News

Wrestling

    FacebookTwitter


  • Michigan

Winter 2019-20 All-Junior Team watch lists for wrestling

By: MATTHEW B. MOWERY, February 11, 2020, 2:56 pm

Of the wresters on our watch list, we have six who have already won state titles in their high school career, five of those last year, as sophomores.

Rochester’s Kavan Troy didn’t qualify for the final weekend as a freshman, but went 50-0 as a sophomore to win the D1 title at 103 pounds. 

Macomb Dakota’s Brendan Ferretti finished third in D1 at 103 as a freshman, then bumped up a weight class and won the 112 title with a perfect 54-0 record. 

Jake Elasivich of Montrose finished third in D3 at 103 in 2018, then bumped up two weight classes to win the 119 title last season.

We also have two wrestlers who already have two state titles under their belts, and are aiming for a third this spring in Dundee’s Stoney Buell and Davison’s Alex Facundo. Facundo is the nation’s top-ranked wrestler in the 170-pound class. 

Alma’s Dametrius Castillo won the D3 state title at 119 as a freshman, then finished eighth in the same weight class last spring. 

We also have six juniors who finished as runners-up in their respective weight classes as sophomores: Dearborn Heights Crestwood’s Zein Bazzi, Warren Woods Tower’s Joe Haynes, Williamston’s Luke Mahaney, Dundee’s Tyler Swiderski, Hudson’s Caden Natale and Clinton’s Brayden Randolph. 

Natale and Randolph finished third in their respective weight classes as freshmen, while Swiderski has back-to-back runner-up finishes.

In addition, we have 48 more juniors who earned all-state honors as sophomores, and are a threat to make a run at joining the final four by the end of the season. The final four will be announced the week of March 25, with the final winter All-Junior squad to be announced around April 22.

[EDITOR’S NOTE: This list will eventually be paired with a companion video. Click back to watch when it’s posted.]

—————

WATCH LIST FOR 2020 WRESTLING ALL-JUNIOR TEAM REPRESENTATIVE

The 2019 state champs:

Kavan Troy, Rochester

Defending D1 champ at 103 pounds 

50-0 in 2018-19 — Division 1 all-state

Brendan Ferretti, Macomb Dakota

Defending D1 champ at 112 pounds; finished 3rd in D1 at 103 in 2018. 

54-0 in 2018-19 — Division 1 all-state

Alex Facundo, Davison

Defending D1 champ at 160 pounds

39-2 in 2018-19 — Division 1 all-state

Nation’s top-ranked wrestler at 170; won D1 title at 152 in 2018, giving him a chance to three-peat this spring. He’s committed to wrestle at Penn State.

Jake Elasivich, Montrose

Defending D3 champ at 119 pounds; finished 3rd in D3 at 103 in 2018. 

50-7 in 2018-19 — Division 3 all-state

Stoney Buell, Dundee

Defending D3 champ at 152 pounds; won D3 title at 135 in 2018, giving him a chance to three-peat this spring. 

45-8 in 2018-19 — Division 3 all-state

——————————

The 2019 runners-up:

Zein Bazzi, Dearborn Heights Crestwood

Runner-up at 112 pounds in D1; made the D1 round of eight at 103 as a freshman, but did not medal. 

45-4 in 2018-19 — Division 1 all-state

Joe Haynes, Warren Woods Tower

Runner-up at 119 pounds in D2; finished 3rd in D2 at 103 as a freshman. 

34-8 in 2018-19 — Division 2 all-state

Luke Mahaney, Williamston

Runner-up at 130 pounds in D3

33-8 in 2018-19 — Division 3 all-state

Tyler Swiderski, Dundee

Runner-up at 135 pounds in D3

28-11 in 2018-19 — Division 3 all-state; runner-up at 112 as a freshman. 

Caden Natale, Hudson

Runner-up at 119 pounds in D4; finished 3rd in D4 at 103 as a freshman

28-5 in 2018-19 — Division 4 all-state

Brayden Randolph, Clinton

Runner-up at 160 pounds in D4; finished 3rd in D4 at 160 as a freshman

46-2 in 2018-19 — Division 4 all-state

——————————

The 2019 all-staters:

Zach Platte, Holt

Division 1 all-state

Finished 8th at 103 in D1 (32-12 record in 2018-19)

Andrew Hampton, Stoney Creek

Division 1 all-state

Finished 3rd at 112 in D1 (36-4 record in 2018-19)

Mason Shrader, Brighton

Division 1 all-state

Finished 8th at 119 in D1 (32-9 record in 2018-19)

Cameron Trupp, Novi Detroit Catholic Central

Division 1 all-state

Finished 3rd at 130 in D1 (41-8 record in 2018-19)

Trenton Wachter, Rockford

Division 1 all-state

Finished 5th at 130 in D1 (51-3 record in 2018-19)

Zach Johnson, Brighton

Division 1 all-state

Finished 5th at 135 in D1 (43-9 record in 2018-19)

Gary Nilson, Utica Ford

Division 1 all-state

Finished 6th at 135 in D1 (42-12 record in 2018-19)

Brett Stanley, Warren De La Salle

Division 1 all-state

Finished 7th at 152 in D1 (43-5 record in 2018-19)

Cole Gleason, Rockford

Division 1 all-state

Finished 8th at 171 in D1 (35-13 record in 2018-19)

