News

Basketball

    FacebookTwitter


  • Michigan

Top Michigan girls basketball games for the week of Jan. 14-20

By: Matthew B. Mowery, January 14, 2019, 4:10 pm

Here are the top girls basketball games on the slate for the week of Jan. 14-20, 2019:

 

Tuesday, Jan. 15

Saline (7-0, 1-0 SEC Red) at Ann Arbor Pioneer (6-1, 1-0 SEC Red), 5:30 p.m.

Hartland (6-1, 4-0 KLAA West) at Brighton (7-0, 3-0 KLAA West), 7 p.m.

Flint Carman-Ainsworth (8-3, 5-0 SVL Blue) at Birmingham Detroit Country Day (4-4), 7 p.m.

Waterford Our Lady of the Lakes (4-4, 2-0 CHSL-A South) at Madison Heights Bishop Foley (5-1, 3-0 CHSL-A South), 7 p.m.

Stoney Creek (6-2, 1-1 OAA Red) at Royal Oak (8-0, 3-0 OAA Red), 7 p.m.

Waterford Kettering (3-4, 2-0 LVC) at Walled Lake Western (8-0, 2-0 LVC), 7 p.m.

Plainwell (7-2, 2-1 Wolverine North) at Comstock (8-1, 4-0 BCS Red), 6:30 p.m.

Fenton (6-1, 6-0 Flint Metro) at Flushing (6-3, 5-1 Flint Metro), 7 p.m.

Rockford (8-2, 3-0 OK Red) at Grand Haven (8-0, 2-0 OK Red), 7 p.m.

DeWitt (8-1, 3-1 CAAC Blue) at Grand Ledge (6-2, 3-1 CAAC Blue), 7:30 p.m.

Hanover-Horton (5-1, 2-1 Cascades) at Michigan Center (8-0, 3-0 Cascades), 7 p.m.

Muskegon (4-3, 2-0 OK Black) at Muskegon Reeths-Puffer (6-2, 3-0 OK Black), 7 p.m.

Grosse Pointe North (7-1, 3-0 MAC Red) at Port Huron Northern (8-2, 4-0 MAC Red), 7 p.m.

Saginaw Arts and Sciences (7-1) at Saginaw Michigan Lutheran Seminary (4-2, 3-2 TVC West), 6 p.m.

 

Wednesday, Jan. 16

Whittemore-Prescott (6-1, 3-1 NSL-Big Dipper) at Gaylord St. Mary (6-1, 5-0 Ski Valley), 7 p.m.

 

Thursday, Jan. 17

Royal Oak Shrine (5-2, 2-0 CHSL-A North) at Ypsilanti Arbor Prep (8-2), 7 p.m.

Kingsley (7-1, 5-0 Northwest) at Maple City Glen Lake (7-1, 5-0 Northwest), 7:30 p.m.

Bellevue (8-0, 6-0 SCAA-West) at Camden-Frontier (6-3, 5-1 SCAA-East), 7 p.m.

Manchester (6-1, 3-0 Cascades) at Grass Lake (6-1, 1-1 Cascades), 7 p.m.

 

Friday, Jan. 18

Farmington Hills Mercy (6-1, 2-0 CHSL-Central) at Birmingham Marian (7-0, 2-0 CHSL-Central), 7 p.m.

Ann Arbor Huron (3-5, 0-0 SEC Red) at Ann Arbor Pioneer (6-1, 1-0 SEC Red), 5:30 p.m.

West Bloomfield (6-1, 3-0 OAA White) at Troy (5-3, 2-1 OAA White), 7 p.m.

Port Huron Northern (8-2, 4-0 MAC Red) at Utica Eisenhower (7-1, 1-1 MAC Red), 7 p.m.

Warren Cousino (5-2, 1-1 MAC Red) at Grosse Pointe North (7-1, 3-0 MAC Red), 7 p.m.

Walled Lake Central (6-3, 1-1 LVC) at South Lyon East (6-2, 3-0 LVC), 7 p.m.

Charlotte (7-2, 4-0 CAAC White) at Portland (7-0, 4-0 CAAC White), 7:30 p.m.

Bath (7-1, 4-1 CMAC) at Stockbridge (5-2, 3-1 GLAC), 7 p.m.

Rockford (8-2, 3-0 OK-Red) at East Kentwood (6-2, 2-0 OK Red), 7:30 p.m.

Pittsford (5-3, 4-1 SCAA-East) at Athens (7-1, 6-0 SCAA-West), 7:30 p.m.

Hudson (6-2, 4-1 LCAA) at Brooklyn Columbia Central (5-2, 4-1 LCAA), 7 p.m.

Schoolcraft (8-0, 6-0 SAC Valley) at Centreville (7-0, 6-0 SW10), 6 p.m.

Okemos (5-4, 2-2 CAAC Blue) at DeWitt (8-1, 3-1 CAAC Blue), 7:30 p.m.

Kingston (7-1, 3-0 NCTL-Stars) at Dryden (7-1, 2-1 NCTL-Stars), 7:30 p.m.

Gobles (7-0, 3-0 SAC Lakeshore) at Martin (6-0, 4-0 SAC Lakeshore), 6 p.m.

Whittemore-Prescott (6-1, 3-1 NSL Big Dipper) at Oscoda (7-0, 3-0 NSL Big Dipper), 7:30 p.m.

Marquette (7-2, 3-0 Great Northern UP) at Sault Ste. Marie (6-3, 3-1 Straits Area), 7 p.m.

Portage Central (5-2, 3-0 SWMAC) at St. Joseph (4-5, 3-0 SWMAC), 5:45 p.m.

Edwardsburg (8-0, 2-0 Wolverine) at Vicksburg (5-3, 2-0 Wolverine), 5:45 p.m.

 

Saturday, Jan. 19

Detroit Mumford (8-1, 5-0 PSL West-Town) vs. Detroit Edison (9-1) at Horatio Williams Freedom Classic at Warren Fitzgerald, noon

Dearborn Henry Ford Academy (5-1, 2-0 CSC) vs. Southfield A&T (8-1, 2-0 OAA Red) at MLK Invite at Arbor Prep, 1:40 p.m.

Ypsilanti Arbor Prep (8-2) vs. Detroit Cass Tech (6-2, 3-1 PSL Midtown) at MLK Invite at Arbor Prep, 5 p.m.

Saginaw Heritage (7-0, 1-0 SVL-Red) vs. Harper Woods Chandler Park Academy (7-1, 1-0 CSC) at MLK Invite at Arbor Prep, 6:40 p.m.

Waterford Kettering (3-4, 2-0 LVC) vs. Waterford Mott (6-2, 2-1 LVC) at Oakland University’s O’Rena, 3 p.m.