM Grand Rapids Catholic Central (9-3, 5-0 OK Blue), 7 p.m.

Madison Heights Bishop Foley (8-2, 5-1 CHSL A-South) at Waterford Our Lady of the Lakes (5-4, 3-0 CHSL A-South), 7 p.m.

 

Tuesday, Feb. 5

Grosse Pointe North (13-1, 9-0 MAC Red) at Warren Cousino (8-4, 4-3 MAC Red), 7 p.m.

Southfield A&T (12-1, 5-0 OAA Red) at Royal Oak (12-0, 5-0 OAA Red), 7 p.m.

Ypsilanti Community (9-3, 5-3 SEC White) at D2 HM Chelsea (14-0, 10-0 SEC White), 7 p.m.

Essexville Garber (9-4, 6-0 TVC East) at Frankenmuth (9-4, 5-1 TVC East), 7:30 p.m.

Croswell-Lexington (10-1, 8-0 Blue Water Area) at D4 No. 3 Kingston (11-1, 7-0 NCTL-Stars), 7 p.m.

D4 No. 6 6 Mt. Pleasant Sacred Heart (7-2, 5-1 MSAC) at D4 HM Morrice (10-2, 6-0 GAC Blue),  7 p.m.

D2 No. 5 Williamston (9-3, 7-0 CAAC Red) at Okemos (6-7, 3-5 CAAC Blue), 7 p.m.

Fowler (7-3, 4-3 CMAC) at D2 HM Portland (9-1, 6-1 CAAC White), 7 p.m.

 

Wednesday, Feb. 6

D1 HM Ann Arbor Pioneer (10-1, 5-0 SEC Red) at D1 HM Saline (10-2, 3-2 SEC Red), 7 p.m.

D2 HM Bay City John Glenn (9-2, 2-1 SVL Red) at D1 HM Midland Dow (11-1, 4-0 SVL Red), 7 p.m.

D3 HM Bath (10-2, 6-2 CMAC) at D3 No. 2 Pewamo-Westphalia (10-1, 7-0 CMAC), 7 p.m.

D4 No. 5 Portland St. Patrick (8-2, 4-2 CMAC) at Laingsburg (7-3, 6-1 CMAC), 7 p.m.

Ypsilanti Arbor Prep at Harper Woods Chandler Park Academy, 5:30 p.m.

Walled Lake Central (9-5, 4-3 LVC) at D1 HM Walled Lake Western (14-0, 8-0 LVC), 7 p.m.

 

Thursday, Feb. 7

D4 No. 7 Waterford Our Lady of the Lakes (5-4, 3-0 CHSL-A South) at D4 No. 1 Adrian Lenawee Christian (12-1), 7 p.m.

D2 HM Wixom St. Catherine (10-2, 4-1 CHSL A-North) at D3 HM Royal Oak Shrine (8-3, 5-0 CHSL A-North), 5:30 p.m.

Sault Ste. Marie (9-4, 5-1 Straits Area) at D4 No. 2 St. Ignace (14-0, 5-0 Straits Area), 7:15 p.m.

Climax-Scotts (9-1, 7-1 SCAA West) at D4 HM Athens (9-1, 8-0 SCAA West), 7 p.m.

Flat Rock (9-4, 5-2 Huron League) at Carleton Airport (11-1, 7-0 Huron League), 7 p.m.

D2 No. 8 Muskegon Oakridge (10-2, 7-1 West Michigan) at D1 HM Muskegon (9-3, 7-0 OK Black),

 

Friday, Feb. 8

Detroit PSL tournament quarterfinals

D1 No. 10 Brighton (13-0, 9-0 KLAA West) at D1 HM Hartland (11-2, 9-1 KLAA West), 7 p.m.

Harper Woods Chandler Park Academy () at D1 No. 9 Grosse Pointe North (13-1, 9-0 MAC Red), 7 p.m.

Flint Hamady (11-1, 6-1 GAC Red) at Goodrich (7-5, 4-3 GAC Red), 6 p.m.

D2 HM Whitehall (10-1, 8-1 WMC) at D2 No. 8 Muskegon Oakridge (10-2, 7-1 WMC), 7:30 p.m.

D2 HM Comstock (10-2, 5-0 BCS-Red) at D3 No. 8 Niles Brandywine (11-1, 5-1 BCS Red), 6 p.m.

D1 HM Ann Arbor Pioneer (10-1, 5-0 SEC Red) at Ann Arbor Huron (5-8, 2-3 SEC Red), 5:30 p.m.

New Lothrop (7-4, 6-1 MMAC) at D3 HM Byron (7-2, 5-0 MMAC), 7 p.m.

5 Flint Hamady (11-1, 6-1 GAC Red) at Goodrich (7-5, 4-3 GAC Red), 6 p.m.

Morley Stanwood (7-4, 4-2 CSAA Silver) at D3 No. 3 Kent City (10-2, 6-0 CSAA Silver), 6 p.m.

D2 HM Comstock (10-2, 5-0 BCS-Red) at D3 No. 8 Niles Brandywine (11-1, 5-1 BCS-Red), 6 p.m.

D4 No. 4 Gaylord St. Mary (10-1, 9-0 Ski Valley) at Onaway (7-4, 6-2 Ski Valley, 7 p.m.

Waterford Kettering (6-6, 5-1 LVC) at Waterford Mott (8-4, 4-3 LVC), 7 p.m.

 

Saturday, Feb. 9

D1 No. 1 Saginaw Heritage (10-1, 3-1 SVL Red) at D2 No. 1 Detroit Edison (12-1), 1 p.m.

D2 No. 6 Kingsley (11-1, 8-0 Northwest) at D4 No. 2 St. Ignace (14-0, 5-0 Straits Area), 2:30 p.m.