News

Bowling

    FacebookTwitter


  • Michigan

Winter 2019-20 All-Junior Team watch lists for boys and girls bowling

By: MATTHEW B. MOWERY, February 4, 2020, 3:55 pm

Here are the watch lists for this year’s All-Junior Team selections from boys and girls bowling. Mining the results from last year’s finals, as well as the all-state list from the Michigan High School Interscholastic Bowling Coaches Association (MHSIBCA), we have a solid working list of kids to keep an eye on, as the winter season progresses. We’ll narrow the field down to four finalists somewhere around the week of March 11, then announce the final winter team (with all winter sports represented) around the end of April. 

If you have any suggestions for juniors to add to this list, feel free to send them to us by email, or social media. We will update this story with an accompanying video when it becomes available.

———

BOYS

Ken Kloth Jr., Livonia Franklin

Rolled a 1,321 qualifying series to take the No. 1 seed for D1 match play by 21 pins, but was knocked off in the first round by Walled Lake Central junior Jarrod Willbur, 350-333.

Izaac Goergen, Midland

Rolled a 1,265 qualifying series to earn the fourth seed in the Division 1 match-play finals, but was knocked off in the first round by Walled Lake Central senior Nick Casagrande, the No. 13 seed, 426-383. Goergen won his regional title, and earned first-team D1 all-state honors from the MHSIBCA.

Braydon Lemmer, Saginaw Swan Valley

Rolled a 1,276 series to post the second-highest regional-winning total in D3 last year, then rolled an 1,145 qualifying series to earn the 13th seed in D3 boys singles match play, but was knocked off in the first round by Portland senior Jack Dalman, the No. 4 seed, 401-286.

Robert Papp, Ishpeming Westwood

Won his regional title, then rolled a 1,087 to earn the No. 13 seed in D4 singles match play, but was knocked off in the opening round by Baldwin senior Darrin Thomas, the No. 4 seed, 369-326.

Seth Wyers, Grass Lake

Earned first-team D4 all-state honors from the MHSIBCA

Noah Tafanelli, Warren Woods-Tower

Earned second-team D2 all-state honors from the MHSIBCA

Nicholas Love, Burton Bendle 

Earned second-team D4 all-state honors from the MHSIBCA

Advanced to singles match play, but did not win opening round match:

Dallas Casey, Saline (D1)

Sam Hughes, New Boston Huron (D2)

Noah Tafanelli, Warren Woods-Tower (D2)

Wyatt Meyers, Belding (D3)

Adam Savage, Capac (D3)

Seth Wyers, Grass Lake (D4)

Nicholas Love, Burton Bendle (D4)

—————————

GIRLS

Dani Decruydt, St. Clair Shores Lake Shore

Rolled a 1,290 qualifying series to earn the eighth seed in the D1 singles match-play round, then proceeded to win her first three matches by an average of 27 pins before falling to Oxford senior Megan Armbruster, 416-367, in the championship match.

Earned first-team D1 all-state honors from MHSIBCA.

Carly Snyder, Middleville Thornapple-Kellogg

Rolled an 1,141 qualifying series to make the D2 singles match-play round as the No. 15 seed, then knocked off No. 2 seed Delaney Andridge of Haslett, 428-411, before falling to eventual champion Omani Morales of Cedar Springs in the second round, 418-401.

Earned first-team D2 all-state honors from the MHSIBCA.

Noella Keplinger, Coldwater

Rolled the third-highest qualifying series (1,229) in D2, then squeaked past Flint Kearsley’s Allison Eible by four pins, 339-335, in the first round of match play, before falling to Muskegon Reeths-Puffer frosh Karli VanDuinen, 489-417, in the second round. 

Allison Eible, Flint Kearsley (D2)

Earned first-team D2 all-state honors from the MHSIBCA.

Karissa Manifold, Hillsdale

Earned first-team D3 all-state honors from the MHSIBCA.

Kassidy Alexander, Hanover-Horton

Earned first-team D4 all-state honors from the MHSIBCA.

Carrington Beaman, Farmington Hills Harrison (Now at Farmington)

Earned second-team D1 all-state honors from MHSIBCA.

Anna Maxwell, Westland John Glenn

Earned second-team D1 all-state honors from MHSBCA.

Emilie Zlatos, Carleton Airport

Earned second-team D2 all-state honors from the MHSIBCA.

Abby Mather, Charlotte

Earned second-team D2 all-state honors from the MHSIBCA.

Arielle Oakley, Vandercook Lake

Earned second-team D4 all-state honors from the MHSIBCA.

Advanced to singles match play, but did not win opening round match:

Kaitlyn Cavender, New Baltimore Anchor Bay (D1)

Carrington Beaman, Farmington Hills Harrison (D1)

Allison Eible, Flint Kearsley (D2)

Emilie Zlatos, Carleton Airport (D2)

Karissa Manifold, Hillsdale (D3)

Kathryn McArthur, Pittsford (D4)

Kassidy Alexander, Hanover-Horton (D4)

Won regional titles but did not make match play:

Abby Mather, Charlotte (D2)

Ashland Hoyt, Hastings (D2)

Jessica Plichta, Fruitport (D2)