———

Jack Parker, Spring Lake

Division 2 all-state

Finished 7th at 103 in D2 (34-5 record in 2018-19)

Robert Davids, Eaton Rapids

Division 2 all-state

Finished 6th at 112 in D2 (38-12 record in 2018-19)

Trevor Marsman, Cedar Springs

Division 2 all-state

Finished 7th at 112 in D2 (41-11 record in 2018-19)

Cian Abion, Redford Union

Division 2 all-state

Finished 8th at 112 in D2 (49-10 record in 2018-19)

Christian Perez, Allendale

Division 2 all-state

Finished 5th at 119 in D2 (40-7 record in 2018-19)

Carter Hinson, Zeeland East

Division 2 all-state

Finished 6th at 119 in D2 (48-6 record in 2018-19)

Joshua Hettrick, Dearborn Heights Annapolis

Division 2 all-state

Finished 7th at 130 in D2 (48-7 record in 2018-19)

Logan Slominski, Sparta

Division 2 all-state

Finished 3rd at 140 in D2 (37-4 record in 2018-19)

Doak Dean, Lowell

Division 2 all-state

Finished 7th at 145 in D2 (39-6 record in 2018-19)

Vincent Scaramuzzino, Croswell-Lexington

Division 2 all-state

Finished 4th at 152 in D2 (53-8 record in 2018-19)

Anthony Williamson, Mattawan

Division 2 all-state

Finished 6th at 152 in D2 (37-5 record in 2018-19)

Jacob Lee, Lowell

Division 2 all-state

Finished 5th at 160 in D2 (31-16 record in 2018-19)

Cody Brenner, New Boston Huron

Division 2 all-state

Finished 3rd at 171 in D2 (44-3 record in 2018-19)

Chandler Murton, DeWitt

Division 2 all-state

Finished 5th at 189 in D2 (36-10 record in 2018-19)

———

Colby Roosa, Remus Chippewa Hills

Division 3 all-state

Finished 6th at 285 in D3 (39-5 record in 2018-19)

Brennan McClelland, Armada

Division 3 all-state

Finished 3rd at 103 in D3 (52-3 record in 2018-19)

Jack Sherman, Millington

Division 3 all-state

Finished 3rd at 112 in D3 (43-8 record in 2018-19)

Austin Fietz, Dundee

Division 3 all-state

Finished 5th at 112 in D3 (38-11 record in 2018-19)

Lance Clark, Shepherd

Division 3 all-state

Finished 4th at 119 in D3 (30-9 record in 2018-19)

Dametrius Castillo, Alma

Division 3 all-state

Finished 8th at 119 in D3 (35-7 record in 2018-19); won D3 title at 119 as a freshman. 

Carson Hayes, Remus Chippewa Hills

Division 3 all-state

Finished 8th at 125 in D3 (38-13 record in 2018-19)

Gage Ensign, Constantine

Division 3 all-state

Finished 7th at 130 in D3 (33-22 record in 2018-19)

Tyler Tomasek, Freeland

Division 3 all-state

Finished 8th at 130 in D3 (31-12 record in 2018-19)

Nick Dodman, Sanford Meridian

Division 3 all-state

Finished 8th at 135 in D3 (43-13 record in 2018-19)

Joe Barton, Ida

Division 3 all-state

Finished 8th at 152 in D3 (41-15 record in 2018-19)

Boe Eckman, Constantine

Division 3 all-state

Finished 7th at 215 in D3 (38-4 record in 2018-19)

———

Aydan S. Roesly, Hesperia

Division 4 all-state

Finished 7th at 103 in D4 (45-7 record in 2018-19)

Andrew Krupp, New Lothrop

Division 4 all-state

Finished 5th at 112 in D4 (30-21 record in 2018-19)

A.J. Baxter, Clinton

Division 4 all-state

Finished 5th at 119 in D4 (49-9 record in 2018-19)

Randy Frailey, Hanover-Horton

Division 4 all-state

Finished 8th at 119 in D4 (44-8 record in 2018-19)

Jaron Johnson, Carson City-Crystal

Division 4 all-state

Finished 3rd at 125 in D4 (48-7 record in 2018-19)

Mack Baird, Hesperia

Division 4 all-state

Finished 8th at 125 in D4 (43-11 record in 2018-19)

Hunter Heath, Niles Brandywine

Division 4 all-state

Finished 5th at 130 in D4 (51-4 record in 2018-19)

Spencer Konz, Clinton

Division 4 all-state

Finished 3rd at 135 in D4 (47-10 record in 2018-19)

Chris Sorrow, Hanover-Horton

Division 4 all-state

Finished 7th at 135 in D4 (39-10 record in 2018-19)

Isaac Hein, Rogers City

Division 4 all-state

Finished 8th at 140 in D4 (33-17 record in 2018-19)

Melvin Minnier, Homer

Division 4 all-state

Finished 6th at 152 in D4 (43-13 record in 2018-19)

Josh Pasco, Brown City

Division 4 all-state

Finished 6th at 171 in D4 (50-10 record in 2018-19)

Camden Orr, New Lothrop

Division 4 all-state

Finished 6th at 189 in D4 (42-12 record in 2018-19)

Trent Hocter, Hanover-Horton

Division 4 all-state

Finished 8th at 189 in D4 (45-10 record in 2018-19)